UI Atrium Ad Wolfs brengt ’Een eeuw Moergestel 1770-1870’ uit De sporthal dichterbij I Aphrodite d (p- -- Interessant boek over Moergestel in vorige eeuw EEN EEUW Gemeenteraadsvergadering donderdag 1 juni MOERGESTEL 1770 - 1870 Attentie voor de wandelaars van de Avondvierdaagse ’t Loopt weer uit de hand... WOENSDAG 7 JUN11995 - 20e Jaargang - Nr. 863 hoven) zijn boek ’Een eeuw Moergestel 1770-1870’. AANKOOP VERKOOP TAXATIES VERHUUR ITI1 j.w r g o Gilde St. Sebastiaan Barbara Rootven 35, Moergestel, Tel. 04243-2221 Wij werken op afspraak! Stationsstraat 28,5061 HE OISTERWIJK Tel. 04242-87720 Fax 04242-86412 Lid V.B.O. Tijdens de gemeenteraadsvergadering van donderdag 1 juni jl. waren er drie punten die tot uitgebreide discussies aanleiding gaven. Voorstel tot principe-uitspraak binnensportaccommodatie Schoolstraat 5 MOERGESTEL Tel. 04243- 1474 J Tot slot... Tijdens de tentoonstelling van ’De Kleine Meijerij’ op 29 en 30 april jl. presenteerde Ad Wolfs (Moergestelnaar tegenwoordig wonende in Eind- Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet ten behoeve van het actualiseren van bestemmingsplannen Voorstel tot het vaststellen van de ’Structuurschets Moergestel en Onderzoek toekomstige bouwloka ties’ jï Huidverzorgingsinstituut h Aangesloten bij de Ziekenfondsen (C.Z. en V.G.Z.) jj A> Wordt wekelijks gratis huis-aan-huis bezorgd in Moergestel, Biest-Houtakker en Haghorst Uitgave en redaktieBuro 76, Oisterwijkseweg 43, 5066 XC Moergestel, Tel. 04243-2268 Inleveren kopij: uiterlijk zaterdagmiddag 12.00 uur; advertenties tot en met zondagavond In zijn voorwoord in het boek verklaart Ad waar om dat juist déze periode betreft. ’Toen ik de ge legenheid kreeg’, zo schrijft hij, ’een lang ge koesterde wens in vervulling te laten gaan studie van de geschiedenis van Moergestel te doen, ging mijn belangstelling vooral uit naar de manier waarop de Moergestelnarten de tumultueuze tijd beleefden, waarin de Fransen in 1795 ons land binnenvielen. Hierdoor was het nodig te weten hoe het er in ons dorp enige decennia daarvoor aan toeging. Later, de jaren 1830 tot 1839, wa ren opnieuw grote aantallen troepen in ons dorp gelegerd. De decennia hierna waren zo rijk aan gebeurtenissen en problemen, dat ik besloot de eeuw ’rond’ te maken’, aldus de schrijver. De 170 pagina’s die het boek (17 x 23 cm) telt, behandelen dan ook die eeuw Moergestel in al haar facetten, interessant en prettig leesbaar ge schreven. De auteur verdeelde het boek overzichtelijk in ’n groot aantal hoofdstukken die verder weer op on derdelen werden uitgesplitst. Zo begint het boek met een uitleg over het dorp en landschap van weleer. Vervolgens komen zaken als bestuur, be volking (huisvesting en middelen van bestaan), Met andere woorden: komt de sporthal er? Is de Raad het in principe eens over de bouw van een sporthal? De discussie in de raad concentreerde zich op de volgende punten: de gecombineerde exploitatie van de was- en kleedruimte voor zowel de sport hal als voor de tennishal, de reservering van ruimte voor een volwaardige tribune, de bereik baarheid voor de scholen, de ’horeca-voorzie- ning’ en de tariefsverhoging voor de verenigin gen. Het CDA verwoordt tegen een gezamenlijke exploitatie van kantine en was/kleedruimte te zijn. Deze was/kleedruimte is nl. bestemd voor zowel de gebruikers van de sporthal als die van de tennishal. Binnen het CDA bestaat de vrees dat dit een voedingsbodem kan zijn voor con flicten in de toekomst en tot vervelende discus sies kan leiden. Het CDA vindt een tribune met vijftig zitplaat sen voldoende. De heer Oerlemans (PGB) is van mening dat er goede afspraken moeten komen met Janssen BV opdat de kantine niet uitgroeit tot een vol waardige horeca-gelegenheid. De heer Stroucken (SPM) maakt zich zorgen over de toe komstige uurtariefontwikkelingen m.b.t. de sporthal. Op de beschikbaar komende bouwlo- katie ’De Vonder’ moeten volgens de SPM wo ningen gebouwd worden die goed passen in de bebouwing ter plaatse, met