Wat heeft de PNEM Moergestel en Oisterwijk te bieden? Metamar Design sponsor BC De Aanstede In het kort. PV Over Berg en Dal Heitje voor een Karweitje Thuiszorg Midden- Brabant I0 GLOBETROTTEN? NIET MET JE GEZONDHEID 5P0TTEN NOUEH... I i s Oisterwijk één van de vier districten De PNEM werkt samen met PTT Telecom rik van de weekf* Efficiënt en dus goedkoper De PNEM levert niet alleen elektriciteit De centrale antenne inrichting ook een onderdeel van de PNEM ±eo o H Bestap kGezond u Zoals bekend mag worden verondersteld levert de Provinciale Noord - Brabantse Electriciteits Maatschappij (kortweg PNEM) de benodigde energie aan zowel Moergestel alswel aan Oisterwijk. Op ons verzoek heeft Ing. A.M.T.C. Slaats, manager van het district Oisterwijk, in het kort uit eengezet, wat het nutsbedrijf de PNEM nu en in de toekomst de nieuwe gemeente Groot-Moergestel te bieden heeft. Hij was hiertoe spontaan bereid. Wij laten hem graag in dit artikel aan het woord en zijn hem dank baar voor zijn medewerking. We gaan er dit jaar met nog meer energie tegenaan! Jarenlang discussie in kabinet Decentralisatie in regio’s. Regio’s verdeeld in districten. Invoering verbruikersraad en doel ervan PAGINA 13 MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 12 APRIL 1995 De Esta-leiding. is gistratie van het verbruik en de administratieve verwerking daarvan en de dienstverlening aan de klant. Verder houdt het zich bezig met techni sche zaken, zoals de aanleg en het onderhoud van de leidingnetten, het verhelpen van technische storingen en het plaatsen en vervangen van me ters. o In Oisterwijk aan de Ambachtstraat 19 is een van de vier districtskantoren van de PNEM ge vestigd. Daar kan de klant terecht met al zijn vra gen, voor gratis advies en voorlichting en voor het aanvragen van een nieuwe aansluiting. Ook kan de klant er documentatie krijgen over veel voorkomende gas- en elektrische apparatuur, in contact komen met deskundigen voor een advies op maat en subsidie aanvragen voor energie besparende maatregelen, het district is het aan spreekpunt voor de klant en vervult zelfstandig zijn taken. Het district onderhoudt het contact met de klant over de aansluiting, verzorgt de re- Het voordeel van het distribueren van verschil lende produkten tegelijk is ook dat de infrastruc turen voor deze produkten bij nieuwbouwwijken tegelijk kunnen worden aangelegd. Dat is effi ciënt en dus goedkoper voor de klanten. Daarom hebben diverse gemeenten de PNEM concessies verleend voor het exploiteren van kabelnetten. Andere gemeenten hebben hun net de afgelopen jaren aan de PNEM verkocht. Als machtigings- houders blijven zij alleen het programmapakket bepalen. De PNEM streeft naar zo hoog mogelijke kwa liteiten van de te leveren signalen en naar hoge ef ficiency. Om deze beide doelstellingen nog beter te realiseren heeft de PNEM een samenwerkings overeenkomst gesloten met PTT Telecom. Op basis daarvan gaat PTT Telecom via haar glasve zelnet voor de aanvoer van signalen zorgen en gaat de PNEM deze distribueren naar haar abonnees. Op langere termijn kunnen het tele foonnet en de kabeltelevisienetten geïntegreerd worden. De signalen van zowel telefoon via de PTT, als van radio en televisie via de PNEM en de nieuwe elektronische diensten zullen dan via hetzelfde glasvezelnet de woningen binnenkomen en weer verlaten. Binnen tien jaar kan dit in nieu we woningen werkelijkheid worden. Deze sa menwerking tussen PTT Telecom en PNEM staat garant voor een bundeling van technische kennis, keuzemogelijkheden en efficiency die de abonnees ten goede komen. P. van Hazendonk De tweede vitessevlucht vanuit Strombeek is vanwege de slechte weersomstandigheden uit gesteld tot zondag. Door de laaghangende mist in Strombeek konden de duiven pas in vrijheid worden gesteld om 11.45 uur met een harde zuid westenwind kracht 6. Van de 574 in Het Sa menspel Oisterwijk ingemande duiven waren er 138 afkomstig van liefhebbers uit Moergestel. In Het Samenspel wordt de eerste prijs gewon nen door een duif meteen gemiddelde snelheid van ruim 112 km./uur. In Moergestel gaat de eer ste prijs naar en duif van L. Heeffer, die bi»»a 110 km./uur vliegt. In Het Samenspel is dit goed voor prijs 17. Het totale concours duurt iets meer dan 3 minuten. Moergestel behaalt op deze vlucht slechts 15 prijzen in Het Samenspel (nor maal 35 prijzen). V erenigingsuitslag: L. Heeffer 1, 5, 17, 21, 25 (8 mee) A. Westgeest 2, 6, 27, 30 (26 mee) H. Schepens 3, 15, 16, 18, 20, 23, 26 (11 mee) Th. Colsen 4, 7,9, 13,14, 22, 24, 31, 32, 34 (20 mee) L. Kennes 8, 10, 11, 12 (14 mee) A. van Hulten 19, 28 (12 mee) L. van den Branden R 29, 33 (17 mee) L. van Boxtel 35 (12 mee). keuze, een hoog servicepeil en een zo laag moge lijke abonnementsprijs. In de meeste kabelnetten zijn hoge investeringen nodig. Voor een deel ter vervanging van oude apparatuur door nieuwe technologie, voor een ander deel om de transport capaciteit te vergroten om daarmee aan de wen sen van de consumenten te kunnen blijven vol doen. De rentabiliteit en de doelmatigheid van investeringen worden daarmee steeds belang- rijker. De PNEM is een ervaren distributeur van nuts- diensten. De PNEM is zowel technisch als admi nistratief goed toegerust voor het verzorgen van distributietaken. Zoals ieder jaar houden de Esta’s ook dit jaar de actie ’Heitje voor en Karweitje’. Bij deze actie is het de bedoeling dat de Esta’s bij familie, vrien den, buren en bekenden langs de deur gaan en daar een karweitje doen. Voor zo’n karweitje krijgen ze dan geld. Dit jaar komen de Esta’s bij U langs de deur van dinsdag 18 april tot vrijdag 21 april. Dit is in de paasvakantie. Het geld dat we hiermee ophalen gebruiken we dan om tijdens het kamp iets ex tra’s te doen voor de kinderen. Wat voor karweitjes zou U de kinderen laten doen? Dat kan van alles zijn zoals flessen weg brengen, boodschappen doen, thuis harken, hond uitlaten, stoep vegen en nog veel meer. Wij hopen dat U net als vorig jaar van deze ac tie een groot succes zult maken en alvast onze hartelijke dank. In Oisterwijk en Moergestel levert de PNEM elektriciteit. Met het binnenkort in te voeren piek-dal tarief komt de PNEM aan de wensen van veel verbruikers tegemoet om vroeger in de avond en in het weekend gebruik te kunnen ma ken van het lage tarief. In Oisterwijk wordt gas door de PNEM geleverd en in Moergestel door Intergas. Samenvoeging van Oisterwijk en Moergestel betekent nog geen samenvoeging van de nutsdiensten, maar er zal wel discussie ontstaan als je straks in een gemeen te verschillende tarieven kent voor gas. Horizon tale integratie is een doel wat de PNEM in ieder geval blijft nastreven. In Moergestel verzorgt de PNEM de aanvoer van radio en televisiesignalen en in Oisterwijk wordt dit nog door de gemeente gedaan. De ontwikke lingen in de telecommunicatiesector gaan snel. Het aanbod van zenders en andere diensten neemt razendsnel toe. Nieuwe, hoogwaardige technieken worden toegepast. Consumenten worden veeleisend en willen meer Op 24 april a.s. organiseert de werkgroep G.V.O. van de vereniging Thuiszorg Midden Brabant een thema-avond met al onderwerp: Bot- ontkalking. Een op de vier vrouwen krijgt osteoporose bo- tontkalking)Veel vrouwen hebben voordat de overgang begint helaas te weinig botmassa. Bij hen is botverlies vaak fors en niet zelden ontaardt dat in osteoporose. Het gevolg is: snel brekende botten, pijn in de rug en lengteverlies met alle gevolgen van dien. Voor deze doelgroep wordt de thema-avond ge houden in het gebouw van Thuiszorg Midden- Brabant te Moergestel, Prinses Beatrixstraat 27. Programma: 20.00 uur ontvangst met koffie; 20.15 uur: Dr. Terwindt, huisarts: wat houdt bo- tontkalking in en wat kunt u er zelf aan doen om de ziekte te voorkomen; hoe wordt de ziekte be handeld; 20.45 uur: S. van den Meijdenberg, fysiothera peut: bescherming van uw rug, bescherming te gen vallen in geval van osteoporoe en het voor komen van botontkalking; 21.15 uur voedingsadviezen van een diëtiste; 22.00 uur sluiting. Voor het vlot verlopen van de organisatie van de ze avond kunt u zich opgeven bij: Jan van de Wiel, de Stappert 81, tel. 3505; Marian van den Meijdenberg, Schoolstraat 22, tel. 3790; Corrie van Dijk, Postelstraat 4, tel. 1309; Walter Smet- sers, D’n Duyp 15, tel. 3669. Zaterdag 15 april en le en 2e Paasdag verzorgt schildersgroep De Weerderkring uit Valkens- waard een expositie in het Oude Kerkje te Mid- delbeers. Zaterdag van 13.00-17.00 uur; le en 2e Paasdag van 11.00-17.00 uur. Entree/ 1,50; kin deren 0,50. Onder de titel ’De reus die alleen aan zichzelf dacht’ exposeert nog t/m 27 april Katrien van der Grient in het Bezoekerscentrum van Natuurmo numenten te Oisterwijk. Zaterdag 15 april van 14.30 tot 