2.50 2.50 6.50 9.50 8.00 6.95 5.45 Ribkarbonade Stoof lappen Maser hacheevlees 700 MUFFIN CAKEJES 6 HALEN - 5 BETALEN NU Slagerij J» van Zon-Reyrink BROOD- EN BANKETBAKKERIJ Q=L KOÜWENBERG PARIJSE BOLLEN BROODJES I Wilt u een bakker aan de deur? Wij hebben verse produkten te kust en te keur!!! G I Uit het gemeentehuis Hebt u ons stoofvlees, goulash of varkens filet in champignonroomsaus al geproefd? NOUWENS VERHUIZINGEN 1 kg Gehakt 1 kg Verse worst 11?° Op zoek naar een bijverdienste Telefoon 013-424177 Hoevenseweg 55 500 gram 500 gram 500 gram samen voor Geldig van donderdag 13 t/m woensdag 19 oktober 1994 Gekookte ham 100 gram MAANDAG Speklappen kilo Varkenslappen 500 gram Lekker snoepen bij de koffie: IEDERE WOENSDAG Veilig omgaan met asbest Waarom regels voor abestsloop? Geen verwijderingsplicht Rauwe ham 100 gram Lekker eten bij ’t ontbijt: Zelf slopen of uitbesteden? Asbesthoudend afval Meer informatie Is de Wet voorzieningen gehandicapten ook voor U? Computerclub Filmmiddag Huiswerkbegeleiding Waarin zit asbest? Voor wie? Voorwaarden Verordening Eigen bijdrage Speciale folders Bellen over de Wvg S( tic w: br G ba ka Lekker smullen bij de thee: ROOTVEN 74 - MOERGESTEL - TELEFOON 04243 -1769 5 stuks NU 10 stuks NU MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 12 OKTOBER 1994 PAGINA 8 'N 3?5 Hoofdstraat 47B-5091 AB 's-Gravenmoer Telefoon 013 - 670526 674796 Wilt u meer informatie, bel dan tijdens de te lefonische spreekuren op maandag- en donder dagochtend tussen 9.00 - 11.00 uur met Ine Welten, de gastouderconsulente. Tel: 04242-86452. I v d a I v V ’n Sc Stf Bi rei ge M on D; ee sn ’n ge lei Ui lei st< V< ee D ne w: dt H Ti de wi ni A: ge vc INTERNATIONALE VERHUISONDERNEMING EN OPSLAG VAN INBOEDELS VERPAKKINGEN OVERZEE RIJKSVERHLIIZERS Asbest was vroeger zeer populair, met name in de bouw. Het is immers sterk, brandwerend, slijt vast en goedkoop. Inmiddels is bekend dat asbest risico’s kan veroorzaken voor mens en milieu. Daarom is het gebruik van asbest aan banden ge legd. Sinds 1 juli van dit jaar is de toepassing en verkoop van asbest nagenoeg verboden. Ook het slopen van asbesthoudende materialen is aan re gels gebonden. Voor het slopen van asbesthou dende materialen in bouwwerken moet u toe stemming vragen aan de gemeente. Die bouw werken kunnen variëren van fabrieksloodsen en woningen tot en met schuurtjes en tuinhuisjes. De gemeente bepaalt dan of een sloopvergunning nodig is of dat u, als particulier, onder voorwaar den zelf het asbest mag slopen. Voor het zelf slo pen geeft de gemeente een zogenaamde Medede ling onder Voorschriften af. Bij de sloop dient u zich strikt aan deze voorschriften te houden. Een sloopvergunning zal nodig zijn wanneer het zelf slopen van asbest te gevaarlijk is voor de gezond heid en het milieu. U mag de werkzaamheden dan niet zelf uitvoeren, maar moet een deskun dig asbestverwijderend bedrijf inschakelen. Pe regels moeten er voor zorgen dat er zo weinig mogelijk asbestvezels in de lucht komen. Vrijge komen asbestvezels kunnen door inademing in de longen doordringen. Dit kan op termijn long kanker, longvlies- en buikvlieskanker en stoflon- gen veroorzaken. In Nederland sterven naar schatting jaarlijks 600 mensen als gevolg van in tensieve blootstelling aan asbest. Ter geruststel ling, in de buitenlucht zit zo weinig asbest dat het risico om daarvan kanker te krijgen te verwaar lozen is. De gezondheidsrisico’s nemen echter sterk toe als asbest op een ondeskundige manier wordt gesloopt of bewerkt (in de vorm van zagen, boren, schuren, breken of schoonspuiten met ee hogedrukspuit). Bij dergelijke handelingen ko men vele miljoenen asbestvezels vrij. Vandaar de noodzaak van strenge regels voor het slopen, af voeren en storten van asbest. Wettelijk bestaat er geen plicht om asbest te ver wijderen. Ook niet als het materiaal waarin asbest is verwerkt in een slechte staat verkeert. Het slo pen van asbest, zonder de voorschriften op te vol gen, is veel gevaarlijker dan het asbest te laten zitten. Voor het vaststellen van de gezondheidsrisico’s van asbest is het noodzakelijk een onderscheid te maken