SFEER HOOR WONING STOFFERING UOM X SLAPEN Openluchtspel ’Vlammende Tongen’ Opnieuw Samson Gert in De Efteling Culturele Uitmarkt Oisterwijk Het Zwitserse Natio nale Softbalteam komt naar Moergestel Kerkstraat 57. 5061 Kil Oisterwijk Tol. 04242/82255 3, 4, 10 en 11 juni in Diessen Totaaltheater M B a n g Activiteiten Voor won ingst offering vind! u nergens een beier adres. Tapijten en gordijnen perfeet gelegd en gehangen. Zoals n dal gewend beul van ons leveren wij u alleen topmerken Kraampjes Tijdsbeeld Witte paters De inhoud T oegangskaarten Uitvoeringen won ingstoftering en (Desso) tapijten. Vooral geldt ook hier weer: vanouds de beste garantie en service. Bij Jansen Wonen/ Slapen in Oisterwijk. waar anders? IB r- ttt IB IB B I? PAGINA 7 Leuk voor de kinderen, maar zeker ook voor vol wassenen is Ed de Jongh van het Nomad theater aangetrokken. Van 11.00 uur tot 15.00 uur zal hij verschillende optredens verzorgen. W m u fi M fifi Vanaf afgelopen donderdag zijn de optredens van de Vlaamse kinderidolen Samson Gert te zien in De Efteling. Baasje Gert Verhuist en zijn hondje Samson zijn in Nederland al lang geen onbekenden meer. Vooral de kindern kennen hun bedjes als de bes te. Ze zijn wekelijks te zien op zowel de Neder landse als Belgische televisie. Dat het in De Ef teling voor kinderen feest is mag dan ook worden aangenomen. Samson Gert zijn tot en met 30 juni van maan dag tot en met vrijdag te zien om 13.00 en 15.00 uur en van 1 juli tot en met 3 september elke dag in de week om 13.00 en 15.00 uur. De toegang tot het Zomertheater 1700 plaatsen) is inbegrepen in de normale entreeprijs van De Efteling. Zaterdag 17 juni 1995 zullen de culturele instel lingen van Oisterwijk zich wederom presenteren. Om 10.00 uur zal de werkgroep Culturele Uit markt de deuren van scholengemeenschap Du- rendael openen, om haar programma dat tot 16.00 uur duurt te tonen. Hein Franssen van de Streekmuziekschool Ois terwijk e.o. zal om 10.00 uur met zijn leerlingen lichte muziek, het spits afbijten. Verder zijn er optredens van het saxofoonensemble van Asteri- us. Polyfonie, Zang en Vriendschap, het Oister- wijks Kamerkoor en de zang en volksdansgroe pen van de KVO. Elk half uur zal een andere groep haar kunnen tonen. Aan het slot van de dag zal de Budding Sound Big Band o.l.v. Piet van Campenhout van de Streekmuziekschool Oisterwijk e.o. met swingende muziek de leerlin gen van dc dansafdeling begeleiden. niet alles winnen, maar kopje-onder gaan we ze ker niet’. Dat beloofd dus een mooie softbaldag te worden. Het gaat goed met Roef! softbal 1 Een beetje voorbarig misschien met nog maar één-derde van de competitie-wedstrijden ge speeld te hebben. Maar het mag gezegd worden, tot nu toe hebben de dames van softbal 1 alles dik gewonnen en staan in hun klasse bovenaan. Roefl. softbal 1 komt uit in de overgangsklasse van het distrikt Zuid-Nederland, dit omvat het gebied Zuid-Holland ten zuiden van Gouda, Zee land, Noord-Brabant en Limburg. Ieder week end vanaf Passen tot half september, met uitzon dering van drie weken vakantiestop, worden er wee wedstrijden gespeeld. Als het team zo door gaat zal het promoveren naar de hoofdklasse van dit distrikt. En dar gaan we voorlopig nog maar even vanuit. Op softbal gebied behoren Nederland en Italië tot de top van Europa en spreken ook op wereld kampioenschappen hun woordje mee. In Zwit serland daarentegen staat softbal nog in de kin derschoenen. Als voorbereiding op