0 Uit het gemeentehuis Een teken voor huishoudelijk chemisch afval Verbod aanwezigheid draadloze zaktelefoons in het St. Elisabeth Ziekenhuis Tilburg Café de Klaore driebandentoumooi Is de Wet Voorzieningen Gehandicapten ook voor u? Energietentoonstelling in Moergestel W oningbouwvereniging St. Joseph Bouwen in Moergestel EEN TEKEN VOOR HUISHOUDELIJK CHEMISCH AFVAL De directie van het St. Elisabeth Zie kenhuis Tilburg heeft op advies van de Geneeskundige Inspectie voor de Ge zondheidszorg de aanwezigheid en het gebruik van draadloze zaktelefoons in het ziekenhuis verboden. Ook is de zo genaamde ’stand-by’ stand van zakte lefoons niet toegestaan; dat wil zeggen dat het toestel uitgeschakeld moet zijn. Dit verbod geldt zowel voor medewer kers en specialisten als voor patiënten en bezoekers van het ziekenhuis. Wat is er te zien en te doen? Energiebesparing in Moergestel Meer informatie Start verkoop afgeschreven mate rialen Wat is er te koop? Voor wie? Voorwaarden Verordening Eigen bijdrage Milieuvergunning nodig? Speciale folders Bellen over de WVG op eigen kracht 8 PAGINA 9 'MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 16 NOVEMBER 1994 I BIEB NIEUWS EEN BETER MILIEU BEGINT BIJ JEZELF Aanleiding voor het verbod zijn de berichten over storingen van medische apparatuur die veroor zaakt worden door het gebruik van draagbare GSM-telefoontoestellen (GSM staat voor Global System Mobile communication) en andere zen dapparatuur. Zelfs in ’stand-by’-positie zouden de toestellen binnen een straal van enkele meters storingen bij medische apparaten kunnen ople veren. Voorbeelden zijn een infiisiepomp die ’op hol sloeg’ en brandalarmen die werden geacti veerd. Daarnaast blijken ook o.a. dialyse-appa- ratuur, couveuses en defibrillatoren te kunnen worden gestoord door draadloze zaktelefoons en andere zendapparatuur. Patiënten en bezoekers zullen op het verbod wor den gewezen via speciale stickers, die binnenkort op de toegangsdeuren van het ziekenhuis (hoofd en nachtingang, bij de revalidatie en de bloed bank) worden aangebracht, alsmede op de toe gangsdeuren van specifieke verpleegafdelingen, zoals de Intensive Care, Dialyse en Kinderafde ling. Het verbod wordt ook in nieuwe patiënten folders opgenomen. Daarnaast worden de huisartsen en verloskundi gen uit Tilburg en omgeving schriftelijk hierover geïnformeerd. Op dinsdag 1 november 1994 om 16.00 uur werden de sleutels uitgereikt aan de twee eerste huurders van een kleinschalig nieuwbouwcomplex aan de Burg. Poort straat te Moergestel. De sleuteluitreiking gebeurde door wethouder Loosveld van de gemeente Moergestel en voor zitter Wolfs van de woningbouwvereniging ’St. Joseph’. De woningen zijn ontworpen door architekt Wolfs te Moergestel. De woningen zijn gebouwd door aannemingsbedrijf Op ’t Hoog te Moer gestel. Het complex bestaat uit 3 eengezinswo- Chemisch afval is voortaan gemakkelijker te on- Van 17 tot 24 november houdt de gemeente Moergestel een tentoonstelling over energie in de Openbare Bibliotheek, Schoolstraat 37. De ten toonstelling is getiteld ’Op eigen kracht’ en laat zien hoe iedereen, in woningen en in kantoren, energie kan besparen op een eenvoudige manier. De toegang voor de tentoonstelling is gratis. Door middel van panelen met teksten en beeld materiaal wordt in de tentoonstelling aandacht besteed aan de relatie tussen energie en milieu, duurzame energiebronnen als zonne- en winde nergie, praktische mogelijkheden om energie te besparen en het energiebeleid van de overheid. U kunt op een zeer praktische manier kennis ma ken met energieopwekking. Op de energiefiets kun u meten hoeveel energie het