Bevrijdingsestafette ’n succes ZOEKERTJES I ST RICHT R BESTEL y4 ^4 Boek over ’Oorlog en Bevrijding’ A/z '44 te" t t l I t I t Foto’s gemaakt tijdens het Bevrijdingsfeest zijn te bezichtigen en te bestellen Chris van den Bijgaart Fotografie De tweede oplage van het boek ’Moergestel 1940-1944 Oorlog en Bevrijding’ is ’binnen’. U kunt bellen naar Noud Smits om tegen betaling alsnog in aanmerking te komen voor dit boek. Tel. 1694. Misschien iets om cadeau te doen? Na 142 km. lopen, werd het bevrijdingsvuur in Moergestel ontstoken. 142 Eensgezinde, donkere en lichte, natte, winderige, hoopvolle, vermoeien de, sportieve, maar vooral mooie kilometers. De bevrijdingsestafette van schaatsclub ’De Vennen’ is een groot succes geworden. r j r *1 PAGINA 9 'MOERGESTEL-NIEUWS' WOENSDAG 9 NOVEMBER 1994 18 I I Plezante dames met een soldaat m de optocht. A.S./M.O. Generaal Barber in volle glorie. Burgemeester Houben van Maastricht maakt kennis met de estafettelopers van 'De Vennen Ier, nie ns’ uit het rok eer stel ran di- )ns ?en dig cht or- een sen dat ijn, na- ide en. en- het ge seg oor eid uit- ini- len ta- en, en ver ou- r in Igz'/- Bevrijd rgsestafe LLe alléén geplaatst bij kontante betaling! Herberg 'De Veerkes’: zaterdag 12 november Amsterdamse Avond met 'Johnny'. Aanvang 21.00 uur; entree f 10,-. Te koop: metallicgrijze Opel Vectra 1.61, sport- velgen. Tel. 04243-2082. Te koop: muziekboeken voor klarinettist. Gam- baro, J. Collis 4 5, P. Jeanjean 1 +2. Halve prijs! Tel. 3994. Kom vrijblijvend kijken naar tweedehands kle ding. Volop nieuwe aanvoer van kinderMERKkle- ding op Oisterwijkseweg 55. Do. en vr. 13.30-16.30; zat. 10.00-16.00 uur. a.s. Zaterdag 12 november Alternatief Rock Party in 'De Steeg’. Gratis entree, aanvang 20.30 uur. Dankzij rijschool 'Ken-Te-Ken' voor de eerste keer geslaagd voor mijn rijbewijs. Marcel en Gerard bedankt! René van Dam Om 18.30 uur valt de eerste loopster in slaap-' (slaap zacht Brenda). Spoedig volgen er meer. De organisatoren van de estafetteloop danken hun sponsors hartelijk voor hun gulle bijdrage: Middenstandsvereniging Moergestel, Makelaar dij ’De Lind’, C.V.B. bank Moergestel, N.N., N.N., Taxibedrijf E. van de Loo, Jansen Wonen en Slapen, Sporthuis Coenraad, Kluytmans Wo ninginrichting, Optiek Ruud Panis. Zonder Uw hulp hadden we de estafetteloop niet kunnen organiseren. Rob van den Meijdenberg brengt het Bevrijdingsvuur binnen... bloemen en applaus, het beentempo gaat weer omhoog. Na een gezamenlijke lunch worden we om 15.27 uur bij de officiële onthulling van het beeld van ’onze generaal’ verwacht. Het vuur wordt ontstoken door onze jongste 12-jarige deelnemer: een waardig besluit van een indruk wekkende tocht en een waardig begin van het hoogtepunt van het bevrijdingsfeest. Tijdens een plechtige ceremonie in Maastricht op zaterdag 29 oktober om 20.00 uur ’s avonds is het bevrijdingsvuur door burgemeester Houben van Maastricht overhandigd aan onze eerste loper. Het grootse monument op het Koningsplein in Maastricht, het vlagvertoon, het warme onthaal door een delegatie van gemeente en oud-strijders waren het begin van een indrukwekkende esta fetteloop van Maastricht naar Moergestel. 15 Lopers van schaatsclub ’De Vermen’ hebben met veel enthousiasme en in een goede sfeer hun taak volbracht. Na 61 km hebben we gepauzeerd in een kampeerboerderij, de motorrijders en chauffeurs hadden na 5 '/z uur wel trek in een kop soep en een paar uurtjes rust (met name de jeug dige deelnemers bleken nog energie te hebben voor een flink kussengevecht). Om 6 uur was het reveille, gezamenlijk ontbijt, fakkel weer aanste ken en vanaf 7.00 uur lopen weer Luuk, na 3 km heb je weer even rust. Langzamerhand begint Nederland te ontwaken. Een bemoedigend ap plausje, waarderende blikken vanuit huiskamers met beslagen ruiten en een vroege trimmer zijn onze belangrijkste supporters. Vanaf Nederweert zijn we de historische rou te van de 15e Schotse Divisie gaan volgen. Iedereen houdt zich prima aan z’n opdracht, veiligheid voorop en met een groot compliment aan onze ’vuurmeester Leo’ die de 3 lantaarns met verve brandend heeft gehouden, zodat het oorspronkelijke vuur vanuit Caen na Maas tricht ook Moergestel kon bereiken. We passeren de Corridor, de bevrijding in 1944 komt nabij... Ondanks geleidelijk optredende vermoeidheid blijft de sfeer geweldig en om 13.45 uur bereiken we de Moergestelse grens. Iedereen de bus uit en gezamenlijk lopen we richting café 't Stokske. 