Holzhackerfest 58,50 en Janus van Tuijl en Kee Verschuren 50 jaar getrouwd PARTY- EN VERGADERCENTRUM Aphrodite W. RADIO Winkeliersvereniging Moergestel Podotherapeut R. v/d Geyn NIEUW! NIEUW! NIEUW! NIEUW! pp. Gouden feest op Oisterwijkseweg Praktijk gesloten van vrijdag 28 april tot dinsdag 2 mei WOENSDAG 26 APRIL 1995 - 20e Jaargang - Nr. 857 incl. consumpties, speciaal buffet, disc-jockey en Beiers entertainment. E Elke zondagmorgen van 11.04-13.00 u. op de 87.6 Mhz via de kabel en het TV-kanaal Schuif aan met uw gezelschap voor de prijs van Ziekenfondsleverancier elastische kousen Kriekenakker 16, Moergestel, Tel. 04243-1809 Op Koninginnedag 29 april zijn alle winkels tot 12.30 uur geopend! Donderdag 27 april 19.00 u.: - Reportage kerkmuurtje - Operette met ’Con Amore’ - Loting luchtbaIlonvaart Oranjecomité - Reconstructie T31 - Spelletje 'Wè zut zèn?’ - Vooruitblik Jaarmarkt - Historie: de boomput... -Jeu de Boules - De natuur: markante bomen in het buitengebied Deze uitzending wordt herhaald op zondag 30 april om 13.00 uur en donderdag 4 mei om 20.30 uur. Familux is zaterdag 29 april de GEHELE DAG geopend! St. Jansplein 5 - Moergestel - Tel. 04243-1665 - Fax 04243-3860 ’Ik verkoop alles, behalve ons moeder...’ Kee Verschuren De ’roepen’ worden ingetrokken... Naar Moergestel Vandaag de dag Janus en Kee wonen al vanaf 1969 in Moergestel en afgelopen zaterdag zochten we hen op in hun knusse huisje aan de Oisterwijkseweg nr. 64. Janus komen we nogal ’ns tegen op zijn fietske als hij boodschappen doet in het dorp (’Ik moet er eens uit...!’). Kee daarentegen komt, vanwege haar gezondheid, niet zo vaak buiten de deur, maar het praatstoeltje is voor haar geen belemmering, integendeel: ze buurt gèère... hil gèère... zoals ze zelf zegt en ook wij hebben dat als zeer plezierig ervaren. Janus van Tuijl Maandag 1 mei a.s. In den èkker... Huidverzorgingsinstituut M J1 Schoolstraat 5 J MOERGESTEL Tel. 04243- 1474 Janus had al jong een voorliefde voor handel. Handel vooral in paarden. Als de kinderen ’n paard hadden en er goed en wel aan gewend wa ren wist hij er weer geld van te maken en kocht hij weer ’n ander. ’Van alles hebben we in die tijd gehad’. Vult Kee aan. ’Van alles, alleen ’n ezel en ’n geit, anders hebben we het allemaal gehad. Ganzen, konij nen, kippen, kalveren, koeien, noem maar op!’. Dat handelen heeft vele jaren lang het leven van Janus bepaald, ook nog toen ze de boerderij had den verkocht en ze al lang en breed in Moergestel woonden. Wordt wekelijks gratis hins-aan-huis bezorgd in Moergestel, Biest-Houtakker en Haghorst Uitgave en redaktie: Buro 76, Oisterwijkseweg 43,5066 XC Moergestel, Tel. 04243-2268 Inleveren kopij: uiterlijk zaterdagmiddag 12.00 uur: advertenties tot en met zondagavond Kee kwam ter wereld eveneens in een boerenge zin aan de Laag- Heukelomseweg in Berkel- Enschot (t.o. Café ’Mie Pieters’) op 22 augustus 1916. Zes kinderen telde het gezin Verschuren. Kee ging naar de bewaarschool en lagere school van de Catharinenberg in Oisterwijk. ’s-Middags bleven ze daar over omdat de afstand naar huis te groot was. ’n Half uur gaans was het (te voet!). In de winter mochten de kinderen al om half vier naar huis om ervoor te zorgen dat ze ’vur d’n donkere’ thuis waren. Als 18-jarige gaat Kee naar de huishoudschool in de Hoogstraat, eveneens te Oisterwijk. Daarna gaat ze als huishoudster bij ’n boer werken en na ’n tijdje komt ze, vanwege ziekte van haar moe der, terug naar huis om mee op de boerderij te werken. Aan het eind van de oorlog, rond het uur van de bevrijding, brandde de boerderij van de familie van Tuijl in Haaren tot de grond toe af. ’Alles waren we kwijt’ zegt Janus. Later is er een nieu we boerderij voor in de plaats gekomen, maar toen was Janus al weg. Hij werkte nl. al op de boerderij van zijn a.s. vrouw. Toen er plannen gemaakt werden om te gaan trouwen kreeg de pastoor er lucht van dat Janus ook bij de familie Verschuren bleef slapen. De pastoor vertelde hem dat hij wel ’s-nachts elders moest gaan sla pen, anders zouden de ’roepen’ worden ingetrok ken. Met de toezegging dat hij dan wel bij de overburen zou gaan slapen was ook dat probleem weer uit de wereld. ’We hebben de pastoor na tuurlijk nooit verteld dat...’, zegt Kee. De rest van de zin laat zich gemakkelijk invullen. Op 28 april 1945 trouwen Janus en Kee voor de wet en 1 mei daaraanvolgend gaven ze elkaar 's- morgens om 9.00 uur het ’ja’-woord ten over staan van pastoor van Kemenade in de kerk van St. Petrus Banden te Oisterwijk. ’n Dag met heel slecht weer: hagel, regen, wind.Alles wat ’n dag maar beroerd