iiireim 1939-1945 e oorlogsjjajreiiL e£ Sé» ViMLcemfitulsJLims Van Tienhovenlaan wordt (voorlopig) niet afgesloten >A' Gedurende de oorlogsjaren hield Broeder Jucundinus M. een dagboek bij van de gebeurtenissen rond en in het St. Vincentiushuis (in de volksmond het ’broederhuis’ genoemd) aan de Bosstraat. Het dagboek stelde hij later ter beschikking aan Ad Wolfs, Oisterwijkseweg 58a. Met de medewer king van Ad plaatsen we het dagboek zoals Br. Jucundinus het eigenhandig schreef in ’n viertal afleveringen in ’Moergestel-Nieuws’. Ook zorgde Ad voor de bij het verhaal passende foto’s. Van daag de eerste aflevering. MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 3 ME11995 PAGINA 9 GzJC l De vroegere’jongensschool’in de Schoolstraat... ‘s Morgens vroeg op de tiende mei stonden enkele soldaten druk schreeuwend en gebarend voor ons huis, waar ze anders nooit kwamen. Vliegtuigen ronkten in de lucht. Manoeuvres?. Spoedig wisten wij de waarheid. De Duitsers hadden onze grenzen overschreden. Merkwaar dig dat Br. Overste het pas vernam na de morgenoefeningen! Op de speelplaats stond een mitrailleur op een auto De landelijke rust van ons dorp werd op 10 novem ber 1939 plotseling verstoord door de komst van een aantal Nederlandse officieren die op speurtocht waren naar gebouwen, geschikt voor inkwartiering. In Moergestel is dit geen moeilijke opgave. Onze school werd welwillend gemonsterd en niet te licht (later wel te klein) bevonden. Men eiste in het begin slechts twee klassen; enkele uren later bleek dat twee te weinig was en dat nog een derde lokaal ter beschikking moest worden gesteld.‘s Avonds, we stonden op het punt naar het avondgebed te gaan,verscheen de kapitein echter in ons huis, ver gezeld van de burgemeester, en deelde ons mede, dat de gehele school nu gerequireerd was. We had den niet veel tijd om na te denken over de fijngevoe lige tactiek van de militaire autoriteiten die trapsge wijs onze school in beslag namen, want er moest druk gewerkt worden aan het uitruimen van de klas sen, terwijl alreeds soldaten bezig waren met het inruimen. Vanzelfsprekend was de schooljeugd uitermate verheugd en baadden in het vooruitzicht van een eeuwige vacantie. Inderdaad konden de eerste dagen de lessen niet doorgaan, maar spoedig had Br. Overste Florimundus maatre gelen getroffen om de lessen weer voortgang te doen vinden. De oplossing werd gevonden in samenwerking met de Eerw. Zusters van de Meisjesschool, die ook ons van hun school wil den laten profiteren. Over de gemengde gevoe lens waarmee de broeders de vlekkeloze onbesmetheid der stofvrije lokalen betraden, zal hier niet worden gesproken. De “vreugde” was bovendien van korte duur. Reeds op 13 november kon de nieuwe regeling in gaan. Br. Luberto en Br. Lubentius kregen de twee lokalen van de Bewaarschool voor eerste en tweede klas. De kleuters van vier en vijfjaar gingen op reces. De overige klassen onderhielden een rouleersysteem met de meisjes. Het St. Vincentiushuis ('broederhuis') anno 1992. om vliegtuigen omlaag te halen. Men kreeg echter bevel niet te schieten, omdat anders misschien de school gebombardeerd zou worden. Diezelfde dag verlieten alle soldaten de school; ze moesten, won derlijk genoeg, naar Blijswijk, in Zuidholland. Ze lie ten de school achter in verregaande verwaarloosde en vervuilde staat. Wij gingen nog naar onze “oude school”, maar Br. Overste besloot de jongens maar naar huis te sturen, want de lucht zwermde vol vliegtuigen, sommige angstwekkend laag en wij vreesden voor bommen. In angstige spanning brengen wij de dag aan de radio door. De berichten waren niet dermate, dat zij ons opvrolijkten. In een “noodraadszitting” (de vicaris, Br. Hermetus was in retraite in het St. Jozefhuis in’s Bosch) werd besloten niet hethuis te verlaten, tenzij het absoluut noodzakelijk zou blijken. Er werd druk gewerkt aan verduistering van ons huis. Als we de volgende morgen naar de kerk gaan zien we reeds de Franse tanks ons dorp binnenrijden. De grote weg maar Eindhoven staat vol. In de na middag zijn we getuige van een luchtaanval op de Frans-Nederlandse troepen. Er