BRUURS Lbovag J. PERSOONS liever nu een uitstrijkje dan straks ’n koude douche <X,/ H. KERKHOF Wandelen in de natuur Hoe u het ook bekijkt... ons werk mag gezien worden! Fotogroep D Project KEF voor kinderen Motto-verkiezing carnaval ’95-’96 W Lente rondleiding in Safaripark Beekse Bergen Speurtocht Audacia Wanneer krijgt u een oproep? Moergestel llïlo MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 15 MAART 1995 PAGINA 7 fedttruèC.. Heuvelstraat 20 - 5066 PC Moergestel - Telefoon 04243 -1496 I I PEUGEOT BOVAG BOVAG BOVAG Containerservice Zand, grint, etc. Mestdistributie Grondverzet St. Elisabeth Ziekenhuis Tilburg Gespecialiseerd in Peugeot Tevens vakkundig schade-reparatiebedrijf Baarmoedertialskankeronderzoek, een kwestie van gezond verstand. KRIJTESTRAAT 3 MOERGESTEL TEL. 04243-3242 Erkend APK II en WN-bedrijf! LOON- EN TRANSPORTBEDRIJF Naar de Nederlands-Belgische grens 102 Diverse maten Michelin-banden: gratis montage en balanceren. Scherpe prijzen! AUTOMOBIELBEDRIJF REPARATIES VAN ALLE AUTO-MERKEN INDUSTRIEWEG 24 TELEFOON 04243 -1404 Wat is een beroerte? Wat is afasie? Waar kunt u terecht? Thema-maand beroerte en afasie BEGLAZINGSWERKEN BEHANGWERKEN SCHILDERWERKEN met Johan van Oosterhoud Maak een afspraak met uw huisarts. Naam: Adres: Woonplaats: Motto: vergeet je zaklamp niet. 1997 1944 1947 1950 1953 1956 1959 1962 Weelde Statie ligt op de grens van Nederland en België. Vroeger bevond zich daar een station, waar goederen ook uit het buitenland, werden overgeladen. In 1974 vertrok de laatste wagon. Het motto kunt u inleveren bij W. van Dijk, Oisterwijkseweg 56; M. van Hulten, Kerkstraat 12; J. van Elderen, Vooskerbos 23 (t/m vrijdag 17 maart) of bij Café ,’t Draaiboompje’ t/m za terdag 18 maart 20.00 uur. 643274. Vragen over het onderzoek kuilt u aan uw huisarts stellen. Een beroerte is een veel voorkomende ernstige aandoening. Per jaar zijn er in Nederland ruim 26.000 mensen die een beroerte krijgen. In de medische wereld wordt de beroerte een Ce- rebro Vasculair Accident (CVA) genoemd. Bij een beroerte is er sprake van een plotselinge verstoring van de bloedvoorziening in de herse nen. Dit kan leiden tot stoornissen in het bewe gen, in het waarnemen, in de communicatie en soms tot stoornissen van psychische aard. Voor de patiënt en zijn omgeving kan het een zeer in grijpende aandoening zijn. Afasie is een stoornis die kan optreden na een be roerte. De patiënt heeft bij een afasie moeite met het communiceren. Woorden die gesproken of geschreven worden, begrijpt hij niet altijd. Daar naast kan het uitspreken van woorden moeilijk zijn. Hij kent de woorden wel allemaal, maar kan er geen betekenis aan geven of hij kan ze niet goed ’terugvinden’ in het geheugen. Als u geïnteresseerd bent in de thema’s, dan bent u van harte welkom op het Patiëntenservicebu- ro. U vindt daar folders en brochures die de di verse aspecten van beroerte en afasie belichten. Er is bijvoorbeeld een folder die informatie geeft aan familie en vrienden van mensen die door een beroerte getroffen zijn. Er zijn ook verschillen de folders waar richdijnen in staan voor het com municeren met mensen met afasie. Daarnaast bestaat de hele maand de mogelijkheid om de video: ’Leren leven met een C.V.A.’ op het Patiëntenserviceburo te bekijken. Het Patiëntenserviceburo van het St. Elisabeth Ziekenhuis is geopend van maandag tot en met vrijdag van 9.00 - 12.30 uur en van 13.00 - 15.00 uur. U vindt het buro direct links als u via de hoofdingang het St. Elisabeth Ziekenhuis bin nenkomt. Het buro is bereikbaar op telefoon nummer 013-392721. Na een zeer geslaagde carnaval 1995 beginnen we al weer aan de voorbereidingen voor het volgen de carnaval 1996. Daarom zal op zaterdag 18 maart a.s. in Café ,’t Draaiboompje’ het nieuwe motto voor carnaval 1996 gekozen worden. Weet