Zoekertjes... I k oanekus Jacks 259,- Sweathers 129,- ZOEKERTJES Onze collecties dames- en kindermode al gezien? ieuwe trends MODEHUIS 0 pvallende kleurcombinaties l^jeuwe trends 1 interessante prijzen tijdloze chique, maar toch sportief Jlltijd persoonlijk advies <8 etere kwaliteiten F Nieuwsgierig? Tot ziens bij Rootven 9, 5066 AT Moergestel Telefoon 04243 - 3664 Maandagmorgen gesloten Hoe Zoekertjes insturen? CVB ■ANK Sport Wijn en KIND^1 1 .-r PAGINA 9 'MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 2 NOVEMBER 1994 I Gerard Kuijpers ’n Etiket van Jaoneke’s wijn... Jaoneke anno 1994. Poirters Auteur Gerard Kuijpers neemt u in deze ’Interessante Ontmoeting’ mee naar Jos van de Wiel: onze voormalige koster. Uit de verhalen die Jos aan Gerard vertel de heeft hij geprobeerd de meest smeuïge te halen om ze in dit verhaal te publiceren. De foto’s komen ook dit keer weer uit het familie-archief en de recente foto komt van de hand van Chris van den Bijgaart. Gewoon: de tekst op een vel papier (of op de bon in de krant), 5,— erbij en in de bus stoppen bij ons redaktieadres, dat is alles! Zoekertjes worden alléén geplaatst indien ze bij opgave zijn voldaan! 0 I alléén geplaatst bij kontante betaling! Iedere vrijdag verse scharreleieren! G. van de Wouw, Masperstraat 2, Moergestel, Tel. 2066. Natuurlijk ook weer volop tweedehands kinder kleding op Oisterwijkseweg 55. Kom vrijblijvend een kijke nemen. Do. en vr. 13.30-16.30; zat. 10.00-16.00 uur. Sport staat bij Jaoneke hoog in het vaandel. ’Als het dit jaar weer vriest’ zegt de bijna 76-jarige, ’dan trek ik mijn schaatsschoenen weer aan’. - Nou, denk ik bij mezelf, ik ben daarmee al op gehouden vóór dat ik 50 was..-. Ik heb dan ook grote bewondering voor Jaoneke. ’Schaatsen zit bij ons in de familie in het bloed’, zegt Jaoneke, ’want 4 zonen van mij zijn grote liefhebbers van die sport. Onze Jan heeft zelfs 2 keer de echte Elfstedentocht uitgereden en ook 2 maal de alternatieve tocht geschaatst. In 1940 tijdens mijn diensttijd had ikzelf ook graag de Elfstedentocht gereden, maar jammer genoeg, had ik mijn schaatsen thuis laten liggen en ik kreeg in de mobilisatietijd geen verlof van de kapitein’. Om in conditie te blijven gaat hij ook iedere week samen met zijn vrouw naar het zwembad in Oisterwijk. ’Och’, zegt Jaoneke, ’ik zwem al bij na 70 jaar; ik heb het in het Allemansven ge leerd’. Zoals vele Brabanders is Jaoneke ook een fervent supporter van P.S.V. Eindhoven. Ik voel met hem mee, want net als hij heb ik ook graag, dat een zuidelijke ploeg wint. Jaoneke zegt ervan: ’Op de televisie is het andersom, wij zijn maar provinciaaltjes, in de randstad kunnen ze volgens veel verslaggevers alles beter’. Een heel bijzondere eigenschap is zijn kennis over allerlei eigengemaakte wijnen. Ik heb in een natuuropname voor onze plaatse lijke MTV eens verteld dat wijn maken nogal ge vaarlijk kan zijn en daarom zou je eigenlijk, als het brouwsel is afgerijpt en klaar om te drinken, iemand uit moeten nodigen waar je een hekel aan hebt en die de wijn uitvoerig moeten laten proe ven. Als hij dan na 3 weken nog leeft, dan kun je hem gerust ook zelf drinken. Uiteraard was dit maar als macabere grap bedoeld. Hij heeft mij toen eigengemaakte wijn laten proe ven. Ik moet zeggen, hij smaakte voortreffelijk, we hebben samen een genoeglijke avond gehad en later een prima nachtrust! Wat wil je nog meer, en... ik leef nog altijd. Onze wijnmaker heeft uitstekende rozebottel-, bramen-, rode bessen-, aardbei- en bosbessen wijn; en zelfs wijn van inlandse druiven. Als je een wijn heel secuur en hygiënisch maakt, dan komt het altijd goed. Een grote liefhebberij van Jaoneke is ook het kweken van taxus en buxus (palmstruikjes). ’Bij het onderhoud van vroeger van het kerkhof, ontdekte ik’, zegt Jaoneke, ’dat taxus zich zelf tusen zand en grint uitzaaide’. Vogels, speciaal merels, eten