Wij zijn gestart met onze I I i I I I 1 w -1 I I Jubileumjaar ’De Pierewaaiers’ I 33 jaar I I I I Kerkstraat 18- Haaren - Telefoon 04117-1217 Rootven 36 - Moergestel - Telefoon 04243-1234 COMPLETE WONINGINRICHTER JAN MICHIELS Vier weken lang voordeel bij Spar Mart Raats LV.N. bossen- en vennenwandeling I Carnavalsvereniging is 33 jaar jong Op zaterdag 21 januari 1995 laat C.V. De Pierewaaiers zich feliciteren met haar 33-jarig bestaan op een receptie, met uiteraard een feest daarna, bij Hans de Brouwer. Carnavalsverenigingen kennen alleen jubilea bij elf jaar en veelvouden daarvan. Meestal is dat voor verenigingen een interne aangelegenheid en krijgt dat geen uitgebreide aandacht in de pers. Voor ’Moergestel-Nieuws’ ligt dat even anders, immers vanaf het ontstaan tot op de dag van heden hebben De Pierewaaiers de organisatie en verantwoordelijkheid voor het ’openbaar carnaval’ in Moergestel voor haar rekening genomen. In een drietal artikelen (voor iedere elf jaar een, waarvan dit de eerste) besteden wij aandacht aan dit jubileum. Exacte geschied schrijving berust bij de vereniging. Wij beperken ons tot globale karakteristieken. 1966 Burgemeester Poort Ferry Hill en Alpenjager Het ontstaan Boerenkapel Hiërarchie i PAGINA 5 MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 4 JANUAR11995 OPRUIMING! Een van de eerste foto’s van de eerste Raad van Elf van Carnavalsvereniging ’De Pierewaaiers’. De eerste prins: Jan Boerboom Broer en zus op de foto. Het manneke rechts wou zonder zonnebril niet op de fo to... Wie zijn het? De drie dames in ons kerstnummer waren Jo Mertens, Annie Smolders en Sjaan Sche- pens. De foto dateerde iut 1944. Om het nieuwe jaar meteen goed te beginnen, start Spar met een spetterende waardebonnenac tie! Van 2 tot en met 28 januari 1995 kan de con sument profiteren van de meest fantastische aan biedingen waarbij zij een totaal voordeel kan be halen van maar liefst 104,25. Elke week geven 8 waardebonnen recht op een directe korting bij aankoop van een aantal pro- dukten. De waardebonnen die in een boekje van 32 waardebonnen worden verspreid hebben iede re week een andere kleur, zodat de consument duidelijk kan zien welke bonnen in welke week ingeleverd kunnen worden. De actie zal uitge breid via de normale weekfolder, sfeerhangers en raambiljetten onder de aandacht van de consu ment worden gebracht. Begin het jaar dus goed en haal voordeel bij Spar Mart Raats! Dat er ook in de winter veel te genieten valt in het bos zult u merken als u zondag 8 januari mee wandelt met natuurgidsen van I.V.N. afd. Oisterwijk en omstreken. Om 14.00 uur wordt gestart vanaf het Bezoeker scentrum aan de Van Tienhovenlaan in Oister wijk. In dit jaargetijde, als bomen en struiken niet meer aan de bladeren te herkennen zijn, hebben we de takken en knoppen nog om te zien wat voor soort boom of struik het is. Van elke soort boom of struik zijn de knoppen verschillend en ook de manier waarop de knop pen aan de takken zitten is vaak verschillend per soort. De dieren hebben hun warme schuilplaats opge zocht, dat veel dieren toch nog af en toe aktief zijn, zien we aan de vele sporen die ze achterla ten, zoals, afgeknaagde denneappels, aangevre ten eikels, krabsporen en nog veel meer. Misschien leuk om hier tijdens deze wandeling eens extra op te letten. U zult dan zien, dat het op het eerste gezicht een beetje saaie winterbos, vol is van leven. Klaar om zodra de winter voorbij is, weer met frisse moed aan het nieuwe jaar te beginnen. U bent van harte welkom! Deelname is gratis. 