tussen hechtgebonden en losgebonden as best. Hechtgebonden asbest betekent dat het as best goed in het materiaal (bijvoorbeeld cement) Nu het herfst wordt, gaan een heleboel mensen weer denken aan aktiviteiten om te ondernemen. Een aantal zoekt het dan in de rekreatieve sfeer, anderen gaan gericht op zoek naar een leuke ma nier om wat bij te verdienen. Voor die laatste groep is het misschien een idee om gastouder te worden. Een gastouder is iemand die op een of meerdere (halve) dagen op een kind of de kinde ren van andere mensen past. Deze opvang vindt doorgaans in het eigen huis van de gastouder plaats, op tijden die tevoren afgesproken zijn. Een gastouder kan bij het kennismakingsbezoek van de consulente zelf aangeven voor hoeveel da gen per week zij beschikbaar is. Ook kan zij bij iedere aanvraag voor een plaatsing van een kind zelf aangeven of zij dit kind op wil vangen of niet. Vindt zij het aantal opvanguren bv. te veel of ko men de dagen niet goed uit, dan gaat de consu lente op zoek naar een andere gastouder. Voor deze opvang krijgt de gastouder van zelfsprekend een vergoeding. Dit is een vast be drag per uur, eventueel aangevuld met een maal tijdvergoeding. T nog intakt, of wordt er een nieuwe vloerbedek king overheen gelegd, dan zijn de risico’s te ver waarlozen. Verder werd losgebonden asbest vaak als isolatiemateriaal gebruikt. Losgebonden asbest is soms te herkennen aan de vezelstruktuur en aan de grijs-witte, blauwgrij ze of bruine kleur. Onderzoek heeft aangetoond dat het lopen van sommige asbesthoudende materialen slechts een beperkt risico oplevert. Deze materialen mogen particulieren daarom, met inachtneming van de voorschriften, zelf slopen. Het betreft: - asbesthoudende vinylvloertegels die vastgelijmd zijn; - asbesthoudend vloerzeil dat vastgelijmd is; - materiaal dat hechtgebonden asbest bevat, vast geschroefd is, buiten is toegepast en waarvan het oppervlak niet meer dan 35 m2 is. Toch is het de vraag of zelf slopen altijd wel ver standig is. Bijvoorbeeld als het te verwijderen as- bestmateriaal versleten is of als het gaat om los gebonden asbest of als er gevaarlijke capriolen moeten worden uitgehaald bij het beklimmen van een dak met asbestgolfplaten. Het slopen van andere asbesthoudende materia len dan de bovengenoemde is zo gevaarlijk dat daarvoor een deskundig asbestverwijderingsbe- drijf ingeschakeld moet worden. Asbesthoudend afval moet apart gehouden wor den van overig huisvuil. Asbesthoudend afval moet luchtdicht verpakt worden in kunststof van een degelijke kwaliteit (dikte minimaal 0,2 mil limeter) en voorzien zijn van een sticker met het opschrift ’voorzichtig’: bevat asbest’. Maak gesloopte asbesthoudende materialen nooit klei ner. Voor groot asbesthoudend afval bestaat spe ciaal verpakkingsmateriaal. Het asbesthoudend materiaal kunt u afleveren bij de Centrale Afvalverwerking S.M.B. Spinder (stortplaats) Loonsche Heideweg 120 te Tilburg (tel. 013-551986). Voor meer informatie kunt u contact opnemen met de sector Grondgebiedzaken op het gemeen tehuis of met de Spinder (zie hiervoor). In de brochure ’Asbest in woningen’ staat meer informatie voor bewoners over de risico’s, de toepassingen en het verwijderen van asbest. De brochure is verkrijgbaar bij de gemeente en het Distributiecentrum van het ministerie van VROM, tel. 079-449449. Op 1 april 1994 is de Wet voorzieningen gehan dicapten (de Wvg) in werking getreden. Vanaf die datum hebben de gemeenten de plicht om te zorgen voor woonvoorzieningen woningaan passing) die niet meer kosten dan 45.000,-; ver voersvoorzieningen en rolstoelen voor mensen met een handicap die zelfstandig wonen. Vanaf het in werking treden van die Wvg moet u bij de a.s. Zaterdag 15 oktober is er alweer de 2e com- putermiddag. Je kunt dan met verschillende kin deren spelletjes spelen op een computer. Het is wel de bedoeling dat je je eigen computer mee neemt omdat het anders te druk achter één com puter wordt. Ook diegenen die een computer hebben maar niet precies weten wat ze ermee kunnen doen, kunnen komen en vragen naar uitleg. In de herfstvakantie verzorgt 't Kwartierke