Tuinen krijgen mediterraan accent met decoratief vulkanisch gesteente Honderden verrassende ideeën met sierbestrating - J tMW f ,^4^0 NIEUWE TUFSTEEN-CULTUUR WAAIT OVER UIT ITALIË BOEKJE VOOR HET AANLEGGEN VAN EEN TUIN Grasmat bemesten Moeiteloos combineren Vooriaarssnoei Vijveronderhoud ito ^0:0! 11 PAGINA 14 MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 22 MAART 1995 Voorjaarschoonmaak prettig voor de tuin bloembakken waarvan de vorm geving in de vroege middeleeu wen is ontstaan. Nieuw, daar naast zijn strakke eigentijdse ontwerpen met een onmisken baar Italiaanse vormgeving. Al les ambachtelijk handwerk. onverwoestbare eigenschappen van steen. Droog oogt de steen bronskleu rig met een decent schitterende zonreflectie. Natgeregend wordt hij bruin en doet de grove struc tuur denken aan een maanland schap vol donkere diepten. Tuf steen is bestand tegen alle kli matologische aanslagen waar door deze steensoort bij uitstek geschikt is voor buitengebruik. Door uw gazon opnieuw te be mesten of te verticuteren kan de Stap-voor-stap maakt de lezer kennis met diverse tuinelemen ten en de praktische invulling daarvan: wat kan er, hoe kan het en waarmee kan het. Het hoofd stuk werkvoorbereiding behan delt het grondwerk, de benodig de gereedschappen en het be stellen van materialen. Het boekje neemt de tuinbezitter vervolgens als het ware bij de hand tot er een plan ligt dat leidt tot een mooie, leuke, repre sentatieve leef- of andere tuin. Terrassen, paden, niveauver schillen, muurtjes, erfafschei- dingen, een vijver en vele andere elementen passeren de revue, compleet met alle materialen en hun toepassingen in de praktijk. Tufsteen kent legio combinatie mogelijkheden. Door het war me, natuurlijke karakter laten tufstenen tuinornamenten zich heel mooi combineren met alle soorten planten, tuinsferen en materialen. Het is een vulka nisch gesteente met het ruwe, brokkelige karakter van droge aarde en de gloed van vuur. De optische warmte van hout en de Met de eerste, warme zonnestralen bloeit niet alleen de natuur op, maar is er voor de tuinliefhebber ook weer het nodige werk aan de winkel. De beplanting van de tuin moet worden voorbereid om tot optimale groei te komen. Ook al zien gekortwiekte plan ten er aanvankelijk akelig kaal uit, de snoei in de lente is beslist noodzakelijk om bijvoorbeeld de bessestruiken alle voorjaars- energie naar de jonge loten te la ten leiden. Bij een fruitboom be reik je door snoeien een krachti- Gedurende de winter heeft de bodem, als een soort spons, wa ter verzameld. En dat is deze winter niet weinig geweest. Om dit niet onbenut te laten ver dampen, is het verstandig de bo demlaag met een cultivator los te maken. Hierdoor droogt al leen de bovenste laag uit, terwijl het vocht in diepere lagen be waard blijft. Voordat wordt in gezaaid of geplant, moet de bo dem een fijne kruimelstructuur hebben. In de losgemaakte grond kunnen ontkiemende plantjes snel krachtige wortels vormen. ge kroon die later de vruchten kan dragen zonder dat hij gestut hoeft te worden. Ongesnoeide bomen groeien al snel te veel de hoogte in, waar door het noodzakelijke onder houd moeilijker wordt. Bij groenblijvende hagen zorgt een juiste snoei ervoor dat in de kern van de haag genoeg licht door dringt. Dat voorkomt dat het binnenste kaal wordt. Aan de tekst en illustraties werkten Ben van Ooijen en Rien Meijer mee. Veel van de ontwer pen en in het boekje afgebeelde tuinsituaties en