Milieu Spaar voor uw haar! I i i Zfl hm Processierups verovert Moergestel Nieuwe uitgave gemeentegids ww <1 Milieuzorg Daemen van der Zanden B.V. Zandstraat 14a - 5066 CA Moergestel - Telefoon 04243 3310 - Fax 04243 2910 Bodem- en grondwater saneringen Wat zijn het voor insecten? Tanksaneringen Asbestverwijderingswerken Bodem- en grondwater- onderzoek Waarom de naam processierups? Bestrijding Vanaf nu kunt u bij ons sparen voor gratis haarcosmetica: met de Goldwell Beauty Card. Loop snel even binnen, dan leggen we u uit hoe eenvoudig dit werkt. Zo'n spaarkaart heeft u immers zó vol. En u kunt zoveel sparen als u wilt! 'M| i uk Wil*® PAGINA 7 MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 14 JUNI 1995 Pieter Witteman, goed beschermd, zuigt de rupsen van de boom. Gerard Kuijpers Naam vereniging/organisatie: Adres secretariaat: Postadres (incl. postcode): Telefoon: Toch is in de geschiedenis bekend dat deze ’jeu kerige’ rupsen al eerder in onze streken zijn waargenomen. Het is zeker dat rond 1880 in de buurt van Nijmegen een grote plaag heerste. De last was zo groot dat toen verschillende landwe gen moesten worden afgesloten omdat de over last ondraaglijk was geworden. Rootven 35 5066 AT Moergestel TeL: 04243-2221 Als de dag van gisteren herinner ik mij dat ik voor de eerste keer de processierups heb gezien. Het was een wandeling in de buurt van de stad Avignon in Zuid-Frankrijk. Va kantiegangers die in Italië en Spanje waren geweest hadden er mij al eens over verteld. Het blijkt, als je er in boeken over leest, dat Zuid-Europa inderdaad de bakermat van deze merkwaardige insecten is. De eerste ’lading’processierupsen klaar af gevoerd te worden. In Europa komen twee soorten van de processie rups voor: de dennenprocessierupsvlinder en de eikenprocessierupsvlinder. In Moergestel hebben we met de laatste te maken. Rond augustus/september komen de vlinders uit de cocons. De vlinders hebben voorkeur voor ei- kebomen die ongeveer 15 cm. stamdoorsnee heb ben. In bomen die een dikte hebben van meer dan 70 cm. hebben ze over het algemeen minder interesse. Merkwaardig is verder dat ze het meest te vinden zijn op laanbeplantingen. Binnen de ei- kebossen worden ze weinig of niet gevonden. Amerikaanse eiken en moeraseiken die aange plant zijn langs de Heizenschedijk werden niet aangetast. Het volwaardige insect, de vlinder, is min of meer een nachtvlinder, dus eigenlijk een mot. Het mannetje is het kleinst. Hij heeft een vleu gelspanwijdte van ongeveer 3 cm. De voorste vleugels zijn lichtgeel tot grijs getint en de ach tervleugels zijn iets lichter. Dwars over de vleu gels lopen wat donkere beaderde strepen. Het wijfje is wat groter en de kleuring is ongeveer hetzelfde doch in het geheel iets Echter. Typisch is ook de grote kamvormige antenne. Het is daar door duidelijk dat de mannetjes de wijfjes tot op grote afstand kunnen vinden. Door hun nachte lijke leefwijze vallen ze weinig op. Als het licht is rusten ze met gevouwen vleugels ergens op ’n eiketak of -stam. Er komt maar één generatie per jaar voor. De eit jes worden in augustus/september gelegd in een hoeveelheid van ca. 250 a 300 stuks. De vlinde- reitjes worden bedekt met haartjes van de vlin der. Bij een niet te strenge winter komen de larven uit in het voorjaar rond april. De rupsen blijven in een gezamenlijk nest waar ze 5 a 6 keer vervellen totdat ze volwassen zijn en de lengte hebben be reikt van plm. 4,5 cm. De rupsen zijn blind en bezitten een redelijk grote zwarte kop. De rug zijde is grijs/blauw gekleurd en de zijkanten zijn wat witter. Het gehele rupslichaam is bedenkt met lange stekelige haartjes die zijn ingeplant op roet- bruin gekleurde wrattenvormige bulten. Die wratten zijn eigenlijk huidplooien en bij nade rend gevaar worden de plooien gladgetrokken en dan komen de duizenden zéér kleine brand- haartjes vrij. Deze beruchte haartjes hebben Insturen of bezorgen voor maandag 26 juni 1995 In oktober 1995 zal er een nieuwe uitgave van de officiële gemeentegids van Moergestel verschij nen in een oplage van 3.500 exemplaren. Even als de vorige editie wordt ook deze gids uitge bracht in samenwerking tussen de gemeente Moergestel en City Tourist Promotions BV te Waalwijk. Het is uiteraard van groot belang