voldoende ruimte voor kinderen om te spelen. De SPM is blij dat de sporthal er gaat komen. ’Hiermee is en heet hangijzer van de politieke agenda afgevoerd’, al dus de heer Stroucken. Wethouder Loosveld antwoordt dat een gecom bineerd gebruik van was/kleedruimte zeer goed mogelijk is, mits er goede afspraken worden ge maakt. Door de was/kleedruimte te combineren kan op kosten worden bespaard. Het is noodza kelijk dat goed overleg met verenigingen en de besturen van de basisscholen plaats vindt om zo doende het draagvlak voor die hal zo groot mo gelijk te maken. De kantine wordt een sportkan tine, en in een sportkantine horen geen bruilof ten en partijen te worden gehouden. De inge schatte bezettingsgraad van de sporthal is rede lijk hard te noemen, bovendien kan de Sporthal ook in gedeelten verhuurd worden. Het uurtarief mag best hoger zijn dan het huidige tarief in De Vonder. Het gaat nu immers om een volwaardi ge sporthal, goed geoutilleerd. Over de tribune merkt Wethouder Gerlach op dat het College gekozen heeft voor zodanige voorzieningen eventueel in de toekomst een volwaardige tribune kan worden aangebracht. Dit zal echter pas gebeuren als verenigingen hier uitdrukkelijk voor kiezen, waarbij men dan moet beseffen dat deze keuze consequenties heeft voor het toekomstige uurtarief. Uiteindelijk gaat de raad akkoord met het voor stel principe- uitspraak ’optie 4’, de bouw van Het inhalen van de wandelaars op vrijdag 9 juni gaat ongeveer in dezelfde vorm als in 1994. Daar om nog even uw aandacht op de starttijden. Op vrijdag 9 juni zijn de starttijden als volgt: 5 km wandelaars starten om 18.30 uur: 10 km wandelaars starten om 18.00 uur; 15 km wandelaars starten om 17.30 uur. Deze wandelaars komen allemaal ongeveer tege lijkertijd op een verzamelplaats aan, op het eind van de route. Deze verzamelplaats is dit jaar na bij de sporthal De Vonder in de Aanstede. Van- tiendheffing, armenzorg, onderwijs, kerk en re ligie, openbare orde, politie en de militaire acti viteiten aan de orde. Zo zult u in het boek o.a. tegenkomen de verwik kelingen rond het (oude) kerkgebouw en het daar omheen liggende kerkhof dat in latere jaren moest verdwijnen uit gezondheidsoverwegingen; de problemen die ontstonden rond het nieuw te bouwen schoolgebouw aan de Kloosterlaan (la ter nog gebruikt als gemeentehuis, brandweerka zerne en praktijkruimte van de Oisterwijkse dok ter Desain) en het gieten van de zgn. ’tiendklok’ in de tuin van Raadhuisstraat 28. Zo maar een paar voorbeeldjes van vele interessante zaken waarover uitvoerig wordt verteld. Het boek eindigt met een groot aantal bijlagen als dorpsplattegronden, geboorte-overzichten, pre dikanten e.d. Uit het voorwoord: ’Bladerend in de geschiede nis van het dorp in deze tijd zag ik de zorgen en onmacht van de bestuurders, hun doortastend heid en eerlijkheid, maar ook soms hun onkun de, slordigheid en oneerlijkheid. Daarnaast was met vlagen ook de simpelheid, de angst maar ook de armoede te zien van de bevolking waaraan zij leiding gaven’. Een boeiend overzicht derhalve dat werd samen gevat in een door de auteur zelf uitgegeven en vervaardigd boekwerk (voorzien van een omslag waarvoor de tekening werd gemaakt door Frans Wolfs) dat slechts in een zeer beperkte oplage zal verschijnen. Als u geinteresseerd bent in de geschiedenis van Moergestel dan betekent dit boekwerk zeker een verrijking en zult u er ongetwijfeld veel plezier aan beleven. Wilt u in bezit komen van het boek dan kunt u het bestellen bij A.P. Wolfs in Eindhoven. Te lefoon 040-421442 of door overschrijving van 20,- op postrekening 97175 met vermelding van uw naam en adres onder ’mededelingen’. Het voorstel om de gemeentebegroting aan te passen om een uitbreiding met een tijdelijke voorziening voor twee groepen leerlingen (inclu sief meubilair en onderwijsleermiddelen) te rea liseren en de tweede fase uit te voeren van de her inrichting van het schoolterrein van de OBS de Bienekebolders stuitte op bezwaren