De Moergestels schoenindustrie Intekenen op het boek over de schoenindustrie van Moergestel 1. I Kinderopvang? Intekening op het boek over de schoenindustrie in Moergestel door: SMB keert ruim 1 miljoen gulden uit aan opbrengsten oud- papier Wij zijn op zoek naar, jou!! O Naam Adres Postcode: Woonplaats: Telefoon Handtekening: Datum: Na de oorlog steekt Nederland de armen uit de mouwen. De schoenindustrie maakt expansieve tijden door. De ontwikkeling van de drie grote bedrijven komt ruimschoots aan de orde. In het najaar zal het boek verschijnen over de Moergestelse schoenmakers. De uitgave omvat ongeveer 175 pagina’s met meer dan 240 foto’s en afbeeldingen. Het is genaaid/gebonden, voorzien van een harde kaft met stofwikkel. Het boek met vele foto’s van schoenmakers doet het verleden herleven en geeft een beeld van de ontwikkeling van de schoennijverheid gedurende de laatste twee eeuwen. U kunt in het bezit komen van dit boek door overmaking van een bedrag van f 39,90 op bankrekeningnummer 13.45.37.165 ten name van A. Wolfs, Boek Schoenindustrie Moergestel. Binnen Moergestel wordt het boek gratis thuis bezorgd. Indien het boek per post moet worden verzonden dient u de verzendkosten van f 10,- tevens over te maken. Door dit boek vooraf te betalen tekent u in op het boek en wordt u daardoor opgenomen in het intekenregister. In verband met bezorging c.q. verzending gelieve u op uw bank- of giro- overschrijving duidelijk uw naam en adres te vermelden. Gelieve dit tevens te doen op het intekenformulier dat hieronder is afgedrukt en af te geven of te verzenden aan: A.M.P. Wolfs Oisterwijkseweg 58A 5066 XE Moergestel En wat als het kind naar school gaat? Iedereen die ooit een goede opvang voor de kin deren heeft gezocht, weet dat het lang niet altijd mee valt om er een te vinden. Dat geldt al als het over baby’s gaat, maar nog veel meer als het over schoolgaande kinderen gaat. Vanaf nu in de bibliotheek: Jonge renkast Je bent jong en je wilt Handbal is altijd raak!!! Het Wijboschbroek 109 Hobbyhoeken in de bieb PAGINA 4 MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1995 Directeur Jan van Bommel op de puinhopen van zijn fabriek. De Katholieke Arbeidersvrouwen (K.A.V.) van Moergestel omstreeks 1950. BH NIEUWS’ Als U geïnteresseerd bent en meer wilt weten, kunt u op maandag en donderdag tussen 9.00 uur en 11.00 uur bellen met de gastoudercentrale: tel. 04242-88887. Het Jongeren Informatiepunt is onderdeel van de Stichting Jeugd- en Jongerenwerk Tilburg. Tevens zijn in de kast, speciaal ten behoeve van scholieren, Nederlandse Tijstboeken’ geplaatst. Van deze boeken zijn in de bibliotheek ook uit treksels beschikbaar. Tot ziens in de bibliotheek! derverwerkende bedrijven zoals Baco, de Ge laarsde Kat, Ligtvoet Shoes, Hurkmans, Het Gouden Muiltje, Berkelmans en CSO die uitge breid aan de orde komen. Na de oorlog ligt de bloeitijd van de Katholieke Vrouwenbeweging. Marie Hendriks-Wolfs is in deze tijd jarenlang de grote initiator van de be weging in ons dorp. De herinneringen van een achttal schoenmakers en stiksters zullen U terugplaatsen in de tijd. Hierover en over meer onderwerpen kunt U uitgebreitj lezen in het boek over de Moer gestelse schoenindustrie. Door inschrijving middels het onderstaande intekenformulier kunt U hiervan in het bezit komen. Toch zijn er ouders die zich gedwongen zien een andere opvang voor hun kind te zoeken als het naar de basisschool gaat. Bijvoorbeeld als de hui dige oppas te ver weg woont, of als het kinder dagverblijf geen buitenschoolse opvang biedt. Voor één van die ouders is de gastoudercentrale op zoek naar iemand in Moergestel die hun kind voor en/of na school bij haar thuis op wil vangen, bij voorkeur iemand die zelf ook haar kind(eren) op obs de Bienekebolders heeft geplaatst. Uiteraard wordt een kind niet zomaar bij een gastouder geplaatst: nadat de consulente met vraag- en gastouders een gesprek heeft gehad over de wensen en mogelijkheden, worden bei de partijen aan elkaar voorgesteld. Pas als de ouders van het kind en de gastouder zelf aange ven met elkaar in zee te willen, worden definitie ve afspraken gemaakt over de precieze tijden, de vergoeding die betaald wordt, het eten, enz. In de Moergestelse bibliotheek is sinds begin sep tember een jongerenkast ingericht voor jongeren tussen de 12 en 25 jaar. In deze kast vind je folders, boeken, adressen en achtergrondinformatie over onderwerpen die voor jou belangrijk kunnen zijn. Zoals informa tie over rechten, verslaving, seksualiteit, werk, wonen, studeren en uitkeringen. Elke maand zal bij de jongerenkast een tentoonstelling worden ingericht over een bepaald thema. Deze maand is dat het thema ’op jezelf wonen’. Dit project is opgezet in samenwerking met het Jongeren Informatiepunt. In het eerste half jaar van 1995 is door 