het Europese Kampioen schap Softbal komt het Zwitserse Nationale team naar Nederland om oefenwedstrijden te spelen. Het Europese Kampioenschap wordt dit jaar in Triest in Italië gehouden van 27 juni t/m 2 juli. Omdat de coach van het Zwitserse team een Ne derlandse is, ligt het voor de hand dat in Neder land, waar betere teams voor handen zijn, een trainingsprogramma afgewerkt wordt. De zaterdag voor pinksteren zullen de Zwitser se eerst naar Rotterdam gaan om tegen Feije- noord (ook softbal) te spelen, hierna komen ze naar het Roef-terrein waar ze zullen overnachten en op Eerste Pinksterdag twee wedstrijden tegen de softbalsters van Roefl spelen. Ook al zijn het oefenwedstrijden, Roefl zal er alles aan doen om deze twee wedstrijden te winnen. Toen de coach van het Zwitserse team dit verteld werd reageer de ze met de woorden: ’Misschien kunnen we Natuurlijk zullen een flink aantal culturele instel lingen, waaronder de Openbare Bibliotheek, de Krekul en de Kleine Meijerij, kraampjes beman nen, waar informatie wordt gegeven over hun ac tiviteiten. Een aantal enthousiaste creatieve personen heb ben zich spontaan bereid verklaard om hun kwa liteiten te tonen, waaronder Joke Merckx die brooddeegfiguurtjes maakt, Roosmarijn die laat zien hoe door hun vlijtige handen stoffen tot poppen worden, Wil Snellen die wederom zal to nen hoe je met eenvoudig bloemschikken de mooiste creaties kunt maken, Jet van Straalen die zal kantklossen, Carry Groenland die gezichten zal grimeren en Franca Russ Müller Jabusch die met groepjes kinderen zal schilderen. Ter gelegenheid van het 1625-jarig bestaan van Diessen heeft de werkgroep Cultuur het open luchtspel ’Vlammende Tongen’ op het program ma staan. Aan het openluchtspel, dat door Toon Duis werd geschreven, wordt door 120 mensen uit Diessen meegedaan. Het zijn vertegenwoor digers van de verschillende koren die Diessen en Haghorst rijk zijn en leden van de gilden, dans groepen, toneelverenigingen en ruitervereni- gingen. Er is voor dit historisch openluchtspel zelfs een grimeercursus opgezet. Kleding en decorstukken worden in eigen beheer gemaakt. Het toneelstuk, speciaal voor deze gelegenheid geschreven, speelt zich af in Diessen in het jaar 1537. Een jaar waarvan vele en opzienbarende geschiedkundige feiten bekend zijn. Diessen was toen nog geen zelfstandige gemeen te, maar een kerkdorp dat viel onder de Heerlijk heid van Hilvarenbeek, welke bestond uit de ker nen Hilvarenbeek, Diessen, Westelbeers en Riel. In die dagen was Heer Van Merode, een edelman die veel bezittingen had, ’beheerder’ van de Heerlijkheid. In Diessen moest hij zijn macht de len met de Witheren van Tongerloo. De witte paters van de abdij van Tongerloo had den al eeuwenoude bezittingen bestaande uit boerderijen, landerijen en bossen. In 1537 was hun macht nog groot, en ook in Diessen hadden zij bezittingen. De verstandhouding tussen de Heer van Merode en de Witheren lag erg gevoe lig. Behalve deze machtstrijd werd Diessen ge confronteerd met een andere tegenstelling. In het kleine Diessen was er naast het strenge Roomse of paapse, katholieke geloof een man die een ander geloof aanhing. Servaes van den Nieu- wenhuijsen, aanhanger van het loistengeloof, Softbal, waar komt het vandaan Zo nieuwsgierig als we zijn willen we toch graag weten waar iets vandaan komt. Softbal is een slagspel en bestaat zo’n 110 jaar officieel in deze vorm. Helemaal zeker kunnen we niet zijn over de