Een woord van dank. Moergestel eerde z’n bevrijders... Weekend met alleen maar hoogtepunten... Het beeldje van Generaal Barber Videoband Bevrijdingsfeesten Ki ƒ4 i Saw MOERGESTEL-NIEUWS' WOENSDAG 9 NOVEMBER 1994 PAGINA 8 Moergestel heeft bij de 50-jarige viering van de bevrijding eensgezind laten zien waarin een klein dorp groot kan zijn. Met veel waardering is en wordt gesproken over de wijze waarop onze totale gemeenschap betrokken was bij het bevrijdingsfeest. Onze dank gaat uit naar de leden van het organiserend Comité 50 Jaar Bevrijding Moer gestel, naar het College van B&W, naarde Gemeenteraad, naar de dienst Openbare Werken van wie met name Jan Vervoort vermeld dient te worden, naar pastor Van den Broek en leden van het kerkkoor voor de indrukwekkende kerkdienst, naar de Optocht commissie met de bezetting Eddy Hurkmans, Corrie Hurkmans-Janssen, Theo op 't Hoog en Martien Oerlemans, naar de deelnemers aan de optocht en de vele toeschou wers, naar 'Moergestel-Nieuws' in de persoon van Martien Oerlemans, die tevens de p.r. voor zijn rekening nam, naar bestuur en leden van Harmonie ’Prinses Juliana’, van de koren 'Con Amore’ en 'Crescendo', naar het koper-ensemble, naar bestuur en le den van de 'Taxandria'-showband met Hans Antonis als begeleider, naar bestuur en leden van de 'Dutch Pipes and Drums’ met Will Pellis als begeleider, naar Marij Pijnenburg-Oerlemans en Jan Geerts voor hun escorteren van de veteranen naar Moer gestel, naar koningen, hoofdlieden en gildebroeders van de drie plaatselijke gilden, naar bestuur, leden en estafette-lopers van schaatsclub ’De Vennen', naar de sponsors voor het beeld van generaal Barber, dat zo treffend is weergegeven door Hans van Brun- schot en in brons gegoten is door Ton van Schalen met Henk van der Heijden, naar de zusters van Asten voor hun bereidwillige medewerking, naar de vertegenwoordi gers van de Moergestelse verenigingen, naar de genodigden, naar de enthousiaste medewerkers van onze lokale televisie, MTV, naar de Horeca-ondernemers, naar de jongeren van de KPJ, Scouting en 't Kwartierke, maar vooral ook naar die vele, vele Moergestelnaren die het bevrijdingsfeest in gezamenlijkheid met ons allen hebben willen vieren. Ontzettend bedankt! Namens het Comité, Noud Smits, voorzitter a.s. Donderdag, zondag en volgen de week donderdag zendt MTV het hele bevrijdingsgebeuren in totaal drie keer uit. Indien u belangstelling heeft voor een videoband met daarop de totale uitzending (ruim 11/z uur!), die dus direct vanaf de moederhand is geko pieerd, dan kunt u die bestellen bij Peter Wolfs, tel. 1316. De kosten bedragen f 50,- per band (incl. 'n goede kwaliteit band). ’In Moergestel is met het Bevrijdingsfeest historie geschreven...’ ’n Uitspraak die kernachtig weergeeft hoe werd gedacht over het weekend van 29 en 30 oktober jl. toen ons dorp op zo’n fantastische wijze haar Bevrijding heeft gevierd. De gehele gemeenschap was er de afgelopen week vol van en iedereen sprak vol enthousiasme over alles wat met dat Bevrijdingsfeest te maken had. We proberen in chronologische ™igOrde het gebeurde nog eens de revue te laten passeren... Wilt U alsnog in het bezit komen van het beeldje van Generaal C.M. Bar ber en daarmee een bijdrage leveren aan de kosten van het grote beeld - in tegenstelling tot hetgeen in het 'Brabants Dagblad’ stond is er nog steeds een tekort - dan kunj U kon- takt opnemen met Jeannette op ’t Hoog-Oerlemans op het gemeente huis, telefoon 1235. U kunt op het gemeentehuis tijdens de kantooru ren het beeldje bezichtigen. Door overmaking van f50,-voor het beeldje in volkunststof (U kunt ook contant betalen) of f 500,- vooreen bronzen replica, kunt U in het bezit komen van dit waardevol herinne- ringsteken. (Bankrekening: 13.45.03.279 van de Gemeente Moergestel (giro van de Rabobank: 10.71.810). The Dutch Pipes and Drums prachtige groep die voor een sfeervolle entourage zorgde. De heer Hendriks wordt met zijn in hout ver- vaardige voertuigen vaak gevraagd voor reünies van hoofdzakelijk oud-militairen. Tussen al dat moois door werd generaal Barber aan de Raadhuisstraat op zijn voetstuk geplaatst. Ook daar waren al velen getuige van. Zaterdagavond was het de beurt aan de jeugd. KPJ, Scouting en ’t Kwartierke hadden daar voor de handel in elkaar geslagen en dat resul teerde in een soort Bevrijdings-popfestival