15.30 uur houdt Katrien een vertelmid- dag. Deze middag is voor kinderen van allerlei leeftijden. Voor deze vertelmiddag moet je je wel aanmelden: telefoon 04242-19209. Atelier Twee organiseert weer een weekend teke- nen/schilderen in Bergen aan Zee op 9, 10 en 11 juni a.s. Informatie en opgave (zowel beginnen den als gevorderden) kan bij Jan van Hoof, tel. 04130-66844 of Anja Oppers, tel. 04138-77819. Kosten van het weekend bedragen 295,- incl. overnachting met ontbijt en ca. 20 lesuren. De jeugdafdeling van Badmintonclub ’De Aanstede’ heeft een nieuwe sponsor in de firma Metamar Design van Moergestelnaar René van Spaendonck. René is importeur van Italiaanse meubelen en levert sinds ’n vijftal jaren aan de betere meubelspe- ciaalzaken in de Benelux. Hij voorzag de badmintonclub van een nieuwe outfit. 7 «j Korte beschrijving van de geschiedenis van de PNEM. De energievoorziening in Brabant was in het be gin van deze eeuw in handen van verschillende particuliere bedrijven. Hoewel de industriële ont wikkeling in snel tempo van de grond kwam wa ren diverse gemeentebesturen niet erg enthousi ast om concessies te verlenen aan bedrijven die stroom wilden gaan maken. Zij waren bevreesd voor concurrentie met de gemeentelijke gasfa brieken. Door druk van diverse fabrikanten kwam hierin verandering. Tussen 1900 en 1910 ontstonden in vrijwel alle belangrijke steden in Nederland gemeentelijke elektriciteitsbedrijven. De provincie maakte plannen om ook het platte land van deze energiebron te laten genieten. De Provinciale Noord-Brabantse Elektriciteitsmaat schappij werd opgericht 1914. Diverse kleine ge meentelijke bedrijfjes werden opgenomen in de PNEM omdat de aanleg van de distributienetten een te grote aanslag op de financiën betekende. In de loop van de tijd werden kleine centrales vervangen door een aantal grote in Dongen en kwam er een transportnet door geheel Brabant tot stand. In 1939 hadden alleen Tilburg en Box tel nog een eigen energievoorziening. De rest van Brabant werd van energie voorzien door de cen trales van de PNEM. PNEM groeide uit tot een hoogwaardig technisch bedrijf, sterk centraal georganiseerd. De techni sche uitvoering voor de verbruikers was gedecen traliseerd. In Oisterwijk kenden we zo eerst de rayonmonteur met kantoor aan huis en wat later een echt kantoor tot 1991 nog gelegen aan de Baerdijk. In het kabinet met minister van Aerdenne op Economische Zaken werd al jarenlang discussie gevoerd over de hoeveelheid verschillende nuts bedrijven. Voor de mensen in het land werd een gezamenlijke aanleg zeer wenselijk geacht. In 1984 kwam er brede steun in de 2e kamer voor wetsvoorstellen van de minister. - scheiding van E-produktie en distributie; - vermindering van E-produktiebedrijven tot 3x5; - horizontale geïntegreerde distributiebedrijven met minimaal 100.000 aansluitingen sterk klantgericht. De PNEM heeft in Brabant het voortouw geno men om deze doelen te verwezenlijken. Diverse gemeentelijke energiebedrijven werden aange kocht. De naam van de PNEM werd officieel veranderd van electriciteitsmaatschappij in ener giemaatschappij. Een grootscheepse reorganisatie in 1991 zorgde voor het ontstaan van 5 regiona le distributiebedrijven waarvan de grenzen over eenkomen met de grenzen van de gewesten. Elk regionaal distributiebedrijf bestaat uit een aantal districten die alle zaken kunnen afhandelen die direct betrekking hebben op de klanten. Om de dienstverlening aan de huishoudelijke klanten zo goed mogelijk af te stemmen op hun wensen, hebben de vijf regionale distributiebe drijven elk een Verbruikersraad ingesteld. De verbruikersraden vormen een belangrijke scha kel tussen de PNEM en haar klanten. Zij advi seren de directie gevraagd en ongevraagd over za ken die voor de klanten van belang zijn en bren gen wensen en/of klachten van groepen klanten naar voren. In de verbruikersraden zitten indivi duele klanten en vertegenwoordigers van maat schappelijke organisaties, zoals de Consumenten bond. De kritische instelling van de vijf verbrui kersraden stimuleert de directies de dienstverle ning en informatie aan de klant zo goed mogelijk te verzorgen. Voor het district Oisterwijk zit de heer Van Hazendonk uit Moergestel in de ver bruikersraad van de regio Tilburg. Hij is tevens vice-voorzitter van deze raad. £SFA 10

Weekblad Moergestels Nieuws | 1995 | | pagina 13