ni Atrium 23 Historie herleeft bij Brabantse Gildedag te Moergestel Jubileum Gildefeest St. Joris zondag 20 augustus Ünng 60 jaar Aphrodite O/W: Frühschoppen bij Audacia Moergestel in voorronde van Omroep Brabant Streekspel WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1995 - 20e Jaargang - Nr. 869 AANKOOP VERKOOP TAXATIES VERHUUR £2 Uil Rootven 35, Moergestel, Tel. 04243-2221 Wij werken op afspraak! ^>mt jloris 450 jaar Stationsstraat 28,5061 HE OISTERWIJK Tel. 04242-87720 Fax 04242-86412 Lid V.B.O. Tel 04243-1474 fp h Aangesloten bij de Ziekenfondsen (C.Z. en V.G.Z.) (J Huidverzorgingsinstituut Kring van Schuttersgilden ’Het Kwartier van Oirschot’ Een stukje gilden-geschiedenis Sint Joris Schoolstraat 5 MOERGESTEL Tel. 04243 - 1474 d Guld’ - terug in die tijd wanen. G O Op 20 augustus a.s. om 11.30 uur is het weer zover. Het traditioneel geworden Frühschop pen tijdens het Vriendenweekend staat weer te gebeuren. Dit jaar m.m.v. de ’Drie Donken Blaaskapel’ uit Den Dungen. Veel muziekliefhebbers met een hart voor tem peramentvolle en sfeervolle blaasmuziek vin den hun weg naar deze kapel. Al 30 jaar heeft de ’Drie Donken Blaaskapel’ in binnen- en bui tenland haar muziek vertolkt. Hoofdzakelijk beoefent men instrumentale en vocale volksmu ziek uit Tsjechoslowakije, Duitsland, Oosten rijk en Zwitserland. De ’Drie Donken Blaaskapel’ is een garantie voor gedegen, sfeervolle en veelzijdige blaasmuziek met steeds de nieuwste composi ties uit het land van herkomst. Een programma met zowel bekend alsook de laatste nieuwe blaasmuziek. Bij deze nodigen wij heel Moergestel met fami lie, vrienden en bekenden uit op zondag 20 au gustus vanaf 11.30 uur in de gratis toegankelij ke feesttent aan de Molenstraat, want: S.V. Audacia ’Vriendenweekend 1995’: je moet er geweest zijn!!! Wordt wekelijks gratis huis-aan-huis bezorgd in Moergestel, Biest-Houtakker en Haghorst Uitgave en redaktie: Buro 76, Oisterwijkseweg 43, 5066 XC Moergestel, Tel. 04243-2268 Inleveren kopij: uiterlijk zaterdagmiddag 12.00 uur; advertenties tot en met zondagavond niet dat het gildewezen een hernieuwde bloei periode tegemoet ging. Neen, in de loop van de 19e eeuw ging het verval der schuttersgilden weer verder, ook als gevolg van het steeds min der wordend inzicht in het gildewezen. De volledige aftakeling kon worden voorko men, toen in 1935 de Federatie van Noord- Brabantse Schuttersgilden werd opgericht en - in onze omgeving - de afdeling ’Het Kwar tier van Oirschot’. Tradities en gebruiken ondergaan daarmede een herwaardering. Onder invloed daarvan en met medewerking van de Federatie en de Kringen »»n gilden, werden oude ’slapende’ gilden weer tot nieuw leven gebracht! En zo komen zij - mede door de bestudering van oude geschriften - samen weer op voor de eeuwenoude cultuur, die daarmee in de gilden bewaart blijft. Geen loutere voortzetting van vroegere tradi ties, maar aangepast aan de huidige tijd, waar bij de basiselementen niet verloren mogen gaan! Het Kwartier van Oirschot telt 37 gilden en die houden elk jaar o.m. een Kringdag. Dit jaar is de eer om een Kringdag te mogen organiseren te beurt gevallen aan het Gilde Sint Joris in Moergestel, vanwege het 450-jarig bestaan. Volgende week besteden we in ’Moergestel- Nieuws’ aandacht aan enige bij het gilde be langrijke functies en gebruiken, en gaan wee in op het feestprogramma van de KRING DAG OP ZONDAG 20 AUGUSTUS. Voor nadere informatie kunt u terecht bij het secretariaat van het Jubileum-Gildefeest: Kromweistraat 6, 5066 BK Moergestel, Tel. 04243-1884. veld, Jaap de Groot, sportschool-eigenaar, Jacques Stroucken, gemeenteraadslid en journalist Tom Tacken. Het team wordt bijgestaan voor enkele kinde ren die onder leiding staan van Ron van Oir schot, Kris van Alphen en Nard van de Rijt. De kinderen moeten het opnemen tegen drie an dere kinderteams. Bij deze spelletjes gaat het om sportieve prestaties, zoals waterfietsen, estafette, touwtrekken