Barber: symbool van vrijheid FRANS BECXj TUINMACHINEs SXZz ij I J Afscheid van brandweer valt zwaar MESSCHERPE PRIJZEN EN OPTIMALE SERVICE rwt Mazda Kroon occasions MAZDA-DEALER C. VAN BAAST V - I ib w* 5TIHL 1-1988 3-1987 .4-1985 5-1988 b li Op 31 oktober was het zover: de dag dat Nico van Elderen afscheid moest nemen van zijn brandweer korps. Vanwege de leeftijd van 55 jaar moet Nico, na 36 jaar trouwe dienst het brandweerkorps van Moerges tel verlaten. Vragen staat vrij...in de bibliotheek Elke dag worden aan het inlichtingenbureau van de bibliotheek de meest uiteenlopende vragen gesteld. De aanwezige bibliothecaris probeert de ze vragen op te lossen. Meestal lukt het om de gestelde vraag met behulp van de in de biblio theek aanwezige materialen te beantwoorden. De bibliotheek heeft daarvoor de beschikking over: Encyclopedieën, woordenboeken, adresboeken, PAGINA 13 ’MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 9 NOVEMBER 1994 I’*»,-'?* - jl 4-1991 7-1992 4-1992 1-1992 1-1992 1-1992 5-1992 5- 1992 6- 1991 Toen me een poos geleden gevraagd werd om op 30 oktober, de dag van de viering van de herdenking van de 50ste verjaardag van de bevrijding van Moergestel, de veteranen mee af te halen en te begeleiden, moest ik even denken over de inhoud en de betekenis van het verzoek. Een eer? Wat heb ik hen te melden? Ik besloot evenwel snel om het te doen. In de weken daarna was ik toch af en toe wat anders met alle informatie rond de bevrijding van Moergestel bezig. 50 Jaar bevrijding, zelf vijftiger, geboren ruim een halfjaar voor de bevrijding; een oorlogskind; de oorlog nog mee gemaakt; zelfs nog voor de veiligheid ondergebracht in de 'schuilkelder'. Zondag 30 oktober tegen 13.00 uur komen we aan bij de grote tent op de Heuvel in Tilburg. Binnen genieten we met een kop koffie van de sfeer En gels ontbijt met 'ham, eggs and sau sages maar ook bier volgens Engel se maten, koffie en whiskey (of 'Schrobbelèr?Heel stemmingsver- hogend werkt de muziek en zang van de Schotse-folkband die in Tilburg thuis is. Gezien de reacties van de Schotse gasten is het op niveau. Geen wonder, dat niemand aanstalten maakt om de bus naar Moergestel op te zoeken, die buiten in het druilerige weer klaar staat. Tenminste één bus. Generaal Barberen, naar ik aanneem, ook het Moergestelse programma bleek zóveel aantrekkingskracht op de Schotse veteranen te hebben, dat Moergestel op het laatste moment twee bussen kreeg toegewezen. Na enige na vraag en zoeken heb ik me met de mij toegewezen veteranen en hun vrouwen naar de tweede bus be geven. Tijdens het instappen bleek al heel gauw, dat ze zeer monter waren. Ze reageerden heel plezierig, be nieuwd naar wat ze vandaag, de tien de dag van hun bezoek aan Brabant, weer te wachten stond. Het weer deerde ze niet, want dat was, zoals ze dat thuis gewend zijn. Als iedereen in de bus zit, heel wat later dan gepland, heet ik ze van harte welkom namens man zonder vrouw die niet voor de volle 100% achter de brandweer staat. Hierna was het de beurt aan de commandant om afscheid te nemen van Nico, uiteraard namens het hele korps. Veel lovende woorden, en het begrip dat afscheid altijd moeilijk is voor beide partijen. De commandant waardeert teamgeest van Nico, niet alleen bij representatief optreden, maar ook als ’kantinebaas’. Nico