_'Wè zut zen?' KORFBAL# J I I I i 6 oktober 1944 Wedstrijdverslag Roef! - Geko 4 1944, de bevrijding nadert! JW thuis in je sport Eerste vrouw in Moergestelse gemeenteraad ■■V 1 W 19 okt°ber a-s-in bij Chris van den Bijgaart Fotografie, - Rootven 26. U dingt dan mee naar de prijs van f 25,-. Volgens mij werd het juiste verhaal in de MTV-uitzending verteld door: 1. Jan Burgers 2. Ad Nouwens 3. Denis Mulders PAGINA 7 Senioren 1 Dirk ’Naast de vijver van de boerderij lag een aardap pelveld’, zegt Dirk. ’Aangezien het verder tot aan het kanaal, waar de boerderij 3300 m. van verwijderd ligt, één grote kale vlakte was, met 6- 1 8-0 7- 5 10-5 3-3 20.00; vertrek 19.00 Zondagochtend stonden we om 10.00 uur op het veld om te beginnen aan onze 5e competitie wedstrijd. Binnen 5 minuten was de stand 1-1. De wedstrijd ging gelijk op. We gingen de rust in met ’n voorsprong van 4-1. Tijdens de rust werd de taktiek nog eens goed geanalyseerd door onze coach Nel. We hadden goed geluisterd, Bernard en hij zei: ’Als dat de Duitsers horen, dan weten ze zeker dat je NIET uit Moergestel komt en dat is het afgelopen met alle mensen, die hier rond lopen’. Het was een spannende tijd. 18 September: Eindhoven is bevrijd. Duizenden bommenwerpers kwamen overgevlogen. Men had steeds gevaar van bommen te duchten en daarom werd er uit veiligheidsoverwegingen veel in de kelder vertoefd. Begin oktober 1944! Voort durend waren er granaatinslagen te horen; een angstige tijd. De Duitsers zaten nog steeds in Moergestel. De frontlijn lag bij het Wilhelmina- kaal, richting Haghorst. ’Grote paniek. Een toevallig bij ons logerende tante (zij kon vanwege het oorlogsgeweld niet te rug naar het Westland waar ze woonde, zodoende bleef haar ook de hongerwinter bespaard) is toen op de fiets hulp gaan halen. Zij werd ook ver schillende keren beschoten en moest op de Heir baan meerdere malen in een sloot dekking zoe ken. ’s Avonds is dokter van Delft gekomen met nog enkele bekenden en die hebben mijn vader van het veld gehaald. Wij hebben hem niet meer ge zien. Mijn moeder bleef achter met vijf kleine jongens; de oudste 13 en de jongste amper 1 jaar oud. Nog diezelfde avond zijn wij naar het ’Broothuys’, waar toen Dokter van Delft woon de, geëvacueerd. De begrafenis was natuurlijk heel erg triest. Moeder met 3 jonge kinderen aan de hand en de allerkleinsten thuis. Het was tijdens die uitvaart bovendien levensgevaarlijk in Moergestel. Men hoorde veel geweervuur en ook granaatinslagen. Dirk weet zich nog te herinneren, dat daarom de begrafenisrituelen op het kerkhof heel kort duur den. Iedereen zocht weer zo snel mogelijk een veilige schuilplaats. Tijdens het verblijf in het ’Broothuys’ maakten zij ook nog mee, dat de brug over de Reusel werd opgeblazen. De intocht van de geallieerden was een zeer indrukwekken de ervaring. Dirk is het meeste de reusachtige hoeveelheid materiaal van het bevrijdingsleger bijgebleven. Na de bevrijding heeft moeder van Dusseldorp nog contact gehad met de commandant van de Engelse eenheid, die verantwoordelijk was voor de dood van Dirks vader. Deze commandant vertelde, dat de geallieerden op hun tocht vanaf de invasie in Normandie via België naar Neder land al zoveel verschrikkelijke dingen hadden meegemaakt, dat de soldaten bevel hadden ge kregen om, wanneer ze een zaak niet voor 100% vertrouwden, er hoe dan ook geschoten moest worden. En aangezien zij zoals ik al eer der vermeldde, de indruk hadden gehad, dat bij de boerderij versterkingen werden aangebracht en landmijnen gelegd, werd de beschieting uit gevoerd. Het noodlottige gevolg hiervan speet hem natuurlijk enorm. Dirk: ’Het is maar een schrale troost, maar er zijn in Nederland zoveel gevallenen en in Moer gestel maar drie; het lot moet echter jou maar treffen’. Toen Moergestel bevrijd was zijn zij naar de boerderij teruggekeerd. Ze hadden, toen ze die verlieten, nagenoeg alles achtergelaten en be merkten bij de terugkeer, dat er