Toen John zong dat hij een nieuwe nier kreeg vielen onze bedenkingen weg’ Hobbybeurs voor het hele gezin! tas Zin in muziek? Zo is er maar éénl T ouwtrekweekend slaat alle records! Waarom een cursus zelfverdediging? JAN EN PETRA WIJERS, OUDERS VAN NIERPATIENTJE JOHN: Collecteweek Nierstichting 24 t/m 30 september Giro 388.000 Zondag 1 oktober in ’t Draaiboompje Cursus zelfverdediging voor dames f MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1995 voor mensen niets meer. die in de gang hangt van het kinderdia- sen was dat moeilijk omdat niet iedereen voor de komende collecteweek". Het ge- ’jan: "Ondanks al de folders die er zijn, kom je toch veel onbegrip en onwetendheid John Wijers is acht jaar oud en twee jaar geleden getrans planteerd. Hij praat er niet zo veel over maar laat wel duide lijk merken dat hij heel erg blij is dat hij nu weer kan voetballen. Wat de vreugde is voor John, is de nieuwe reden tot bezorgheid voor zijn ouders: "Als hij nu maar geen trap tegen zijn getransplan teerde nier krijgt...", vertellen Jan en Petra Wijers, die vrijuit praten over de ziekte van hun zoontje. Het is wellicht een goed idee om eens een kijkje te gaan nemen bij deze Moergestelse mensen die hun hobby demonstreren en U ook graag te woord willen staan. Ook dit jaar worden Uw kinderen in de gelegen heid gesteld (tegen een kleine vergoeding) om bij voorbeeld een portret van zichzelf te laten teke nen, om bosmonsters en gips-figuren te maken. En natuurlijk om zichzelf gratis te laten schmincken. "We wachtten met smart op een nier transplantatie, maar John kon pas op de wachtlijst geplaatst worden toen hij. het gewicht van 12 kilo had bereikt. De eerste keer heeft John drie maanden moeten wachten. Vanuit het ziekenhuis was ge zegd dat wij steeds telefonisch bereikbaar moesten zijn. Wij hebben toen maar een draadloze telefoon gekocht. Een spannende tijd. Op koninginnedag '91 is John getransplanteerd. De eerste dagen ging alles zo voorspoedig, dat toen het fout Nierstichting Onze zorgen en vragen waar we mee zitten, kunnen we kwijt bij de Nier- patiëntenvereniging LVD door te praten met ouders van andere kinderen met een nierziekte. Dat lotgenotencontact is niet voor niets een belangrijke pijler van de patiëntenvereniging. De Nierstichting is voor ons een steun. Ze geeft financiële ondersteuning aan de patiëntenvereniging en ze financiert wetenschappelijk onder zoek naar afstotingsprocessen. De Nier stichting doet ook veel om ervoor té zor gen dat het aantal niertransplantaties kan toenemen. Zo'n club verdient alle steun. Daarom organiseer ik ieder jaar de collecte bij ons in het dorp. Dat is mijn manier om de Nierstichting te helpen". PAGINA 11 man of vrouw die wij graag in ons midden zou den verwelkomen. Is de interesse gewekt? Nadere informatie wordt graag gegeven door en kele orkestleden te bereiken op de telefoonnum mers: 04243-4043 of 1123 of 1546 (allen na 19.00 uur a.u.b.). Er zijn dit jaar 29 Moergestelse deelnemers en zij tonen U onder andere: poppen maken, fluweel kleuren, boekbinden, dozen bekleden, hout snij den, hardanger, textiel verven, naamplaatjes, brooddeeg, mandjes maken, kantklossen, fimo klei, leren armbandjes beslaan, kaarten snijden, stand. Na anderhalf jaar moest John wor den gedialyseerd met behulp van buik- buikvliesontsteking kreeg. John was toen john geboren was, werd ons door de arts vliesspoeling. Dat betekende dat bij John drie jaar. Vlak achter elkaar kreeg hij Enkele voorbeeldjes van hobbies die op 1 okto ber in ’t Draaiboompje te zien zijn tijdens de Hobbybeurs. Een niet onbekend gezelligheidsorkest in het Midden Brabantse, wat vooral optreedt voor en tijdens de jaarlijkse carnavalsperiode (ook Hof kapel) kampt o.a.s vanwege verhuizing van en kele leden met bezettingsproblematiek. In diver se secties kan dan ook versterking worden ge bruikt met name bij de saxofoons, de trombones en in de ’bassektie’ is uitbreiding nodig. Ook een trompetist(e) is welkom. In eerste instantie wordt niet eens gedacht aan zeer ervaren musici doch enige kermis van zaken is uiteraard erg welkom. Zoek je