mo 2 "Nierziekte I te herkennen" ZUIVER OMDAT' MOET NIERSTICHTING A Het is beslist geen peuleschilletje" GIRO 388.000 Meer informatie NA 30 JAAR DIEET NU AAN DE DIALYSE u D< ec vo nu mi HUISARTS HANS WESSELS LET OP RISICOGROEPEN Al Giro 388.000 NIERSTICHTING MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1994 PAGINA 10 de nieren uitgescheiden wordt, hoe nieren bleken niet goed meer te wer- op haar 28ste via vele leden ben ik met CAPD begonnen, dat Hard achteruit aan de kunstnier moet. Het is belang rijk om het nog gezonde deel van de nier niet méér te belasten dan nodig is. Dat deel moet harder werken dan nor maal, dat slijt eerder en daar moet je dus heel zuinig op zijn. Dialyse De gebeurtenissen deel ik nu in als Nier Stichting Nederland Postbus 2020 1400 DA Bussum Telefoon: 02159-15057 indruk op me gemaakt. Ik verbaas me iedere keer weer hoeveel tijd en ener gie dialyse-patiënten moeten steken in hun behandeling. Wat ze er alle maal voor over moeten hebben om in leven te kunnen blijven. Daar is moed en doorzettingsvermogen voor nodig, dat stralen ze wel uit. maar ik ben blij dat ik kan blijven leven. Ik ben nog steeds moe, maar op mijn manier probeer ik wanneer jonge mensen maar steeds urineweginfecties hebben. Het kan zijn Wanneer u meer wilt weten over de nieren, nierziekten en behandeling kunt u over het volgende voorlichtings materiaal van de Nier stichting beschikken: ik ook bijna niet meer. Vocht en afval stoffen moeten bij mij op een andere manier uit het lichaam: ik heb een slangetje in mijn buik gekregen waar mee ik spoelvloeistof in en uit mijn Preventief denken Preventief denken vind ik ontzettend belangrijk inhethuisartsenvak. Je moet proberen te voorkomen dat een nier- patiënt moet gaan dialyseren omdat het te laat is ontdekt. Nu maak ik misschien wel heel veel mensen onge rust, dat is niet de bedoeling. Niet iedereen krijgt zomaar een nierziekte. Maar mensen die behandeld worden voor hoge bloeddruk, urineweg infecties, suikerziekte of die een erfe lijke nierziekte in de familie hebben zouden om de zoveel tijd gecontro leerd moeten worden op hun nier functie. In mijn wachtkamer heb ik een folder van de Nierstichting staan. Daarmee te spoelen, waarom een restaurant vragen om ergens te ik voor CAPD heb gekozen is dat ik nu weer alles mag eten en drinken. Na dertig jaar dieet leek me dat zo heer lijk. Hoewel, ik durf nog steeds niet heel zout te eten. Dat blijft in je ge griefd. Maar het smaakt me ook niet Vier keer per dagmoet mevrouw Abrahami de spoelvloeistof die in haar buik zit vervangen. FOTO: Nierstichting mist voor haar ogen was aanleiding voor grondig onder- ren nog maar nauwelijks werken plas zoek. Twee maanden geleden is ze begonnen met dialyseren, haar nieren werken inmiddels helemaal niet meer. naar het ziekenhuis om urineonderzoekzien of de nieren ge'-d gen, hart en werken. Ik kan zien aan de hoeveel heid creatinine, een afvalstof die door ech am dot i mu var sel dio ’W lijk eer j isc On we Of we kei wa ges gra Ka inti het allt so zei on: Uil Brt Au Brt Ois Au Au Cas Au Au Ro Prt Au WS Au Au Ois LC Au Cas RK Au Uit Au Au SV RK Au Hil Au: RK Au Pre Ne Au Ta: Au Au Ne' Au Ne Folders De Nierstichting heeft een twaalftal folders uitgegeven: 1hoe werken onze nieren?; 2) onderzoek van uw nieren, 3) hoge bloeddruk en uw nieren; 4) suikerziekte en uw nieren; 5) nier ziekte en zwangerschap; 6) kystenier- en; 7) nierstenen; 8) infecties van blaas en urinewegen; 9) nierfilterontsteking- en; 10) chronische nierinsufficiëntie; 11) dialyse; 12) niertransplantatie. U kunt de (gratis) folder(s) schriftelijk bestellen bij de Nier Stichting Neder land, Postbus 2020,1400 DA Bussum. Dokter Hans Wessels is 45 jaar en al 17 jaar huisarts: "Ik heb rond de tweeduizend patiën ten waaronder ongeveer vijf tig mensen die met hun nieren tobben. Dat zijn heel verschil lende mensen: kleine kinde ren met urineweginfecties, veertig plussers met hoge