en Open Kwekerij zondag 7 mei Nelis Burgers en Miet van Esch vieren gouden feest Wim illems Dan moet u bij de feestspecialist zijn! 15 Dagen feest!!! PARTY- EN VERGADERCENTRUM FEESTJE VIEREN? ij Aphrodite TV RADIO Na vijftigjarige echtverbintenis Vakantiereis Zonnebloem BLOEMISTERIJ WOENSDAG 3 ME11995 - 20e Jaargang - Nr. 858 Zie pagina 3! Rootven 35, Moergestel, Tel. 04243-2221 Wij werken op afspraak! Nog enkele plaatsen beschikbaar 15 Jaar Woninginrichting Jan Michiels in Haaren... Dinsdag 9 mei vieren Nelis Burgers en Miet van Esch hun gouden hu welijksfeest. Na nogal wat omzwervingen in ons dorp wonen Nelis en Miet nu zeer tevreden in een aanleunwoning aan de Reuselhof nr. 6. Daar zochten we hen afgelopen week op om ons hun levensverhaal te laten ver tellen. MTV Radio komt a.s. zondag rechtstreeks vanaf de Jaarmarkt van 10.00-14.00 uur, te ontvangen op de 87.6 Mhz via de kabel en het TV-kanaal Donderdag 4 mei 20.30 u.: - Reportage kerkmuurtje - Operette met ’Con Amore' - Loting luchtballonvaart Oranjeco- mité - Reconstructie T31 - Spelletje 'Wè zut zèn?’ - Vooruitblik Jaarmarkt - Historie: de boomput... - Jeu de Boules - De natuur: mar kante bomen in het buitengebied St. Jansplein 5 - Moergestel - Tel. 04243-1665 - Fax 04243-3860 Miet van Esch Eiermèrt... Vrije tijd Nelis Burgers Trouwen en naar Moergestel Handelen p Huidverzorgingsinstituut /guaBr) 4 M Schoolstraat 5 WmST B j MOERGESTEL jl Tel. 04243 - 1474 JJlWW Aangesloten bij de Ziekenfondsen (C.Z. en V.G.Z.) vervolg op pagina 5 SCHOOLSTRAAT 31a 5066 EC MOERGESTEL TEL: (04243) 1442 Miet van Esch zag het levenslicht op 18 novem ber 1911 in Enschot (’Kloterhoek’). Ook bij Miet thuis waren er 9 kinderen (eveneens 4 meisjes en 5 jongens) en ook haar vader verdiende de kost met een boerderij. In Enschot bezocht Miet de zes klassen van de lagere school. Daarna ging ze ’dienen’ op ’n drietal plaatsen. Vervolgens komt ze als boerenmeid terecht op ’n boerderij in Til burg, totdat ze op 27-jarige leeftijd weer terug naar huis komt. ’Er waren enkele broers en zus sen die gingen trouwen, dus er moest op de boer derij gewerkt worden’. Vreemd is dat werk haar dus zeker niet: ’Met m’n 11 jaar zat ik al onder de koe!’, zegt Miet. Die ervaring zou haar in latere jaren nog uitste kend van pas komen. Op de eierenmarkt van Tilburg op Den Besterd hebben Nelis en Miet elkaar leren kennen. Door stilletjes aan een nichtje wat uit te vragen kwam hij er achter waar Miet precies werkte. Nelis is daar ook enkele keren geweest maar hij had zich één ding goed in de oren geknoopt.de woorden van zijn ouders: ’We hopen dat ze niet te vroeg gaan lopen...’ Zeven jaar hebben Nelis en Miet elkaar vervol gens niet gezien totdat hij bij het vroegere ca fé van ,’t Brouwerke’ (Vinkenberg, red.) tijdens het wekelijkse potje biljart ’n neefyan Miet te gen het lijf loopt die zegt: ’Ge moet er toch nog ’ns gaan buurten...!’ De zondag daarna ging Nelis, in plaats van bil jarten, op de fiets naar Enschot. Daar begon de verkering die twee jaar zou duren. Met de invulling van hun vrije tijd weten Nelis en Miet voldoende raad. Nelis fietst graag en veel, kijkt graag t.v. en rookt graag ’n sigaar. Miet is vooral veel met handwerk bezig. Ze breidt sjaals, sokken en handschoenen, bestemd voor Polen, en daarnaast kookt ze nog dagelijks met veel plezier het eigen potje. Boodschappen doen ze samen, evenals het wekelijks partijtje kaarten. ’Rikken!’ dus. Wordt wekelijks gratis huis-aan-huis bezorgd in Moergestel, Biest-Houtakker en Haghorst Uitgave en redaktieBuro 76. Oisterwijkseweg 43. 5066 XC Moergestel, Tel. 04243-2268 Inleveren kopij: uiterlijk zaterdagmiddag 12.00 uur; advertenties tot en met zondagavond Nelis Burgers werd geboren op 8 december 1909 op de Broekzijde (boerderij tegenwoordig be woond door Frans Vugts). Nelis was de derde in een gezin met 9 kinderen: 4 meisjes en 5 jongens. Vader Burgers verdiende de kost op de boerde rij. Ruim ’n jaar oud was Nelis toen het gezin verhuisde naar de boerderij op de, zoals dat toen tertijd door de bewoners genoemd werd, ’Klei ne Heuvel’. Nelis ging naar school in het vroegere school gebouw aan de Schoolstraat. Zijn ervaringen op de bewaarschool zijn echter van dien aard dat hij daar eigenlijk niet veel over wil zeggen. Met de zuster onder wiens hoede hij de schoo luren door moest brengen had hij absoluut niets op! Nelis was 12 jaar toen het met het leren gedaan was en er gewerkt moest worden. Korte tijd was dat thuis, vervolgens 3 jaar bij een oom in de Heuvelstraat om tenslotte toch weer naar huis te komen. Daar wachtte veel en zwaar werk voor de vijf broers Burgers, waarmee dagelijks om 5 uur ’s-morgens moest worden begonnen. ’Ik heb bij voorbeeld heel wat op de gemeint gezeten’, ver telt Nelis. ’Onze pa had daar zo’n 5 hectare woeste grond gekocht en daar moest grasland van gemaakt worden’. ’Als we dan ’s-middags thuis gingen eten, zorg de ons moeder er voor dat de spekstruif op tijd klaar stond. Stevige kost, maar dat was ook nodig!’. Daags voor Hemelvaart, 9 mei 1945, rijdt Nelis ’s-morgens om half 8 met de fiets naar zijn a.s. bruid. Om 9 uur geven ze elkaar het ja-woord ten overstaan van pastoor van de Ven in de Cecilia- kerk in Enschot. Gefeest werd er bij Miet thuis tot liefst 2 uur ’s-nachts. Toen moesten de brui- loftgangers nog op de fiets naar huis... Nelis bleef bij Miet slapen en ’s-anderendaags rijdt hij met zijn kersverse bruid op de fiets naar Moergestel. Bij Nelis’ oudste broer zijn ze toen tijdelijk ingetrokken. Na ’n maand gingen ze naar het adres Heuvelstraat 27, de boerderij van ’Bertoom’. 30 Jaar lang zouden ze daar blijven om het boe renbedrijf te runnen. Ook Miet leverde een be langrijk aandeel in het werk rond de boerderij. Toen de kinderen nog klein waren gingen ze met moeder in de kinderwagen mee als ze bijvoor beeld rogge moest gaan binden of de koeien mel ken. Tussen dat vele werk bracht ze de zes kinderen ook nog groot: 4 meisjes en 2 jongens. Helaas zou in 1974 zoon Sjef bij een tragisch ongeval het le ven verliezen. In 1974 zeggen ze het boerenleven vaarwel, o.a. doordat Nelis met zijn gezondheid aan het suk kelen ging. Ze betrekken ’n huis in de Burg. Maeyerstraat. Na 