Noud Smits overhandigt eerste exemplaar ’Moergestel ’40-’44. Oorlog en Bevrijding’ Hartelijk dank... KETELAARS B R I N Aphrodite Leiding gezocht J Opbrengst Collecte Nierstichting Opbrengst kledinginzameling Aan Zuster Huberta van het Antoniushuis U2 WOENSDAG 12 OKTOBER 1994 - 19e Jaargang - Nr. 830 MOEI Graag willen wij I TIVOLISTRAAT 75 TELEFOON 013 - 434907 TILBURG I van harte bedanken voor het welslagen van de Hobbybeurs 1994 - alle deelnemers hobbyisten - directie en personeel van ,’t Draaiboompje’ - iedereen die ons op welke manier dan ook geholpen heeft, en natuurlijk - alle bezoekers van afgelopen zondag Namens de organisatoren Lia en Wim Schoolstraat 5 MOERGESTEL Tel. 04243-1474^ jp Aangesloten bij de Ziekenfondsen (C.Z. en V.G.Z.) fa Het langverwachte boek van de hand van Noud Smits over oorlog en be vrijding van Moergestel in de jaren ’40 is afgelopen weekend verschenen. Zaterdagmiddag om half vijf overhandige Noud het eerste exemplaar aan zuster Huberta van het Antoniushuis aan de Raadhuisstraat. Huidverzorgingsinstituut *i M A Noud en Zuster Huberta ’koesteren het boek. M.O. I® a 7 Elders in dit blad kunt u lezen hoe u, als u het boek heeft besteld, in bet bezit kunt komen daarvan. I Zaterdagmorgen. Je wordt wakker. Slaperig kijk je op je wekker die half twaalf aangeeft. Je kleedt je aan en kruipt naar beneden. Je begint aan je ’ontbijt’ en je gaat eens bedenken wat je gaat doen vandaag. Als jouw begin van je vrije weekend er zo uitziet heb ik voor jou misschien wel iets: Binnenkort willen we beginnen met een nieuwe Esta-groep. Een Esta-groep bestaat uit ca. 20 kinderen van 7 tot 11 jaar waarvan jij, samen met een paar ande ren, leider(ster) kunt worden. Wat moet ik nou met 20 kinderen? Meer dan dat je denkt. Jij als leiding kunt samen met deze kin deren spelletjes doen, knutselen, speurtochten maken, koken, naar de bossen gaan. Je bepaalt zelf als leiding wat je met de kinderen gaat doen. En zoals je ziet zijn er genoeg mogelijkheden. De nieuwe Esta-groep is gepland op zaterdagmorgen tussen tien en twaalf uur. Je hebt dan nog de hele zaterdagmiddag vrij om de stad in te duiken. Toch niet zo slecht eigenlijk. Probeer je samen met een paar vrienden of vriendinnen op te ge ven als leiding voor deze Esta-groep, want gezel ligheid staat voorop. Denk er eens over na en bel om je op te geven als leiding naar Frank Smits (04243- 2350). Wederom een verrassende uitslag, een nieuw re cord. In totaal heeft de collecte voor de nierstich ting het prachtige bedrag opgebracht van 4317,60. Óp de eerste plaats heel veel dank aan U allen die hieraan bijgedragen hebben. Maar in het bijzonder onze collectanten die dit karwei we derom op een fantastische manier geklaard heb ben. Verder gaat onze dank uit naar de redaktie van ’Moergestel-Nieuws’ voor de publiciteit en ook een woord van dank aan publieke weken van onze gemeente voor de hulp die zij geboden heb ben. Nogmaals allemaal dank, de nierpatiënten zullen er erg blij mee zijn. Namens de Commissie G. Hoffmans. gestel eigenlijk gestalte kreeg: bij de Reusel, waar op die gedenkwaardige 25e oktober 1944 de Schotten tot de verrassende ontdekking kwamen, dat de avond tevoren de Duitsers met een veel te zware lading dynamiet de brug hadden opge blazen’. ’Een daad van actief verzet pleegde zuster Hu berta nog, toen pastoor Janssen gedwongen werd zijn pastorie te verlaten en de zuster het mooie zilverbestek verruilde voor gewoon alle daags bestek om daarmee te voorkomen dat het kostbare goedje in handen zou vallen van de Duitsers’. ’Ik vind het fijn’, vervolgde Noud, ’U het eerste exemplaar te mogen overhandigen. Ik hoop dat u en uw medezusters er veel genoegen aan zullen beleven.Ik heb het ingepakt om daarmee het ele ment van verrassing in te brengen. Het is een prachtige uitgave geworden, wat ik vooral te dan ken