details zijn in de praktijk gerealiseerd door In- formatietuinen Appeltem. De uitgave is mogelijk gemaakt door Van Haren Beton in Dru- ten. ’Tuinideeën met Excluton Sierbestrating’ kost f 9,95 (ISBN 90-9008027-9) en is onder meer verkrijgbaar bij de boekhandel. Om te voorkomen dat een mooie waterpartij in een modderpoel ontaardt, hoeft in het voorjaar niet erg veel gedaan te worden, maar dat weinige moet wel het juiste zijn. Begin met het verwij deren van het bladafval. Onder steun zo nodig de aanwezige vij- verplanten en vul ze eventueel aan met nieuwe. Spaar hierbij wel de jongste loten. Onontbeer lijk is vervolgens de controle van de waterkwaliteit. Met de handige testsetjes die hiervoor in de handel zijn, is dat geen probleem. grasmat mooi dicht en groen worden. Als dit niet meer lukt, is vernieuwen het enige alterna tief. Vroeger was dit een tijdro vende en arbeidsintensieve be zigheid. Nu zijn er grasvernieu- wingssystemen op de markt, waarbij de tuinliefhebber met het kort maaien van het gazon, verticuteren en vervolgens in zaaien van het graszaadmengsel klaar is. Het systeem Novaplan bevat speciale startersmest en graszaad die zorgen voor het beste resultaat binnen zes we ken. De meeste tuinboeken gaan hoofdzakelijk over de beplan ting. Dit boekje is anders. Het geeft antwoord op de vraag hoe een tuin zo kan worden ge maakt, dat de bewoners er hele maal gelukkig mee kunnen zijn. Hoe maak je bijvoorbeeld een fraaie oprit voor de auto of een representatief pad als entree naar de woning? Het boekje ’Tuinideeën met Ex cluton Sierbestrating’ is daarbij een welkome gids. Het biedt een gedegen overzicht van ’harde materialen’ voor alle tuintoe passingen en honderden inspire rende praktijkvoorbeelden waar de tuinbezitter werkelijk iets aan heeft. Voor het maken van een tuin worden enorm veel materialen aangeboden. Zo veel dat velen door de bomen het bos niet meer ziet. Toch is het niet zo moeilijk om voor terrassen, pa den, afscheidingen of bijvoor beeld keerwandjes bij hoogte verschillen een verantwoorde keuze te maken. Het praktische en overzichtelijke boekje ’Tuin ideeën met Excluton Sierbes trating’ helpt daarbij. Terrassen krijgen een mediter raan accent met bronzen gloed. Voor tuinaanleg zijn er ruwe brokken gezaagde ’bouwstenen’ en platte platen om terrassen mee te leggen, muurtjes te be kleden en niveauverschillen te creëren. Daarnaast romantisch bewerkte pilasters, bogen, strakke rechte zuilen en cilin ders. Het onderhoud is simpel. Schoonmaken met een harde borstel en water. Tegelijk met een sproeibeurt van de planten de stenen besproeien om stoffen tegen te gaan. Na eeuwen herontdekt door tuin- en binnenhuisarchitecten komt een nieuwe chique tuf- steen-cultuur overgewaaid uit 'de laars van Europa'. Kunst werken, ornamenten, wasbek kens, fonteinen, vazen en Dit waterbekken van tufsteen is een sieraad voor de tuin (foto: Espe ranza). Oude en nieuwe vormen uit an dere culturen doen net als in de kleding- en in de interieurmode nu ook in tuinen hun intrede. De tuin treedt daarmee buiten haar grenzen. Warm ogende materialen en zuidelijke sferen leggen de basis. Deze zomer wordt gekenmerkt door de op bloei van ambachtelijke pro- dukten. Sober, simpel en inha kend op deze trend is 'tufsteen’ voor buitengebruik. Ontkiemende plantjes wortelen sneller in losgemaakte grond. Een karweitje voor in het voor jaar (foto: Wolf Nederland). W

Weekblad Moergestels Nieuws | 1995 | | pagina 14