liet weten dat hij de brandweer zal missen, dat hij zich bij de brandweer, in oktober 1958 Mazda 121 Sedan 1.31 GLX Mazda 323 Sedan 1.8i GLX Mazda 323 HB 1.6i GLX Mazda 323 F 1.6i GLX Mazda 323 HB 1.3i - 16V LX Mazda 626 HB 1 8i - 16V LX Mazda 626 Sedan 1,8i - 16V GLX Mazda 626 HB 1.8 - 12V Millionaire10-1991 Mazda 626 Sedan 1.8 -12V Millionaire 11-1990 Mazda 626 HB 1.8 LX PS automaat4-1989 Mazda 626 HB 2.0 GLX automaat Mazda 626 Coupé 2.0 GLX Mazda 626 HB1.6LX Citroën BX TRi Break Ford Fiësta 1.3i Cheers Ford Siërra 1.6 CL BERG. VOGELSLAAN1 5062KN OISTERWIJK TEL. 04242 - 88201 1 J VERKOOP SERVICE SLIJPEN VERHUUR INDUSTRIEWEG 8d MOERGESTEL TEL. 04243 1140 aangemeld had omdat hij graag mensen behulp zaam wilde zijn. Will Pellis eindigde zijn toespraak met de woor den dat een man als Nico van Elderen, kersver se opa, fanatiek toneelspeler en visser, die graag met zijn Riet gaat fietsen, zich nooit zal vervelen. Uiteraard met een bedankje en een bos bloemen voor Riet. Hierna werd de avond op een traditionele feeste lijke manier voortgezet. Nico en Riet bedankt namens alle ’brandweer- vrienden’. Op deze ’oefenavond’ was het voltallige korps in feesttenue aanwezig bij dit afscheid van Nico. Tevens werd van deze gelegenheid gebruik ge maakt om kennis te maken met waarnemend burgemeester Dosker, die ondanks zijn drukke baan, tezamen met beide wethouders, aanwezig was. De burgemeester dankte Nico voor 36 jaar trouwe dienst, voor de geweldige inzet en team geest. Nico was een brandweerman in hart en ziel. Een man uit een brandweerfamilie, een zoon als beroeps en zelfs een beroepsofficier in de familie. De burgemeester reikte de bijbehorende oorkon de uit voor 36 jaar trouwe dienst met de bijbeho rende legpenning. Uiteraard werd ook Riet, de vrouw van Nico in de bloemetjes gezet, want wat is een brandweer- voorts. Blijkt het antwoord met in de bieb zelf te vinden dan kunnen we gebruik maken van de te lefonische ’quick reference’ dienst van de Provin ciale Bibliotheek Centrale. Vaak kunnen zij het antwoord meteen opzoeken, als het iets meer zoe kwerk vraagt worden we teruggebeld, meestal nog dezelfde middag of avond. Hieronder enkele vragen die de afgelopen tijd aan ons gesteld zijn: - Wat zijn de maten van de rood-blauwe leun stoel van Rietveld? De maten van de stoel zijn: 86,6 x 65,9 x 82 centimeter. - Welke acteurs hebben James Bond gespeeld? Dat zijn: Sean Connery, Roger Moore, David Niven, George Lazenby, Timothy Dalton en Pierce Brosnan. - Welke literatuurprijs heeft Harry Mulisch in 1993 gekregen? Mulisch kreeg de Multatuliprijs. - Hoe wordt een vijfjarige bruiloft genoemd? Wij vonden 2 verschillende antwoorden: 1. Houten bruiloft, 2. blikken bruiloft. Bij verder zoeken bleek dat ook de bruiloft van 6% een blikken bruiloft wordt genoemd zodat het eer ste antwoord het meest waarschijnlijke is. - Er bestaat een boek over een vliegtuigonge luk in de Andes waarbij mensen zijn overge gaan tot kannibalisme. Wie is daarvan dg schrijver en hoe heet het? De schrijver is Piers Paul Read. De titel: ’Zo lang er leven is’. - Wie was in 1992 Olympisch kampioen* schansspringen? Het was de zestien jaar oude Toni Nieminen. Wilt u ook graag het antwoord op een vraag we ten? Stel hem gerust aan het inlichtingenbureau! Tot ziens in de bibliotheek. Moergestel. De bustocht begint en ik geef iedereen een korte schriftelijke in formatie van het programma van de middag en een overzicht van wat ze in de optocht hadden kunnen zien, ais we op tijd Moergestel hadden kunnen bereiken. Maar op hun tocht vanaf de D-day-stranden naar Moergestel zal er ook wel eens een kwartiertje misre- kendzijn. 