16 SMB- gemeenten in totaal 8.400.000 kg oud-papier in gezameld. Dit levert 1,76 miljoen op. Naar rato van de aangeleverde hoeveelheid oud-papier wordt de opbrengst door het SMB aan de deel nemende gemeenten uitgekeerd. Sinds 1993 hebben de 16 gemeenten in de regio zich aangesloten bij de Vereniging van Aanbie ders van Oud Papier (VAOP). Door zich bij de VAOP aan te sluiten, kunnen gemeenten de krachten bundelen. Mede hierdoor ontstaat er een stabiele marktprijs. Vanaf april 1994 zijn de prijzen van oud-papier zodanig gestegen dat over 1994 een bedrag van 350.000,- is uitgekeerd. Deze prijsstijging heeft zich in het eerste half jaar van 1995 doorgezet. De gemiddelde prijs was in deze periode 0,22 per kg. Afhankelijk van de manier van inzamelen zijn de kosten ongeveer 0,08 per kg. Resteert f 0,14 per kg oud-papier wat aan gemeenten wordt uit gekeerd. Het is aan de deelnemende gemeenten zelf om te bepalen of ze de extra opbrengsten doorsluizen naar de verenigingen en instellingen, die het pa pier hebben ingezameld. Zo wordt de dramatische nacht beschreven in 1951, toen Moergestel door een ontzettende klap uit zijn eerste slaap schrok. Na een hevige ont ploffing omstreeks kwart over een in de Tweede Paasnacht slaan plotseling de vlammen huize- hoog uit de ramen van de schoenfabriek van Wed. J.P. van Bommel, die toen nog gevestigd was aan de Kerkstraat naast de kerk en de wo ning van bakker Mensink. De fabriek werd nagenoeg volledig verwoest. Al leen een recente aanbouw kan behouden blijven en zal tot op de dag van vandaag als jeugdhonk voor ondermeer de KPJ furore maken onder de naam: ’D’n Tob’. De groeiende economie geeft ruimte aan jonge ondernemers. Er ontstaan nieuwe schoen- en le- - bezig zijn met leeftijdgenoten; - je konditie op peil brengen; - samen lol hebben in handbal. Wij kunnen voor verschillende teams nog spelers en/of speelsters gebruiken. Kom eens kijken en meedoen op een training van handbal. Trainingstijden: Dinsdag: 15.30 uur: jongens/meisjes van 6 t/m 9 jaar; 18.00 uur: jongens vanaf 10 jaar; Donderdag: 16.30 uur: meisjes vanaf 10 jaar; 17.30 uur: meisjes le en 2e klas middelbare school; 18.30 uur: meisjes 3e klas middelbare school; 19.30 uur: meisjes vanaf 4e klas middelbare school; 20.30 uur: jongens vanaf 14 jaar. Plaats: De Vonder. Voor meer informatie: Franky van Boxtel, tel. 3103. met Johan van Oosterhoud Ten oosten van Schijndel ligt het Wijboschbroek. Hét is ongeveer 300 ha groot en in het bezit van Staatsbosbeheer en gedeeltelijk ook van de ge meente Schijndel. Het is van uitzonderlijke schoonheid. Ér zijn oude loofbosjes, graslanden, weiden met bomen, houtsingels. De Biezenloop loopt door het gebied. Op de grasakkers liggen koeien in de schaduw. Echte Paulus Pottertafe- reeltjes! Volop kattestaart, wederik, leverkruid, vogelwik- ke en nog zoveel andere schoonheden. Ook de grote keverorchis ontdekte ik en langs de biezen loop is de dauwnetel te vinden. De dauwnetel is een lipbloemige en is een van de mooiste planten van deze familie. De bloemen zijn geel met een prachtige violette vlek op de onderlip. De ande ren zijn paars en wijzen de insekten naar de nek- tar in de buis. In ons land is deze beauty vrij zeld zaam. De bloei begint in juni en duurt tot in de herfst. Langs de Biezenloop trof ik ook heelblaadjes aan, die thuis hoort bij de composieten. Hij is groen, witwollig behaard en de bloemen zijn geel. Wrijf maar eens in het blad, dat naar zeep ruikt. Vroe ger was heelblaadjes een geneesmiddel tegen dy senterie. Vliegen hebben een hekel aan heel blaadjes. De plant werd dan ook gebruikt om vliegen te verjagen. Opvallend was het grote aantal zo schuwe Vlaam se gaaien. Ook zag ik veel fazanten. Het Wijboschbroek, dat ik in juli 1994 bezocht, heeft een grote rijkdom aan flora. Het is daar echt mooi en... stil! Brabant is gezegend met veel natuurschoon en je raakt in deze provincie nóóit uitgekeken. Nu de zomer grotendeels voorbij is, beginnen we weer meer binnenshuis te leven. Het is de tijd van het jaar om hobby’s weer nieuw leven in te blazen of om met een nieuwe hobby te starten. Veel clubs beginnen weer met nieuwe cursussen en sportverenigingen met het nieuwe seizoen. Maar niet voor alle hobby’s hoef je het huis uit te gaan. Thuis valt er ook volop te knutselen. In de bibliotheek zijn veel boeken over allerlei hob by’s te vinden. Wat te denken van: zelf poppen maken, origami, figuurzagen, pottenbakken, al lerlei textielvormen, tekenen, schilderen, etc. Vanaf 20 september tot en met 3 oktober besteedt de bibliotheek Moergestel aandacht aan diverse hobbyhoeken. Ben je in het bezit van twee rechterhanden en heb je zin om te gaan knutselen, kom dan eens langs in de bibliotheek. Misschien brengen we je op ideeën. Tot ziens in de bibliotheek!

Weekblad Moergestels Nieuws | 1995 | | pagina 4