u nog een leuk motto, leven dit dan in op een van onderstaande adressen. Het gekozen mo to belonen we met een leuke prijs. De drie carnavalsprinsen en een neutrale voorzi- ter zullen uit de, naar wij hopen, vele inzendin gen het nieuwe motto kiezen. Graag nodigen wij iedereen uit bij de motto- verkiezing a.s. zaterdag aanwezig te zijn. Zoals vrijwel iedereen in Moergestel weet is in Moergestel fotogroep FoMo aktief. We zijn met name bekend door onze jaarlijkse exposi tie en de diverse expositie's op verschillende plaatsen in Moergestel. Minder bekend is wat we buiten die expositie’s doen althans hierover bereiken ons regelmatig vragen van belangstel lenden. We komen elke veertien dagen bij elkaar op don derdagavond in Den Boogaard. Op deze cluba vonden worden foto’s besproken die door de le den zijn meegenomen. Regelmatig worden er werkavonden gehouden: het kan zijn dat we dan gaan fotograferen bv. modellenfotografie, of be zig zijn met hoe fotowerk het beste ingelijst kan worden om op een aantrekkelijke manier te pre senteren. Op andere avonden wordt er een spre ker uitgenodigd die gespecialiseerd is in een of ander deelgebied van de fotografie. Soms gaan we samen op stap bijv, naar een aantrekkelijk stad je als Lier of Heusden, of we trekken samen de natuur in. Dit alles met als doel het fotografische niveau van de leden afzonderlijk en van de club als geheel te verbeteren, maar het plezier en een gezellige sfeer blijven voorop staan. Als club maar ook individueel zenden wij foto’s in naar diverse wedstrijden zoals de bondsfo- towedstrijd, de rayontentoonstelling en de Be- nevisie. Deze laatste wedstrijd is een individue le wedstrijd welke wordt georganiseerd op ini tiatief van het rayon Brabant-West (waartoe wij behoren) en de vlaamse fotobond. In november 1994 werd deze wedstrijd voor het laatst gehou den en een van onze leden Martin Prumpeler wist daar de derde prijs in de wacht te slepen. Momenteel bestaat de groep uit 15 leden die uit Moergestel, Haaren, Oisterwijk en Tilburg af komstig zijn. Vanaf nu zullen we regelmatig verslag doen van onze clubavonden en aankondigen wat er op het programma staat, zodat belangstellenden hiervan kennis kunnen nemen. Op onze eerstvolgende clubavond 16 maart a.s. zal een deskundige spre ken over het inlijsten van fotowerk en wat daar bij komt kijken. Zaden van allerlei wilde planten bevonden zich tussen die goederen, vielen op de grond en ont kiemden. De schrale bodem was voor vele zaden heel geschikt. Het fietspad langs het voormalige Beis Lijntje van Tilburg naar Turnhout en terug is er enige jaren geleden aangelegd. Botanisch gezien is dit terrein, waarvan het be heer in handen is van de Belgische Natuurvere- niging ’De Wielewaal’, heel interessant. Met in begrip van grassen en bomen zijn er meer dan 300 florasoorten te vinden. Ik ga geen opsomming geven van al die soorten. Eén van die min of meer weinig voorkomende planten is het grijskruid. Grijs gekleurd, de naam zegt het al. Verder de mantelanjer, z.z., zegt Thijsse, met andere woorden: zeer zeldzaam. Mijn notities raadplegend (ik neem nog wel eens deel aan excursies van de Koninklijke Neder landse Nationale Historische Vereniging), kom ik het kaal breukkruid tegen. Het is een laag groeiend plantje. Verder drie algemeen voorko mende soorten honingklaver, te weten de goud gele, citroengele en witte honingklaver. De hoofdbloei van de planten is eind juni/begin juli. Ook in het voorjaar, mei, is het 40 hectare grote terrein een bezoek alleszins de moeite waard. Dan bloeit de muurpeper volop. Een grote verscheidenheid aan flora betekent ook veel insekten. Tijdens een insekten-excursie at tendeerde een Vlaamse gids ons op de maskerbij. Een primitieve bij, die stuifmeel direkt via de slokdarm verzamelt. Er zijn op het terrein van het