AUTOMOBIELBEDRIJF RONDOM DE KERK... Zoekertjes... W 'f ’Cursiefje’ i) Volkswagen Groep DONKERS Ook voor verkoop en onderhoud van Ford en Toyota en alle auto-accessoires het goede adres Schoolstraat 60, Moergestel Telefoon 04243-1110 Bijzondere bedevaart plaatsen Middenkoor ’VOICES’ voorbij... Agenda Jongens- en meisjeskampen Vakantietips Hoe Zoekertjes insturen? Internationale fietstocht voor jongeren Massa-openluchttoneel over Jezus 16-daagse pelgrimstocht Praagreis Veilig op reis met Christoff el J.7 PAGINA 9 MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 14 JUN11995 H. v.d. Broek I.S. J.v.O. I P.V. Rianne Op ’t Hoog-Heesbeen officieel sub-dealer voor Moergestel, Oisterwijk e.o. door Pastor H. v/d Broek De vakantie- en reismaanden staan voor de deur. Velen van ons trekken dan door ons eigen land of kiezen voor andere landen en culturenIn vroe gere tijden trokken vredelievende mensen de grenzen over om handel te drijven, ontdekkingen te doen en om ‘ter bedevaart te gaan’. Elkland heeft wel bedevaartplaatsenvaak ontstaan om- oooo Zaterdag 24 juni a.s. zal het vroegere jonge renkoor en later het middenkoor 'VOICES’ geheten voor de laatste keer zingen tijdens een jongerenviering. Het is voor velen de af sluiting van een lange periode van samen zingen en meer dan dat. Rianne Op ‘t Hoog-Heesbeen is meer dan tien jaar lid geweest van het koor en met haar hadden we een gesprekje. 'Hoe lang het koor nou precies bestaan heeft weet eigenlijk niemand’ vertelt ze, ’maar de eer ste dirigent was Dhr. Fons Smits, ongeveer 25 jaar geleden. Toen is Dhr. Jan Donders geko men en de laatste zeven jaar was Denus van Gorp leider van het koor. Het probleem waar het koor al langer mee zat was het vinden van een beetje geschikte orga nist. We hebben werkelijk van alles gepro beerd: advertenties gezet, via muziekschool en In de zomervakantie kunnen jongens en meisjes van allerlei leeftijdsgroepen 'op kamp’, begeleid door seminaristen van het Sint- danscentrum, de priesteropleiding van het Bossche bisdom. Echt goedkoop en heel goed verzorgd. Er zijn voor de grotere jongens kampen naar Loosdrecht(zeilen) en voor de grotere ’meiden’ naar Duitsland. De kleinere kinderen blijven in de buurt. Info: Sint-Janscentrum, 073-123055 Van juli-oktober organiseert het bisdom Rotter dam reizen voor jongeren. Niet duur en erg ge varieerd: van kampeertochten in Nederland tot buitenlandse reizen. Voor info: 015-572624 Gewoon: de tekst op een vel papier (of op de bon in de krant), 5,— erbij en in de bus stoppen bij ons redaktieadres, dat is alles! Zoekertjes worden alléén geplaatst indien ze bij opgave zijn voldaan! Vakantie in zicht? Fijn! Van harte gegund! Tijd voor aandacht voor andere dingen, dan de alledaagse. Tijd om uit de sleur te geraken. Tijd om naar de natuur te kijken en je te ver wonderen. Tijd om van kunst te genieten, als je er van houdt. Tijd om te sporten, te spelen. Tijd om niets te doen, gewoon er te zijn. Tijd om meer aandacht te besteden aan elkaar. Tijd om andere mensen te ontmoeten. Tijd om stoom af te blazen en weer rustig te worden. Tijd om energie op te doen. Tijd om te weten: het leven is goed. Tijd om meer mens te worden. Een goede tijd! Missionarissen van Afrika in Nederland en Bel gië organiseren gezamenlijk een internationale fietstocht voor jongeren van 18-30 jaar. De fietstocht duurt van 1-10 augustus. Info: 073-130913 450 Vrijwilligers brengen de laatste dagen van Jezus op het toneel. Dit doen zij in één groots toneelstuk in de openlucht. Het is dit jaar de zestiende keer dat deze spelen, de zogenaamde Passiespelen, in Tegelen wor den gehouden. Het verhaal van Jezus is aan de ene kant span nend: Christusde revolutionair, de vechter, een man die niet bang is het conflict aan te gaanAan de andere kant is hij de Verlosser en raakt hij mensen tot in hun wezenKomt allen tot mijjul lie, die uitgeput bent en onder lasten gebukt gaan en ik zal jullie rust en