Van Bommel Schoenfabriek viert 260-jarig bestaan met uitgifte historisch boek AUTOMOBIELBEDRIJF ’Een traditie in kwaliteit 1734-1994’ Geef ’s voor diabetes Sr ’Het verhaal te boek’... DONKERS Zo is er maar éénl Voetbal V ogelvereniging ’Moergestel’ I vas BOMMEL .MODESCHQEISEL Volkswagen Groep Ook voor verkoop en onderhoud van Ford en Toyota en alle auto-accessoires het goede adres Schoolstraat 60, Moergestel Telefoon 04243-1110 Regio-competitie Komende activiteiten Cursussen Gezocht!! Op dinsdag 25 oktober jl., de katholieke feestdag van Chrispinus en Chrispinianus, patroonheiligen der schoenmakers, vierde Schoenfabriek van Bommel aan de Oisterwijkseweg haar 260-jarig bestaan. Zij deed dat o.a. met de uitgifte van een zeer interessant boekwerk betreffende Schoenfabriek Wed. J.P. van Bommel dat werd geschreven door oud- Moergestelnaar Ad Wolfs. >11 IR PAGINA 11 MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 9 NOVEMBER 1994 De voorgevel van de fabriek aan de Kerkstraat. M.O. (I officieel sub-dealer voor Moergestel, Oisterwijk e.o. M.O. «**x»*^ Uitslagen (beker): Heukelom - FC Knudde Gestelse Boys, - Vriendenclub De Veerkes - FC Verkooijen ’t Trefpunt - ’t Geeneind Dalco’s - De Hoef Westelbeers - Boers Electro D’n Ouwe Jan - ’t Vooreind D’n Draai - AVJ Treffers - Baarschot ’t Draaiboompje - ’t Hupke Programma 13 november (beker): Vriendenclub - FC Knudde; Gestelse Boys - Heukelom; FC Verkooijen - ’t Centrum; De Hoef - ’t Geeneind; Dalco’s - ’t Trefpunt; ’t Stokske - Westelbeers; AVJ - ’t Vooreind; D’n Draai - D’n Ouwe Jan; 't Hupke - Baarschot; ’t Draaiboompje - Treffers. 4-2 2-0 2-2 1-1 4-2 1-5 8-0 1-0 6-1 1-2 ’Begonnen’, zo vervolgde hij, ’zijn we de bestra ting uit te voeren van onze bedrijfsterreinen. Ver volgens de bouw van een extra produktiehal van 1000 m2, de inrichting van nieuwe magazijnen, een nieuwe expeditie-ruimte, een semi- automa tische transportband in de montage-afdeling, een geheel nieuw ingerichte bedrijfskantine, nieuwe toiletruimtes, de herinrichting van de snijderij en stikkerij, een transportband in de stikkerij, een nieuwe ruimte voor het overleermagazijn en tenslotte de renovatie en vergroting van de kan toren en modelleursruimte’. ’Als kroon op het werk’, zei Frans, ’is het dak van de bestaande ge bouwen vernieuwd’. Investeringen in machines zijn ondertussen ook niet achtergebleven. Frans noemde dat het to tale onkostenplaatje de vier miljoen ruim tebo- ven gaat. Frans: ’Uit mijn opsomming blijkt dat wij als direktie beslissingen genomen hebben die gebaseerd zijn op een toekomst voor Van Bommel als produktiebedrijf in Nederland. Los van bepaalde uitbestedingen buiten Nederland geloven wij in produktie van ons kwaliteitspro- dukt in Nederland. Samen met de genoemde investeringen en know-how komen wij tot een optimale prijs-kwaliteits-verhouding van de Van Bommel-schoen’. De geschiedenis van schoenfabriek van Bommel begint rond 1694 bij ene Reynier van Bommel in Breda. In 1734 blijkt uit ’vestbrieven’ dat zijn zonen Adrianus en Christianus er meesterschoenmakers zijn. Josephus, de zoon van voornoemde Adrian nus, trouwt met een meisje uit Baarle- Nassau en zet er vervolgens de schoenma- kersfraditie voort. Zijn zoon, Johannes Petrus van Bommel, eveneens schoenmaker, trouwt in 1795 op 25-jarige leeftijd met Cornelia van Aven- donk uit Moergestel en komt hier wonen. Samen met zijn zoon Johannes Franciscus geeft hij (J.P. van Bommel) de aanzet tot een ’schoenen- en laarzenmakerij’. Zo begint geboren en getogen Moergestel- naar Ad Wolfs ’het verhaal’. De auteur be licht de vele ups en downs die het schoen fabriek beleefde, in korte, overzichtelijke, hoofdstukken. Zo