1966 was een memorabel jaar. In de nacht van 18 op 19 januari was er een catastrofale brand bij Breda’s Welvaren, waarbij de zoon van Piërre en Fien, Christ, om het leven kwam. In algehele sa menspraak werd besloten toch carnaval te vieren. Er werd bij Breda’s Welvaren een tent geplaatst, waarin de bals plaatsvonden. De optocht was in dat jaar alleen voor de jeugd. Het was een tussen oplossing. De belangstelling voor het Moer- gestel’s Carnaval was inmiddels zo groot gewor den, dat uitbreiding van accommodatie zonder meer noodzakelijk was. In werkelijk schitteren de samenwerking tussen vereniging, gemeente bestuur en parochiebestuur (i.c. Den Boogaard) werd Den Boogaard einde van het jaar in vier we ken rigoureus omgebouwd van bioscoopzaal tot de ’grote zaal; (met kuip), zoals die nu nog is. Vanaf het begin legde burgemeester Poort een grote belangstelling aan de dag voor een goed ver loop van het openbaar carnaval. Eerst als actie ve deelnemer en al gauw als bemiddelaar om par tijen bij elkaar te brengen. Het initiatief van de Pierewaaiers bleef niet op zichzelf staan. Er kwa men andere verenigingen (Durdraaiers, Dorst- vlegels) en de horeca-bedrijven, die mee wilden praten in het organiseren van het openbaar car naval en bovendien zijn de ’financiën’ een voort durende zorg. In een vergadering met alle partij en trachtte hij daarin een oplossing te bewerkstel ligen (o.a. 0,05 per consumptie voor het open baar carnaval??). Dit kwam niet geheel van de grond. Wel verleenden de andere verenigingen bijdragen, doch lieten de uiteindelijke verant woordelijkheid van de organisatie van het open bare gedeelte over aan De Pierewaaiers, die ook de ’Stadsprins’ mochten blijven leveren tot op de dag van vandaag. Aanvankelijk kon men voor de muziek beslag leggen op het gerenommeerde orkest de Alpene- Eind vijftiger jaren bestond er een boerenkapel, hoofdzakelijk gevormd uit leden van Harmonie Prinses Juliana, die overwegend woonachtig wa ren aan de Oisterwijkseweg. Carnaval bestond toen uit bezoeken aan de Moergestelse horeca. De kapel werd uitgenodigd om medewerking te verlenen aan het carnaval in Vught, dat al een tra ditie kende (omgeving Oeteldonkü) in openbaar carnaval en waarom zou dat in Moergestel niet kunnen? Op 12 maart 1962 vond in café Joaneke van de Wouw aan de Oisterwijkseweg de oprichting plaats. Jos Janssen was de eerste voorzitter en de door Tijn van Brunschot ingebrachte naam ’De Pierewaaiers’ werd aangenomen. Geopend werd met een 11 11-bal in Breda’s Welvaren en er was een heuse Prins: Jan Boerboom, Prins Pier 1, een vroegere bewoner van de Van Rijc- kevorsellaan. In 1963 werden er bij Piërre en Fien Carnavalbals gehouden en waren er dweil- tochten bij de overigen horeca-bedrijven in Moergestel. In 1964 was er op de zondag de eerste optocht en kreeg het carnaval de contouren, zoals we die nu nog kennen. Qua lengte was de optocht in 1965 wellicht de langste uit de geschiedenis. Er kon te kust en te keur gekozen worden uit muziekgezel schappen, immers Moergestel trok het voortouw in heel de omgeving. Ook dit jaar werd het ’Pie rewaaiers lied’ geboren van de hand van Rinie van de Wouw (vader van de huidige voorzitter). Na enig geharrewar over tekst en melodie werd er in een Hilvarenbeekse studio een opname gemaakt. Burgemeester Poort die destijds eveneens aan de wieg stond van de carnavalsvereniging. cho’s uit Oosterhout, maar door de intensieve kontakten, die waren ontstaan met Scherpenheu vel uit België, kwam het orkest van Ferry Hill als ware topper een stempel op het carnaval druk ken. Toen dit orkest door verplichtingen bij de eigen vereniging niet meer beschikbaar was, kwam de inmiddels van blaaskapel uitgegroeide orkest ’Alpenjager’ haar taak overtuigend overnemen. Het eerste bestuur wist wel degelijk dat er bij openbaar carnaval een prins, raad van elf en al wat dies meer zij, aanwezig moest zijn. Daarvoor nam zij Ad Wou- terse in haar gelederen op. Deze man was ’erva ren’ uit zijn verleden, doch vanuit die min of meer ’Duitse’ ervaring werden protocollen inge voerd, die aanvankelijk gelaten werden aanvaard (bovendien was men allang blij dat iemand het woord kon voeren). Gezelligheid en feest voerden de boventoon. Toch konden conflikten niet uit blijven en aan het einde van de eerste elf jaar kwam er een scheiding (daarover later meer). Niettemin blijft de huidige Pierewaaiersgenera- tie de man dankbaar voor de door hem overge bleven protocollen, die als goed zijn ervaren en mede het gezicht bepalen van wat nu de Piere waaiers zijn... (wordt vervolgd) I •jr.;

Weekblad Moergestels Nieuws | 1995 | | pagina 5