kost om electri- citeit op te wekken. Verder is er een windturbi- nemodel, een biogasinstallatie en een zormetrein. De zormetrein illustreert hoe zonnecellen licht omzetten in energie. Moergestel is één van de gemeenten waar de ten toonstelling, die een rondreis maakt langs 16 ge meenten in het SMB-gebied, te zien is. Het is een vervolg op het energieplan dat de gemeente gaat het plan nu uitvoeren. Een hele klus. Moergestel streeft bijvoorbeeld naar een energiebesparing van 20% in de gemeentelijke gebouwen. Welke maatregelen precies genomen gaan worden en wat dat gaat opleveren wordt de komende tijd duidelijk. Als u meer informatie wilt kunt u contact opne men met de gemeente Moergestel. De heer W. Pellis, tel: 04243-1235, is de contactpersoon. U kunt ook bellen met de heer H. Abrahams, tel: 013-372440, van het Sa menwerkingsverband Midden-Brabant. Zij kun nen u bijvoorbeeld vertellen waar de tentoonstel ling nog meer komt in de regio Midden- Brabant. Vanaf woensdag 23 november verkoopt de bi bliotheek in Moergestel een partij afgeschreven boeken en andere materialen. Het gaat om materialen waar, vanuit de biblio theek gezien iets aan mankeert, letterlijk stukge lezen of beschadigd. Of: geen vraag meer naar, of de informatie die er in staat is niet meer aktueel. Er zijn onder andere romans in allerlei soorten en maten, leuke, spannende en vrolijke kinderboe ken, tijdschriften, hobbyhoeken, informatieve boeken, strips, enzovoorts. De prijzen variëren van een kwartje tot een paar gulden. Kom eens kijken of er iets van je gading tussen zit, ook als je geen lid bent van de bibliotheek. Let op: op woensdag gaat de bibliotheek om 14.30 uur open! Tot ziens in de bibliotheek. ningen. De kale huur bedraagt 670,- per maand, de stichtingskosten bedragen 127.000,- per woning. Het bijzondere van het project is dat dit de eerste woningen zijn die woningbouwve reniging ’St. Joseph’ bouwt in Moergestel. Op 27 september 1994 is het woningbezit van de gemeente Moergestel (241 woningen) juridisch overgedragen aan de woningbouwvereniging ’St. Joseph’ te Oisterwijk. In de toekomst hoopt de woningbouwvereniging een zeer actieve rol te kunnen spelen op het gebied van de volkshuis vesting te Moergestel door middel van het bou wen en beheren van huurwoningen. Voorts hoopt de woningbouwvereniging ook in de gele genheid te worden gesteld koopwoningen te kun nen bouwen. Door het bouwen van koopwonin gen kunnen goedkope huurwoningen worden vrijgemaakt, hetgeen hard nodig is gezien de lan ge lijst van woningzoekenden in Moergestel. Het bouwen van koopwoningen biedt voorts het voordeel dat een grotere bouwstroom mogelijk is waardoor de huurprijs kan worden gedrukt. Op 1 april 1994 is de Wet voorzieningen gehan dicapten (de WVG) in werking getreden. Vanaf die datum hebben de gemeenten de plicht om te zorgen voor woonvoorzieningen woningaan passing) die niet meer kosten dan f 45.000,-; ver voersvoorzieningen en rolstoelen voor mensen met een handicap die zelfstandig wonen. Vanaf het in werking treden van de WVG moet u bij de gemeente zijn als u een aanvraag wilt indienen om voor een van die voorzieningen in aanmer king te komen. Inmiddels hebben heel wat inwo ners dat gedaan. Mogelijk zijn er nog mensen die nog wat moeite hebben met de nieuwe regeling als gevolg van de nieuwe wet. Daarom nog even de hoofdpunten op een rij. Alle WVG-voorzieningen zijn bedoeld voor ge handicapten van alle leeftijden. Dus ook voor mensen die 65 jaar of ouder zijn. De gehandicap ten moeten in de gemeente Moergestel wonen. Over het algemeen zou je kunnen stellen dat be woners van zogenoemde AWBZ-instellingen bui