Generaal Barber werd gegoten Gieter Ton van Schalen 'kunstig’ met brons... I.V.N. dia-avond onderwerp: Insekten. SOMEREN - Woensdagavond 5 oktober 1994,19.30 uur. Omgeven door tientallen belangstellenden (dorpsgenoten, familieleden en vrienden) wacht kunstenaar Hans van Brunschot gespannen op het moment dat het brons in de kokende smeltoven de juiste temperatuur heeft bereikt... 1100 Graden zal het in de smeltkroes worden waarin zich zo’n 170 kilo vloei baar brons bevindt... De aanjager in de oven zorgt voor een bijna ’hels’ kabaal... en voert de spanning onder de aanwezigen zichtbaar op... Tot nu en verder... Informatieve boeken Nieuwe cd’s in de bibliotheek Nieuwe boeken voor volwassenen Romans En verder... 'MOERGESTEL-NIEUWS' WOENSDAG 12 OKTOBER 1994 PAGINA 9 M.O. ’n Kwartiertje later gunt bronsgieter Ton van Hans veegt de generaal schoon. Ton en Hans bekijken het resultaat... eerste gietmond: het bovenlijf met het hoofd. Dan kan het uiterst nauwkeurige werkje begin nen... Rustig laat men de gietmond vollopen en wanneer het peil het ontluchtingsgat bereikt is de eerste vorm vol. Hierna giet men ook de mal van de stok nog vol. Te weinig blijft er echter over voor de twee an dere vormen, zodat opnieuw weer brons moet worden aangemaakt. Dit keer duurt dat echter niet zo lang, omdat de oven nog warm is. Amper ’n half uur later kan men de resterende gedeelten gieten en is het uiterst precieze werk voltooid. I.V.N. afdeling Oisterwijk en omstreken start haar traditionele dialezingen dit seizoen op dins dag 18 oktober met het onderwerp: ’Insekten, vorm en functie’. De lezing wordt gegeven door de heer Geert Ver- wijmeren uit Tilburg, die gerust een expert op dit gebied genoemd mag worden. Hij laat ons kennismaken met de soms vreemd gevormde insekten en vertelt, wat daarvan de functie is. De dia-avond wordt gehouden in het ’Oude Nest’, Joh. Lenartzstraat 2 te Oisterwijk en be gint stipt 20.00 uur. De toegang is gratis. Hans en bij alle aanwezigen als de zwarte mas sa wordt weggeveegd: het fraaie resultaat wordt zichtbaar en het gieten is geslaagd! ’Daar moet op gedronken worden’, dachten de kunstenaar en de gieter en prompt werd de geslaagde afronding van het gieten gevolgd door het heffen van het glas. Daarmee werd al weer een fase voltooid in de ver vaardiging van het bevrijdingsmonument. Het beeld nadert stapje voor stapje zijn voltooiing. Als u bovenstaande leest dan lijkt het allemaal simpel en snel te gaan... Zo is het echter zeker niet, want voordat een beeld kan worden gego ten komt er heel wat anders kijken. Nadat het beeld door de kunstenaar in tempex (aan één stuk!) is gemaakt en verder in was is opgebouwd, gaat het naar de bronsgieter. Die bekijkt (of liever gezegd: bestudeert) hoe hij het beeld het best kan ’delen’ om er daarna giet- mallen van te maken. Via een speciale legering, bestaande uit o.a. zil verzand, vervaardigt hij de mallen in een grote zandbak. Bijna twee volle weken is hij daar in het geval van ’onze’ generaal mee bezig geweest. Door de speciale samenstelling worden de mal len keihard en kunnen ze (voor- en achterkant) aan elkaar worden gemaakt om daarna volgego ten te worden. Schalen de aanjager eindelijk rust na nog een laat ste temperatuurpeiling in de kostbare vloeistof. Binnen nu en enkele ogenblikken staat te gebeu ren waarvoor iedereen gekomen is: het beeld van generaal Colin Muir Barber zal worden gegoten. Medewerker Henk kleedt zich als eerste, bijna onherkenbaar, aan. Voorzichtigheid boven alles. Daarna volgt Ton zelf, en samen, geholpen door een hijsinstallatie, halen ze de roodgeworden smeltkroes uit de oven. ’n Eindje verder staan de mallen met daarin de generaal, gedeeld in drie stukken (2 andere de len: kilt en benen waren al gegoten): het boven lijf met het hoofd; de stok waarop hij straks leunt; de handen en.het nimmer ontbrekende stompje sigaar... Voorzichtig manoevreert men de kroes naar de chaotische wijze de zoektocht naar een vermist meisje. De sluimer van de rede - David J. Smith Journalistiek verslag van een geruchtmakende moordzaak in England, waarbij een tweejarige kleuter werd gedood door twee tienjarige jon gens. (info 396.7) Waarom we planten water geven - Frits’"^ Bienfait De rol van water in het levensproces van planten (info 583) Fausto Coppi - Martin Ros Mini biografie van de legendarische Italiaanse wielrenner, wiens leven veel drama en tragiek kende(info 618.54) De verbindende schakel - Jacob H.S.M. Veen Speciale uitgave, gewijd aan de geschiedenis van de in 1881 geopende spoorlijn Tilburg, Den Bosch, Nijmegen, (info 657.8) Brabant Bevrijd - Jack Didden Beschrijving in woord en beeld van de bevrijding van Brabant (info 928.3) Oprah! - Nellie Bly Het moeilijke leven van de Amerikaanse