Kienen bij Audacia donderdag 16 februari moergestel een kledingzaak rijker IS Vrijdag 3 februari 20.30 uur in de kantine aan de Molenstraat Modarina wil u graag uitnodigen in de raadhuisstraat 11a, om kennis te komen maken met ons en natuurlijk ook onze voorjaarscollectie te komen bewonderen. Tijdens de eerste 3 open dagen donderdag 16, vrijdag 17 en zaterdag 18 februari, ligt er een aardig presentje voor u klaar. Op donderdag 16 februari hebben we de opening van onze nieuwe dames- en herenkledingzaak Modarina. Naast nog ’n aantal waardevolle prijzen staat het gebruikelijke kopje koffie natuurlijk ook weer voor onze kieners klaar! HOOFDPRIJS: Jong leven in de wei ’Witte gij nie wè knösten zèn?’ Een nieuw pak ■h Onze collectie dameskleding bestaat uit de merken ELITAIR, LINDON, REVOLT, TURNOVER, BELLI SI MA en MAC. En voor heren is er een keuze uit de merken BAILY's, AMADEUS, MAC BRANDON en TRIBES. Naar de tandarts PAGINA 7 Gerard Kuijpers 1942. V.l.n.r.: Tijn, zijn vader, Piet, Jo, zijn moeder Anna van der Velde, Pietje Mulders-Ketelaars. raadhuisstraat 11a, 5066 AP moergestel, telefoon 04243-3384 den, puisten, knoesten, stronken of tronken, pin wortels enz. 7250 Een van de kinderen van Tijn komt vertellen, dat er in de wei een koe heeft gekalfd. Tijn gaat di rect kijken en inderdaad, er ligt een gezond kalf tussen de paardebloemen. Het is ’s nachts nog wat kil en Tijn besluit om de koe, die het kalf heeft geworpen maar een nachtje op stal te zet ten. Een dag later staat Tijn bij die koe in de stal en die begint wat vreemde manieren te krijgen. Tk denk Mien’ zegt Tijn, ’dat die koe nog een keer kalft en dat heb ik in mijn hele leven nog niet meegemaakt. Het wonder geschiedt, voor de tweede keer een gezond kalf, en Tijn vertelt en kele bekenden over de zeldzame gebeurtenis. Hij gaat even later de koeien in de wei melken en ziet dan het volgende mirakel. Er staat een koe, die haar staart verdacht hoog houdt. Hij denkt: Verr..., weer een! ’Maar dan blijkt de grote ver gissing, het is de koe die daags tevoren al gekalfd heeft. Hij heeft de avond van te voren een ver keerde koe meegenomen. Tijn vergelijkt deze vergissing met: ’Och, het was al een eindje in de avond en het was al een beetje donker.’ Het is echter wel een mooi verhaal. kinderen, die hier wonen zeggen weleens dat hun zusje in Australië het nieuws bijna eerder weet, dan zij’. ’s Zondags om 1 uur is het vaste prik voor het versturen van de brief. Tijn is vol lof over de fax- techniek, maar als het om de bediening gaat, moet moeder Mien het even doen, want voor Tijn is die apparatuur net zo moeilijk als die van de video. Een bekende uitspraak van Tijn is: ’Ge snapt toch niet, dat het kan hè, hoe is het moge lijk, in dezelfde minuut als ge uw brief d’r hier instopt, komt hij er aan de andere kant van de wereld al uit. Als ze dat 25 jaar geleden verteld zouden hebben, dan hadden ze gezegd: je bent een fantast.’ Met Tijn Ketelaars buurten is zoals de lezers inmiddels wel zullen begrijpen, niet zo moeilijk en zeker niet als je uit hetzelfde Brabantse hout bent gesneden. En ik heb het al verteld: Tijn praat het liefst met mensen recht op en neer. Als ik er een beetje over nadenk, kom ik er vlug achter dat ik een beetje op hem lijk; ik praat ook het liefst met mensen van RECHT OP EN NEER en ik begrijp zulke Brabantse mensen meteen. Ik hoef er absoluut niet over na te denken. Tijn Ketelaars had eens in de Zandstraat een houtwal gekapt. Volgens Tijn is dat wat gerief- hout, dat ongeveer een jaar of tien heeft gegroeid. Dat kappen was indertijd de gewoonste zaak van de wereld. Terwijl hij echter met het kappen be zig was, kwam de politie. Waarschijnlijk was de agent getipt. Men kende geen pardon. Hoe Tijn de zaak ook uitlegde, er was gekapt zonder ver gunning en de agent verkeerde in de mening, dat de houtwal voorgoed verdwenen zou zijn. Vol gens Tijn kennen die mensen niets van de na tuur, want het is toch zo, dat wanneer er niet op tijd gesnoeid en gekapt wordt dat dan zo’n hout was