Amsterdam: Stad aan het Sail Amsterdam: 1000 zeilschepen Veel speciale evenementen in 1995 i7 "i» I /na ’’Battle of Amsterdam VOC komt weer tot leven Amsterdamse Juweeltjes van bruggen T7 I Sfeervol verlichte I wandelroute èn rondvaart Maritieme ontdekkingstocht door Rijksmuseum en grachtengordel #47 Speciale VOC-galerij in Rijksmuseum pt 99 99 Van kampioen bruggenbouwer Piet Kramer: r - i1 - Door „Stad aan het water" -'lift O r.A i Zeilkampioenen in de Keizersgracht In 1995 staat in Amsterdam het water centraal. Eén van de meest karakteristieke elementen van Amsterdam: een stad met meer grachten dan Venetië en meer bruggen dan Parijs. ’MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1995 PAGINA 4 Amsterdam en het water zijn al eeuwenlang onlosmakelijk met elkaar verbonden. Dank zij de handel overzee wist Amsterdam, ooit begonnen als eenvoudig vis sersdorp, zich in de 16e eeuw op te werken tot één van de welva rendste steden in Europa. Sindsdien is de stad wereldberoemd om de unieke grachtengordel met tot tien grote windturbines waait er tijdens de wedstrijden een gelijk matige bries over de Keizersgracht. Zo worden de individuele kwalitei ten van de zeiler van doorslagge vende betekenis en kan alleen de beste zeiler winnen. De strijd speelt zich af op de Keizersgracht, tussen Raadhuisstraat en Hartenstraat. De „Battle” begint op vrijdag om 18 uur; op zaterdag en zondag vin den de wedstrijden plaats van 12 tot 19 en van 13 tot 20 uur. kaart voor de Canal Bus. inclusief kleurrijk souvenirboek. INFO: Rijksmuseum, tel. 020 - 673 21 21 en Canal Bike. tel. 020 - 623 98 86 INFO: Stichting SAIL AMSTERDAM, tel. 06 - 83 82 (40 ct p. min.) Sinds 15 mei 1995 is de nieuwe VOC-Galerij in het Rijksmuseum te bezichtigen. Deze expositie biedt een overzicht van de veelbewogen geschiedenis van de Verenigde Oost-Indische Compagnie (VOC). Aan de hand van o.a. voorwerpen uit opgravingen van VOC- scheepswrakken geeft deze presentatie een overzicht van de Neder landse betrokkenheid bij „Oostindië”. Tevens wordt de technische kant van het VOC-bedrijf belicht, zoals de bewapening van sche pen en forten, gereedschap, brandbestrijding aan boord en medi sche zorg. Voor een compleet overzicht van de Amsterdam: Stad aan het water-evenementen kunt u terecht bij VVV AMSTERDAM, tel. 06 - 340 340 66 (75 ct.p.m.). Van 10 t/m 14 augustus vormt de Amsterdamse haven weer het decor voor één van ’s werelds grootste maritieme evenementen: SAIL Amsterdam. kertijd een patiënt op vakkundige wijze onder handen neemt. Ook is een 18e-eeuwse zeilmakerij op de steiger te bezoeken. Het publiek wordt geïnformeerd over het zeil- makersvak en kan ook zelf zeildoek bewerken. Er bevindt zich tevens een 18e eeuwse scheepstimmerwerf op de steiger van het museum, waarbij bezoekers ook 'het vak kunnen leren’. In het kader van het themajaar ..Amsterdam, stad aan het water” zijn twee bruggen van Kramer in de binnenstad verlicht. Deze bruggen zijn ook opgenomen in de route van de rondvaartboten. 5 Eens in de vijf jaar komen ruim 1000 zeilschepen uit de hele wereld naar Amsterdam, waar zij het middelpunt vormen van een groot aantal evenementen, varië rend van spiegelgevechten tot jazz-concerten en vuurwerk. SAIL Amsterdam is ook de finish van de „Cutty Sark Tall Ship’s Race”. Naast de wereldberoemde collec tie van het Rijksmuseum biedt dit museum nu ook, samen met Canal Bike en Canal Bus, een aparte invulling van het thema ..Amsterdam, Stad aan het water”. Tot 16 oktober 1995 is een kleurrijke ontdekkingstocht verkrijgbaar langs hoogtepunten in de collectie van het Rijksmuse um, die de speciale band tussen Amsterdam en het water laten zien. schilderijen en kom alles te weten over de Nederlandse handels- en ontdekkingsreizen. Speciaal in het kader van ’Amster dam, Stad aan het water’ wordt in en om het Nederlands Scheepvaart museum de nadruk gelegd op thema’s uit de VOC-tijd. In juni oude kan het publiek zich laten voorlich ten door een chirurgijn die tegelij- regerende Olympische zeilkam- pioenen, verschijnen onder exact gelijke omstandigheden aan de start. Er zijn speciale boten ontwik keld, het gewicht van de zeilers wordt gecompenseerd met het totaalgewicht van de boot, zelfs de wind wordt geregeld. Dankzij acht 99c, De vermaarde architect Piet Kra mer ontwierp tussen 1917 en 1952 maar liefst 500 bruggen, waarvan er in Amsterdam 220 werden uit gevoerd. Veel van deze