vielen enkele do den. Het tankafweergeschut schoot een aantal ga ten in de lucht. Wij gingen nog naar het Lof, ons niet volledig bewust van het gevaar waaraan wij bloot stonden, want de vliegtuigen cirkelden nog steeds in de lucht en doken bijwijlen omlaag om de hoofdweg te bestoken. Ook onder het Lof zagen wij de vliegtui gen langs de ramen als snelle schaduwen voorbij schieten. We gingen de nacht met bange gevoelens tege moet. Om ca. acht uur kwam een bode van het raadhuis: of er een Frans sprekende broeder was die als tolk kon dienen tussen een Frans officier en de burgemeester. Br. Overste, Br. Jucundinus en Br. Festus gingen door de zeer donkere avond naar het raadhuis, af en toe schuilend als een vliegtuig over kwam (we hadden nog geen oorlogservaring). Op het raadhuis gekomen vonden we in de burgemeesterskamer de burgemeester, een Frans officier en een vrouw met een kind (waarschijnlijk vluchtelingen). De boodschap van de officier kwam hierop neer: was eerst het plan geweest het dorp te verdedigen- er waren reeds orders gegeven barri caden op te werpen- nu zag men daar van af. Men zou terug trekken op Tilburg. Van te voren waren reeds de Nederlandse troepen, hopeloos wanorde lijk, door het dorp terug getrokken; de Fransen zou den de aftocht dekken. Door het dorp gaande vernamen we dat een groot deel van de bevolking de bossen was ingevlucht of naar andere plaatsen waar men zich veiliger achtte. We ontmoetten de rector van het zuster klooster aan wie we meedeelden dat de Duit sers waarschijnlijk diezelfde avond nog in Moergestel zouden zijn. Ik zie de geamuseerde glimlach waarmee hij deze tijding ontving: Ha, ha, ha, vanavond!! Er zat voorlopig niets anders op dan maar naar huis te gaan en af te wachten. Af en toe weerklonk een zware slag: een verdwaalde bom of de een of an dere brug. De colleges van burgemeester en wethouders van de gemeenten Moergestel en Oisterwijk hebben besloten af te zien van het voornemen om met in gang van 1 mei 1995, voor een proefperiode van 1 jaar, de Van Tienhovenlaan gedeeltelijk af te sluiten voor alle gemotoriseerd verkeer met uit zondering van bestemmingsverkeer. Het gaat om het gedeelte dat ligt tussen de Sandsteeg en de Heisteeg. De beide colleges hebben dat besluit genomen mede gelet op het grote aantal bedenkingen dat tegen dit voornemen is ingebracht. Besloten is om medio mei 1995 op ambtelijk en bestuurlijk niveau deze materie opnieuw onder de loupe te f nemen. Degenen die gebruik hebben gemaakt van de mogelijkheid om bedenkingen in te brengen te gen het voornemen van beide colleges om tot ge deeltelijke afsluiting van de Van Tienhovenlaan over te gaan, zullen allen persoonlijk van deze beslissing op de hoogte worden gebracht. Br. Festus en Br. Lubentius die het binnenshuis waar schijnlijk wat te benauwd kregen, gingen “de polder in, menend daar zeker rustig te kunnen wandelen. Het was echter maar goed dat zij bijtijds terug kwa men, want juist daar vandaan kwamen de eerste soldaten het dorp binnen. We gingen tenslotte maar naar bed. Rond elf uur schijnt er een kort vuurge vecht te zijn geweest; we hoorden in ieder geval enige tijd lang mitrailleurvuur.Toen werd alles rustig. Zonder wekker stonden we de volgende dag (zondag 12 mei) op en gingen onmiddellijk al les wat de Nederlandse soldaten in onze school hadden achtergelaten overbrengen naar ons huis. Er waren veel fietsen die wij zolang in be waring namen alsmede versnaperingen uit de cantine, wat tabak, enz. We zijn naar de kerk gegaan en op onze weg ontmoetten we de eerste Duitse soldaten; ze keken ons wantrouwig aan maar deden of zei den niets. Er waren maar enkele mensen in de H. Mis. Een groot deel van de bevolking hield zich nog verscho len, geheel overbodig, want de Duitsers toonden zich zeer vriendelijk, liepen vrolijk rond met helmen vol eieren die zij “eerlijk gekocht” hadden en dron ken vergenoegd echte “bonenkoffie”. Een stevig doorvoed exemplaar bracht een bezoek aan ons huis, vertelde dat er in Duitsland ook kloosters wa ren, nog groter dan het onze en dat hij zelfs een broer in het klooster had; bijna