ten de regeling vallen. Er is een aantal voorwaarden om voor voorzienin gen in het kader van de WVG in aanmerking te komen. De voorziening met langdurig nodig zijn om beperkingen op het gebied van wonen of ver plaatsen op te heffen of te verminderen. En er moet gekozen worden voor de goedkoopste voor ziening die voldoet. De gemeente mag tot op zekere hoogte naar eigen inzicht werken. Het pakket van voorzieningen kan op die manier op Oisterwijkse situatie én op de financiële mogelijkheden van de cliënt af gestemd worden. Hoe de gemeente werkt, is vastgelegd in beleidsregels en in een verordening. Die kunt u inzien bij de WVG-balie en bij voor lichting in het gemeentekantoor. De gemeente mag een eigen bijdrage vragen. In Moergestel is de eigen bijdrage afhankelijk van inkomen van degene die de voorziening aan vraagt. De bijdrage wordt naar draagkracht be rekend. In het informatieblad ’De WVG en uw eigen bijdrage’ kunt u meer lezen over uw eigen bijdrage. Zoals gebruikelijk in de donkere dagen na Kerst mis heeft café de Klaore weer het idee opgepakt om haar jaarlijks driebandentoumooi dit jaar te laten plaatsvinden in de weekeinde van 6, 7, 8 januari en 15 en 16 januari (voorrondes) en 22, 23 januari en de finales op 19 januari. Vanaf nu tot en met 19 december 1994 kan een ieder die aan dit toumooi wil deelnemen zich op geven bij ondergetekende en/of bij café de Kla ore met betaling van f 7,50 inschrijfgeld. Vanzelfsprekend zijn de deelnemers van vorig jaar als eerste toegelaten tot het toumooi. De vrijgekomen plaatsen worden opgevuld door de winnaars van de play- off’s, welke gehouden worden tussen Kerstmis en Nieuwjaar ’s avonds vanaf 19.30 uur. Hopend op een grote getale van inschrijvingen groet ik eenieder namens café de Klaore. Jac van Riel, Stappert 58, Moergestel. P.S. Met dank aan Bart van Gisbergen die de af gelopen jaren met succes dit toumooi heeft geor ganiseerd. (foto) zal u graag met raad en daad ter zijde staan. Zij is telefonisch bereikbaar onder nummer: 04243-1235, toestel 21. Voor alle duidelijkheid geven wij hierna in het kort waar u als aspi rant bouwer mee te maken kunt krijgen. Er moet onderscheid worden gemaakt tus sen drie soorten bouw werken. A. De vergunningvrije bouwwerken, zoals er- fscheidingen, dakvensters, een overkapping met een open constructie (bijvoorbeeld een carport) en een maximale oppervlakte van 20 m2, veran deringen van niet-ingrijpende aard, een antenne tot maximaal 5 meter hoog. Voor deze bouwwer ken heeft u dus geen vergunning nodig. U hoeft het ook niet te melden bij de gemeente. U kunt zondermeer bouwen. Wanneer tijdens de bouw blijkt dat toch een melding moet worden gedaan of een vergunning dient te worden aangevraagd dan wordt het werk stilgelegd en dient u alsnog aan de formaliteiten te voldoen. B. De meldingsplichtige bouwwerken, zoals klei ne bergingen, kleine aanbouwen, aanbrengen van zonwering of een rolluik, kleine gebouwen ten behoeve van nutsvoorzieningen, dakkapellen op het achterdakvlak. Deze bouwwerken dienen, voordat met de bouw kan worden gestart, te wor den gemeld bij de gemeente door middel van een speciaal ’meldingsformulier’. Deze formulieren moeten tezamen met de tekeningen (in drie voud) worden ingediend op het gemeentehuis op de tekening moet de bestaande situatie en de nieuwe situatie duidelijk zijn aangegeven (zoals voor- en zijaanzichten, afmetingen, te gebruiken materialen). Ook dient er een plattegrond te wor den toegevoegd van de omgeving van het bouw werk. Daarop moet ook de bestaande gebouwen zijn opgenomen. Een deskundige tekenaar kan u prima hiermee helpen. C. De vergunningplichtige