verlich ting geven’. Beiden kanten, zowel de chaos als de hoop zijn terug te vinden in het toneelstuk. In vergelijking met de vorige spelen, in '90, valt vooral de tekst op: deze is geheel herschreven en vertaald in modern Nederlands en daardoor ’emotioneler en spannender’. Maar ook de kostuums zijn nieuw. Het lijdensverhaal van de zoon van God wordt vanaf 21 mei t/m 24 septem ber bijna elke zondag opgevoerd. Info: Passiespelen '95, Tel. 077-540505, prij zen f 15,00-40,00 conservatorium getracht iemand te vinden, we hebben het zo aan mensen gevraagd, maar he laas het wilde niet lukken. En dan komt er een moment dat je je gaat afvragen - wat doen we? Want er zijn nog wel meer redenen om te stop pen. De huidige dirigent heeft n.l. sinds kort een nieuwe baan die zoveel tijd vergt dat het dirige ren voor hem ook steeds moeilijker wordt. Verder blijkt dat onze eigenlijke doelgroep al lan ger niet echt meer bereikt wordt, want ook in Moergestel zie je nauwelijks nog jongeren in de kerk, ook niet bij speciale jongeren-vieringen. Dat bij een aantal de animo dan afneemt om nog lan ger door te gaan is vrij logisch. En zo zijn we de laatste tijd onvermijdelijk naar het besluit toe gegroeid dat we er maar beter mee kunnnen stoppen. Het is natuurlijk een heel rigoreus besluit met verstrekkende gevol gen. Want de meeste leden van het koor zijn heel erg lang lid, sommigen wel 12 of 16 jaar. En dan is er natuurlijk in al die jaren een hele speciale en hechte band gegroeid. Op de eer ste plaats ben je lid van een koor omdat je graag zingt, maar ook vanwege het sociale kontakt, voor de gezelligheid. En dat laatste zullen we straks heel erg gaan missen en dat is jammer. De vriendschappen zullen best blijven bestaan maar het is natuurlijk toch een verschil of je el kaar wekelijks ziet en dan met elkaar zingt, of Half juli is er een voettocht voor jongeren van 18-35 jaar in het grensgebied van Frankrijk en Zwitserland. Bezinning en ontmoeting staan cen traal. Ignatiushuis: 020-6798207 In augustus kunnen jongeren klussen aan ge bouwen in Praag, Tsjechische jongeren ontmoe ten en de stad leren kennen. Dit alles in één va kantie. Info: Jongeren Op Weg, 05769-1201 Volgens de legende was Christoffel een reus uit Kanaan. Hij wilde alleen diegene dienen die de machtigste was. Daarom trad hij in dienst bij een koning. Maar deze was bang voorde duivel. Zo doende kwam de reus ertoe om de duivel te gaan dienen. De duivel echter bleek bevreesd te zijn voor Christus. Daarom ging de reus op zoek naar Christus. Hij ontmoette een kluizenaar die hem de raad gaf Christus te dienen door pelgrims over een wildstromende rivier te dragen. Op zekere nacht droeg hij een kind over. Het kind, aanvankelijk licht, werd steeds zwaarder. Langzaam ploeterde de reusachtige man door de golven, maar het kind lag als een loodzware last. Met al zijn concentratie en kracht wist hij ech ter de overkant te bereiken. Het kind van zijn schouders nemendviel hij uitgeput op de grond. Het kind keek hem vriendelijk lachend aan en zei: ‘Beste man, door mij te dragen heb je de gehe le wereld op je schouders gedragen. En dat niet alleen: je hebt ook hem gedragen, die de wereld heeft gemaakt. Ik ben Christus, die jij zocht om te dienen. Ik heb je gedoopt in water eh ik geef je een nieuwe naam. Vanaf vandaag zal je heten Christoffel, de Christusdrager'. Zo werd Christoffel de patroon voor vervoer en van de reizigers. Hij wordt meestal afgebeeld met het Christuskind op de schouders en met een jonge boom als staf in de hand. Met de vakantie in zicht is het bijna van zelfsprekend dat we nu wat dieper op de be tekenis van de vakantie ingaan. Enkele tips voor mensen die van bedevaartsplaatsen houden. Verder leest U over het middenkoor ’Voices’. Nog een paar dagen en het koor is niet meer. Over het hoe en het waarom. Redactie: Ton van Elsdingen Sjef Nijtmans Jo van Os Julia van Rijsingen Ireen Stieger 41 Peter Verheijen dat