bruggen gelden als hoogtepunten van de Amsterdamse School-architec- tuur, een stijl die verwant is aan Jugendstil en Art Déco. Met een grenzeloze fantasie vervlocht Kramer de ingewikkeldste wel vingen, golven en stekels tot een ritmische architectuur. -.'X' gen geeft een informatiebord uitleg in het Nederlands en Engels. In het Stedelijk Museum zijn routekaarten - Bij het Nederlands Scheepvaart museum kunt u rondlopen in een 18e eeuwse Oost-Indiëvaarder waar kanonnen worden afge vuurd, de bemanning een potje kookt en de scheepslading hijst. Dwaal daarna in het 300 jaar oude Marine-pakhuis langs de beroemde verzameling scheepsmodellen, zeekaarten en J Amsterdam biedt tot eind okto- g her 1995 een speciale route door de historische binnenstad. De wandeling kan worden gecombi neerd met een tocht per rond vaartboot. Vooral ’s avonds is deze tocht een absolute aanrader: het Energiebedrijf Amsterdam heeft spectaculaire verlichting ontworpen van de hoogtepunten op deze route, zoals het Scheep vaartmuseum, de Oostindiëvaar- der „de Amsterdam” en de Magere Brug over de Amstel. Wandelroute en rondvaart brengen Ontdekkingstochten door de grachtengordel, te voet, per fiets, per Canal Bikeof per rondvaart boot, zijn dit jaar interessanter dan ooit. Bijzonder is dat deze historische locaties ook in het echt nog steeds bestaan. De brochure bevat een route langs deze plekjes die per grachtenfiets of Canal Bus te ont dekken zijn. Bij de kassa van het Rijksmuseum en de steigers van Canal Bike en Canal Bus is voor slechts f 25.- een combinatiekaartje verkrijgbaar dat toegang geeft tot het Rijksmuseum. waarna u kunt kiezen tussen een 1.5 uur durende tocht per Canal Bike of een dag- de roemrijke geschiedenis van zee varend Amsterdam tot leven. Door handel en zeevaart groeide Amster dam in de Gouden Eeuw uit tot één der grootste en rijkste steden ter wereld. Veel grachtenpanden, pak huizen en torens langs het water herinneren aan deze historie. De rijk geïllustreerde brochure met een beschrijving van de „Stad aan het water-route” is o.a. verkrijg baar bij de kantoren van VVV AMSTERDAM, Energiebedrijf Amsterdam, Rabo-bank en het Scheepvaartmuseum. Van 1 t/m 3 september 1995 vindt de „Battle of Amsterdam” plaats, waarvoor de beste zeilers uit de wereld zijn uitgenodigd om te strijden voor de 1995 Champions World Trophy. De deelnemers, afkomstig uit diver se zeildisciplines en onder wie In het Stedelijk Museum is tot begin oktober 1995 een compacte tentoonstelling te bezichtigen over deze Amsterdamse „wereldrecord houder bruggenbouw”. In het museum zijn tekeningen, foto’s en bijzondere onderdelen van zijn bruggen te zien. Op een grote kaart van Amsterdam zijn alle door Kra mer ontworpen bruggen terug te vinden. Omdat bijna al zijn bruggen Amsterdam betuigt in het themajaar „Stad aan het water” ook eer aan nog bestaan, is ook een wandel- en „wereldrecordhouder bruggenbouwer” Piet Kramer. Er is een wandel- en fietsroute langs deze bruggen uitge- fietsroute langs „zijn” bruggen uitgezet. Twee van zijn bruggen in de bin- zet. Bij de tien opmerkelijkste brug- nenstad zijn speciaal verlicht. de schitterende patriciërshuizen, die u nog in volle glorie kunt bewonde ren. Onder de titel 'Amsterdam, stad aan het water' kunnen bezoe kers deze zomer kennismaken met alle facetten van het water in Amsterdam. Op het programma staan, naast diverse permanente attracties, veel evenementen, zoals de ..Battle of Amsterdam", het project „Living History” in het Nederlands Scheep vaartmuseum en een speciale mari tieme grachtenverlichting. Tevens zijn er veel tentoonstellingen te bezichtigen, zoals de nieuwe VOC- Galerij in het Rijksmuseum. zijn er excursies en muziekevenementen, waaronder het theatrale spektakel „De Sirenen” en het Locatelli Fes tival. Diverse restaurants hebben In en om het Scheepvaartmuseum komt deze zomer de tijd van de Ver- speciale gerechten ontwikkeld. enigde Oostindische Compagnie tot leven. Hoogtepunt van het themajaar wordt ongetwijfeld SAIL 95. van 10 t/m 14 augustus. Dan verwacht Amsterdam ruim 1000 zeilschepen uit de hele wereld, inclusief een tiental 3- en 4-masters. verkrijgbaar met een toelichting op de architectuur in het Nederlands. Engels en Duits. SAIL Amsterdam 1995 wordt het hoogtepunt van de manifestatie „Amsterdam, Stad aan het water”, die de hele zomer duurt.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1995 | | pagina 4