bloeddruk, mensen die al een tijd suikerziekte hebben of oudere mensen die veel medi cijnen slikken.... "Voor de huisarts is het moeilijk te zien of iemand het aan zijn nieren heeft. Als een patiënt bij mij komt met enorm opgezette enkels, armen en oogleden dan is het geen kunst, dan ziek ik gelijk dat het mis is met de nieren. Maar omdat nierziekten vaak zulke vage klachten geven als luste loosheid of hoofdpijn, is het moeilijk te herkennen. Het enige dat ik kan doen is heel alert zijn en in mijn achter hoofd houden welke ziektes met slecht werkende nieren te maken kunnen hebben. Nu komt het gelukkig niet goed de nieren nog werken. Als er te ken. Ze moest zelfs gaan dialyseren. kunnen mijn patiënten zelf informatie vaak voor dat iemand zomaar vanuit veel creatinine in het bloed zit is dat Op haar tachtigste aan de kunstnier. opvragen bij de Nierstichting. Het is voor haar, goed als de mensen zelf ook goed geïn- een nascholings- formeerd zijn." cursus gevolgd over nierziekten en Dokter Hans Wessel controleert in zijn praktijk regelmatig de nierfunctie van zijn 'risico groepen'. FOTO: Nierstichting Documentatiemap Voor de Openbare Bibliotheek ont wikkelde de Nierstichting een documentatiemap met als titel 'Hoge bloeddruk en uw nieren'. Slecht wer kende nieren kunnen een verhoging van de bloeddruk tot gevolg hebben. Omgekeerd kan een te hoge bloed druk de nierfunctie aantasten. De documentatiemap bevat hierover alle informatie en kunt u via het knipsel archief van de Openbare Bibliotheek raadplegen of voor f 5,- bestellen bij de Nierstichting. Boek 'De feiten over nierziekten' is de titel van een speciaal voor de geïnteres seerde leek geschreven boek. Het boek is door de Nierstichting uitgegeven en kan via de Openbare Bibliotheek wor den geleend. Het is te bestellen bij de Nierstichting door f 20,- over te maken op giro 388.000, onder vermelding van: 'de feiten'. het niets een vreselijke nierziekte blijkt een teken dat er iets aan de hand is met Dat was een hele ingreep te hebben. Mensen met bepaalde ziek- de nieren. Ook kan ik de urine onder- April dit jaar heb ik ten lopen het risico dat hun nieren zoeken; aan de hoeveelheid eiwit in de worden aangetast. Ik ben dus heel alert urine kan ik zien of de nieren nog goed hun behandeling omdat ik het gevoel op wat ik dan noem 'de risicogroepen'werken. Als de gehaltes te hoog zijn ga had dat ik er eigenlijk maar bitter wei- Die patiënten houd ik extra goed in de ik in overleg met de internist waar ik al nig van af wist. De cursus is een initia- gaten. jarenlang mee samenwerk. tief van de Nierstichting. In de cursus werd veel aandacht besteed aan wat Rood lampje Medicijngebruik wij als huisarts kunnen doen om nier- Bij mij gaat een rood lampje branden Ook bij oudere mensen die meer dan ziekten vroeg te ontdekken. Ik heb er twee verschillende soorten medicij- verbazingwekkend veel opgestoken, nen gebruiken ben ik op mijn hoede. Vroeger vond ik het moeilijk om het dat die infecties ontstaan doordat de Vorig jaar kwam een mevrouw van al creatininegehalte goed te interprete- urine niet goed wordt afgevoerd of bijna tachtig die zei dat ze zich zo moe ren, nu gaat dat een stuk makkelijker, zelfs terugstroomt naar de nier waar en suffig voelde. Toen ik me reali- Ik weet nu ook waar ik op moet letten het nu juist vandaan komt. Dan laat ik seerde dat ze al jaren lang veel medi- bij patiënten die dialyseren, of een foto's maken, het bloed controleren en cijnen gebruikte controleerde ik voor donornier hebben gekregen. De overleg eventueel met een specialist alle zekerheid haar nierfunctie. Haar patiëntendemonstraties hebben veel om er achter te komen of er iets met de nieren aan de hand is. Bij mensen met steeds terugkerende blaasontsteking controleer ik eens per twee jaar de nierfunctie. Hoe eerder je er bij bent hoe beter je kunt behandelen. Als je het op tijd ontdekt kun je namelijk met behulp van een dieet en medicijnen