Het is weer Spaarweek van 16 tot en met 20 oktober M*- Rabobank Moergestel. met dinsdag, woensdag en donderdag gratis ballen gooien en een leuke verrassing! Verkeer in, walkman uit! Jeugdweekend Harmonie en Musikkapelle Heiden Donor worden dat doe je voor elkaar! De Moergestelse winnaars van de provinciale verhalenwedstrijd Rabobank Wij zijn in een feestelijke stemming, want één, bijvoorbeeld een Rabo JongerenReke- we hebben er dit jaar al meer dan 150.000 ning, en ook jij mag een cadeau uitkiezen. Rabo JongerenRekeningen bij. Daarom krijg Voor de kleintjes ligt een Disney-kleurplaat jij als klant van ons een cadeau. Je hebt nog klaar. En voor je ouders een gratis gezins- geen Rabobank Rekening? Open er dan nu kalender. Wij zijn in een feestelijke stemming... daarom krijg je van ons een cadeau. Woninginbraak Bromfietscontroles Tekort aan donoren De tentoonstelling Donor- en weefseldonatie t O' o ^metPoPhits 'i V -J PAGINA 5 MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 11 OKTOBER 1995 Met de Rabobank sta je er niet alleen voor. Co k/p Op donderdag 5 oktober werd ingebroken in een woning aan de Schoolstraat. De inbraak, waarbij een raam werd geforceerd, vond plaats tussen 10.00 en 13.30 uur. In de komende weken zullen er wseer controles Op dit moment is er een tekort aan donoren, om- op de technische staat van bromfietsen plaatsvin den. Omdat er talrijke klachten binnenkomen over het geluidsniveau van de bromfietsen, zal dit keer hierop de nadruk worden gelegd. De ge- luidsmeters gaan mee zodat men op de plaats van controle meteen weet of men in overtreding is. Om zoveel mogelijk voertuigen in korte tijd te controleren, worden de zaken ter paatse afgedaan met geldboetes vanaf 60 gulden. Eenieder die ook maar een klein beetje te veel geluid produceert mag hierop rekenen. ontstaan misverstanden. Er zijn twee vormen van donatie: die van orga nen (o.a. hart, nieren, longen) en die van weef sel (o.a. huid). Het moment, oorzaak en plaats van overlijden bepalen uiteindelijk welke organen en/of weefsels voor donatie in aanmerking ko men. Wanneer er geen ingevuld of ondertekend donorcodicil aanwezig is, wordt de familie om toestemming gevraagd. Zonder toestemming vindt geen orgaan- of weefseldonatie plaats. dat veel mensen geen donorcodicil invullen. Vaak is over orgaandonatie na overlijden nog niet na gedacht. Het bij leven nadenken over orgaando natie en er met elkaar over praten (met familie, vrienden) is vooral van belang wanneer er geen codicil is ingevuld. Iedere Nederlander heeft zelf het recht om bij leven te beslissen wat er na over lijden met zijn of haar lichaam moet gebeuren. Iedereen kan in principe donor zijn, als hij of zij daar toestemming voor heeft gegeven. Er bestaat geen leeftijdsgrens om donor te kunnen zijn. Voor meer informatie over orgaan- en weefseldo natie kunt u bellen naar de Stichting Donorvoor lichting, tel. 035-834945 of 06-8212166. Van 2 tot en met 30 oktober a.s. zal in het Ge meentelijk Informatiecentrum, Stadhuisplein 132 te Tilburg de tentoonstelling ’Donor worden dat doe je voor elkaar!’ te zien zijn. De GGD Midden-Brabant en het Gemeentelijk Informatie centrum willen hiermee het belang onderstrepen van orgaan- en weefseldonatie. De tentoonstelling geeft op illustratieve wijze en via een interactieve methode, informatie over orgaan- en weefseldonatie na overlijden t.b.v. transplantatie. Wat is hersendood? Wat is een co ma? Wat is hartdood? Wat is een donorcodicil? Om welke organen en weefsels gaat het? Hoe gaat donatie van vitale organen in zijn werk? En wat is donatie van weefsels. Welke rol speelt Euro- transplant? Welke rol kan de huisarts spelen? Hoe staat het met de wettelijke regelingen in Ne derland? De tentoonstelling geeft antwoord op de vele vragen die u heeft over orgaan- en weefsel donatie. De tentoonstelling is ook geschikt om met groepen/schoolklassen te bezoeken. Bijna iedereen weet dat organen en weefsels na overlijden gebruikt kunnen worden voor trans plantatie. Veel mensen waarderen die mogelijk heid; na overlijden worden anderen ermee gered of de kwaliteit van hun leven verbetert erdoor. Toch weten maar weinig mensen hoe het precies werkt, of ze zijn er wat angstig voor. Hierdoor een vossenjacht was opgenomen. Die avond waren dan ook vreemde snuiters in Moergestel waar te nemen. Op de foto