verschillende waardevolle dingen waren ontvreemd. Onduide lijk was, wie de dieven waren geweest; het kon den zowel Duitse als Engelse soldaten zijn ge weest. want we maakten er snel 5-1 van. Dit was zeker te danken aan onze trouwe supporters. Na ’n goede tweede helft werd het uiteindelijk 10-5. Supporters bedankt! Josephine Geise op nog jeugdige leeftijd. merverblijf in eigendom. Het hele complex was in die tijd ongeveer 70 HA groot. Jos van Dus seldorp, een broer van Gerard de notaris en van Óibrord, heeft een paar jaar de boerderij ge huurd. Jos had een dochter letje. Deze vrouw woont nu nog in Tilburg. Oudere Moergestelse mensen zullen zich haar nog wel herinneren. In 1940 is vader Willibrord gaan boeren. Er werd met 3 knechten en 3 werkpaarden gewerkt. Men had ongeveer 30 koeien, wat voor die tijd heel veel was. In Moergestel zijn nog 2 kinderen ge boren; Floor en Gerard. Vader Willibrord was een echte heerboer. Hij reed rond op een paard en hij had dikwijls een ’Stetson’, een mooie grote hoed met brede rand, op zijn hoofd. Op een ontginningsboer- derij beginnen en dan nog in oorlogstijd was geen sinecure. Ook was het voor een man als Willibrord, die door zijn vele reizen en zijn uit gebreide kennissenkring nog al wat in zijn mars had, niet gemakkelijk om in in Moergestel, een klein Brabants dorpje, te wennen. Onlangs brachten Dirk en Wil van Dusseldorp nog een bezoek aan de familie Jans aan de Bee- kersberg. Piëta Jans, die diverse jaren als hulp in de huishouding bij de familie van Dusseldorp ge werkt heeft, vertelde bij die gelegenheid nog, dat er tijdens de oorlogsjaren tientallen onderduikers en ook meerdere Joden op de boerderij onderge bracht zijn geweest. Men kan zich moeilijk na men herinneren; alles gebeurde erg geheimzin nig. Er komt toch nog een bekende nam naar vo- I ren: Dokter Trimbos, later een bekende T.V.- persoonlijkheid. Hij was nog een ver familielid van de van Dusseldorpen. Ook hij heeft een tijd lang op de toen afgelegen boerderij vertoefd. Dirk weet zich nog te herinneren, dat eens tij dens het aardappelen rapen een van de onderdui kers het bekende lied ’Old man river’ begon te zingen. Vader van Dusseldorp werd zeer kwaad MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 5 OKTOBER 1994 uitzondering dan van Stille Wille, waarop nage noeg geen bomen stonden en zeker geen maïs zo als tegenwoordig, konden de Engelsen vanaf het Wilhelminakanaal zien, dat mensen bij de boer derij rondliepen. Zij verkeerden in de veron derstelling, dat er versterkingen werden aange bracht en wellicht landmijnen werden gelegd. Wil Dirk vervolgt: ’Het wegvallen van mijn vader was een groot probleem. Er is toen al vrij vlug een bedrijfsleider gekomen in de persoon van Dirk van de Horst. Maar het was toch nog te zwaar voor mijn moeder en ze besloot daarom om de boerderij te verhuren. Harry van de Loo heeft toen het bedrijf voor 12 jaar gehuurd. Mijn moeder ging toen met ons in een kleiner huis op de Heirbaan no. 6 wonen; nu woont er Ton van Doormaal’. Moeder van Dusseldorp-Geise was 40 jaar, toen ze haar man verloor, maar ze was beslist niet het type, dat zich in een schulpje terugtrok. Ze was heel actief. In de eerste jaren na de oorlog be stond er veel belangstelling om te emigreren en ze heeft toen diverse jaren Engelse les gegeven. Er moest wel wat bijverdiend worden. Van de Deli-maatschappij kreeg zij een ontoereikend pensioen van 1400,- per jaar. Als er studeren de kinderen waren werd dit bedrag met enkele honderden guldens aangevuld. Het sociale wel zijn van mensen had haar grote belangstelling en daarom volgde zij op 45-jarige leeftijd nog een cursus voor maatschappelijk werkster. Haar eer ste werkgebied lag in de Kempen, richting Mid- delbeers, Vessem. Later is ze in Vught nog hoofd van de gezinszorg geworden, maar ze bleef wel in Moergestel wonen. Ze is daar tot haar 61ste jaar gebleven. Vrij snel daarna is ze naar Vught ver trokken. Willibrord Die ’landmijnleggers’ waren echter mensen, die aardappelen kwamen rooien. Regelmatig vielen er granaten. Op die bewuste 6e oktober richtten de Engel se soldaten een of meerdere vuurmonden op het aardappelveld. Een hiervan heeft het dode lijk schot gelost. Dirk vervolgt: ’Rond 6 uur in de middag ging mijn vader kijken hoe het er allemaal bijstond. Ik liep ca. 10 meter achter hem en mijn jonge re broer Wil weer ca. 10 meter achter mij. Op het veld aangekomen hoorden wij plotseling een fluitend geluid. Mijn vader riep nog: ’PLAT LIGGEN’. Er waren diverse inslagen in het veld. Plotseling werd mijn vader door een voltreffer geraakt. Wij beseften, dat er iets er gs was gebeurd, en trillend van angst zijn Wil en ik in paniek naar huis gerend’. Deze week start de kompetitie weer. Moergestel neemt met twee teams deel. Team 1 gaat le klas spelen en team 2 4de klas. Het programma voor de komende weken: 6 oktober: Barna 2 - Moergestel 1 7 oktober: Tilbria 4 - Moergestel 2; 13 oktober: Moergestel 1 - Tios’51 5; 13 oktober: Moergestel 2 - Smash’84 1. De eerste week zijn uit-wedstrijden, maar op 13 oktober spelen beide teams thuis. Een mooie ge legenheid om eens te komen kijken. Publiek is al tijd welkom. Toegang gratis. Heeft u interesse om zelf te spelen, om dan op de maandagavond. Van 20.00 uur tot 22.00 uur is er gelegenheid tot spelen. Wilt u inlichtingen? Bel dan 3365. Uitslagen: Pup.: ZIGO - Roef! Asp.: ZIGO - Roef! Jun.: Roef! - Hilko Sen. 1: Roef! - Geko 4 Sen. 2: BIO 3 - Roef! 2 Programma 5 oktober: Recr.: Roef. - Volharding 19.30; aanwezig 18.45 Programma 8 oktober: Pup.: RoeP. - Tuldania.. 10.00; aanwezig 9.15 Asp.: RoeP - Rosoio 211.30; aanwezig 10.45 Jun.: Klimroos 2 - Roef! 11.00; vertrek 10.00 Programma 9 oktober: Sen. 1: DDW 2 - Roef! 10.30; vertrek 9.15 Sen. 2: Roef! 2 - Kangoeroe 4 9.30;’aanw. 8.45 Programma 12 oktober: Recr.Rosoio - RoeP Het meest is Josephine van Dusseldorp bekend geworden, doordat ze als eerste vrouw in de ge schiedenis van Moergestel in de gemeenteraad kwam. En dat hebben ze in de raad geweten. Zij beet fel van zich af. Zij vond, dat Moer gestel een sociale achterstand had. Ze was voor die tijd zeer progressief. Ze zat ook in het plaatselijk armbestuur en ze wist daarom, waarover ze sprak. Het was haar doel om die mensen, waar na de oorlog de nood het hoogst was, adequaat te helpen. Je moet na tuurlijk alles plaatsen in die tijd van vlak na de oorlog als Josephine sprak van hier en daar erbar melijke hygiënische toestanden in onze gemeen te. Zij heeft zelfs gepleit voor een zwembad, maar dat ging de Raad, en ook de toenmalige burge meester Bardoel, toch wel wat te ver. Zij was haar tijd ver vooruit. Josephine van Dusseldorp had ook een groot ge voel voor humor. Zo kwam het eens voor, dat er in het dorp tot laat vergaderd was en ze daarom nog alleen in de vroege uurtjes naar de Heirbaan terug moest. Men vroeg haar beleefd om haar naar huis te vergezellen, want je wist nooit wat er onderweg zou kunnen gebeuren. ’Och’ zei Jo sephine, ’als een overvaller mij in het maanlicht goed ziet is het best mogelijk, dat hij meer schrikt dan ik’. Vele oudere Moergestelnaren zuilen zich Me vrouw van Dusseldorp herinneren als een door tastende, welbespraakte vrouw, die als ze dacht, dat iemand onrecht werd aangedaan, geen blad voor haar mond nam. Toen ze 70 werd is ze naar de Noord-Oostpolder getrok ken, waar ook haar zoon Bernard woont. Zij is tot op hoge leeftijd nog op velerlei manieren ak- tief geweest. Jammer genoeg verblijft zij sinds enige jaren in een verpleeghuis, en kan ze niet meer spreken. Maar volgens een van de zonen, heeft ze toen ze nog wel kon praten veel over Moergestel verteld, maar ook vele Moergestelnaren spraken over haar. Het was voor ons dorp een bijzondere vrouw, dit eerste vrouwelijke raadslid der ge meente Moergestel! Misschien wordt er nog wel eens een straat of plein naar haar vernoemd... Gerard Kuijpers

Weekblad Moergestels Nieuws | 1994 | | pagina 7