heb aan Martien Oerlemans van Buro ’76, die er persoonlijk op toegezien heeft, dat het boek - zoals eerder aangekondigd - een sieraad zou zijn voor ieders boekenkast. Gelukkig bestaat er grote belangstelling voor het boek, zodat - juist in de komende periode - ieder zich nog eens voor de geest kan halen wat er zich vijftig jaar geleden afspeelde en hoe we met ons allen moeten voor komen dat er in ons landje en in de wereld op nieuw dergelijke situaties gaan ontstaan’. Hierna ging Noud over tot de daadwerkelijke overhandiging en na de verwijdering van het ca- deaupapier werd het boek onder applaus van de aanwezige zusters de hoogte in gehouden. Vluch tig werd daarna door het boek gebladerd en ging het rond in de kring met de opengeslagen pagi na waarop ook zuster Huberta met een foto prijkt in het gezelschap van twee medezusters. Na nog gezellig wat bij elkaar gezeten te heb ben onder het genot van een drankje, kwam een eind aan dit fijne, gastvrije uurtje bij de zusters van het Antoniushuis. Het boek is er...! Wordt wekelijks gratis huis-aan-huis bezorgd in Moergestel, Biest-Houtakker en Haghorst Uitgave en redaktie: Buro '76, Oisterwijkseweg 43, 5066 XC Moergestel, Tel. 04243-2268 Inieveren kopij: uiterlijk zaterdagmiddag 12.00 uur; advertenties tot en met zondagavond In een gezellige ambiance, onder het genot van ’n lekker bèkske koffie, werden oorlogsherinne ringen opgehaald met de drie zusters die er ten tijde van de oorlog ook waren. Na het informele onder-onsje vroeg Noud het woord waarna hij vertelde (en we hebben zijn woorden integraal overgenomen) waaróm juist zuster Huberta het eerste exemplaar van het boek zou krijgen. ’Bij de overhandiging van het eerste exemplaar van het boek over oorlog en bevrijding van Moer gestel heb ik voor mijzelf een analyse gemaakt wie daarvoor een geschikte persoon zou zijn’, al dus Noud. ’Op Allerheiligen 1936 trokken de Franciscanes sen van de H. Antonius, ook wel bekend als de Missiezusters van Asten, in het convent, dat toen de naam droeg van St.-Antoniusgasthuis. Vanaf 1936 is één Uwer onafgebroken in dit klooster ge weest. Hoewel zij nooit echt naar de missie is ge weest, lag haar missie, haar opdracht of zending, schijnbaar in Moergestel. Velen hebben haar in al die werkzame jaren vereenzelvigd met dé zusters van Asten: zuster Huberta. Zij immers was actief als wijkverpleegkundige’. ’Het klooster, waarvan in 1986 het vijftigjarig bestaan gevierd werd, zag er niet uit, in 1944. De ruiten waren verdwenen, de pannen lagen van het dak en in verschillende vertrekken wa ren de plafonds naar beneden gekomen, om van scheurvorming maar te zwijgen. Om in aanmerking te komen voor een snelle wederop bouw, moest aan kinderen van N.S.B.-ouders onderdak verschaft worden’. ’Het klooster bood tijdens de oorlog onderdak aan uiteraard de zusters zelf en de gasten, maar ook aan de Montfortanen en Assumptionisten en ook de Zusters van Liefde en de Broeders van Dongen vonden hier hun tijdelijk tehuis. Ook Duitsers lagen hier een tijdje ingekwartierd. Het klooster speelde dus een niet onbelangrijke rol tij dens de oorlog. Het stond ook vlak bij de plaats waar de daadwerkelijke bevrijding van Moer- De onlangs gehouden kledingaktie had een op brengst van ruim 3000 kilo. Namens stichting ’MENSEN IN NOOD’ wil ik u allen heel har telijk bedanken voor uw medewerking, om de kleding te bezorgen bij de bekende adressen. Mocht u het toch ontgaan zijn, of kwam u er nog steeds niet aan toe, geen nood wij blijven doorgaan met kleding inzameling. Men kan elke dag terecht bij Mevr, van Esch, School straat 46 en bij Mevr, van Oort, Stokske 1, tel: 1389. Het gaat wel om goed draagbare kleding, schoeisel, textiel en gordijnstoffen. Graag verpakt in gesloten plastic vuilniszakken.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1994 | | pagina 1