aan een plaats een historische of legendari sche herinnering verbonden is. De beroemdste en ritueel nauwkeurig geregel de bedevaartplaats is Mekka. Voor R.K. gelovi gen zijn bijzonder: het H. land, Rome, Lourdes: land en plaatsen waar we naar toe gaan om een gunst af te smeken of om boete te doen. Wij stellen U enkele bijzondere bedevaartplaat sen voor. Misschien gaat U erlangs als U in de buurt bent. Alle bedevaartplaatsen in Europa zijn vrij toegan kelijk. Eén plaats uitgezonderd: Lough Derg in Ierland. In Lough Derg (het rode meer) ligt een klein eiland van maar 100 meter lang en 60 me ter breed. De legende vertelt dat St. Patrie (389-461niet in staat was de bewoners te over tuigen van hemel, hel en vagevuur. Hij vroeg God om een teken. In een visioen zag hij een ste nen hut op 't eiland, als plaats waar twijfelaars en zondaars het hiernamaals zouden kunnen erva ren Van 1 juni tot 15 augustus bezoeken 20 30 duizend Ierse gelovigen het eiland. Op het Griekse Cycladeneiland Tinos wordt een heilige ikoon aanbeden. In juli 1822 had een non enkele malen een visioen van de HMaagd Zij moest gaan graven naar een ikoon en op de vindplaats een kerk bouwen. In januari 1823 werd de ikoon gevonden. Op 15 augustus is de verering van die ikoon. Jaarlijks komen dan ruim 20.000 gelovigen per boot naat Tinos. In Z.O. Polen, tegen de Russische grens ligt het boerendorp Paclawska. Een rijke edelman, An- drej Fredro, stichtte daar in 1640 een imitatie- Olijfberg met 24 houten kapellen in de bosrijke omgeving. Begin deze eeuw kwamen daar jaar lijks meer dan 100.000 pelgrims. Na de 2e we reldoorlog liep echter de grens met Rusland dwars door het gebiedZestien van de later veer tig kapellen kwamen daardoor op verboden gebied. Nu vindt de bedevaart plaats van 11 tot 15 augustus. Ruim 20.000 pelgrims komen dan naar Paclawska om boete te doen bij de kruis weg en om de begrafenis en Hemelvaart van Ma ria te eren. Voor de Mohammedanen is Maria de moeder van de mohammedaanse profeet Jezus, één van de voorgangers van de laatste profeet Moham med. Meryemana, in de buurt van Ephese in Turkije is dan ook een bedevaartplaats voor zo wel Christenen als Mohammedanen. Op de ho ge berg in Meryemana zou Maria na Jezus’ dood hebben gewoond. Fundamenten van een By zantijns huis werden in 1891 ontdekt, dankzij de op schrift gestelde visioenen van Catherine Em merich (1774-1824), waarin het huis tot in details werd beschreven. Zowel Paus Johannes XXIII als onze huidige Paus brachten een bezoek aan dit woon- en sterf huis van Maria. Middenkoor ’Voices’ dat a.s. zaterdag zijn laatste optreden verzorgt. dat je elkaar zo nu en dan nog maar ontmoet. Een klein groepje dat altijd inhoudelijk de jonge renliturgie mee voorbereidde heeft te kennen ge geven nog wel door te willen gaan. Zo’n vier keer per jaar willen we een speciale themaviering ma ken bedoeld voor een brede groep mensen. Daarbij zullen dan jongerenkoren uit de omlig gende parochies uitgenodigd worden om hier te komen zingen. Op die manier blijft er toch nog iets over van wat er vroeger zo bij hoorde’. Vanaf deze plaats ontzettend veel dank aan al len die zich jarenlang hebben ingezet voor het middenkoor 'Voices’Talloze vieringen hebben zij door de jaren heen met hun mooie en vaak ook ontroerende zang opgeluisterd. Met dank in het hart en ook met 'n beetje weemoed zul len we nog vaak aan ze terug denken. Want soms realiseer je je pas als iets - dat altijd zo vanzelfsprekend aanwezig was, er dan opeens niet meer is, wat de eigenlijke waarde ervan was. Nu het doek definitief valt voor het middenkoor, zullen we ook hen in de toekomst nog wel eens missen. Jammer, maar zo gaat dat in het leven. Dat het met iedereen verder goed mag gaan. Zaterdag a.s. is er een speciale afscheids- viering met als thema ’voorbij'. Iedereen is van harte uitgenodigd daarbij aanwezig te zijn.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1995 | | pagina 9