presen tatrice van talk-shows, (info am-vs 095.2) Onlangs heeft de bibliotheek de volgende nieu we cd’s aangeschaft: End of part one - Wet Wet Wet Fresh Dance From the cradle - Eric Clapton Music Box - Mariah Carey The best of Santana Universal mother - Sinead O’Connor Open - The Scene Reggae Dance hits Mega Dance 3 ’94 Voor cd’s wordt 2,50 leengeld per week ge vraagd. Per keer kunnen 5 cd’s geleend worden. In de bibliotheek zijn cd-knipkaarten te koop, voor 12,50 kunnen 6 cd’s geleend worden. Dat is één cd GRATIS. Nieuw in de collectie van de bibliotheek: Jeugdvideobanden! Er is ons al vaak om gevraagd en nu hebben we ze: Jeugdvideobanden! Enkele voorbeelden van wat we hebben aangeschaft: Kikker en het vogeltje en andere dierenverhalen van Max Velthuijs. Zeven verfilmingen van pren- teboeken voor kinderen vanaf drie jaar. De drie rovers en andere spannende verhalen Drie gemene rovers zijn de schrik van de omge ving tot ze op een dag een klein meisje tegenko men dat hun gouden buit verandert in goede da den. Gruwelijke Rijmen gebaseerd op het boek van Roald Dahl In Gruwelijke Rijmen worden zes van de meest i geliefde sprookjes opnieuw verteld door de meester van de bloedstollende humor, Roald Dahl. Ronja de roversdochter naar het gelijknamige boek van Astrid Lindren Ronja en Birk willen niet meedoen met de vete tussen hun vader, die beiden gevreesde roverhoofdmannen zijn. Zij kiezen voor de natuur maar krijgen daar te ma ken met gevaarlijke vogelheksen en aardmannen. Deze en andere videobanden zijn voor 2,50 per week te leen bij de bibliotheek. Per keer kan 1 band geleend worden. De videobanden zijn te vinden in de AVM-kast. Tot ziens in de bibliotheek! in beslag. In het geval van het monument dat Hans in het voorjaar maakte, voor het kerkdorp Haghorst, betekende het dat hij liefst zestien keer op en neer naar Lierop moest. De komende weken zullen de werkzaamheden aan het monument worden voltooid. De sokkel aan de Raadhuisstraat is bijna klaar. Generaal Colin Muir Barber zal enkele dagen voor de 30e oktober a.s. met een hijskraan (het uiteindelijke gewicht zal ruim 300 kilo bedragen!) zijn defi nitieve plaats innemen... precies op de plek waar bij 50 jaar geleden voet op Moergestelse bodem zette... Eenmaal per maand geeft de bibliotheek een ’nieuwe aanwinstenlijst’ uit. Hierop staan de boeken die de bibliotheek in de afgelopen maand gekocht heeft. Er is een lijst voor volwassenen en een lijst voor de jeugd. kunt deze lijst gratis meenemen. Hieronder vindt U een selectie uit de lijst voor volwassenen van de maand september. Het oneindige plan - Isabel Allende Het leven van een Noordamerikaanse jongeman als zoon van een rondtrekkende predikant en la ter in een Mexicaans milieu in Los Angeles. Highlander - Martin Eisele De avonturen van een Schot die 400 jaar geleden enkele dagen na zijn dood weer levend werd en nu niet meer kan sterven. De kleur van henna - Ester Freud Twee kleine meisjes trekken in de jaren zestig met hun hippiemoeder in een krakkemikkige bestelwagen door Europa en vestigen zich tenslotte in een pension in Marrakesj. Het vonnis - John Grisham Enkele weken voordat een man ter dood zal wor den gebracht, probeert zijn kleinzoon, een advo caat, de executie te voorkomen. De dood van Gravilo Princip - Hand Koning Als een Bosnische gymnasiast in 1914 de Oosten rijkse troonopvolger vermoordt heeft dit grote gevolgen voor de wereld en voor hem persoon lijk. De kleine jongen en de rivier - Jasper Mikkers Het leven van een jongen in een bekrompen veld- wachtersgezin in Noord- Brabant in de jaren ’50. Rouw over Sion - Bodie Thoene Relaas van politieke en romantische verwikkelin gen ten tijde van de stichting van de staat Israël. Het graf in het bos - R.D. Wingfield Een inspecteur van politie leidt op onnavolgbaar Daarna wordt het eigenlijk pas echt spannend, want als de mallen van het gietsel worden ont daan, dan pas ziet men of het brons inderdaad alle plekken heeft bereikt... Rond de klok van negen wordt het omhulsel verwijderd... Opluchting en tevredenheid ver volgens bij gieter Ton, zijn maatje Henk, bij Ton van Schalen giet samen met z’n maatje Henk het brons in de vorm. Zoals gezegd ziet het beeld na het gietproces zo zwart als roet. Roet, dat eerst moet worden ver wijdert, waarna de verdere bewerking kan ge beuren. Dit verder bewerken bestaat uit het slijpen, fre zen, schuren en polijsten van de diverse onder delen, voordat ze uiteindelijk weer aan elkaar kunnen worden gelast. Na het lassen volgt het naslijpen en schuren weer opnieuw totdat het beeld zijn uiteindelijke ’gezicht’ heeft bereikt. Deze nabewerking, die door Hans van Brunschot zelf wordt uitgevoerd, neemt ook nog ’n hele tijd

Weekblad Moergestels Nieuws | 1994 | | pagina 9