een leuke hobby of twijfel je eigenlijk al lange tijd om je eens aan te sluiten bij een leuk en gezellige muzikale groep die sfeer en ambiance hoger in het vaandel heeft dan onberispelijke mu zikale prestaties, dan ben je misschien wel de Dacht men bij de KPJ dat wat betreft het jaar lijkse Touwtrekweekend al een record was weg gezet, dit jaar werden alle mogelijke records voor wat betreft dat weekend met glans geslagen! Het aantal bezoekers op zaterdagavond; het aan tal deelnemende ploegen; het aantal bezoekers op zondag en natuurlijk het daarmee vergezeld gaan de ’verteer’, gaat qua aantal en hoeveelheid in de KPJ-boeken als absoluut recordjaar. Hier volgen de uitslagen van de verschillende categorieën: Heren Poule B: 1. ’t Grifke; 2. De Splinters; 3. De Sjonnies; 4. KPJ Hilvarenbeek; 5. De Kroon; 6. Van Alles Wè; 7. De Pullenlichters II; 8. G.Z.N. Heren Poule A: 1. maandonks I; 2. Maandonks II; 3. Hubo Vromans; 4. Loonbedrijf Gebr. van der Zanden; 5. ’t Potteke; 6. De Trekhengsten; 7. Kluma Team; 8. B.O.T.; 9. KPJ Haaren; 10. De Korenmaaiers. Jeugd PouleD: 1. Verschoorpak; 2. KPJ Haaren Jr.; 3. De Genieters; 4. Ouwe Miens mé stooom; 5. AVR II; 6. Stratemakersbedrijf van Korven; 7. Cementbouw Flessentrekkers II; 8. Ram- pestampers; 9. De Vluggertjes. Heren Poule C: 1. AVR I; 2. KPJ De Beerzen; 3. Haarens Dreamteam; 4. Adjes Harem; 5. Ce mentbouw Flessentrekkers I; 6. Bouwbedrijf Smits; 7. De Klepzeikers; 8. De Trekberen. Dames Poule F: 1. AVR II; 2. Cementbouw Flessentrekkers; 3. Taxi van der Heijden; 4. Bouwservice Bekkers-van Spaandonk; 5. Trek- merries; 6. Scouting Moergestel; 7. Sjouwsjanen; 8. KPJ Haaren; 9.Peukies; 10. Pullenlichters I; 11. Touwvreters. Dames Poule E: 1. O Jee; 2. AVRI; 3. KPJ De Beerzen; 4. Klepgeiten; 5. Vrouwe Haverkamp; 6. Beis Lijntje; 7. Kluma Team; 8. Ook Dat Nog; 9. De Ladies; 10. KVO; 11. De Trek- trutten. Ook dit jaar organiseert men weer een echte Moergestelse hobbybeurs die willen genieten van wat anderen in hun vrije tijd hebben gemaakt. aardewerk, glas graveren, honing slingeren, boek schrijven, kalligrafie, 3-dimensionaal snijden, an sichtkaarten, trichem, gipsbeeldjes. In onze maatschappij word je steeds vaker gecon fronteerd met tasjesroof, inbrekers, groepsge- weld, sexuele intimidatie, enz. Hierdoor gaat men zich onveilig voelen op straat en thuis. In een cursus zelfverdediging leer je om angst om te zetten in bruikbare energie; in kracht en zelf vertrouwen. Weerbaarheid is immers niet alleen lichamelijke kracht, het betekent ook: nee zeg gen, jezelf de moeite waard vinden om voor op te komen. Je kunt kracht uitstralen met je hou ding en stem. het buikvlies te beschadigd om door te gaan met de buikvliesspoeling. "Dat be- ging de teleurstelling groot was. Er was tekende", zegt Petra, "dat er overgegaan geen afstotingsreactie, maar een bloed- moest worden op de andere dialyseme- stolsel in de toevoer naar de nier was de thode: de hemodialyse. Drie keer per week oorzaak. Dit betekende terug naar af. Vre- gingen wij naar het kinderdialysecentrum. selijk. Weer drie keer in de week hemo- Dat is een moeilijke periode geweest. Moei- dialyse. Tot september 92. Wij werden lijk, omdat het voor ons gezin een grotere gebeld dat er weer een donornier beschik- belasting was om iedere keer naar het baar was. ziekenhuis te gaan. Die buikvliesspoeling Nu zagen wij ertegenop om weer het hele kon gewoon thuis gebeuren. Wij moesten proces door te maken. Maar toen wij John natuurlijk wel steeds naar het ziekenhuis vrolijk hoorden zingen dat hij weer een voor controle, maar de meeste tijd waren nieuwe nier kreeg, vielen onze bedenkin- wij thuis. De hemodialyse was een grotere gen weg". Deze keer is het goed gegaan, inbreuk op ons gezinsleven. Daar kwam John moet wel veel medicijnen slikken om nog bij dat John in deze periode een aversie afstotingsreacties te onderdrukken. Daar ontwikkelde tegen het 'aanprikken'. Hij ben je zo bang voor". Jan Wijers vult zijn wilde niet en werd agressief naar mij toe. vrouw aan "Veel mensen denken nu dat Tot die tijd hadden wij geen behoefte alle leed geleden