6 Juni 1944 vertrek uit Nor- mandié, 25 oktober 1944 aankomst bij de Reusel in Moergestel. Wat een trip, realiseer ik me. Met de mogelijk heden van toen. En dat stroompje hield hen nog tegen ook. In de bus vertelt een van hen me, dat hij net 22 jaar was, toen hij de oorlog in ging. Sinds die tijd was dit zijn eerste weer zien met onze streken. Na de oorlog had hij in een klein Schots dorp altijd hard gewerkt, was tamelijk arm en had nooit de tijd of het geld gehad om nog een terug te gaan naar Moer gestel of welk ander dorp dan ook, waar hij in al die maanden doorheen was getrokken. Eén Schot antwoordt steeds in het Duits. Ik weet niet meteen wat ik ermee aan moet, waarom juist Duits? Tijdens het gesprekje zegt hij naast Engels ook Duits en Frans te spreken. Hij veronderstelde, dat ik Duits beter zou verstaan. De bus pas seert het Wilhelminakanaal. Dat was ook een groot obstakel geweest op weg naar Tilburg. De naam roept her kenning op. Dan rijden we langs de abbey', het Trappistenklooster, dat voor enigen van hen nog herinnerin gen oproept Er wordt opgemerkt, dat ze nu de route terug rijden die ze om gekeerd hebben gemaakt. We rijden Moergestel binnen. Ik geef kort enige uitleg over de weg door het dorp: de hoofdweg van toen: het Rootven rich ting kerk, waar nu het plein is in plaats van de ring huisjes. Op het plein had den we de optocht gade kunnen slaan, maar we rijden ter hoogte van 't Stoomop de staart van de optocht. Ik stel voor om uit de bus te gaan en wandelend achter de optocht aan te sluiten voor wie dat wil. Vanuit de beslagen en beregende ramen van als oude mannen. Op het plein aange komen wordt evenals tijdens de tocht erheen geapplaudiseerd. We gaan tot voor het podium en blijken precies op tijd voor een kop thee in 'Den Boo gaard'. We zijn eindelijk op schema. Na het officiële deel binnen staan de bussen weer klaar om hen naar het monument bij de Reusel te brengen. Ze nemen opnieuw zelf het initiatief om af te marcheren richting hetAntonius- huis. Gelukkig nemen ze wel plaats op het podium, wat voor hen is neerge zet. Ze volgen aandachtig het pro gramma. Soms zie je een enkeling wegdromen, terugdenken, de emotie na zovele jaren... Tijdens het spelen van 'Scottish the Brave’ neuriën ze mee. Het gaat vanzelf, het ontroert. Af en toe maakt deze of gene voor de herinnering thuis een foto, maar niet veel. Momenten worden bewust ge kozen. Tijdens het binnenbrengen en ontsteken van het vuur gaan allen staan. Als kolonel Fletcher de onthul ling inleidt, worden er wat zachte op merkingen gewisseld. De veteraan naast me zegt me, dat generaal Bar ber een heleboel betekend heeft voor hen; hij moet een bijzonder iemand zijn geweest door zijn manier van op treden. Op dat moment bedenk ik: Barber, symbool van vrijheid voor Moergestel. Eigenlijk zouden we dan allemaal in huis zo’n kleine Barber moeten hebben als teken voor onze vrijheid. Zo had ik het tot heden met gezien en ik heb er dus geen. De eigenlijke