ziet u dat het een gezellige boel was. Iedereen die zich hiervoor heeft ingezet: bedankt! De jeugdcommissie Zaterdag 23 september 10.45 uur: een volle bus opleidingsmuzikanten uit het Duitse Heiden arri veert op het St. Jansplein. Dit was het startsein voor een jeugdweekend in ’Westemsfeer’ waarin o.a. Afgelopen maand werd op alle scholen ijverig ge werkt aan de provinciale verhalenwedstrijd. Er kwamen prachtige verhalen binnen bij de bi bliotheek. Maandag 2 oktober was een spannende avond in de bibliotheek. Op die avond werd bekend ge maakt wie de Moergestelse winnaars zouden wor den. Kinderen, vaders, moeders, opa’s en oma’s kwamen naar de bibliotheek om de jurering van de verhalenwedstrijd in Moergestel bij te wonen. Uit alle inzendingen waren 8 kinderen uitgeko zen. Zij mochten voor de jury hun verhaal voorlezen. In groep 5/6 waren de verhalen gekozen van: Nicky de Groot, Maartje Schollen, Inge Ter- windt en Stijn Vugts. In groep 7/8 van: Nikie van Gils, Susy Lapien, Gemma de Vries en Maartje van Roessel. Alle kinderen hadden een mooi verhaal geschre ven en iedereen las met veel enthousiasme voor. De jury had de moeilijke taak om in elke groep een winnaar uit te kiezen. De Moergestelse winnaars zijn geworden: in groep 5/6: Nicky de Groot en in groep 7/8: Su sy Lapien. Hartelijk gefeliciteerd met het behaalde resultaat. De verhalen van Nicky en Susy worden door gestuurd naar de provinciale jury. Zij gaan bekij ken wie de winnaars worden van Noord-Brabant. Dat wordt spannend! Luister allemaal naar de prijsuitreiking, zaterdag 14 oktober five in de uitzending van Omroep Brabant (13.00 uur tot 14.00 uur). heet de campagne die de GGD Midden-Brabant op 3 oktober officieel startte. Op scholengemeen schap Durendael in Oisterwijk zal tijdens een of ficieel programma de leskist: ’Verkeer in, walk man uit!’, aangeboden worden aan Gert-Jan Nouwens, mentor klas 2. De campagne heeft tot doel het walkmangebruik in het verkeer terug te dringen. Omdat ook veel basisschoolkinderen een walkman dragen (of gaan dragen) wordt op 4 oktober op de Andreasschool in Tilburg de les kist eveneens aangeboden. Verpleegkundigen en artsen van de GGD zullen tijdens hun onderzoeken kinderen van groep 7 en 8 van de basisscholen en klas 2 van het voortgezet onderwijs folders en stickers aanbieden. Ruim twintig scholen gaven zich op voor het volgen van dramalessen door De Muze uit Tilburg waarin aandacht voor de verantwoordelijkheid van walk mangebruik in het verkeer. Uit onderzoek blijkt dat ruim 45% van alle jon geren in klas 2 van het VO een walkman in het verkeer gebruikt. Regelmatig vangt de GGD sig nalen op over ongelukken waarbij een walkman betrokken is. Kennelijk horen walkmangebrui- kers het verkeer vaak niet of veel te laat. Vaak staat de walkman op zijn hardst en gaan jonge ren zo op in de muziek dat ze niet goed uitkijken met alle gevolgen van dien. Behalve gevaren in het verkeer kan veelvuldig luisteren naar harde muziek via de walkman ex tra gehoorschade opleveren. Veel jongeren gaan vaak naar popconcerten, bezoeken discotheken en houseparties waar de muziek keihard staat. Samen met veelvuldig walkmangebruik leidt dit tot extra gehoorverlies, wat zich meestal pas op latere leeftijd openbaart. M.b.v. de leskist kunnen leraren aandacht beste den aan de risico’s die de walkman met zich mee brengt. Ook wordt aandacht besteedt aan het feit dat veel mensen zich storen -in de trein en de bus- aan walkmans die te hard staan. Ook een milieuaspect speelt mee; er wordt geadviseerd oplaadbare batterijen te gebruiken. De GGD koos ervoor niet alleen maar technisch te wijzen op de risico’s maar juist kinderen aan te spreken op hun eigen verantwoordelijkheid. Vandaar dat de Muze uit Tilburg op scholen die zich daarvoor opgaven dramalessen verzorgt waar dit aspect ruim aandacht krijgt. Afsluitend zullen de dramadocenten van de Mu ze voor die scholen in het voorjaar een theater voorstelling presenteren onder de titel: ’Verkeer in, walkman uit!’ Mensen die belangstelling hebben voor een fol der kunnen deze afhalen bij de receptie van de GGD Midden-Brabant, Ringbaan West 227 in Tilburg of Taxandriaweg 12a in Waalwijk of bel len naar Erik van Os, afdeling gezondheidsvoor lichting en -opvoeding, tel. 013-4643311.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1995 | | pagina 5