De nieuwe wintergidsen zijn uit!!! jubileum Gildefeest St. Joris zondag 20 augustus &ring 60 jaar Brabantse Gildedag I Anhrodite 'Iw Aphrodite uality Travel HOILAND INTERNATIONAL Reisburo Vakantiefoto-aktie SV Audacia Vriendenweekend ’95 WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1995 - 20e Jaargang - Nr. 870 M/ees wijs ga met Quality Travel op reis! REISBURO Joris 450 jaar Rootven 35, Moergestel, Tel. 04243-2221 Wij werken op afspraak! De Persoonlijke Signatuur van Exclusieve Modebrillen Schoolstraat 11 5066 EC Moergestel Postbus 80 5066 ZH Moergestel Tel. 04243 - 2020 Fax 04243 - 2629 Brillen Contact lenzen De Lind 35a, Oisterwijk 04242-84899. Vrijdag koopavond De Koning Standaardrijder Vaandrig Ook kleren maken de gildebroeder - een beetje- Huidverzorgingsinstituut Q- ïy W Schoolstraat5 q MOERGESTEL Tel. 04243 -1474 s pj Aangesloten bij de Ziekenfondsen (C.Z. en V.G.Z.) De statiedag Prijzenziiver Reisburo Quality Travel Holland International houdt foto-aktie Feestprogramma nu Moergestel kelijk (Tentoonstelling: Kinderen alleen onder begeleiding). -r4FXf voor schieten met geweer was beschikbaar gesteld door Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Hendrik (door St. Willibrord Berkel veroverd). Voor verdere informatie kunt u terecht bij het Secretariaat van het Jubileum-Gildefeest: Kromweistrat 6, 5066 BK Moergestel, tel. 04243-1884. Op dat adres kunt u ook de MTV-video-band bestellen zoals die over het Gildefeest zal wor den gemaakt. Bestellen betalen voor 25 augustus a.s. Wordt wekelijks gratis huis-aan-huis bezorgd in Moergestel, Biest-Houtakker en Haghorst Uitgave en redaktie: Buro 76, Oisterwijkseweg 43,5066 XC Moergestel, Tel. 04243-2268 Inleveren kopij: uiterlijk zaterdagmiddag 12.00 uur; advertenties tot en met zondagavond Het weer -zeker tot vandaag- laat het eigenlijk niet toe, de vakantie-periode speelt ons bij de voorbereidingen nog wat parten, maar het zit in de lucht, dat Jubileum-Gildefeest! Je hoort er over en ziet al voorbereidende ak- tiviteiten. Gelukkig dat we bij deze enorme klus worden geholpen door de twee andere gilden uit Moergestel, sterke mannen van St. Sebasti- aan Barbara en St. Catharina! Maar goed, zoals toegezegd zal in dit artikel enige aandacht worden besteed aan enkele be langrijke functies, gebruiken e.d. bij Gilde St. Joris en aan het feestprogramma van a.s. zon dag 20 augustus. In de tijd toen de schuttersgilden zich uitdruk kelijk ten doel stelden, dienstbaar te zijn aan de lokale bevolking, genoten zij een hoog aanzien. Ze kregen voor verleende diensten bepaalde voorrechten, zoals het hebben van een Koning. En die mocht op zijn beurt weer een Nar hebben voor de veraangenaming van ’s-konings leven. Een van de belangrijkste personages in een gilde werd dan ook en is nog de Koning. Iedere schut ter droomt ervan de koningsvogel eens neer te halen, om dan getooid te worden met de Ko- nings-keten, HET symbool van de koninklijke waardigheid. Dat geeft een niet te onderschatten eergevoel! Alhoewel de Koning altijd met de nodige eer be jegend dient te worden, b.v. steeds geflankeerd dient te zijn door de Hoofdman en/of Dekens, en bepaalde vrijheden geniet zoals b.v. vrij zijn van contributies en boeten, heeft hij zelf ook enige verplichtingen. Een daarvan is, dat de nieuwe Koning de waar de van de konings-keten binnen een jaar moet vermeerderen, b.v. in de vorm van een zilveren schild. Een andere verplichting is dat hij op vast gestelde tijden de Gildebroeders moet onthalen op een -ook voorgeschreven- hoeveelheid gerstenat! Bij voorkeur laat elk gilde zich voorafgaan door een standaardrijder, het ’visitekaartje’ van een gilde. Voor het gilde uit rijdt hij te paard, in de rechterhand de standaard meevoerend. In zigzag-bewegingen maakt hij de weg vrij voor het gilde vaandel, de Koning en het op trekkende gilde. Deze bij het gilde belangrijke functionaris draagt