dat plaatsvond in een tent die was geplaatst vóór D’n Tob (Kerkstraat). De massaal samen gestroomde jeugd genoot hier van de muziek van ’Sinister Footware’, Ton Fransen en Kaz Lux. Ook dit evenement was een schot in de roos. Gezellig en druk... Schaatsclub ’De Vennen’ was intussen in Maas tricht bezig met het ophalen van het Bevrijdings- Op een werkelijk grootse wijze heeft de organi satie van de optochtcommissie met diegenen die kosten noch moeite gepaard hadden om ta ferelen uit de bezettingstijd in beeld te brengen, een optocht neergezet die professioneel was en heel wat bewonderende uitdrukkingen over zich heen hoorde komen. Met het aanschou wen van de talrijke groepen zijn velen weer in gedachten in de tijd teruggegaan. Het geheel werd vervat in een muzikaal kader, dat verzorgd werd door onze eigen harmonie ’Prinses Juliana’, de ’Dutch Pipes and Drums’ uit Tilburg en de ’Taxandria’-showband uit Oisterwijk. Het lag in de bedoeling, dat de veteranen tijdig in Moergestel zouden zijn om de gehele optocht te kunnen gadeslaan. Vanwege het feit, dat de or ganisatoren in Tilburg gekozen hadden voor een lopend buffet, werd het in onze centrumstad een complete chaos en kon men zijn uitspraak, dat iedereen in Moergestel op tijd aanwezig zou zijn, niet langer gestand doen. Niettemin bleek bij na vraag onder de veteranen, dat zij tóch ook van de optocht nog indrukken hadden kunnen opdoen. In ’Den Boogaard’ was het een gezellige bijeen komst van veteranen onder elkaar, waarbij het welkomstwoord van waarnemend burge meester mr. J.J.M. Dosker een vervolg kreeg in het ten geschenke geven van een schaal door kolonel Fletcher om daarmee de dankbaarheid van het 3e bataljon van de Scots Guards tot uit drukking te brengen. Toen het gezelschap zich naar de plaats van het monument nabij de Reusel begaf, leek het ook hier of die gedenkwaardige 25 oktober 1944 weer was teruggekeerd. Het leek of héél Moergestel was uitgelopen. Men kon hier getuige zijn van een ceremonie, waarvan het echtpaar Fletcher di rect na aankomst in Schotland liet weten: ’Ons bezoek aan Moergestel heeft onze herinneringen Deze foto geeft nog maar ’n ’bescheiden indruk van hoe druk het werkelijk was bij de onthulling van het monument. ’Keep Them Rolling’ en de expositie in ’Den Boogaard’ van de miniatuurvoertuigen waren de eerste aktiviteiten op zaterdagmorgen die meteen al de nodige belangstelling trokken. De 50 oude voertuigen van ’Keep Them Rolling’ hadden het St. Jansplein uitgekozen om vandaar uit de route te volgen zoals die destijds door de 15e Schotse Divisie ook werd gemaakt. De be langstelling op het St. Jansplein was dan ook enorm en dat deed de eigenaren van de voertui gen veel plezier. De heer Hendriks uit Boxmeer oogstte met zijn miniatuurvoertuigen eveneens veel bijval. Ze stonden er allemaal: 90 in getal, die hij de af gelopen 14 jaar maakte. Het was voor de eer ste keer dat hij zijn collectie in totaliteit bij el kaar zag... ’maar dat komt’, zei hij, ’dat ik ook nog nooit zoveel ruimte tot mijn beschikking had’. vuur. Een initiatief dat, gezien de voorbereiding en het idee ervan, alle waardering verdiende. Rond de klok van 20.00 uur ontstak burge meester Houben van Maastricht het vuur en overhandigde dat aan de eerste lopers die vervol gens aan hun estafette naar Moergestel konden beginnen. Het begin van een 145 km. lange tocht en een lange natte nacht... Zondagochtend waren de weergoden ongunstig gestemd... Het leek het begin van een zeer troosteloze dag... Gaandeweg de ochtend klaarde het echter enigszins op, zover daar al thans sprake van was. Een koortsachtig over leg bracht al snel de conclusie: alles gaat ge woon door! Die dag werd begonnen met een H. Mis, die door kolonel Fletcher en zijn vrouw getypeerd werd als ’very impressive’. In de woorddienst werd iedereen op zijn eigen verantwoordelijkheid aangesproken, zoals bepaalde mensen die zagen tegenover hun medemensen in de donkere oor logsdagen. Het koor gaf een prachtige omlijsting van een indrukwekkende eucharistieviering. De ’Dutch Pipes and Drums’ hadden ondertus sen de harten van de Moergestelnaren al snel ver overd. Onze oudere dorpsgenoten op ’Reuselhof kregen een voorproef van een daverende show. De jeugd liep weer ouderwets ’achter de muziek’ aan.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1994 | | pagina 8