graag de rood ge kleurde bessen van de taxus en deponeren die zaadjes uiteraard weer op de grond. Voor de mens en vele dieren, speciaal voor paarden, zijn de taxustwijgen en de zaadjes van de bes sen heel erg giftig. Het vruchtvlees van de bes niet. ’Ik heb’, zegt Jaoneke, ’geen vrije tijd; ik ben el ke dag druk bezig! Jaoneke woont samen met zijn vrouw in een ge zellig huis in de Oostelvoortjes; er woont ook nog 1 zoon van het grote gezin van negen kinderen thuis. ’Ze stellen het allemaal goed’, zegt de trotse va der. ’Het is wel jammer dat geen van mijn 8 zo nen pastoor of koster geworden is, want dan had ik zelf voor de miswijn kunnen zorgen’. Ook nu weer een knipoog... Met Jaoneke van de Wiel buurten is niet moei lijk en je wordt er ook niet moe van. Hij is een kalme rustige verteller, zoals zijn vader moet zijn geweest, en hij praat ook heel begrijpelijk. Hij kent nog veel meer ’Mooie verhalen’, maar als ik die ook nog zou moeten vermelden dan zou ’Moergestel-Nieuws’ veel te dik worden. En de tijd vliegt voorbij met ’un verre de bon vin de la Maison Jaoneke (een goed glas wijn van het Huis Jaoneke). Santé Jaoneke. Franse lessen: Spreek- en luistervaardigheid, conversatie of romans lezen. Kleine groepen, per 5 of 10 lessen, op maandag of dinsdag. Prijslijst op aanvraag. Tel. 04243-2942. Café de Brouwer, zondag 6 november 17.30 uur: Rob van Holland. Entree gratis! AKTIE: 1 jaar vast 5,5%; 2 jaar vast 6%; 5 jaar vast 7,5%. Edithe Smolders, Kerck- ackerstraat 13. Kasuren: maandag en donderdag 19.00-20.00 u. Tel. 3753 (1832 kasuren). 7 u. Grondwerk t.b.v. paden, terrassen, tuinen, enz. A. Fransen, De Werft 26, Tel. 04243-3559. Degelijk schoorsteen vegen; riool ontstop pen met hogedruk en alle voorkomende werk zaamheden: 'De Klusjesman’, Langvennen-Oost 27, Oisterwijk, tel. 04242-83937. Nu ook volop grote maten tweedehands kle ding, z.g.a.n., op Oisterwijkseweg 55. Do. en vr. 13.30-16.30; zat. 10.00-16.00 uur. VU-RIO riolering ontstoppen en vernieuwen. Frans van Vught, Berkel-Enschot, 013-333864. Leentje bleek gewoon achter in de kerk te zitten. Ze nam het de koster helemaal niet kwalijk en merkte op: ’Ik dacht, onze Herman merkt wel, dat ik niet naar huis kom en ik heb maar een biet je vur jou, Jaoneke, en vur onzen Herman gebid’. Als Jaoneke terugkijkt heeft hij als koster een in teressante tijd gehad. Hij heeft vele droeve maar ook vele blijde gebeurtenissen meegemaakt en heeft de betrekkelijkheid van het leven zeer wel ervaren. Op de ’stoute’ vraag van: Heb je met die 14 ka pelaans en die 4 pastoors altijd goed kunnen óp schieten, komt onmiddellijk zonder na te den ken: ’Het waren allemaal, gene ene uitgezon derd, goei mensen; er waren zelfs héél goei bij...!’ Ik meende toch een knipoogje te zien. Bramenwijn 1988 Na de zeer geslaagde bramenwijn van 1987 ligt het voor de hand dat Joaneke van de Wiel, ook wel bekend als de kósicr van Moergestelde bramen in 1988 opnieuw geplukt heeft in de Oistcrwijksc bossen. En wel op een paar mooie zonnige dagen in de zomerse maand augustus rond de Hondsbcrg. Van de prachtige rijpe paarse bramen maakte hij weer een overheerlijke volle Joanckus bramenwijn. De familie van de Wiel op een foto uit het jaar 1942. De foto werd genomen voor het ouderlijk huis aan de Zandstraat t.g.v. het huwelijk van dochter Marie. Zittend: vader en moeder van de Wiel. Staande v.l.n.r.: Mien van de Schoot-van de Wiel (Moer gestel, 77); Jaoneke van de Wiel (Moergestel, 75); An van Riel-van de Wiel (Moergestel, 72); Riek Verhagen-van de Wiel (Moergestel, 80); Cor Verhagen-van de Wiel (Moergestel, overleden); Ma rie van Nispen-van de Wiel (Roosendaal, 74); Koos van Pelt-van de Wiel (Moergestel, 69); Jac van de Wiel (Hilvarenbeek, 79); Cato van Nieuwkuijk-van de Wiel (Diessen, 71) en Jan van de Wiel (Hil- varenbeek, overleden). A I I

Weekblad Moergestels Nieuws | 1994 | | pagina 9