kan maken viel er uit de hemel. Geen florissante start dus. Het bruiloftsfeest werd bij Kee thuis gevierd, ’n' Onderduiker die twee jaar lang bij de familie Ver schuren ondergedoken had gezeten had die dag de zorg over de boerderij’Ik heb die dag niets hoeven doen’, zegt Janus. Vanaf het moment dat Janus en Kee trouwden huurden ze de boerderij van de familie Verschu ren in Heukelom. Samen met vader Verschuren en ’n knecht runde Janus er de boerderij. In 1949 kochten ze die om er vervolgens nog 20 jaar te blijven. Op 3 mei 1969 kopen ze het huisje aan de Oister wijkseweg 64, waar tot dat moment Willeke van Beers had gehuisd. De boerderij in Heukelom werd verkocht aan een internist van het St. Eli sabeth Ziekenhuis en de bijbehorende grond ging naar een van de dochters die op de grond bleef boeren. Moergestel mag zich dit jaar op gaan maken voor ’n behoorlijk aantal gouden bruiloften. Voor zover ons bekend betreft het ten minste 7 echtparen die dit jaar het feit ge denken dat ze elkaar 50 jaar geleden het ja woord hebben gegeven. De familie van Tuijl van de Oisterwijkseweg heeft het genoegen het spits af te mogen bij ten. Maandag 1 mei vieren zij hun gouden huwelijksfeest. Zoals gezegd heeft Janus nogal eens het gevoel dat hij ’er uit moet’. Dan pakt hij zijn fiets en gaat meestal het dorp in om er wat (eenvoudige) boodschappen te doen. Daarnaast is hij nogal eens in zijn tuin te vinden en houdt hij zich be zig met het telen van wat groenten en aard appelen. Kee doet het allemaal rustig aan. Bijna 47 jaar sukkelt ze al met haar gezondheid en elke mid dag gaat ze ’n tijdje naar bed. Ze houdt echter van plezier maken, want, zo zegt ze: ’lachen is het belangrijkste in het leven’. Daarnaast heeft ze één grote, opvallende, hobby: ze is verknocht aan pen en papier. Vooral het schrijven van lied jes heeft haar grote voorkeur en ze kent er ook veel. Daarbij wordt er nogal eens gekaart en televisie gekeken in huize van Tuijl. Nadrukkelijk zeggen Janus en Kee veel plezier en gemak te hebben van de buren (zoon Mart en schoondochter Mia, red.). ’We hebben het ermee getroffen en dat mag best eens worden gezegd’, zegt Kee niet zonder trots. ’Ze staan altijd voor ons" klaar’. Janus zag het levenslicht op 28 november 1911 in een boerderij aan de Roonsestraat in Haaren. 'n Bijzondere bijkomstigheid is het feit dat als doop datum van Janus in het trouwboekje van zijn ouders vermeld staat: 24 november 1911. Vier dagen vóór zijn geboorte dus... Janus groeide op in een gezin met 7 kinderen: 5 jongens en 2 meis jes. Hij bezocht er de 6 klassen van de lagere school (’Nee... niet langer dan nodig was...!’). Op zijn twaalfde ging hij thuis mee op de boerderij aan de slag en op 16-jarige leeftijd moest hij als boe renknecht aan de kost zien te komen. ’Onze pa vond het maar niks als we allemaal maar thuis rond bleven lummelen’, zegt hij. Als boerenk necht kwam hij o.a. terecht op boerderijen in Helvoirt, Heukelom en Tilburg. Eén of twee jaar bleef hij daar en woonde dan de hele week ge woon bij de boer in. Hij kreeg er de kost, inwo ning en nog ’n traktementje. I De familie van Tuijl viert maandag 1 mei a.s. het gouden feest. Om 14.00 uur wordt een H. Mis opgedragen in de kapel van Huize ’Stanislaus’. Samen met hun 5 kinderen en 12 kleinkinderen zullen Janus en Kee er ongetwijfeld een gezellig feest van weten te maken. We wensen hen dat ook van harte toe en we feliciteren hen alvast met deze gouden mijlpaal. ’Moergestel-Nieuws’ wenst jullie nog graag vele fijne jaren...! M.O. Op onze vraag hoe ze elkaar hebben leren ken nen wordt er uitbundig gelachen totdat de gou den bruid zegt: ’In den èkker!’. Kee werkte nog al eens op het land en aangezién Janus regelma tig op handelspad was (waarover, straks meer) het hij al fietsend zijn oog vallen op Kee. Sindsdien werden de bezoeken aan d’n èkker steeds veel- vuldiger en Janus zwaaide dan... De gedachten van Kee heeft hij in die tijd waarschijnlijk nooit kunnen lezen, want die mompelde steeds in zich zelf, als hij weer eens zwaaiend voorbijreed: ’Verd... Haarense boer...’). ’Maar’, zegt ze er uitdrukkelijk bij, ’al moest ik ’m toen misschien niet, ik zou hem voor geen geld hebben willen missen...’. Janus bleef volharden in zijn pogingen om Kee voor zich te winnen want even later ging hij ge woon bij Kee thuis buurten of... handelen... De vriendschap nam zodoende vaste vorm aan, zeer tegen de zin van de kameraden van Janus, die het beter vonden als Janus het er bij liet zit ten. Maar die dacht echter verstandig al aan de toekomst...

Weekblad Moergestels Nieuws | 1995 | | pagina 1