i 6 Oktober 1944: zwarte dag voor familie van Dusseldorp 1 8 SS Interessante Ontmoetingen (13) F F Op 6 oktober a.s. is het 50 jaar geleden, dat Willibrord van Dusseldorp, toen 52 jaar, tengevolge van een granaatinslag is omgekomen. Het do delijk projectiel kwam terecht op ongeveer 15 m. afstand van de vijver naast de boerderij aan de Heirbaan 12 in Moergestel. Nu woont er Cees Timmermans. Enkele weken geleden heb ik met 2 zonen van Willibrord de plek bezocht, waar de familie van Dusseldorp zo’n tragische herinne ringen aan bewaart. 1< 18 bc ha da in dl ar M kj 6 Wie was Willibrord van Dusseldorp? Trouwen ’met de handschoen’ Terug naar Nederland De boerderij op de Heirbaan - Josephine Geise 1 MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 5 OKTOBER 1994 MOI Jose; Josephine van Dusseldorp-Geise anno 1994. Floor Bet Het is al weer ’n tijdje geleden dat we een verhaal publiceerden uit de serie ’Interes sante Ontmoetingen’. Vanaf deze week pik ken we de draad weer op en laten we, het in deze tijd passende, verhaal de revue pas seerde dat Gerard Kuijpers maakte over de familie van Dusseldorp. en ze is 10] ’1 p ai Vi Volgens zoon Dirk kende zijn vader waarschijn lijk zijn moeder Josephine Geise reeds, voor dat hij de eerste keer naar Indië ging. Omdat er in zo’n eerste verlofperiode van alles zakelijk gere geld moest worden, waren die 9 maanden meestal te kort om ook nog te trouwen. Men had daar de Op 6 oktober a.s. is het 50 jaar geleden, dat Wil librord van Dusseldorp, toen 52 jaar, tengevol ge van een granaatinslag is omgekomen. Het do delijk projectiel kwam terecht op ongeveer 15 m. afstand van de vijver naast de boerderij aan de Heirbaan 12 in Moergestel. Nu woont er Cees Timmermans. Enkele weken geleden heb ik met 2 zonen van Willibrord de plek bezocht, waar de familie van Dusseldorp zo’n tragische herinne ringen aan bewaart. De 2 kinderen, resp. Dirk de oudste en Wil de derde uit het gezin, dat bestond uit 5 zonen, wa ren 50 jaar geleden getuige van het verschrikke lijke ’ongeluk’. Het is een emotionele ervaring als je de verhalen aanhoort van hoe het allemaal ge beurd is. Er zijn overigens door de oorlogshandelingen in 1944 in Moergestel nog meer slachtoffers geval len; o.a. Corry van de Wal, 14 jaar, en Wout van Dijk, 71 jaar. Gaarne wil ik er de lezer op wijzen, dat in het boek van Noud Smits: ’Oorlog en be- vrijding’ uitvoerig op deze trieste gebeurtenissen wordt ingegaan. De bakermat van de familie is het middenbra- bantse dorpje Waspik. De ouders van Willibrord zijn later naar Bergen op Zoom verhuisd en daar is hij in 1892 geboren. Zijn vader had daar toen een oesterkwekerijVolgens zoon Wil, fotograaf in Tilburg, hebben de van Dusseldorpen een fa miliewapen, waar op het schild een gans staat af- gebeeld. Het is wel duidelijk wat die grote witte vogel betekent; je moet maar eens ’s nachts een huis naderen, waar men ganzen heeft. Die beesten zijn onmiddellijk klaar wakker en laten zeer luidruchtig horen, dat er vreemd volk in de buurt is. De afbeelding van de gans in het wapen van de familie van Dusseldorp betekent dus: waakzaamheid! Dat die waakzaamheid geboden was benadrukt zoon Dirk, want het was ook in die tijd, dat zijn vader jong was, zwaar knokken om een behoor lijke positie op te bouwen. Een broer van zijn vader heeft het tot notaris gebracht (over deze man later meer) en een andere heeft in Deven ter tropische landbouw gestudeerd. Willibrord heeft de ’Tropische suikerschool’ in Amsterdam gevolgd. Toen de eerste wereldoor log in 1914 uitbrak, moest hij in militaire dienst. Vanwege die oorlog moest hij 4 jaar in dienst blij ven. Hij volgde er een officiersopleiding, hij wil de zelfs piloot worden, maar het liep allemaal an ders. Door tussenkomst van een van zijn broers solliciteerde hij bij de Deli-maatschappij, met standplaats Medan (Noord-Sumatra) in het toen malige Ned. Indië. In 1920 vertrok hij uit Neder land. Hij kwam op een tabaksplantage terecht. De Delitabak is wereldberoemd. Door zijn vol ledig gave dekbladen is hij uitermate geschikt voor de fabricage van de grote Bolknak-sigaren. Deze dure sigaren mochten natuurlijk geen ’valse trek’ hebben. Gerard dammers. Al meer dan vijf generaties (zelfs nu nog) werken ze in agenturen. Josephine Geise stamt uit een groot gezin. Een van haar broers werd directeur van een grote bank en een ande- Hij vervolgt: ’Mijn moeder heeft een zeer goe de MULO-opleiding gevolgd in Rotterdam. Een van de beste uit die omgeving. Ze had graag doorgestudeerd, doch door het veel te vroege overlijden van haar moeder, moest ze in het grote gezin helpen, er waren 12 kinderen. Door zelfstudie en erg veel lezen sprak ze later toch vloeiend Engels, Duits en Frans. In 1962 zijn mijn vader en moeder op de hierboven om schreven manier getrouwd; na ca. 2 jaar is ze mijn vader naar Medan gevolgd.’ In Indonesië werden 3 kinderen geboren en wel Dirk, Bernard en Wil. De tijd van 1928 tot 1939 is een periode van hard werken geweest. De cri sisjaren gingen ook in Ned. Indië niet probleem loos voorbij. Vader Willibrord wilde op een ge geven moment echter voorgoed naar Nederland terug. Hierbij speelde ook een rol, dat de interes se voor de Deli maatschappij wat over was. Hij kon zich met heel veel zaken niet verenigen. Ook de wereldpolitiek voorspelde een naderend on heil. Er werd regelmatig voor gewaarschuwd, dat Nederland met het grote buurland Duitsland in Wil van Dusseldorp: ’De natuur op Noord-Su matra waar Willibrord werkte, was ongelooflijk mooi. Mijn moeder vertelde er later prachtige verhalen over, o.a. over het schitterend in een vulkaankrater tussen de bergen gelegen Toba- meer. Er moest overigens hard gewerkt worden; alleen 's zondags vrij, als het werk het toeliet. Een minimaal contract was 6 jaar en in die tijd mocht men niet trouwen. Na de eerste 6 jaar was het mogelijk om de arbeidsovereenkomst te ver lengen. Na iedere periode van 6 jaar kom men een grote vakantie van 9 maanden opnemen, door te brengen in Nederland. In die periode kon men dan eventueel ook een vrouw zoeken om mee te trouwen...’ PAGINA 6 oorlog zou komen. Willibrord vreesde ook, dat Japan niet rustig zou blijven. Tk heb’, zegt Dirk, ’voor zijn profetische blik een grote bewondering gekregen’. Vader Willi brord zei: ’De Duitsers zijn beangstigend, maar de Jappen zijn nog afgrijselijker’. ’Voor veie fa milieleden, vrienden en bekenden zijn de voor spellende woorden van mijn vader op een ontstel lende manier uitgekomen. Talloze mensen zijn omgekomen. Van de vele mannen, die door de Jappen gevangen waren genomen, werd er een groot aantal per schip naar Birma afgevoerd. Tij dens een van die eerste zeereizen werd er eens een schip door Japanse vliegers gebombardeerd. Di verse vrienden zijn daarbij verdronken. Ook de beruchte ’Dodenspoorweg’ in Birma eiste vele le vens en ook in de kampen in Indië, waar veel vrouwen en kinderen verbleven, maakte men on voorstelbare dingen mee. Eind 1939, (de oorlog tussen Duitsland en Polen was reeds uitgebroken) keerde het gezin met het m.s. Oranje naar Nederland terug. De reis via de Indische Oceaan en het Suezkanaal verliep voor spoedig. Maar in de Middellandse Zee stokte het vervoer. Om veiligheidsredenen voer de boot niet door naar Nederland. Ze legde in Genua in Noord-Italië aan omdat het varen via de Straat van Gibraltar en de Golf van Biscaje door de zee- mijnen al levensgevaarlijk was geworden. Dus met de trein van Genua naar Den Haag. Het was een moeilijke reis met lange wachttijden aan de grenzen; bovendien was de gehele trein geblin deerd. Alhoewel Italië nog niet met Frankrijk in oorlog was, was toch de verhouding tussen dit land en het Italië van Mussolini reeds zeer gespannen. Uiteindelijk geraakten ze toch in het vaderland. Op 25 september jl. werd deze foto gemaakt van de gebroeders van Dusseldorp tegen het decor van onze Moergestelse kerk. Van links naar rechts: Dirk (63): Professor sociologische aspecten van de ontwikkelingsplanning uit de Derde Wereld te Wageningen. Bernard (59): Landbouwvoorlichtingsdeskundige te Creyel N. O. -polder. Wil (57): Technisch fotograaf te Tilburg. Floor (55): Beeldend kunstenaar te Broek in Waterland N.H. Gerard (51): Hotel-Restaurant-manager in Natal Indisch-Afrika. re trad in bij de orde van de Franciscanen en bracht het later zelfs tot Missiebisschop in Indo nesië. Heel de familie Geise had een grote belang stelling voor kunst en muziek. ’Zowel de fami lie Geise als de familie van Dusseldorp waren heel goed katholiek’, zegt Dirk. Vader Willibrord van Dusseldorp heeft eind ja- ren dertig deze boerderij gekocht van zijn broer Gerard, de fameuze ’notaris’ in Rotterdam, en van advocaat Dekkers, eveneens uit de Maasstad. Deze beide heren waren betrokken bij de ontgin ning en herverkaveling van het ’Moergestels Broek’. Ze bezaten ook het landgoed ’Stille Wil le’. Advocaat Dekkers had hierop ook een zo- ■..s volgende oplossing voor gevonden: ’Trouwen met de handschoen’. Deze manier van trouwen is een typisch Nederlands gebruik. Met de hand schoen trouwen betekent, dat de bruid hier in Nederland trouwt met de gemachtigde van de af wezige bruidegom. Die mogelijkheid hebben toendertijd vele tropengangers benut; zo ook Jo sephine Geise en Willibrord van Dusseldorp. Josephine van Dusseldorp-Geise is in 1904 in Rotterdam geboren. Haar vader was een beken de textiel-commissionair. Hij werkte o.a. voor Schutterveld, van Heek en voor de fam. van Be- souw uit Goirle. De Geisses zijn echte Rotter- men in di seldc WüIj huui wool men: 1940 met had veel bore Vad reed ’Ste rand deri geer Will gebi had. kleit Onl; nog kers de h wen l er ti ene brat mei nig. ren: per: van lang Dir den ker zing ut,, .at: V 4 J

Weekblad Moergestels Nieuws | 1994 | | pagina 6