alle Duitse soldaten die wij spraken hadden een broer of zuster in het klooster of toch minstens een vriend. De eerste kennismaking viel dus mee.’s Middags kwamen ze in onze school. We mochten alles laten staan: de bevelvoerend officier hield een toespraak waarin hij streng verbood de leermiddelen aan te raken. Inderdaad gedroeg deze eerste groep zich correct; er volgde echter nog andere groepen!! wordt vervolgd... nomen en De oude school” moest nu ook nog de Moergestelse Cultuur verwerken. Ook werd er landbouwonderricht gegeven. Enige verbetering i in de toestand kwam, toen na Kerstmis de Meisjesschool werd vrijgege ven.Toen kwam dus de oude school geheel vrij voor de jongens, een prettige tijd hebben de broeders echter niet gehad: het was een barre winter en de tochtige lokalen konden niet warm gestookt worden. Allerlei modellen van kachels, van de ouderwetse potkachel tot een hypermoderne vulkachel met veel schuiven, handels, “versnellingen” enz kwamen en gin gen. De Kerstvacantie verviel: we begonnen op 27 de cember 1939 en bleven daar tot het uitbreken van de oorlog: 10 mei 1940. Wat de broeders betreft: zij hebben weinig hinder van de soldaten gehad. De meeste leermiddelen stonden nog op school en als we iets wilden halen konden wij dat vrij doen. De kapitein toonde zich zelfs zeer vriendelijk tegenover ons en we hoefden maar iets te wensen of hij deed wat hij kon om ons verlangen te bevredigen. De indruk die wij van het leger kregen was: soldaatje spelen, veel autorijden en in de vrije tijd wat kankeren, ofschoon er individu eel veel “goede” soldaten waren. Deze klassen echter konden pas de vijftiende be ginnen en de zestiende november werd ook de meisjesschool in beslag genomen. Zou het onderwijs voor onbepaalde tijd stilgelegd moeten worden Neen, er moest iets gevonden worden. Er was nog “de oude school” die sedert lang gebruikt werd als magazijn van een schoen- k fabriek. Ze bestond uit drie lokalen waarvan de eer ste werd gebruikt als “eiermarkt”. De vloer was als het ware een afzichtelijke eierstruif. Toen we het gebouw inspecteerden schrokken we wel wat te rug, maar begonnen toch al vast een en ander te versjouwen. Maar er viel veel te reinigen en te repa reren. De inspecteur wilde niet dat de school begon zonder dat er W.C.’s waren. De genie van de troe pen zou voor het een en ander zorg dragen.. Van overhaasting mogen we de soldaten in elk geval niet beschuldigen. Het duurde tot vier december eer al les in orde was. Toen konden de vier hoogste klas sen geborgen worden; de derde klas werd onder gebracht in de “wintertuin”, “serre” of “warande” van de pastorie. Dit was (met de twee laagste klassen die nog steeds in de Bewaarschool zaten) de enig ste klas die hele dagen school deed. De andere klassen rouleerden. Zo gauw de meisjes de school verlieten, werd deze door de jongens bezet. Was er in het begin nog van luchtverversing sprake, met het voortschrijden van de winter werd dit ónmoge lijk. Het“Verenigingsgêbouwi’was óók al in’beslag gé- We zijn eigenlijk de hele oorlog door te optimistisch geweest en het pessimisme kwam pas er na. Wel merkwaardig: nooit hebben we aan een lange oorlog geloofd, Er werden weddenschappen gehouden dat “ze” er met Kerstmis “uit zouden zijn”, leder jaar werd die weddenschap herhaald met hetzelfde ver trouwen. Degenen die een nuchterder kijk op de stand van zaken hadden en durfden te beweren, dat de Duitsers niet te verslaan waren, werden wan trouwend aangekeken en openlijk of binnenskamers voor landverrader uitgekreten. We mogen God danken dat Hij ons dit opti misme geschonken heeft. Want hadden wij de ellende, miseries en narigheden van de oorlog kunnen voorzien, dan zouden wij nooit die op gewektheid en humor ten toon gespreid heb ben die ons nu bij al de, in vergelijking met an dere huizen nog zeer kleine, gebeurtenisjes, staande hebben gehouden. Uit de gegevens die ik heb of nog machtig kan wor den, zal ik trachten een chronologisch overzichtte geven van de feiten die voor dit huis van belang zijn geweest.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1995 | | pagina 9