Intekenen op het boek over de schoenindustrie van Moergestel Drie Moergestelnaren schreven boek over de schoenindustrie in Moergestel Gilde St. Joris Koningschieten Intekening op het boek over de schoenindustrie in Moergestel door: ’Op goede leest geschoeid’ komt in het najaar uit i LIO PAGINA 7 IS.Ï3L Naam Adres Postcode: Woonplaats: Telefoon Datum: Handtekening: Irik van de week BEDERF NIET JE VAKANTIEPRET, VRIJ OOR DAN MÉT Al geruime tijd zijn ze er mee bezig: Ad Wolfs (nu Eindhoven), Ruud Se- verijns (nu Hilvarenbeek) en Ad Wolfs (Oisterwijkseweg). De eerste twee zijn verantwoordelijk voor de tekst, laatstgenoemde heeft gezorgd voor veelal uniek fotomateriaal voor het boek over de schoenindustrie in Moer gestel. In het najaar zal het boek verschijnen in een zelfde uitvoering als het vorig jaar door Noud Smits uitgebrachte boek over de oorlogsjaren. Op A4-formaat zal het plm. 175 pagina’s bedragen met naast de tekst zo’n 240 foto’s en/of afbeeldingen. In het najaar zal het boek verschijnen over de Moergestelse schoenmakers. De uitgave omvat ongeveer 175 pagina’s met meer dan 240 foto’s en afbeeldingen. Het is genaaid/gebonden, voorzien van een harde kaft met stofwikkel. Het boek met vele foto’s van schoenmakers doet het verleden herleven en geeft een beeld van de ontwikkeling van de schoennijverheid gedurende de laatste twee eeuwen. U kunt in het bezit komen van dit boek door overmaking van een bedrag van f 39,90 op bankrekeningnummer 13.45.37.165 ten name van A. Wolfs, Boek Schoenindustrie Moergestel. Binnen Moergestel wordt het boek gratis thuis bezorgd. Indien het boek per post moet worden verzonden dient u de verzendkosten van f 10,- tevens over te maken. Door dit boek vooraf te betalen tekent u in op het boek en wordt u daardoor opgenomen in het intekenregister. In verband met bezorging c.q. verzending gelieve u op uw bank- of giro- overschrijving duidelijk uw naam en adres te vermelden. Gelieve dit tevens te doen op het intekenformulier dat hieronder is afgedrukt en af te geven of te verzenden aan: A.M.P. Wolfs Oisterwijkseweg 58A 5066 XE Moergestel MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 12 JULI 1995 O* As M.O. Voor de tweede keer Koning: Hans Kerkhof, hier met zijn vrouw Dinette. Een van de vele foto ’s uit het boek over de schoenindustrie. Deze foto werd gemaakt tijdens het 25-jarig bestaansfeest van Schoenfabriek ’Duifjes in 1949. IMVa IjsiI <TXUn A 1 Het boek verhaalt over de eerste activiteiten van rond 1600. Aan het begin van de negentiende eeuw kent Moergestel ’n achttal leerlooierijen. Veelal werd in de beginjaren het schoenmakers vak thuis beoefend, pas later zien we de komst van de echte schoenfabrieken. In 1910 kent Moergestel drie schoenfabrikanten die 70 mannelijke en vrouwelijke arbeiders in dienst hebben. Lange werkdagen van 6 uur ’s- morgens tot 8 uur ’s-avonds vormen geen uitzon dering. Daarna nemen de zogenaamde ’schoot- werkers’ nog vaak de half afgewerkte schoenen mee naar huis om dan na 8 uur, ’somtijds tot middernacht, den arbeid voort te zetten’. Om 12.30 uur op het terrein aangekomen werd eerst de boom bevrijd en kon de ceremonie beginnen. Burgemeester Dosker opende met de eerste drie schoten op de vogel en daarna volgde de Pastor en de koning met hun drie schoten. Na deze ce remonie werd de vogel vaster gezet en kon het ge weld losbarsten. Na 60 a 70 raken schoten viel de vogel en Hans Kerkhof was weer de gelukki ge om zich weer koning te mogen noemen. Hier na volgde de installatie en kon verder het feest beginnen. Hans proficiat. De Gildebroeders en -Zusters en Bestuur Op kermismiddag 3 juli 1.1. heeft Gilde St. Joris weer geschoten voor een nieuwe koning. ’s Mor gens werd eerst de huidige koning H. Kerkhof thuis opgehaald door alle gildebroeders van St. Joris. Hierna ging men om 10.00 uur naar de H. Mis, waaraan ook de twee andere Moergestelse gilden deelnamen. Na de H. Mis werd eerst Café De Brouwer aan gedaan door Gilde St. Joris, waar Hans weer uit stekend met de pan en bier sjouwde. Om 12.30 uur werd Gilde St. Joris uitgehaald door de twee andere gilden om daarna gezamen lijk de burgemeester en de pastor op te halen. Het u ooit gehoord van de ’blauwe maandag’? Lange tijd namelijk wordt in Moergestel op maandag niet gewerkt. Reden? ’De soms te lan ge bezoeken aan de herberg, waar mogelijkheden tot ontspanning en het vergeten van de huiselij ke zorgen niet groot zijn’. Het boek verhaalt verder over de talloze fami lies die traditiegetrouw altijd verbonden zijn ge weest met de schoenindustrie in Moergestel. Families ook die rond 1920 vanuit de Langstraat naar Moergestel komen, zoals o.a.: Killeke van Boxtel; Willem Ligtvoet, Thijs Ko gels en Tinus Oerlemans. Het boek is onderverdeeld in ’n groot aantal hoofdstukken. Om er maar enkele te noemen: Expansie, crisis en werkloosheid; drankbestrij ding; de vele verenigingen zoals de R.K. Wer kliedenvereniging en ’De Jonge Werkman’; de oorlogsjaren; vakorganisaties; de stakingen in de beginjaren ’30; de Katholieke Arbeidersvrou wenvereniging en uiteraard veel aandacht aan de Moergestelse bedrijven zoals we die nu nog steeds kennen of die er gehuisvest waren en in middels zijn verdwenen. Natuurlijk wordt in het boek ook de grote brand beschreven van Pasen 1952 die het fabriek van Wed. J.P. van Bommel in de Kerkstraat totaal verwoestte, vergezeld van uniek fotomateriaal. Onder de titel ’Ik herinner mijkomt aan het eind van het boek een aantal schoenmakers en schoenstiksters aan het woord die vertellen over hun ervaringen tijdens hun werk in de schoenin dustrie. Al met al een schitterend boek over een industrie waardoor Moergestel bekend kon worden en het nog steeds is. Een prachtig kado ook voor men sen die niet meer in ons dorp wonen, maar toch onlosmakelijk op een of andere manier verbon den zijn (geweest) met de schoenindustrie hier ter plekke, want veelal zal hun familienaam in het boek voorkomen. Elders op deze pagina treft u meer informatie aan over hoe u kunt voorintekenen op het boek. Over meer gedetailleerde gegevens komen we in ’n aantal artikeltjes de komende maanden nog terug. XM. a i am a 1 SV9A t W<rKerl'

Weekblad Moergestels Nieuws | 1995 | | pagina 7