weer een filmmiddag. Deze keer is dat Alladin, één van Walt Disneys mooiste tekenfilms. Het je ’m nog niet gezien of wil je hem nog een keer zien kom dan vrijdag 21 oktober naar ’Den Boo gaard’. De film begint om half drie en de entree bedraagt 2,50 inclusief limonade en een zakje chips. Met ingang van dinsdag 25 oktober zal er voort aan huiswerkbegeleiding gegeven worden op dinsdag i.p.v. vrijdagmiddag. De kosten hier door blijven 2,50. vastzit. Onder normale omstandigheden, dus als u het materiaal niet bewerkt of verwijdert en als het materiaal niet versleten is, komen de asbest vezels niet vrijBij losgebonden asbest daarente gen kunnen de asbestdeeltjes wel gemakkelijk vrijkomen. In het algemeen geldt dat hechtge bonden asbest, dat in goede staat verkeert en met rust gelaten wordt geen gevaar oplevert. Of los gebonden asbest gevaar oplevert is minder mak kelijk te zeggen. Dat hangt bijvoorbeeld af van de vragen waar het zit, of het is afgeschermd en hoeveel losgebonden asbest aanwezig is. Het ad vies is: Verwijder asbest niet als het niet nodig is. Hechtgebonden asbest is onder andere verwerkt in asbestcement. Asbest cement is gebruikt voor bijvoorbeeld golfplaten, sommige water- en rio- leringsleidingen, ontluchtingskanalen en in be paalde gevelplaten. Losgebonden asbest is verwerkt in sommige soorten vloerbedekking (zeil). Deze vloerbedek king is vrijwel alleen verkocht in de periode tus sen 1968 en 1983. Op zich hoeft zo’n vloerbedek king geen risico’s op te leveren. Is de bovenlaag gemeente zijn als u een aanvraag wilt indienen om voor een van die voorzieningen in aanmer king te komen. Inmiddels hebben heel wat inwo ners dat gedaan. Mogelijk zijn er nog mensen die nog wat moeite hebben met de nieuwe regeling als gevolg van de nieuwe wet. Daarom nog even de hoofdpunten op een rij. Alle Wvg-voorzieningen zijn bedoeld voor gehan dicapten van alle leeftijden. Dus ook voor men sen die 65 jaar zijn of ouder zijn. De gehandicap te moet in de gemeente Moergestel wonen. Over het algemeen zou je kunnen stellen dat bewoners van zogenoemde AWBZ-instellingen buiten de regeling vallen. Er is een aantal voorwaarden om voor voorzienin gen in het kader van de Wvg in aanmerking te komen. De voorziening moet bedoeld zijn voor de gehandicapte zelf. De voorziening moet lang durig nodig zijn om beperkingen op het gebied van wonen of verplaatsen op te heffen of te ver minderen. En er moet gekozen worden voor de goedkoopste .voorziening die voldoet. De gemeente mag tot op zekere hoogte naar eigen inzicht werken. Het pakket van voorzieningen kan op die manier op de Oisterwijkse situatie en op de financiële mogelijkheden van de cliënt af gestamd worden. Hoe de gemeente werkt, is vastgelegd in beleidsregels en in een verordening. Die kunt u inzien bij de Wvg-balie en bij voor lichting in het gemeentekantoor. De gemeente mag een eigen bijdrage vragen. In Moergestel is die eigen bijdrage afhankelijk van het inkomen van degene die de voorziening aan vraagt. De bijdrage wordt naar draagkracht be rekend. In het informatieblad ’De Wvg en uw eigen bijdrage’ kunt u meer lezen over uw eigen bijdrage. Over de diverse onderdelen van de Wet voorzie ningen gehandicapten, zoals de woonvoorzienin gen, de vervoersvoorzieningen en de manier waarop u een aanvraag kunt indienen en even tueel bezwaar kunt maken of in beroep aan, zijn bij de gemeente aparte infobladen verschenen. U kunt ze af halen in het gemeentekantoor of na een telefoontje met ’voorlichting’ gemeente Oister- wijk (tel. 91214) wordt het infoblad u toe gestuurd. Er zijn infobladen beschikbaar over de woonvoorzieningen, de vervoersvoorzieningen, de eigen bijdrage, de procedure, Wvg- algemeen en over het verstrekkingenbesluit. Heeft u vragen over de Wet voorzieningen ge handicapten (Wvg) dan kunt u bij de gemeente terecht op donderdagmorgen tussen 9.00 uur tot 11.00 uur in het gemeentehuis. U kunt ten allen tijden telefonisch een afspraak maken voor een gesprek via telefoonnummer: 04242-91206 of 91209 (Gemeentekantoor Oisterwijk). ,werke w Iw jongerenwerk moergestel

Weekblad Moergestels Nieuws | 1994 | | pagina 8