K Eetfestijn voor neushoorns I B^T ER UIT 1 OP SLOT j I 0 -I 1 ku Nieuw cursusaanbod Sonnevanck I t .■/omroep brabarrt f Nieuwe heemkunderubriek ’Het Aardsch Paradijs’ bij Omroep Brabant Gem Donde een ge tehuis Na de feestweek.. Voor wie? Wat kost het de deelnemer? Cursistenbegeleiding Hoe wordt er gewerkt? Wat is Sonnevanck? Waarom naar Sonnevanck? Twi voll MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1994 MOEI BIEB NIEUWS’ I dierentuin een maaltijd krijgen voorgeschoteld en dit Hoofd van de biblitoheek, Jolanda Jansen, overhandigt de prijs en bloemen aan Mevr. R. Mulders. Als afsluiting van de feestweek overhandigde bibliotheek-voorzitter Hans Vos bloemen aan de me- instelling voor u. VOOnOMNG «KDRUVEN Een boom, een dorpsgezicht, een raadhuis, een fietspad. Meestal staat niemand erbij stil, maar toch zit er achter die zo gewone bekende zaken Het Aardsch Paradijs, elke donderdag even na half 1. Uitsis Auda< TSC .Auda Auda Oiste LON Auda Caste RKT Auda De ag< 1. O 2. T J. V ve Vi de 4. Ir 5. V oi b< ki 6. V m te Si 7. V tii 8. V hi 9. V st hi 0) 10. V dewerksters Riky van den Meijdenberg, Jeanny Tolboom, Mieke van Gils, Ida de Vries en Jolanda Jansen. een Joods monument in Waalwijk, een beltmo- len in Kaatsheuvel, en een bosgebied met de ’Paradijsbrug’, allemaal hebben ze hun eigen verhaal. En in ’Het Aardsch Paradijs’ zullen ze elke donderdagmiddag even na half 1 allemaal te horen zijn. Natuurlijk zullen ook vragen en suggesties van luisteraars in de nieuwe rubriek behandeld kun nen worden. Ook een overzicht van activiteiten middels een speciale heemkunde-agenda is een vast onderdeel van de rubriek. vaak een hele geschiedenis. Ook Midden-Bra- bant, de regio Tilburg-Waalwijk, kent talrijke bijzondere plekken, gebouwen of voorwerpen. In de nieuwe heemkunderubriek ’Het Aardsch Pa radijs’ gaat Omroep Brabant daar vanaf donder dag 1 september wekelijks aandacht aan beste den. In de eerste aflevering zal onder meer de cu rieuze maar toch nauw met Midden-Brabant ver bonden naam ’Het Aardsch Paradijs’ verklaard worden. In het drukke leven van alledag valt het meestal niet eens op. En als het opvalt, weten we er vaak zo bitter weinig van. Een fietspad in Goir- le was vroeger een treinverbinding. Het Halve Zolenlijntje in de Langstraat kent ook zijn spe cifieke geschiedenisDe torens in De Beerzen, het Tilburgse paleisraadhuis, het Beis Lijntje, Me dat sch de koi tigi ge do ge' Rc Zojuist hebben we een enerverende maar geslaag de feestweek achter de rug. Een korte terugblik. Maandagmiddag werd door het ophangen van de vaandels, gemaakt door leerlingen van de Biene- kebolders, Graaf van Ursel, Hertog Jan en Peu terspeelzaal Janneke, de feestweek geopend. Graag willen wij hierbij de kinderen die de vaan dels gemaakt hebben nogmaals bedanken voor de mooie werkstukken. Ook na de feestweek blijven de vaandels hangen! Dinsdagavond hebben circa 60 personen, onder wie veel oud-medewerkers, het slechte weer ge trotseerd om naar een op dreef zijnde Jan Naaij- kens te komen luisteren. Woensdagmiddag werd de bibliotheek bevolkt door zo’n 40 drie-, vier-, vijf- en zes-jarigen die O -'•5 Alle mensen die niet meer leerplichtig zijn, geen volledig dagonderwijs volgen, maximaal mavo hebben en wonen in: Berkel-Enschot, Dies- sen,Haghorst, Goirle, Haaren, Hilvarenbeek, Es beek, Biest-Houtakker, Moergestel, Oisterwijk, Udenhout, Biezenmortel kunnen aan onze acti viteiten deelnemen. Sonnevanck is een instelling, erkend en gesubsi dieerd door de gemeente, het ministerie van On derwijs en Wetenschappen en het Regionaal Bestuur voor de Arbeidsvoorziening. Omdat de ze vorm van onderwijs zo belangrijk is, worden de eigen bijdragen zo laag mogelijk gehouden. De eigen bijdragen staan aangegeven in het pro grammaboekje dat verkrijgbaar is bij de Openba re Bibliotheken. Alleen bij voldoende deelname starten de cur sussen. Deelnemers kunnen een afspraak maken met een van de cursistenbegeleiders om te bekijken aan welke cursus men het beste deel kan nemen en op welk niveau. Indien gewenst kan ook een lan ger leertraject worden uitgezet. Na aanmelding voor een cursus in de Basiseducatie, wordt u uitgenodigd voor een gesprek. Wekelijks, op een vaste tijd: ’s morgens, ’s mid dags of ’s avonds. Er wordt gewerkt in