en zwaait de vaan, het min of meer heilig sym bool van de eenheid van de gildebroeders die er zich achter scharen. Het vaandel, waarin de eer van het gilde het eer ste en het diepste kan worden aangetast, wordt slechts gezwaaid voor personen aan wie het gil de het eerbewijs brengt. De herwaardering van tradities en gebruiken bij gilden, betekent bij een aantal ook het inruilen van het zondagse pak met de pet, voor iets fleu- rigers. Zo ook bij Gilde Sint Joris te .Moergestel, dat zich vanaf de Statiedag van 23 april 1983 tooit in een middeleeuws uitziend uniform. Het uniform dat ook allerlei hinderlijke verschil len wegneemt, tot uitdrukking brengt dat allen aan dezelfde reglementen zijn onderworpen. Het zit hem natuurlijk niet alleen in het uiterlijk, maar door een uniforme kledij worden de gilde broeders ook innerlijk een beetje anders, wat los ser, wat zwieriger, dus meestal wat gemakke lijker. Er zitten natuurlijk ook nadelen aan het uniform, ook zelfs van psychologische betekenis. Als een lid van een vereniging in het uniform ervan er gens wordt gesignaleerd in een meer of minder ongewone situatie, bestaat het reële gevaar, dat de gehele club daarmee wordt vereenzelvigd. Zoals b.v. die ene/enkele geüniformeerde gilde broeder die, na een gilde-activiteit, onderweg naar huis maar moeilijk voorbij tapperijen kan komen. Dan schijnt het voor sommige -gewone- medemensen te zijn alsof de edele nazaten slechts EEN traditie hebben hoog te houden, nl. het les sen van een schier overmatige dorst. Ieder jaar, op zaterdag 23 april, of de zaterdag het dichtst daarbij, wordt de statiedag (teerdag) ge houden, een belangrijke dag. Dan wordt er reke ning en verantwoording afgelegd over financië le en andere zaken. Nieuwe bestuursleden kun nen worden gekozen en nieuwe leden aangeno men. Die dag is er ook voor om kwesties op te lossen en eventuele onderlinge onenigheid te beslechten. Het goede eten en drinken maken dat alles gemakkelijker en zo kan eenieder er dan weer een jaar tegen. Trouwens, bij het gilde werd weleer elke gelegen heid aangegrepen om uiting te geven aan de le vensvreugde die de meeste mensen kenmerkt. Niet alleen de statiedag en het koningschieten, maar eveneens het vieren van kermis, het zeer nadrukkelijk deelnemen aan processies en het in halen van belangrijke kerkelijke en wereldlijke personages. Kortom, alle hoogtepunten van het dorpsgebeuren werden mede door het gilde ge vierd en/of opgeluisterd! Er zijn op een gildefeest ook altijd zeer veel prij zen te verdienen. Een deel van het prijzenziiver wordt vaak geschonken door bedrijven en parti culieren. Toen Gilde Sint Joris in mei 1930 het 375-jarig bestaan vierde, ook met een gildefeest, schon ken de leden van het Koninklijk Huis de Corpsprijzen! Hare Majesteit Koningin Wilhelmina, schonk de le Corps-prijs voor het schieten met kruisboog op wip (door St. Catharina Moergestel gewon nen!) De le Corps-prijs voor schieten met handboog was aangeboden door de toen 21-jarige Konink lijke Hoogheid Prinses Juliana (gewonnen door St. Sebastiaan Diessen), en de le Corps-prijs Iedereen kan aan deze aktie meedoen. Manager van het reisburo, Cees Everaers: ’De zomerva kanties zijn net achter de rug. Wij hopen natuur lijk dat iedereen, ver weg of dichtbij, een geslaag de vakantie gehad heeft.’ Omdat de foto’s nu waarschijnlijk allemaal ontwikkeld zijn, vervolgt Cees: ’Plak de foto’s nog niet in, maar kijk eerst of er een mooie, gekke, dolle of dwaze foto bij zit!’ Het reisburo biedt namelijk voor de mooiste, gekste, dolste of meest dwaze foto een weekend of midweek in een heerlijk subtropisch vakan- tieparadijs van Vrij Uit Gran Dorado. De foto’s moeten voor 30 september worden in geleverd met naam en adres op de achterkant en ze krijgen dan een mooie plek in het reisburo. Cees: ’Bovendien ontvangt iedereen die een fo to inlevert, sowieso een reischeque van 10,-, die gebruikt kan worden voor een volgende va kantie.’ Alle medewerkers kijken nu al uit naar het mo ment dat ze een weekendje Vrij Uit Gran Dora do kado kunnen doen voor de mooiste foto. Reisburo Quality Travel, Holland International Schoolstraat 11, Moergestel. En dan komt zondag 20 augustus 1995! Het kleurrijke spektakel kan weer beginnen! Koningen, Keizers en Hoofdlieden al vroeg in de morgen, en tegen het middaguur arriveren vooral de overige feestelijk uitgedoste gildebroeders en -zusters vanuit alle mooie streken van onze Pro vincie Noord-Brabant en vanuit Vlaanderen. Samengevat ziet het programma er uit als volgt: 08.30 uur: Samenkomst in de feesttent aan de Oirschotseweg. In optocht wordt daarna vertrok ken naar de Parochiekerk. 09.30 uur: Plechtige Gildemis. Celebrant Pastor Herman-Jozef van den Broek, geassisteerd door gildebroeders en met medewerking van het koor ’Cantate Domino’. 10.45 uur: Koffietafel in Gildehuis ’t Draaiboompje. 11.45 uur: Het Gemeentebestuur ontvangt de Hoofdlieden, Keizers, Koningen en genodigden. 12.30 uur: Vertrek van de optocht! Route: van het feestterein, via de Looijakker, De Stappert, Oostelvoortjes en Oirschotseweg, terug naar het feestterein. Voorop de plaatselijke Harmonie ’Prinses Juliana’, daarachter bijna 2.000 gildebroeders en -zusters in vol ornaat en vol trots het gildezilver dragend dat in de afgelopen eeuwen bij elkaar werd ge schoten, en besluitend de lokale Mirlitonfanfare ’De Klomp’. Het ongemak dat deze optocht voor de omwonenden met zich meebrengt is van een zodanige aard, dat wij durven spreken over een ’plezierig ongerief’. Als u -en anderen- de Nationale Driekleur buiten zou hangen, zou dat de feestelijke sfeer nog verder verhogen! 13.30 uur: Aankomst op het feestterrein en défilé. Massale opmars en vendelgroet. Openingswoord door de Edelachtbare Heer Mr. J.J.M. Dosker, Wnd. burgemeester van Moer gestel. Welkomstwoord door de Heer J.M.C. Schreuder, Voorzitter van de Kring van Schuttersgilden ’Het Kwartier van Oirschot’. Dankwoord door P.C. Kouwenberg, Hoofdman Gilde Sint Joris. Meteen na de massale opmars: Aanvang van de wedstrijden in vendelen, trommen, bazuinbla zen, standaardrijden, dansen en schieten met handboog, kruisboog en geweer. 15.30-17.00 uur: Tentoonstelling (in zalen van ’t Draaiboompje) open voor publiek. 18.00 uur: Aanbieding van de herinneringschilden aan de deelnemende gilden en uitreiking ver diende prijzen door de Edelachtbare Heer Mr. J.J.M. Dosker. Het feestterrein, de wedstrijdterreinen en de tentoonstelling, zijn voor iedereen gratis toegan kelijk (Tentoonstelling: Kinderen alleen onder begeleiding). Komt dat zien! Zoals reeds vele jaren gebruikelijk, organiseert ook dit jaar weer het supergezellige ’Vrienden weekend.’ Vrijdagavond 18 augustus vanaf 18.30 uur seni orenvoetbal tegen bevriende elftallen, met daarna disco m.m.v. de overbekende DJ Cristian van de Pas. Zaterdag 19 augustus vanaf 10.00 uur een groots opgezet ’Vriendentoernooi’, met deelname van 16 elftallen, samengesteld door bedrijven, vere nigingen, families, cafés, etc. Vanaf 13.30 uur gezellige discomuziek m.m.v. John Steijger. Vanaf 20.30 uur: country en westernavond m.m.v. de Country formatie: Misty Blue uit Beu- ningen. Zondag 20 augustus om 9.00 uur start van de jeugdactiviteiten. Om 11.30 uur aanvang van het overbekende su per gezellige frühschoppen. Dit jaar m.m.v de ’Drie Donken Blaaskapel’ uit Den Dungen. Vanaf 14.00 uur discomuziek m.m.v. Sjef Schilders. Circa 18.00 uur sluiting van het Vriendenweek end 1995. Al deze genoemde activiteiten zijn gratis toegan kelijk en bestemd voor alle inwoners van Moer gestel, incl. familie, vrienden en bekenden. Wij heten iedereen van harte welkom, want... SV Audacia ’Vriendenweekend 1995’, Je moet er geweest zijn!!! n Hdiiyubiuiun uij ue z.icKunioncibcn (u.z.. uil v.a.z..)

Weekblad Moergestels Nieuws | 1995 | | pagina 1