komen o.a. aan bod de oorlogsjaren 1914-1918, de crisisjaren rond 1930 (toen het bedrijf inmiddels gegroeid was tot 60 medewerkers), de Tweede We reldoorlog toen men gedwongen biezen schoenen maakte omdat er geen leder voor handen was en natuurlijk ook een apart hoofdstuk rond de grote brand die het fa briek, gevestigd aan de Kerkstraat, ver woestte in de Tweede Paasnacht van 1951. Amper ’n jaar later krijgt de fabriek het fel begeerde predikaat Hofleverancier, een be kroning van eeuwenlang vakmanschap. ’Met vertrouwen naar de volgende eeuw’ is de titel van het laatste hoofdstuk uit het boek. ’Het Instituut van Toegepast Winke- londerzoek toont in 1993 aan, dat schoenfa briek van Bommel het op één na bekendste schoenenmerk van Nederland is’, zegt het hoofdstuk. ’Dit mag als een voorlopige be kroning van de veelbewogen geschiedenis van West- Europa’s oudste schoenfabriek worden beschouwd. Een voortvarende di rectie, gesteund door een deskundige staf en gemotiveerde vaklieden, kijkt met ver trouwen naar de toekomst en staat gereed om de uitdagende sprong naar een veelbe lovende nieuwe eeuw te maken. Daarbij ge schraagd door eeuwenlange traditie en er kend vakmanschap’, zo sluit Ad Wolfs het boek af. De schrijver is er in geslaagd de geschiede nis op prettig leesbare wijze te verwoor den... Hierna ging Ad over tot overhandiging van het boek en kreeg Mevrouw Dosker uit handen van directeur Frans een prachtig boeket bloemen. Hiermee kwam een einde aan het officiële gedeel te van de dag, dat werd vervolgd met een rond leiding voor de genodigden door de fabriek. Met de uitgifte van dit boek heeft men bij Van Bommel weer een stukje aan haar toch al boei ende rijke historie toegevoegd... Zo, de eerste resultaten zijn binnen. Tijdens de regionale Tentoon stelling te Berkel-Enschot, georganiseerd door Berkel-Enschot, Udenhout, Oisterwijk, Helvoirt en Moergestel, wist Ad van de Wouw, Kruysac- kerplein het Kampioenschap te behalen met een Gloster Corona ofwel een Kuifkanarie. Jo de Jong behaalde een eerste prijs met een Zilver Agaat Opaal kanarie en H. Smetsers een eerste prijs met een Gloster Consort kanarie. Helaas moest Ad Oerlemans met lede ogen toe zien dat zijn witte kanarie, met maar liefst 90 punten gewaardeerd, niet in de prijzen viel. Blijkbaar zat er in Udenhout een inzender die een nog betere Shampoo gebruikte, hij behaalde in ieder geval 91 punten. Misschien Ad, en ik zeg echt misschien, kun je de volgende keer in Moergestel je slag slaan. Want ja, over 3 weken reeds zullen we hier in Moergestel in ons clubhuis 't Stokske weer kun nen laten zien wat de resultaten van het afgelo pen seizoen zijn geweest. We kunnen dan laten zien dat niet alleen de kwaliteit verbeterd is, maar dat bovendien het aantal soorten weer is uitge breid. Ik weet in ieder geval bijna zeker dat een bezoek je aan onze tentoonstelling U aangenaam zal ver rassen. U bent in ieder geval van harte welkom. Eén van de huidige directeuren, Frans van Bom mel, heette de aanwezigen in de kantine van Schoenfabriek van Bommel van harte welkom, en deed dat speciaal aan burgemeester Dosker en zijn echtgenote. Frans zei, hoe bewogen het verleden van Van Bommel is geweest, het belangrijk te vinden om de blik naar de toekomst te richten. ’In dit ver band’, zo zei hij, ’is het juist vandaag belang rijk stil te staan bij de afsluiting van ons 5-jarenplan’. 11 november: Kringdropping, vertrek 19.30 uur vanaf De Boerenbond. 25 november: ’Slagerfestival’ in D’n Tob, aan vang 20.30 uur. 27 november: Auto-oriëntatietocht. 