dat alle gege vens die de gids bevat zo actueel mogelijk zijn. Om alle wijzigingen in de gids 1995-1996 te kun nen opnemen, doet de gemeente en beroep op eenieder die hierin belang heeft. Door bestuurswisselingen en andere oorzaken is van veel verenigingen en organisaties de informa tie, zoals die nu in de gids staat vermeld, niet meer juist of volledig. Voor correcties en aan vullingen kunt u gebruik maken van de bon die u achterin de gids aantreft. Veranderingen in de opname of nieuwe vermeldingen kunt u ook ver strekken via de hierna volgende strook. Het ver zoek aan u is alle gegevens bij voorkeur in blo- kletters weer te geven. Maandag 26 juni a.s. is de sluitingsdatum voor het insturen van alle informatie. Het adres is: Ge meente Moergestel, bureau Voorlichting, Post bus 90, 5066 ZH Moergestel. Afgeven kan ook aan de centrale balie van het gemeentehuis. Voor de ondernemers bestaat de mogelijkheid zich via reclame in de gemeentegids te presente ren. De werving van advertenties is in zijn geheel in handen van City Tourist Promotions BV te Waalwijk. Voor eventuele nadere inlichtingen hierover kunt u bellen met 04160- 44333. De nieuwe gids zal eind oktober 1995 in heel Moer gestel gratis huis-aan-huis worden verspreid. aan de basis een gifkliertje. De rups kan met zijn normale haren tegen die brandbaren aan zwiepen en vervolgens breken die af. De klei ne brandhaartjes worden dan als gifpijltjes al le richtingen in geschoten. Gevolg voor de mens: irritatie, gepaard gaande met heel veel jeuk. Eind juni t/m juli verpoppen de rupsen in hun nesten en augustus/september komen de vlinders weer uit hun poppenomhulsel. Daarmee is de kring weer rond. Het is een bizar gezicht als een kolonie rupsen 's- avonds tot leven komt. Om aan voedsel te komen moeten ze een flinke wandeltocht naar boven naar de bladertoppen maken. Eén rups, de zgn. willekeurige leider, begint uit het nest te lopen, de tweede rups volgt op de tast. Het aanvoelen van de achterkant van de voorganger schijnt een prikkel te geven tot doorlopen. Elke rups is dus de ’leider’ van zijn achterbuurman. De enige rups echter die de richting bepaalt is de aller- voorste. Maar nogmaals, uit onderzoek is geble ken dat die eerste rups louter toeval is. Ze kun nen nesten vormen die duizenden rupsen bevat ten. Het is een wonder van de natuur dat deze rupsen dan processies vormen van wel meer dan 13 meter lengte. Toch is dat echt waar. Ga 's- avonds rond 8, 9 uur maar kijken op de Herd- gangseweg, Elsdijk, Heizenschedijk, Floraweg, Driehuizerweg enz. Het beste en het voordeligste zou zijn de biolo gische of natuurlijke bestrijding. Over enkele ja- ren zal dat ook beslist wel kunnen, dan zullen er weer verschillende insecten in de natuur voorko men die leven van de processierups. De natuur zoekt immers altijd evenwicht. Natuurlijke vij anden zijn de in de pers al vaker omschreven poppenrover en verschillende soorten sluip wespen. Deze parasitair levende insecten leggen eieren zowel op de rups als op de cocon en de dan later uitgekomen larven vreten de rups of de ver popte rups volkomen leeg. Deze insecten zijn in Nederland al gesignaleerd. In Moergestel heeft de gemeente opdracht gege ven aan de Gebr. van der Zanden aan de Zand straat. Deze firma heeft o.l.v. Edwin Daemen MDZ-Milieu opgezet. Twee van hun medewer kers, Pieter Witteman uit Goirle en Pieter van Beijsterveldt uit Moergestel zijn volop bezig om de rupsen op milieuvriendelijke wijze te verdel gen. De insecten worden daartoe met een grote stofzuiger van de stam gezogen. De eerste 3 a 4 meter zijn dan rupsvrij. Na enkele dagen wordt deze methode herhaald want de rupsen die boven in de takken zitten komen ook weer in procesie naar beneden. Voorlopig zal de gemeente alle wegen behande len die verhard zijn en alle zandwegen voorlopig niet. En tenslotte: als je gaat kijken, blijf niet te lang onder of bij die grote rupsennesten kijken, want de onzichtbare brandharenpijltjes worden on herroepelijk afgeschoten. Ik kan er over mee praten... om I Z /w M.-00W Bij een volgespaarde kaart ontvangt u gratis haarverzorgingsprodukten t.w.v. tl. 25,-. Rootven 35, 5066 AT Moergestel Tei. 04243-2221. na 10 okt 1995: Tet. 013-5132221

Weekblad Moergestels Nieuws | 1995 | | pagina 7