kleine groepen, zodat iedereen aan bod komt. Veel groepen komen bijeen in het gebouw van Sonne vanck in Oisterwijk en in het Jan van Besouw- huis in Goirle. Bij voldoende deelname worden cursussen ook in de andere gemeenten georga niseerd. Voor sommige cursussen moet u elke week wat tijd besteden aan huiswerk. In het kennisma kingsgesprek hoort u hier meer over. Kinderop vang is mogelijk. Meer informatie of aanmelden? Bel of schrijf naar Sonnevanck, Kerkplein 28, 5061 EB Oisterwijk, tel. 04242-82491 ma. t/m do.: 9.00-13.00 uur. Het nieuwe cursusaanbod schooljaar 1994-1995 is uit. Het nieuwe programmaboekje is gratis verkrijgbaar bij de Openbare Bibliotheken en bij Sonnevanck, Kerkplein 28 in Oisterwijk. Sonnevanck is de naam van een oude villa in Oisterwijk, hier ging in 1960 het ’Mater Amabi- liswerk’ van start. Nü staat de naam ’Sonne vanck’ voor een instelling die voor 8 gemeenten volwasseneneducatie uitvoert. Vanaf 1 juli 1993 is Sonnevanck een afdeling van de Stichting Volwasseneneducatie Midden-Brabant. Sonne vanck is sinds kort gehuisvest in een vernieuwd pand aan het Kerkplein in Oisterwijk. Hier ko men volwassenen om allerlei zaken te leren. Daarnaast worden er oor lessen verzorgd in de andere plaatsen van het werkgebied van Sonne vanck. jaarlijks nemen ruim 1000 personen deel aan de activiteiten van Sonnevanck. Sonnevanck stelt zich tot taak mensen die dingen te leren die nodig zijn en het dagelijkse leven, zodat ze beter kunnen functioneren in de eigen situatie en in de samenleving. Daarnaast worden cursussen gege ven gericht op het krijgen van werk of om een beroepsopleiding te kunnen gaan volgen. - Wilt u de Nederlandse taal beter beheersen? - Wilt u beter leren rekenen? - Wilt u uw zelfvertrouwen vergroten? - Wilt u meer inzicht in de maatschappij en allerlei belangrijke thema’s? - Wilt u beter functioneren in de samenleving? - Wilt u uw kinderen kunnen helpen met hun huiswerk? - Wilt u zich voorbereiden op een beroepsop leiding of MAVO? - Wilt u (als de kinderen ouder zijn) weer aan het werk? Als u op een of meerdere vragen met ja hebt geantwoord, dan is Sonnevanck de onderwijs- Auda Door stellii spon comp hoop den, Hier, gespt ning hoe g kan cy Rijnen en de Kruiswoordpuzzel door Me vrouw R. Mulders. Dhr. Loosveld verrichtte de trekking. Beiden hebben hun prijs, respectievelijk een boek en een gratis lidmaatschap van de biblio theek voor 1 jaar, in ontvangst genomen. ’s Avonds vertelde mevrouw J. van Diessen aan belangstellenden over haar collectie devotionalia die te bezichtigen waren bij de tentoonstelling ’de Brabantse mens en zijn geloof. Tenslotte willen wij iedereen bedanken die per soonlijk danwel schriftelijk ons gefeliciteerd heb ben met het jubileum en ons een prettige week toegewenst hebben. Voor ons een reden te meer om onverkort door te gaan met het zorgen voor een goede bibliotheekvoorziening in Moergestel! Tot ziens in de bibliotheek. De bibliotheekmedewerkers. PAGINA 10 Omroep Brabant denkt met de komst van het ’Aardsch Paradijs’ in een groeiende behoefte te voorzien. Steeds meer mensen onderzoeken na melijk de geschiedenis van het eigen dorp of de eigen familie, steeds meer mensen zijn te vinden in de stads- en streekarchieven, steeds meer men sen volgens heemkunde-cursussen. naar het feestelijke voorlezen kwamen luisteren. Het liefst waren ze allemaal bij onze voorleesster op de schoot gekropen. Zo spannend was het verhaal. Op donderdag maakten veel mensen gebruik van de mogelijkheid om alle boeken, cd’s, tijdschrif ten enzovoorts in te leveren waarvan de uitleen termijn al (lang) was verstreken. Alleen op deze dag was dat gratis. Tot slot werden de laatste dag van de feestweek, uit de vele inzenders, de prijswinnaars van de prijsvraag bij de tentoonstelling waar is de beer van Boukje en de kruiswoordpuzzel bekend ge maakt. De prijsvraag werd gewonnen door Nan- Het gebeurt niet iedere dag dat dieren in een dierentuin een maaltijd krijgen voorgeschoteld en dit bereid door een van Nederlands meest gerenommeerde koks! Op zondag 4 september jl. trakteerde cuisinier Cas Spijkers van ’De Swaen’ in Oisterwijk de acht breedlipneushooms van safaripark ’De Beekse Bergen’ op een luxe diner.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1994 | | pagina 10