3 december: bowlen: ’Duinven’ in Oisterwijk van 22.00 uur tot 23.00 uur. KPJ-Moergestel wil de komende tijd twee cur sussen opzetten, maar we willen eerst weten of daar genoeg animo voor is. Dus als je interesse hebt in een bloemschikcursus (2 avonden, voor Kerstmis) bel dan naar Judith Ketelaars, tel. 1262. Heb je interesse in een cursus (buitenlands) ko ken, bel dan naar Monique de Laat, tel. 2119. Graag bellen voor 27 november!!! P.S. ook niet-leden kunnen aan de cursussen deelnemen. We zijn op zoek naar mensen die graag de han den uit de mouwen steken en die verstand heb ben van schilderen, timmeren, schoonmaken, loodgieten, tegelzetten, elektriciteit. Omdat D’n Tob aan een nieuw ’uiterlijk’ toe is! Voel jij je aangesproken? Bel dan snel naar Johan van Daelen, tel. 1951. En denk erom ’Vele handen maken licht werk’ en ’Hoe meer zielen hoe meer vreugd’. Auteur Ad Wolfs overhandigt het eerste exemplaar aan burgemeester Dosker. In ons land heeft 1 op de 40 Nederlanders diabe tes, 400.000 mensen in totaal. Dit aantal zal vol gens deskundigen in de komende jaren snel stij gen naar het half miljoen. Diabetes, ook wel sui kerziekte genoemd, is met medicijnen beheers baar, maar nog niet te genezen. Van 13 tot en met 19 november is de landelij ke collecte van het Diabetes Fonds Nederland. Het thema is: ’Geef ’s voor diabetes; een stap in de goede richting’. In die week staat de diabetische voet centraal, een gevolg van diabetes. Door het dichtslibben van de kleine bloedvaten wordt de bloeddoorstro- rning in handen en voeten minder. De zenuwen kunnen aangetast worden waardoor de handen en voeten gevoelloos worden. Dit heet neuropathie, een wondje aan de voeten blijft dan onopgemerkt en kan uitgroeien tot een fikse ontsteking. Dit kan de hete voet bedreigen waardoor in het uiter ste geval amputatie nodig is. Ongeveer 12.000 mensen hebben een diabetische voet. De kans op een diabetische voet is voor di abeten maar liefst 25%. Bij 1/3 van de in het zie kenhuis opgenomen diabeten met een diabetische voet werd een teen of een groter gedeelte van de voet geamputeerd. Vervolgens gaf Frans het woord aan Ad Wolfs die de eer te beurt viel om een eerste exemplaar van het door hem geschreven boek ten doop te houden. Ad vond het een hele eer dat hem gevraagd werd de geschiedenis van het bedrijf ten boek te stellen. ’Terugkijkend en ervaringen en ge voelens peilend’, zo zei hij, ’overheerst verba zing, verwondering en bewondering’. Hij ging even terug naar de tijd dat de fabriek nog in de Kerkstraat was gevestigd, dicht bij de kerk. ’Hoe dicht’, zegt Ad, ’dat bleek uit de vraag van de pastoor om op zaterdagmiddag niet te stanzen, want daardoor kon hij onmogelijk biecht horen’. ’Het is duidelijk: grote zonden werden blijkbaar fluisterend gebiecht’. ’Met verbazing en bewondering heb ik het afge lopen jaar gezien hoe Van Bommel in de tijd pro blemen heeft overwonnen en hoe de groei aan hield. Ik vond een zeer modern bedrijf, ’n ener gieke leiding met moderne visie, geloof in eigen kunnen en daadkracht, maar ook ’n bedrijf met menselijkheid en ongekunsteldheid, elkaar steeds weer ruimte latend en stimulerend’. ’Ik heb misschien de indruk gewekt dat ik geen objectief kijkend persoon ben na 1 jaar Van Bom mel. Dat is misschien wel zo, maar ik kanu de verzekering geven dat het in het boek zeker niet terug te vinden is’. ’Burgemeester Dosker, ik ga u het eerste exem plaar van de jubileumuitgave overhandigen. U heeft een pracht bedrijf in uw gemeente, waar u trots op kunt zijn. Ik zou er op z’n Moer- gestels aan toe willen voegen: bentur zuinig op!’. Het nieuwe pand aan de Oisterwijkseweg zoals het er kort na de bouw uitzag.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1994 | | pagina 11