Open Dag bij Frans en Jeanne van den Meijdenberg CAFÉ DE BROUWER Diessen beleeft historische dag Kermisprogramma 1995 In Zaamslag op Zeeuws-Vlaanderen Zaterdag 1 juli: The Ultimate Western Party Zondag 2 juli: Hollandse Hits Festival De 1e Moergestelse Kelner-Races Zondag 2 juli a.s. Maandag 3 juli: op verzoek van velen: Ronald van der Lee uit Amsterdam D.J. Sjef uit Moergestel. Aanvang 21.00 uur en Aanvang 21 oo uur De eerste 100 klanten speciale verrassing! De gehele dag gezellige muziek m.m.v. D.J. Sjef Dinsdag 4 juli: beleef ’tmee: Na afloop muziek met D.J. Sjef. Aanvang 19.00 uur Het bedrijf van Frans en Jeanne Wat is nou de achtergrond van de vele vertrekkende landbouwers uit Moergestel? 1 tl-L PAGINA 7 MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 28 JUN11995 gevolgd G. Kuijpers. Het nieuwe bedrijf op Zeeuws-Vlaanderen. 1 om 17.00 uur met een feestprogramma in een tent op de Gildeweide. De straten van Diessen zijn feestelijk versierd. Maandenlang is er door de verschillende buurten aan deze versiering gewerkt. Speciale aandacht wordt gevraagd voor de nagemaakte molen ’de Onvermoeide’ die in 1886 aan de Heuvelstraat stond. De dorpsomroeper zal de historische optocht openen. Daarna zullen maar liefst 48 onderde len aan u voorbijtrekken, kortom: een bezoek aan de historische dag a.s. zondag te Diessen is zeer zeker aan te bevelen! Het komt er eigenlijk op neer dat zo’n bedrijf voor een beginnend jong boer op termijn geen perspectief heeft. Een groot nadeel zal ook zijn voor de blijvers dat ze dan met hun bedrijf mid den tussen de natuurgebieden komen te liggen. Al deze beperkingen maken het eigenlijk onmo gelijk om een modem bedrijf door te blijven voeren. Gevolg is dat de grondprijs die er in Brabant wordt betaald toch redelijk te noemen is, zodat er elders, en speciaal Zeeland, goede alternatie ve mogelijkheden komen. De prijs voor de grond in die streken is aanzienlijk lager en in die stre ken waar de Moergestelse mensen zich vestigen is gelukkig nog voldoende emplooi. Uit Moergestel zijn inmiddels vertrokken: Wil Hermus, John Hermus, Anton Ketelaars, Cees Kouwenberg, Kees Vermeer, Frans van den Meijdenberg: allen naar Zeeland. Ben de Beer en Hans Wolfs kozen voor Gronin gen, terwijl Jan en Hans van den Bosch hun toe komst vonden in Alberta (Canada). De gebroeders H. en P. Ketelaars zijn nagenoeg rond voor hun vertrek in 1996 naar Zeeland. Graag wens ik de Moergestelse agrarische on dernemers in hun nieuwe omgeving alle succes toe. Tot slot aan alle Moergestelnaren: als er ergens een open dag is bij zo’n nieuw bedrijf: ga er eens kijken! Het is beslist de moeite waard! bouwers hebben in ons dorp te maken met een grote ecologische hoofdstructuur, d.w.z. reser- vaatgebieden en natuurlijke ontwikkelingsgebie den, speciaal de gronden langs de Reusel. In die terreinen worden de gronden opgekocht door de overheid, nl. der BBL (Bureau Beheer Landbouwgronden). Alles ressorteert onder het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Vis serij De gekochte gronden worden doorgeschoven naar de Vereniging voor behoud van Natuurmo numenten en het Staatsbosbeheer. Het hele plan moet binnen ongeveer 25 jaar ge realiseerd zijn. Met de