8 jaar verhuizen ze naar de Pr. Margrietstraat en in 1987 krijgen ze een van de nieuwgebouwde bejaardenwoningen in de Ko renstraat. Sinds ’n jaar wonen ze nu in een aan leunwoning van De Reuselhof. Evenals bij zijn vader zat ook bij Nelis het han delen in paarden in het bloed. Hij weet nog goed dat hij de allereerste keer met zijn broer Frans te veld moest om ’n paard te gaan kopen. Op de fiets reden zij naar Gorinchem waar het dier te koop stond. ’We kregen geld mee en moesten het maar zien te stellen’, zegt hij. Het was die dag slecht weer, het regende pijpestelen en Nelis dacht dat hij het gekochte paard ook nog eens op de fiets naar huis moest leiden. Dat bleek niet het geval, want toevallig moest er ’n veewagen deze kant in die paard én koper én fiets ook meenam. ’Onze pa was goed tevreden’, zegt Nelis, ’toen we er mee thuis kwamen, en ’n dag later heb ben we het paard met 30,- winst kunnen ver kopen. ’n Heel bedrag voor die tijd!’, zegt hij niet zonder trots. Nelis vervulde in zijn leven ook nog ’n aantal ne venfuncties. ’Onbetaald’ voegt hij eraan toe. Zo was hij bestuurslid van de controlevereniging voor melkvee en bij de K.I.-vereniging. Liefst 33 jaar zette hij zich in voor de paardenverzekering om paarden te schatten. Hij was er 32 jaar voor zitter van. Zoals u vorige week reeds hebt kunnen lezen or ganiseert op vrijdag 19 mei ’de Zonnebloem’ een volledig verzorgde middagtocht naar Buren in de Betuwe. Er zijn nog enkele plaatsen beschikbaar. Degenen die niet kunnen deelnemen aan de bustocht van de bejaarden uit het dorp of deze dagtocht te zwaar vinden, genieten de voorkeur. De bus is voorzien van een rolstoellift. Vanaf uw vertrekpunt rijden we via Zaltbommel naar Meieren. U krijgt hier eerst koffie met ge bak aangeboden. Daarna rijden we naar het historische stadje Buren dat nauw verwant is met het Oranjehuis. Het stadje is in zijn geheel als beschermd dorps gezicht aangewezen. Bezienswaardig zijn de Go tische St. Lambertuskerk, De Waag, het statige stadhuis, het Koninklijk Weeshuis en het mu seum van de Koninklijke Marechaussee. Onder leiding van een deskundige gids gaan we een prachtige rondrit door de Betuwe maken langs o.a. de grote fruitveiling in Geldermalsen en natuurlijk ook door het stadje Tiel. Na de rondrit krijgt u nog even de gelegenheid om wat te drinken en het stadje verder te be kijken. Als afsluiting krijgt u dan nog een heerlijke kof fietafel aangeboden. Het vertrek is om 12.45 uur: Verzorgingshuis Reuselhof en om 13.00 uur: St. Jansplein. De thuiskomst is om 20.30 uur. De kosten voor deze bustocht zijn 30,- per per soon. Hierbij is inbegrepen: - de buskosten; - het kopje koffie mét gebak; - de gids; - de koffietafel. U kunt zich opgeven voor deze middagtocht voor 8 mei, onder het motto: ’Hoe meer zielen, hoe meer vreugd’, bij: Mia Erven, Raamac- kerstraat 4, tel. 1186; Ida van Laarhoven, de Stappert 17, tel. 3635; Marleen Willems, Past, van den Boogaardstraat 14, tel. 3378; M. Loui se van de Wijdeven, Mispelbos 10, tel. 3569.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1995 | | pagina 1