voormalige overlaadstation maar liefst 29 soorten dagvlinders te ontdekken. Ook ander ’klein spul’, zoals de glanzende houtmier, die naar citroen ruikt. Ook de kale, de zwarte en de behaarde bosmier zijn er. De sabelsprinkhaan vindt het prettig om daar te leven. In de maand maart besteedt het Patiëntenservi ceburo van het St. Elisabeth Ziekenhuis in Til burg, extra aandacht aan de thema’s beroerte en afasie. Op zondag 19 maart a.s. organiseert de Educa tieve Dienst van het Safaripark een rondleiding met als thema ’Lente in het Safaripark’. In het voorjaar bruist het Safaripark altijd van het jonge leven. Veel dieren brengen in de lente hun jongen ter wereld. Sommige van hen moeten helaas nog even op stal blijven in afwachting van beter weer. De jongen van dieren uit gematigde streken heb ben wat minder problemen met het koude en natte Hollandse voorjaar. Vooral de vogels zijn in deze tijd van het jaar bij zonder actief. Bij hen breekt nu de voorplan- tingstijd aan. Langs de oevers van de Watersafari zijn de eenden al bezig met het bouwen van hun nesten. Verschillende soorten ganzen bakenen hun broedterritorium af. Inmiddels zijn ook een aantal trekvogels in het Safaripark neergestreken. Door de zware regenval van de afgelopen maan den is de bodem vrijwel verzadigd. De ondiepe poelen die hierdoor ontstaan trekken wadvogels aan die hier normaal gesproken niet voorkomen. Onderweg naar de kust zoeken zij hun kostje bij elkaar in de plassen tussen de neushoorns. De rondleiding start om 11.00 uur in het Safari restaurant en duurt tot ongeveer 14.00 uur. De gidsen van het Safaripark nemen u niet alleen mee in de bus maar verzorgen ook een rondvaart met de Safariboot. Als u aan deze rondleiding wilt deelnemen kunt u zich dagelijks tussen 9.00 uur en 16.00 uur op geven op telefoonnummer 013-360035. De rondleiding is gratis, u betaalt alleen de en tree voor het Safaripark. U dient uiterlijk om 10.45 uur in het park aanwezig te zijn. Vrijdagavond 17 maart is het weer zover: dan houden we een speurtocht voor alle voetballers van de E2 t/m E5; de Fl t/m F3 en degenen die alleen nog maar trainen. We verwachten de F-jes en de voetballertjes die alleen nog maar trainen om 18.45 uur en de E- tjes om 19.15 uur bij het clubgebouw. Ouders die mee willen lopen zijn van harte welkom! Na de speurtocht is er nog wat lekkers. De eerste groep kan rond 20.15 uur worden op gehaald, de tweede groep rond 20.45 uur. We hopen die avond heel veel speurneuzen te zien. Enne, Dierenasiel Tilburg, organiseert ook in 1995, weer het project KEF voor kinderen in de leef tijd van 10 tot en met 13 jaar. De kinderen mogen zich gedurende vier dagen ontfermen over een asielhond. Tijdens deze periode worden de kinderen inge wijd in de verzorging en omgang met hun tijde lijke huisdier. De kosten bedragen: 100,- per kind per perio de. Dit is inclusief verzekering, lunches en ver snaperingen. De eerste periode is van 4 tot en met 7 juli 1995. Bij voldoende interesse wordt er een volgende pe riode georganiseerd. Wil jij ook deelnemen, of wat meer informatie over ons project KEF, bel dan 013-435209. Plaats: Dierenasiel Tilburg, Bosscheweg 160, 5015 AE Tilburg. Alle vrouwen tussen de 35 en 53 jaar in de regio Midden-Brabant krijgen de komende 3 jaar een oproep om een uitstrijkje te laten maken bij de huisarts. Dit gebeurt in het kader van de vroege opsporing van baarmoederhalskanker. In on derstaand overzichtje kunt u opzoeken in welk jaar u een oproep kunt verwachten. U zoekt uw geboortejaar op en kijkt welk oproepjaar daarbij vermeld staat. Oproepjaar 1995 1996 1942 1943 1945 1946 1948 1949 1951 1952 1954 1955 1957 1958 I960 1961 Heeft u vragen over uw oproep dan kunt u con tact opnemen met de GGD Midden-Brabant, tel.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1995 | | pagina 7