en een race op kidcars. Voor belangstellenden die het Streekspel ’live’ mee willen maken op de Beekse Bergen heeft Piet van Hazendonk, Vooskerbos 34, nog enke le toegangskaarten beschikbaar. Moergestel: zet ’m op en veel succes!!! Er over schrijven is niet eenvoudig. Je moet het gezien hebben, om je van de pracht en praal een voorstelling te kunnen maken! Maar in Moergestel herleeft ’de goede oude tijd’ weer. Wie op zondag 20 augustus a.s. door ons dorp komt, zal zich - bij het zien van die ontelbare middeleeuws uitgedoste Keizers, Koningen en Koninginnen, omringd door honderden vendeliers en tamboers, bazuin blazers, standaardruiters fier gezeten op hun paard, de narren en andere leden van ’De 2.111/4' tonin «n /4io tirnnaTi Een team van 5 inwoners van Moergestel o.l.v. Omroep Brabant- correspondent Piet van Hazendonk en ondersteund door een kin- derteam zal de gemeente Moergestel zondag 13 augustus bij het Omroep Brabant Streekspel 1995 vertegenwoordigen. Moer gestel moet het opnemen tegen teams uit Ge- mert, Vlijmen en Klundert. Tijdens de rechtstreekse radio-uitzending tus sen 12.00 en 13.00 uur vanuit Speelland de Beekse Bergen zal te horen zijn hoe de parate kennis van Brabant is bij de leden van de teams. Het Omroep Brabant Streekspel wordt deze zomer wegens groot succes voor het zeven de achtereenvolgende jaar gespeeld. Bij het Omroep Brabant Streekspel gaat het om de (parate) kennis van Brabantse geschiedenis, personen, sport, gemeenten en cultuur. Ook de actualiteit wordt niet vergeten,m terwijl stem men van meer of minder bekende huidige én voormalige pro vine iegenoten geraden moeten worden. In totaal zullen er per uitzending 25 opgaven zijn, verspreid over de diverse catego rieën. De presentatoren deze zomer zijn op nieuw Arno Welling en Veronique Roeg. Zij worden bijgestaan door een jury met onder meer streekhistoricus Jean Coenen. Het volwassenenteam van Moergestel bestaat uit loco-burgemeester Léon Loos- nieken en tactieken van verdediging. Verdedi gen en beschermen waren de basiselementen van de gilden. Zij bezaten ook een zeker saamhorigheidsgevoel, dat hen deed optrek ken tegen hen, die hen trachtte te verdrijven uit hun gebied. Het doel van de schuttersgilden was dan ook meestal het bewaken en verdedigen van het ei gen volk, het eigen milieu en de eigen cultuur. Zij verrichtten daarnaast, evenwel ook sociale taken, zoals het begraven van overleden leden, van gestorven armen, vreemdelingen en lijders aan besmettelijke ziekten. Veel schuttersgilden, voorzien van toen moder ner wapens als bv. de voetboog en de kruis boog, kozen ridder en martelaar Joris (Georgi us) tot Gildeheilige. Hij werd geboren in Cappadocië in Klein-Azië en leefde in de 3e eeuw na Christus. Volgens de legende doodde hij een monster/draak die de stad Silene (Lybië) teisterde. In eerste instantie eiste de draak de dagelijks opoffering van een schaap. Toen die op waren, moest er telkens een kind geofferd worden. Op het moment dat de koningsdochter aan de beurt kwam, was voor Sint Joris de maat vol. Onverschrokken wist hij de koningsdochter uit de klauwen van de draak te bevrijden, en deze te doden! Al reizende deed hij meerdere opzienbarend goede zaken. Aan de vervolging van Christenen is hij echter ook niet ontkomen. Hij werd in een vat met gloeiende nagels geofferd en daarna onthoofd. Deze jongeling, dapper, rein, vol godsvertrou wen en die de draak overwon, werd HET sym bool van het kwaad. Op gildevaandels en andere attributen wordt deze patroonheilige daarom ook in volle glo rie afgebeeld. Het meest geliefd is: een sol daat te paard, die de prinses het leven redt, door de vuurspuwende draak met zijn lans te doden. Als verdedigers van ’outer en herd’ (altaar en haard), trouw aan het kerkelijk en wereldlijk gezag, christelijk dienstbetoon en niet in het minst de onderlinge broederschap, genoten schuttersgilden in de tijd na de kruistochten al- In deze Chaerte en Statuijten staat in detail aan gegeven hoe men tot het gilde kon worden toe gelaten. Waar de gildebroeder zich vervolgens overal aan dient te houden - vooral bij aanwezig dient te zijn -, en, bij in gebreke zijn, welke boete hij moet betalen en aan wie.