onthulling, waarvoor zove- len naar ons dorp zijn gekomen, ont lokt hen waarderende woorden. Hier staat him Barber nu voor altijd. Ineens staan twee veteranen op. Een van hen heeft een doos, gelijk een gebaks- doos in zijn handen, waarop enkele woorden zijn geschreven Ze gaan naar Barber en leggen een kleine krans aan zijn voeten. Ik denk als blijk van waardering voor hem. De Schot ten leggen een krans in Moergestel. Als ze terug naar hun plaats komen krijgen ze een schouderklopje, een gemompelde instemmende bemer king, een hand, een opgestoken duim. Dit is voor hen een moment van: wij samen hebben toen iets tot stand gebracht en dit is van ons nu: her denken... Af en toe vertaal ik voor deze of gene een paar van de Nederlands gespro ken woorden. Als het monument wordt overgedragen aan de gemeen te, de gemeenschap, merkt een op: dat is goed, jullie moeten er allemaal samen voorzorgen. Tijdens het Wil helmus staan ze allemaal; ze zingen of neuriën mee. Enkele hebben de tekst erbij; indrukwekkend hen ons volkslied te horen zingen. Met graag te gaan ze aan het eind op de foto en even hun generaal van dichtbij bekij ken. Terug in de bus horen ze welk aandenken ze krijgen. Daarmee zijn ze erg vereerd. Eén kleine generaal halen we uit de doos om te laten zien. Hun eigen generaal blijft verzegeld in de doos. Die gaat maandag met het vliegtuig veilig mee naar huis. Een ge- neraaltje extra geef ik mee voor hun onderdeel. Tot slot bedank ik hen al len voor 50 jaar geleden Mogen wij ook die trots voor onze daden bewa- ren die ik van hen vandaag heb erva ren. Achteraan in de bus beginnend geef ik ieder een hand, bye, all the best, soms zonder woorden.een en keling zegt: 'ik kom binnenkort terug naar Moergestel, want het was goed hier te zijn' Mag hij bij ons steeds wel kom zijn. Voor in de bus nog een keer met twee handen naar iedereen zwaaiend, wat enthousiast wordt beantwoord, is de laatste groet voor ik uitstap. Goed door zulke mensen de vrijheid te hebben teruggekregen Du bus rijdt terpg richting Wilhelminaka naal nu in dezelfde richting, als zij 50 jaar geleden gingen.Ik wandel naar onze generaal Barberdaar ligt de kleine Schotse krans.tóch maar zo 'n kleine generaal in huis gezet, den kend aan de vrijheid... Schotse vete ranen begeleiden, die het 50 jaar ge leden heel gewoon vonden als jonge kerel hun leven in te zetten voor onze vrijheid, het was een eer JG. Motor bladblazer-zuiger combinatie Met gratis opvangzak w/ 650.- W>im de bus is nauwelijks iets te zien en ook de mensen langs de route zien onze bevrijders niet. Met enige verbazing zie ik, dat ze zich voor de bus opstel len en onmiddellijk gaan marcheren in het tempo van de band voor ons. Hun vrouwen sluiten zich achter hen aan; als begeleider doe ik dat ook. Een Schotse vertelt me, als ik mijn verba zing laat merken, dat ze heel bewust zo aansluiten bij de optocht. Ze zijn erg trots dat ze hier mogen zijn; als bevrij ders willen ze binnen marcheren, niet Electrische bladblazers «nar/ 199.— Electrische bladblazer-zuiger combinatie 249.— Krachtige houHuinafval hakselaars vanaf 479.— Kompostsilo, uw eigen vruchtbare humus w 79.~ NIEUW! Demonstratie van draaibare kompostsilo met zonnepanelen, uitstekende humus in recordtijd t"’ BIEB NIEUWS

Weekblad Moergestels Nieuws | 1994 | | pagina 13