is. Zij begrijpen niet dat er gehad aan professionele hulp, maar ik moet altijd het gevaar van afstoting is. Zelfs na eerlijk zeggen dat ik toen veel steun heb 10, 20 jaar kan dat. Met die onzekerheid gekregen van Els, de maatschappelijk werk- moeten wij wel leven. Bovendien hebben het teveel aan vocht moesten worden ver- ster van het kinderdialysecentrum". de medicijnen die John moet slikken de nodige bijwerkingen mee. van de vloeistof, die hij steeds in zijn buik moest hebben om de afvalstoffen in op te nemen, was tijdro- In de cursus komt effektiviteit en bruikbaarheid in de praktijk op de eerste plaats. Daarom leren de cursisten trucjes en eenvoudi ge oefeningen die zij in vervelende situaties kun nen gebruiken, als men zich daadwerkelijk licha melijk moet verdedigen. Er wordt rekening gehouden met ieders moge lijkheden en beperkingen. De cursus wordt gegeven in verenigingsgebouw D’n Donk, Bosstraat la, op donderdagavond van 20.30 uur tot 22.00 uur. Bij voldoende deelname start de cursus op 26 ok tober 1995. De uiterlijke inschrijfdatum is woensdag 18 oktober 1995. De kosten voor de cursus van 12 lessen van 1,5 uur bedraagt 80,- per persoon. Voor inschrijving en informatie: Sportzaal De Vonder, tel. 5132210, vragen naar Peter Wolfs. Nierstichting heeft georganiseerd. Men wilde toen het 'kopje' van John gebruiken konden ontwikkelen. Hij is dan ook gebo- houdt. Wij hadden ook nog de pech dat ren met een ontzettend dikke buik en John zo vaak trek had in eten. Vooral in zicht van |ohn verschijnt nu op posters, in nierinsufficiëntie. In de eerste week na zijn kaas. Terwijl de meeste kinderen met een allerlei huis-aan-huisbladen en op de tele- geboorte is de nier waarvan de nierf unctie nierziekte juist slecht eten en vaak bijvoe- visie. helemaal verloren was gegaan, verwijderd, ding moeten hebben. Maar eigenlijk ging Vanuit de nier die nog werkte is toen een alles goed. Geringe levenskansen urinestoma aangelegd. John kreeg eiwit- John werd geboren met geringe levens- arme flesvoeding en had geen groeiachter- Moeilijke tijd kansen. Hij had een samengeklapte long stand. Na anderhalf jaar moest John wor- Totdat hij na- anderhalf jaar een acute en slecht functionerende nieren. "Toen een de moeilijke vraag voorgelegd of wij John 4x per dag kunstmatig de afvalstoffen en aantal malen zo'n ontsteking en toen was Jan, John en Petra Wijers. Dankzij een foto van John in het kinderdialysecentrum van het Radboudziekenhuis werd John gevraagd mee te werken aan de collectecampagne van de Nierstichting. tegen. Niet alleen bij mensen die ver van je wel wilden laten behandelen. Er waren af staan, maar zelfs in je naaste omgeving, zoveel problemen, dat er een reële kans wijderd. Zijn ene nier deed toen helemaal Nu is het natuurlijk wel zo dat als je zelf was dat hij het niet zou halen. Het klinkt gezond bent, hetziekzijn iets ongrijpbaars raar, maar Jan en ik vonden het geen zware is. Door erover te praten, hopen wij dat het beslissing, omdat wij er vanaf het begin Eiwitbeperkt dieet wat duidelijker wordt voor anderen. Dat is heilig in geloofden dat John het zou halen. Petra: "Het dialyseren viel nog wel ook de reden dat we hebben meegewerkt Maar het was heel moeilijk dat zo'n klein Het verwisselen aan de collecte-campagne van de Nier- kind zo veel ellende moest ondergaan", stichting". Petra: "Een medewerker van de zegt Petra met een frons. Tijdens de zwan- Nierstichting had de foto van John gezien gerschap zijn bij John de ureterklepjes niet vend maar niet pijnlijk of vervelend. Wat open gegaan en door deze blokkering is wel moeilijk was, was het eiwitbeperkte lysecentrum van het Radboud. Daar han- alle urine opgespaard in zijn blaas. Nadat dieet. Geen melkprodukten, geen choco- gen allerlei foto's van nierpatiëntjes die de blaas helemaal vol en uitgerekt was, is lade, weinig vlees. Vooral bij andere men- gemaakt zijn tijdens de kampweken die de de verzamelde urine teruggestroomd naar de nieren die zich daardoor niet verder het even goed begrijpt en er rekening mee tot taf -■ F

Weekblad Moergestels Nieuws | 1995 | | pagina 11