bouwwerken, dat zijn alle bouwwerken die niet vallen onder A. of B. Voor het aanvragen van een bouwvergunning moet gebruik worden gemaakt van de speciale aanvraagformulieren. Deze zijn op het gemeen tehuis te verkrijgen. Bij de aanvraag dienen teke ningen (in vier-voud) te worden gevoegd. Omdat deze tekeningen aan veel voorwaarden moeten voldoen raden wij u aan hiervoor een architect in te schakelen. Soms kan bij eenvoudigere bouw werken een goede technische tekenaar u ook van dienst zijn. Bij veel bou waan vragen wordt tegen woordig ook een zogenaamde ’schonegrondver- klaring’ vereist. Hiervoor dient minimaal een verkennend bodemonderzoek gedaan te worden. Om onnodige ontwerpkosten te voorkomen is het raadzaam eerst een schetsplan in te dienen. Dit kan dan voorgelegd worden aan de Welstand scommissie. Wanneer de commissie uw plan aan vaardbaar vindt kan het technisch uitgewerkte bouwplan officieel aangevraagd worden. Voor de meldingplichtige en de vergunningsplichtige bouwwerken (categorie B en C) geldt bovendien dat zij: - moeten passen in het ter plaatse geldende bestemmingsplan - welstandshalve aanvaardbaar zijn, met andere woorden het bouwwerk moet passen in zijn omgeving en op zichzelf qua vormgeving aan vaardbaar zijn; - moeten voldoen aan het bouwbesluit en de bouwverordening (de technische aspecten). Soms is voor het gebruik van een bouwwerk een milieuvergunning vereist. Dat geldt met name voor veestallen, bedrijfsgebouwen, etc. Deze mi lieuvergunning moet eerst zijn verleend voordat een bouwvergunningaanvrage in behandeling kan worden genomen. Bij twijfel is het raadzaam vooraf inlichtingen in te winnen op het gemeen tehuis. U kunt daarvoor bellen naar telefoon nummer: 04243-1235. Over de diverse onderdelen van de Wet voorzie ningen gehandicapten, zoals de woonvoorzienin gen, de vervoersvoorzieningen en de manier waarop u een aanvraag kunt indienen en even tueel bezwaar kunt maken of in beroep gaan, zijn bij de gemeente aparte infobladen verschenen. U kunt ze afhalen in het gemeentekantoor of na een telefoontje met ’voorlichting’ gemeente Oisterwijk (tel: 91214) wordt het infoblad u toe gestuurd. Er zijn infobladen beschikbaar over de woonvoorzieningen, de vervoersvoorzieningen, de eigen bijdrage, de procedure, WVG- algemeen en over het verstrekkingenbesluit. Heeft u vragen over de Wet voorzieningen ge handicapten (WVG), dan kunt u bij de gemeen te terecht op donderdagmorgen tussen 9.00 en 11.00 uur in het gemeentehuis. U kunt te allen tijde telefonisch een afspraak maken voor een ge sprek via telefoonnummer 04242-91206 of 91209 (Gemeentekantoor Oisterwijk). Met de voorbereiding van bouwplannen is soms veel tijd gemoeid. Tekeningen worden gemaakt, materialen uitgezocht, een vergunning aange vraagd, en ga zo maar door. De regels met be trekking tot het bouwen of verbouwen zijn niet zo lang geleden ingrijpend veranderd. Het is daarom niet onverstandig om al in een vroegtij dig stadium eens bij de gemeente te komen infor meren over uw rechten en plichten in deze. Mevrouw van lersel derscheiden Op huishoudelijke produkten die na gebruik bij het chemisch afval horen, staat in het vervolg het teken dat u bij dit artikeltje ziet. Het is een mi nicontainer met daar een groot kruis doorheen. Een produkt met dat teken moet in de blauwe box voor klein chemisch afval. Het gaat om het apart houden van produkten of produktresten, die schadelijk zijn voor het mi lieu. Een lege verpakking, ook al staat het teken voor chemisch afval erop, hoeft u niet apart te houden en in de blauwe milieubox te doen.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1994 | | pagina 9