oorsprong, maar een aantal feiten verduidelij ken het wel. In de vroege middeleeuwen waren er verschillen de slagspelen populair. Met stokken werd er te gen stukjes hout geslagen en de spelregels ver schilden van streek tot streek. Het eerste officiële stuk waarin slagspelen vernoemd worden dateert van 1330. Voor het regeringskasteel in London werd op een plein een slagspel gespeeld waarbij de spelers er niet alleen flink oplos sloegen, maar elkaar ook luidkeels aanmoedigden. Het lukte Koning Edward de Derde daardoor niet om zijn middagdutje te doen en hij kwam met een offi ciële bekendmaking waarin slag- en loopspelen met verwisseling van plaats voortaan verboden werden. Desondanks ontstonden door de eeuwen heen, hieruit het cricket en andere slagspelen. De kolonisten die naar Amerika vertrokken namen deze spelen mee en daaruit ontstond het honkbal. In 1845 werd de eerste officiële honkbalwedstrijd gespeeld te New York. Honkbal werd enorm po pulair en iedereen wilde het weleens proberen. Om onafhankelijk van het weer te zijn zocht men fabriekshallen op om ’indoor honkbal’ te spelen. De hallen waren te klein voor de normale afme tingen van het veld. Het speelveld werd dus ver kleind en om het spel toch nog aantrekkelijk te maken is men een grotere (even harde) bal gaan gebruiken die onderhands naar de slag- man/vrouw werd gegooid. En door de lagere snelheid van de bal ontstond de naam: Softbal. MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 31 MEI 1995 pachtte de Mijntjeshoeve van de Witheren. (Loisten waren volgelingen van Eloy, de schalie dekker. Zij splitsten zich af van de Kerk en gin gen enkel uit van datgene wat erin de Bijbel stond. Zij waren tegen alle door de Kerk later in gevoerde wetten. Het aanbidden van beelden was bijvoorbeeld voor hen uit den Boze.) De bewuste Servaes had de boerderij de Mijntjeshoeve ge pacht van de Witheren van Tongerloo. De ver standhouding tussen deze twee was getekend door de vele ruzies over het geloof. Tegen de achtergrond van deze tegenstellingen ligt de basis voor het openluchtspel. De dubbe le ruzie, gevoed door roddel en achterklap, lief de en haat splijten het dorp Diessen in twee ver hitte kampen. Het anders zo rustige dorp Diessen verandert in ’Vlammende Tongen’. 'Brand!Brand!...Brand!...’, gilt het eiervrouwtje in paniek. ’Brand op de Mijntjeshoeve!’ Uit al le hoeken en gaten komen er mensen tevoor schijn. Ze pakken de potten en pannen van de ketellapper, die daar juist met zijn handel staat en lopen naar de vijver om bluswater te halen. Ze lopen kriskras door elkaar heen en veel water is al uit de pannen voordat het de Mijntjeshoeve be reikt. Servaes van den Nieuwenhuijsen is ook op het geroep afgekomen en probeert de bluswerk zaamheden te regelen. ’Hoe kan zoiets gebeuren? Het riet van het dak was nog nat van de regen van gisteren en in huis was er geen vuur. Dit moet aangestoken zijn!’ Of de brand inderdaad aan gestoken is, kan iedereen zelf gaan bekijken. De toegangkaarten kosten 12,50 per stuk en zijn verkrijgbaar bij de Rabobank in Diessen en bij Henriëtte Timmermans, Julianastraat 1. Men kan het stuk bekijken vanaf een overdekte tribune op de Gildeweide met 730 zitplaatsen. Het openluchtspel wordt opgevoerd: - op zaterdagavond 3 en 10 juni om 20.00 uur; - op zondagmiddag 4 en 11 juni om 14.00 uur zullen de ’Vlammende Tongen’ nogmaals door Diessen dansen. ’*^3 -**■ M - - yy y -*

Weekblad Moergestels Nieuws | 1995 | | pagina 7