- De ups en downs die het Gilde Sint Joris in de loop der eeuwen heeft gekend, zullen globaal wel gelijk zijn aan die van de (Oud- )Brabantse schuttersgilden in het algemeen. Zware tijden in de periode dat het Brabant van toen generali teitsland was (1648-1794). Het Gilde Sint Joris is bijna 200 jaar terug - misschien wel vanwege die rampspoed - ook enige tijd niet aktief geweest. Enerzijds zou dat - mogelijk - zijn af te leiden uit het niet beschik baar zijn van koningszilver over de periode van 1788 tot 1840, anderzijds getuige het feit dat bekend is, dat het ingeslapen gilde in het jaar 1840 is herrezen! En het Gilde Sint Joris leefde weer voort, wel licht met nieuw vervalmaar zeker ook met nieuwe bloei! De komst van de Fransen in 1794, waarmee de katholieken in Noord- Brabant wel hun rechten als vrije burgers terugkregen, betekende nog lerwege een hoog aanzien. Niet alleen in steden maar ook in de dorpen gingen ze ontstaan. Zo ook in de ’ceringe’ (de omgeving) van Moer gestel. Wanneer en onder welke omstandigheden het Moergestelse Gilde Sint Joris precies is ont staan, ligt evenwel nog in het duister. Het oudste document waar het Gilde over be schikt, is een copie van de ’Chaerte voor de Gil- debroeders der Schutterij van St. Georgius tot Moergestel’. Het dateert uit de tijd dat Keizer Karel V zich ook - en met trots - Hertog van Brabant noemde en Willem van Oranje als 12-jarige jongeling aan het keizerlijke hof te Brussel zijn opvoeding genoot. In het jaar 1545 dus, op de patroonsdag van Sint Joris, 23 april, zijn deze Chaerte en Statuij ten namelijk door de gezamenlijke gildebroe- ders ’geaccordeert en geapprobeert’ (goedge keurd en geratificeerd). Het betreft hier wel licht een vernieuwing van oudere rechten, maar zekerheid daaromtrent bestaat er niet. Ons eigen Gilde Sint Joris bestaat namelijk 450 jaar en de Kring van Schuttersgilden ’Het Kwartier van Oirschot’ is 60 jaar geleden opge richt. Deze beide jubilea worden tesamen ge vierd in Moergestel in de vorm van een groots opgezette Jubileum-Kringdag. Vanwege het bijzondere karakter van dit feest, doen ook een flink aantal gilden uit andere de len van Noord-Brabant mee aan het festijn. Daarnaast enkele gilden uit het Vlaamse land, zoals het Koninklijk St. Sebastiaansgilde uit Zandhoven en - zeer bijzonder - het Koninklijk St. Pietersgilde uit Mazenzele. Dit gilde is bij ons beter bekend als het ’hop’-gilde, vanwege het in optocht meevoeren van hopplanten en andere zaken nodig voor de bereiding van gerstenat. In de tijd van Karei de Grote waren gilden ver boden. Hun bijeenkomsten en rituelen golden als heidens. De toenmalige wereldlijke en kerkelijke heersers zagen gilden ook als een bedreiging voor hun eigen positie en macht. Ongeveer 500 jaar later, in de 13e eeuw, heb ben gilden zich intussen echter toch ontwikkeld tot hechte organisaties waarin het hele maat schappelijke leven is gebundeld. Het tegenover adel en clerus opkomende bewustzijn van de burger was daar de oorzaak van. De bevrijding uit het feodale verband en de ontvoogding van het volk uit de greep van de leenverplichtingen waren komende. De onderscheiden groepen van gilden waren toen alle dienstbaar aan de gemeenschap waar zij zelf - zakelijk, sociaal of cultureel - deel van uitmaakten. Na de (vooral door gebrek aan europese saamhorigheid en door een tekort aan man kracht mislukte!) Kruistochten van de 13e eeuw, ontstonden in onze streek de schutters gilden. Door hun deelneming aan de kruistochten hadden veel horigen en slaven hun vrijheid verkregen. Ze hadden er ook kennis gemaakt met andere wapens en tech-

Weekblad Moergestels Nieuws | 1995 | | pagina 1