ruilverkaveling ’De Hil- ver’ zal dit hele proces wel wat versneld worden. Als een landbouwer zou beslissen om niet te ver trekken dan wordt voor de toekomst niet makke lijk. o.a. Bedrijfsontwikkeling wordt sterk ge remd. Om maar een voorbeeld te noemen: het verbeteren van de grondkavels is niet meer mo gelijk. Ook drainage en egalisatie van de grond is niet toegestaan. In een moderne bedrijfsvoe ring is dit zonder meer noodzaak. In Moergestel stond hun bedrijf aan het Hildsven nr. 24. De totale oppervlakte van de 11 kavels grond die zijn bezaten was ongeveer 30 ha. De gemiddelde afstand van de grond van af het woonhuis zal ongeveer 4 km. zijn geweest. De fa milie van den Meijdenberg had ook nog gronden in haar bezit in Oirschot. Na enkele jaren van overdenken, onderhandelen, zoeken en nog eens overwegen besloten ze over te gaan naar een nieu we stek in Zaamslag. Het feit dat men altijd te maken had gehad met de zandgrond hier maakt het vertrek naar de Zeeuwse kleigronden niet be paald gemakkelijk. Het is voor de familie van den Meijdenberg dan ook een hele uitdaging. Op de Kampersedijk 3 hebben ze een nieuwe ligboxenstal gebouwd voor 300 stuks runderen, er is een dwarsopstelling voor het jongvee. Ook zit er een 16 stands trigoon melkstal in, dit is een zgn. driehoekmelkstal. De voeropslag en erfverharding is uitgevoerd in zuurbestendig asfalt. Het akkerbouwbedrijf is ongeveer 60 ha. De grond ligt nagenoeg bij de boerderijHet aantal kavels bedraagt 4. Op oppervlakte van de stuk ken grond is variabel, de grootste is ca. 25 ha. Op dit moment wordt er gras, maïs, suikerbieten, vlas (lijnzaad) en graszaad verbouwd. ’Moergestel-Nieuws’ wenst de familie van den Meijdenberg zaterdag 8 juli een fijne dag toe en voor de toekomst veel succes! Natuurlijk staat voorop de vrijwilligheid voor verkoop van de gronden in Moergestel. De land- Wilt u er a.s. zondag, tussen het kermisgewoel, eens een dagje op uit dan kunnen we een bezoek aan Diessen zeker aanraden. Die dag vindt er, en dat allemaal nog vanwege het 1625-jarig bestaan van het kerkdorp, de historische dag plaats. Om 10.00 uur wordt er begonnen met een plechtige H. Mis in de St. Willibrorduskerk waarbij gezon gen zal worden door drie kerkkoren. Na de middag, om 13.30 uur, zal dan het hoog tepunt van de dag plaatsvinden: de historische optocht met deelname van maar liefst 750 Dies- senaren. Om 14.00 uur zijn er dan allerlei histo rische activiteiten in het centrum van Diessen, De boerderij aan het Hildsven 5 Op zaterdag 8 juli a.s. van 10.00 uur tot 16.00 uur is er een Open Dag voor iedereen uit Moergestel die belangstelling heeft en graag eens een kijkje wil gaan nemen op ons nieuwe bedrijf. Er zullen op die dag zo’n 15 bedrijven hun acti viteiten presenteren. Het dorp Zaamslag is te bereiken via Breda, Roo sendaal, Bergen op Zoom en de veerboot Krui- ningen/Perkpolder. Na de pont richting Hulst aanhouden en bij de afslag Terneuzen de bord jes volgen. Het is ook mogelijk via Breda- Antwerpen de Liefkenstunnel te nemen (kosten 100 Bfr.) of de tolvrije Kennedy tunnel. Ons adres is Kampersedijk 3, Zaamslag. Met vriendelijke groet, Frans en Jeanne van den Meijdenberg. x

Weekblad Moergestels Nieuws | 1995 | | pagina 7