bij het CDA. Dit voorstel houdt in dat, kredieten beschikbaar worden gesteld het bovenstaande te realiseren, vooruitlopend op definitieve financiering vanuit het Ministerie van Onderwijs. Op grond van het te verwachten aantal leerlingen per 1 augustus is de toestemming wèl te verwachten. Het CDA stemde tegen het voorstel en gaat dus niet ak koord met uitbreiding en herinrichting zolang er geen keiharde garanties zijn van het Ministerie. De overige fracties in de raad bepleitten de on gestoorde voortgang van het onderwijs. Na een inventarisatie van het aantal voor- en tegenstem mers kon dit voorstel alsnog worden aangeno men. I nieuwe sporthal in plan Stokeind door aanne mingsbedrijf Gebr. Janssen BV. Hiermee staat in feite de weg open voor een verdere uitwerking. De bedoeling van dit voorstel is de thans gelden de bestemmingsplannen aan te passen aan de eisen van deze tijd en om allerlei verschillen die op dit moment nog tussen de diverse bestem- mingplannen bestaan weg te werken. Een aantal van ruim dertig verschillende bestemmingsplan nen en -plannetjes zal worden geharmoniseerd tot een vijftal. Dit maakt de bestemmingsplannen duidelijker en eenduidiger. De heer Smits (PGB; vraagt om meer spoed bij de afwikkeling van de thans liggende verzoeken tot bestemmingsplan- herzieningen. De structuurschets geeft aan waar in de toekomst gebouwd kan gaan worden en waar en in welke omvang er bedrijventerreinen gaan komen. Het CDA gaat in grote lijnen akkoord met het voor stel zoals dat er ligt en wenst het College alle suc ces toe om bij de Provincie meer bedrijventerrei nen te bepleiten. Ook de PGB benadrukt de noodzaak voor een groter areaal aan bedrijventer reinen dan de thans voorgestelde ene hectare. Een goed uitgangspunt hierbij vormt het behoefte-onderzoek, zoals dat onlangs door On dernemend Moergestel is uitgevoerd. De heer Smits spreekt over een verschraling van het voor zieningenniveau in de kom, waardoor, in combi natie met het wegtrekken van jongeren uit het dorp, de vergrijzing versterkt optreedt. De heer Smits is het met de heer Van Gils eens dat win kels in de kom horen en niet in woonwijken. De omvang van dit winkeldomein dient echter zoda nig ruim te zijn geformuleerd dat men hiermee gedurende een groot aantal jaren uit de voeten kan. Na schorsing van de vergadering zegt het Colle ge toe de structuurschets op dit punt aan te pas sen. daar zal de Harmonie tussen 19.30 en 19.45 uur vertrekken met de wandelaars in haar kielzog richting St. Jansplein. De volgende route zal daarbij gelopen worden: De Vonder - De Aanstede - rechtsaf Klooster laan - Rootven - St. Jansplein. Wandelaars die niet op deze te verwachte tijden (ong. 19.30/19.45 uur) op de verzamelplaats zijn of kunnen zijn, zullen de muziek moeten missen. Omdat de Harmonie op deze avond nog meer verplichtingen heeft, kan de vertrektijd niet la ter gezet worden. Op het St. Jansplein zullen de wandelaars met muziek van het s(t)aporkest d’Ambiejans worden begroet. De Stichting hoopt dat vrijdag 9 juni weer een mooie en gezellige avond in Moergestel zal wor den. Stichting Wandelavondvierdaagse Moergestel Het komt de laatste weken weer steeds vaker voor dat kopij voor ’Moergestel-Nieuws’ te laat wordt aangeleverd. Zaterdag om 12.00 uur die nen de teksten dan ook binnen te zijn. Waarom? Omdat we zaterdagmiddag deze teksten intypen en al wat later komt moeten we op ZONDAG doen.Met slechts enkele perso nen hebben we wat dat betreft een afwijkende regel. Daarom nogmaals: lever a.u.b. op tijd in, an ders blijft het gegarandeerd liggen tot de week daarna...!!! ■x Wl Op zondag 28 mei jl. was er een (jildefeest te Wintelre waar ook ons Gilde aanwezig was. Het eerste viertal won met handboog op doel de derde prijs. Maar onder grote spanning van Kortingen en toe schouwers wist onze Koning Sjaak Akkermans het zilveren Koningskruis binnen te halen met 23 punten. Sjaak proficiat! Ij iet. uqz'w- hh,/ id

Weekblad Moergestels Nieuws | 1995 | | pagina 1