800 Meter voor aankomst waren we onthaald met van vijftig jaar terug weer doen herleven. Zij wer den vermengd met gevoelens van een groot ge noegen en een grote waardering voor de toe komst’. ’Ik moet bekennen, dat wij overweldigd werden door het hartelijk welkom dat ons opnieuw be reid werd en door de enorme vriendelijkheid van iedereen die wij ontmoetten. Het is een ervaring geweest, waarvan het onwaarschijnlijk is dat die zich nog ooit eens tijdens ons leven zal voor doen.’ Van verschillende personen en organisaties, zowel van binnen als buiten Moergestel, wer den woorden van waardering geuit voor datge ne wat nabij het monument en tijdens de gehele viering plaatsvond. Gevoelens van dankbaar heid, ingetogenheid, solidariteit, saamhorig heid, ontroering, vreugde hoorden bij de ver schillende momenten van herdenking en vie ring. Moergestel was er voor de bevrijders, Moergestel was er voor elkaar. Men moet er zijn geweest om die ogenblikken van intens vie ren mee beleefd te hebben. De herdenking van de gevallenen, waarbij het ontroerende ’Amazing grace’, ten gehore ge bracht door de ’Dutch Pipes and Drums’, de toe passelijke teksten bij de gehele plechtigheid uit gesproken door Noud Smits, het prachtige ’Trumpet’, gezongen door de beide koren ’Con Amore’ en ’Crescendo’, daarin begeleid door het koper-ensemble van ’Prinses Juliana’, de presen tatie van de Schotse mars ’Scotland the brave’ door onze harmonie én de ’Dutch Pipes and Drums’, het ontsteken van het bevrijdingsvuur door estafette-lopertje Rob van den Meijdenberg van ’De Vennen’, de aanwezigheid van de drie gilden met hun kortingen, waarvoor - als gevolg van de enorme drukte - geen ruimte meer be stond om de vendelgroet te brengen, de onthul ling van het monument van ’Tiny’ Barber door kolonel Fletcher, die daarin assistentie kreeg van kunstenaar Hans van Brunschot, het deponeren van de ’poppy’-krans, bestaande uit klaprozen, door een veteraan voor him generaal, het massaal zingen van het Wilhelmus door alle aanwezigen en het aanreiken door de leden van het bevrij- dingscomité van de replica’s aan de veteranen al vorens die per bus de terugreis naar Tilburg aan vaardden. Ook in de bussen, die op de heenreis door Marij Pijnenburg en Jan Geerts begeleid werden, waren er wisselende momenten van ont roering en blijdschap. De volgende dag nog, 31 oktober, waren op nieuw een aantal veteranen present bij het monu ment van him generaal, waarna zij naar Hoek van Holland afreisden om, dankbaar gestemd, de overtocht ’back home’ te aanvaarden. Hun waar schijnlijk laatste verblijf in Moergestel kreeg een passend afscheid, de veteranen èn Moergestel waardig! Daarmee kwam een eind aan het indrukwek kend weekend waarin Moergestel zijn bevrij ding vierde en zijn bevrijders eerde. In verge lijk met vele om ons heen liggende plaatsen en steden, deed Moergestel het anders... De be trokkenheid van organisatoren en inwoners was enorm, vandaar de zeker niet overdreven uit spraak van diverse personen die destijds het werkelijke gebeuren meemaakten: ’Moergestel heeft historie geschreven’... We mogen daar MET Z’N ALLEN trots op zijn! Iedere vrijdag verse scharreleieren! G, van de Wouw, Masperstraat 2, Moergestel, Tel. 2066. a.s. Zaterdag 12 november: Alternatief Rock Party in 'De Steeg’. Gratis entree, aanvang 20.30 uur.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1994 | | pagina 9