doorgroeit, alle ondergroei verdwijnt en voor de vogels is er dan ook veel minder nestgelegen- heid. Kappen en snoeien is een onderdeel van een kringloop. Tijn kreeg een procesverbaal van 1000,- voor het kappen van bomen. Maar hij wilde niet be talen, want volgens Tijn waren het geen bomen maar ’knösten’. Hij liet de zaak dus voor ko men. Tijn moest naar het kantongerecht in Tilburg. Thuis had de advocaat van Tijn’s Rechtbijstand- verzekering gezegd: ’Mijnheer Ketelaars, wij zul len dat nooit winnen, maar laat mij het woord maar doen. Maar Tijn had daarop geantwoord: ’Ik zal het in Tilburg zelf eens goed uitleggen. Ik denk, dat, als die mensen verstand hebben er niks aan de hand is.’ Er werden op het kantongerecht uiteraard meer dere zaken behandeld en Tijn moest daar natuur lijk zoals het daar gebruikelijk is, zijn mond houden. Op een bepaald ogenblik kwam echter zijn zaak aan de orde en werd de dagvaarding voorgele zen. Maar op een gegeven moment zei Tijn: ’Mijnheer de rechter, mag ik ook eens wat zeg gen? Ik heb hier vanmiddag veel geleerde praat gehoord. Ze doen net of ze er met die vreem de woorden ook veel verstand van hebben. Gaat dat hier altijd zo, mijnheer de rechter?’ De rechter: ’Wilt U even wachten mijnheer Ke telaars?’ Tijn: ’Ja, maar ik ben nog niet uitgepraat.’ De rechter: ’Gaat u dan maar uw gang mijnheer Ke telaars.’ Tijn: ’Nou moeten jullie eens luisteren. Ik wil jullie de zaak eens uitleggen. Als jullie allemaal even tijd hebben, dan zal ik dat proberen. Ik kan wel niet zo geleerd formuleren als jullie, ik doe dit niet elke dag, ik ben hier nog nooit binnen ge weest. Dus Tijn vervolgde: ’Om nou eventjes op die bomen terug te komen. Het waren geen bo men maar knösten. Maar de rechter had nog nooit van knösten gehoord en daarom vroeg hij Maar mijnheer Ketelaars, leg nu eens uit, wat nu eigenlijk knösten zijn?’ ’Verr...’zei Tijn. ’Wit te gij nie wè knösten zijn? Ik zou bijna zeggen, wè komde dan hier doen?’ Iedereen in de rechts zaal lag plat van het lachen!... Tijn vervolgde: ’Maar om op die knösten terug te komen. Als hier morgen heel dit gezelschap met de auto van Tilburg, via Breda en Moerdijk naar Den Haag rijdt, dan komt het onderweg veel knösten van ongeveer 2 tot 3 meter lengte te gen. Dit zijn wilgen die om de 4 a 5 jaar tot op die lengte worden afgezaagd. In Moergestel doen wij dat anders. Bij ons wordt het hout tot op een lengte van ongeveer 20 cm. gekapt. Wij noemen dat in Gestel dan ’knösten.’ Knösten is natuurlijk dialect in deze streek van Brabant. In diverse delen van onze provincie worden andere woorden gebruikt zoals gatein- MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 1 FEBRUAR11995 voor de redder in hopeloze zaken. Tijn ’Ketel’ werd erbij geroepen. Er was maar één oplossing: alle openingen moesten worden dichtgestopt. De W.C., het aanrecht, de regengootpijpen, enz. enz. ’Ik weet zeker’, zei Tijn, ’dat dan met terug druk de ploeper los komt. Ik zet alles in stelling, de druk wordt verhoogd, maar plotseling wordt er vanuit de doucheruimte STOP en HO geroe pen. Men was vergeten, dat de doucheruimte ook een opening richting beerput had. In een mum van tijd stond de smurrie zo’n 20 cm. hoog in de douchebak. Als die mensen dit lezen, dan zullen ze zich nog beslist herinneren, dat ze met die troep te maken hebben gehad.’ Tijn kan nog wel uren over deze kostelijke ’vet te’ verhalen vertellen. ’Als het moet’, zegt Tijn, ’dan kan ik met mijn dertig jaar oude tank nog steeds soortgelijke problemen oplossen, temeer ook, omdat ik er in al die jaren nog meer kijk op heb gekregen. Toen de rechter weer aan het woord kwam zei hij: Tk weet niet zeker, mijnheer Ketelaars, of het wel allemaal geoorloofd is, wat u hier alle maal vertelt, maar ik vind het wel een gedurfd verhaal, en dan wil ik het nog niet eens hebben over de manier waarop u het hier gebracht hebt. Ik geef u het voordeel van de twijfel en scheld u derhalve uw boete kwijt! Zitting gesloten!’ Tóen Tijn later weer in de wachtruimte van het gerechtsgebouw terugkwam, kwam hij daar een paar agenten met gummieknuppel, handboeien en revolver tegen. ’Nou’ zei Tijn, ’hebben jullie dat spul allemaal hier nodig?’ Een van de agen ten antwoordde: ’Mijnheer, het gaat er hier niet altijd zo gezellig aan toe als bij Uw zaak. Als zo iets elke dag zou voorvallen, dan zou ik nooit geen promotie meer willen maken’. Het werd weer eens tijd, dat Tijn een nieuw pak nodig had. Hij bezocht dus samen met zijn vrouw een of andere deftige winkel in Tilburg en Tijn zei tegen de verkoopster: Tk moet wè kleer kopen en ik ben nogal unnu gemakke mens.’ Dus had Tijn snel een keuze gemaakt. ’We vatten het Mien, het is een goei kleur, het is niet te licht, dus het wort ok niet zo gauw smerrig.’ Mien legde het costuum bij de kassa klaar. Nog vlug een overhemd en een stropdas en de vent zou weer gesteld zijn. Maar als men Tijn een beetje kent, dan breekt daarna de tijd aan om af te bieden. Of hij nu op de markt is, in een garage, of in welke winkel dan ook, hij houdt zich absoluut niet aan de gevraagde prij zen. Tijn zocht dus een overhemd met stropdas uit en vroeg toen: ’Hoeveel procent gaat er af op deze handel? ’Maar mijnheer’, zei de iewat verlegen verkoopster, ’de prijs staat toch op de kaartjes en wij kunnen geen korting geven’ Tijn vervolgt: ’Meidje, nou moet je eens goed luisteren. Bij zo’n mooi pak en zo’n prachtig overhemd hoort ook een mooie stropdas, maar dit pak en dit over hemd kosten al zoveel, dat ik die stropdas nie meer kan betalen.’ ’Een ogenblikje’, zei het steeds zenuwachtiger wordende meisje. Tk zal het even gaan vragen.’ Tijn zag, dat op een afstand de winkeldief ’Nee’ stond te schudden en zei tegen Mien: ’Mien, wij zijn hier weg!’ Tijn kocht op een ander adres voor ongeveer driekwart van de prijs nagenoeg dezelfde spullen. ’Ze moeten ook maar vlug beslissen’, zei hij. ie er de verkeerde heeft uitgetrokken. Tijn bel de de tandendoktor weer op. ’Je bent weer wel kom’, zei de stem aan de andere kant van de lijn. ’Mien, geef eens wat geld mee, ik werk dat daar meteen af. ’Hoe kan dat nu?’, vroeg Tijn in de stoel, ’dat ge de verkeerde hebt getrokken?’ Tk hoop, dat je nu geluk hebt’ zei de tandarts, want al je tanden hebben hun beste tijd gehad’. In het weekend kiezen trekken is belangrijk duurder, dan door de week. Tijn baalde er wel van, hij was twee maal 45,- lichter, maar gelukkig was de tandpijn verdwenen. Een paar weken later ruilde Tijn zijn armoedig uitgedund gebit in voor een nieuwe uitrusting. Net op tijd klaar voor zijn grote 25-jarige brui loft. Heel zijn familie en kennissen zeiden: ’Het is niet te geloven, wat zie je er jong uit. Het lijkt wel of ge de vorige week pas getrouwd bent’. Tijn is een echte gezelschapsmens. Als er ergens een nieuwe schuur of woonhuis gebouwd wordt, dan is Tijn altijd een van de bezoekers, die in alle nieuwe technieken geïnteresseerd is. Hij heeft een warme belangstelling voor die mensen, die met die werkzaamheden bezig zijn. En als er er gens hulp geboden moet worden en Tijn heeft de mogelijkheid om die te geven, dan is hij present. Tijn is ook al ver voor in deze moderne tijd. Hij heeft een fax aangekocht. ’Dan kan ik het laat ste nieuws naar mijn dochter Willy faxen. De 2 t* Tijn had weer eens verschrikkelijke kiespijn. Het is natuurlijk voor niemand gezellig, maar bij Tijn loopt zoiets meteen in de gaten, een asperine in genomen, een watje gedrenkt in cognac (geen si nas) tegen de pijnlijke kies gehouden. Niets hielp. Alhoewel het in het weekend was, werd toch maar de tandarts gebeld. Tijn is direct wel kom. ’Verdoven?’ vraagt de man in de witte jas. ’Als het kan’ antwoordt Tijn, ’2 maal de gewo ne dosis.’ ’Is het zo erg?’ vraagt de tandarts. ’Ja’, zegt Tijn, ’anders zat ik hier niet. Ik kan heel wat meer dingen opnoemen, waar ik liever naar toe ga. Het trekken op zich viel wel mee. Tijn ging op huis aan, maar de pijn bleef verschrikkelijk aanhouden. ’Nondej...’zei Tijn. Tk geloof, dat S B VS «HM*

Weekblad Moergestels Nieuws | 1995 | | pagina 7