Mevrouw Abrahami kwam er proberen te voorkomen dat iemand omwegen achter dat haar nieren niet goed werkten. De is buikvliesspoeling. Omdat mijn nie- ook risico op een nieraandoening. Dus w, troleren om de zoveel tijd, kan ik vrij ben en ben ik helemaal binnenstebui- ging van 60% naar 20% nierfunctie. ik altijd maar vier uur de deur uit kan. eenvoudig met behulp van bloed en ten gekeerd. Alles is onderzocht, Ion- Daarom moest ik met een eiwitbeperkt Die tijd is steeds te vlug voorbij. Dag- ook de nieren. Het bleek dieet beginnen. Dat vond ik verschrik- trips maken is moeilijk omdat je tus- dat één nier heel klein was en dat de kelijk: vijftig gram eiwit per dag. Dat is sendoor moet spoelen. Dan moet ik in Maar de belangrijkste reden andere nier maar voor 50 tot 60 pro- bijna niets. Een heel klein beetje vlees, drie eetlepels groente. Bijna overal zit mogen wisselen, maar dat durf ik niet, eiwit in en ongeveer alles wat ik lekker Jonge mensen doen dat makkelijker, vind mocht ik niet meer eten. Die laat ste twee jaar vond ik een moeilijke tijd. Moeilijk Ik ben part-time gaan werken omdat Als ik langer dan vier uur weg ga, naar ik zo moe was, en uiteindelijk ben ik mijn familie bijvoorbeeld, dan loop ik meer. Laatst zaten we iets te éten en ik helemaal gestopt met werken. De laat- te sjouwen met zakken, en allerlei spul- zei: "wat is dat bitter", het was zout en ste maanden mocht ik ook nog maar letjes die ik nodig heb om de opening de anderen vonden het gewoon lek- heel weinig drinken omdat ik opge- bij dat slangetje schoon te houden; ik ker. zwollen armen en benen kreeg. Ik moet geen bacteriën in mijn wond of merkte aan alles dat mijn bloed niet buik krijgen. En ik mag mets vergeten. Nieuw leven goed meer was. Ik kreeg verschrikke- Je moet alles plannen. Je kan er geen Misschien wil ik wel op de wachtlijst lijke jeuk en uitslag. Ik voelde me zwak, dag niet aan denken. Het is beslist voor een nieuwe nier, maar eerlijk ge viel heel erg af. Mijn nierfunctie was geen peuleschilletje hoor! Al heb ik zegd moet ik nu helemaal nog niet naar 5% gezakt. Ik vroeg aan de dok- nog zo weinig zin om wéér te gaan denken aan een grote operatie. Eerst ter:'is dit het einde?'. wisselen, ik durf het niet een keer over moet ik dit verwerken en onder de te slaan. Ik wil niet meer meemaken knie hebben. Ik vind het moeilijk dit wat ik de laatste twee jaar heb meege- nieuwe leven, maakt. Ik kon ook voor een andere vóór of na de dialyse. Het is zo ingrij- methode kiezen: de hemodialyse, dan pend in je leven.... Twee maanden ge- moet je twee of drie dagen per week nog alles te doen. "Ik was op vakantie in Griekenland en cent werkte. Ik was 28 en legde me er werd daar ziek. Ik kon niet goed meer bij neer. Ik was eigenlijk heel opge- buik kan laten lopen. Ik draag altijd Hoge bloeddruk zien; het was steeds zo mistig voor lucht dat ik nu eindelijk wist wat ik anderhalve liter vloeistof mee in mijn Mensen van middelbare leeftijd met mijn ogen. Ik ben naar huis terug ge- had. Ik kreeg medicijnen tegen hoge buik, die vloeistof trekt als het ware hoge bloeddruk of suikerziekte houd gaan en via de huisarts en de oogarts bloeddruk en moest dieet houden. Ik afvalstoffen uitmijn bloed. Ik benheel ik heel goed in de gaten. Hoge bloed- bij oogheelkunde terechtgekomen in mocht maar weinig zout gebruiken, blij dat ik met dit systeem in leven kan druk is slecht voor de nieren en soms het ziekenhuis. Ze konden maar niets Dat was niet zo zwaar. Het is bijna 28 blijven maar ik kan maar niet aan dat wordt hoge bloeddruk juist veroor- aan mijn ogen konden ontdekken, al- jaar goed gegaan. slangetje wennen. Waar ik ook erg aan zaakt door slecht werkende nieren, leen dat de adertjes waren gespron- moet wennen is dat ik altijd zo aan tijd Mensen met diabetes mellitus lopen gen. Iemand kwam daar op het idee Hard achteruit ben gebonden. Ik voel me geketend om mijn bloeddruk eens meten. Toen Opeens, binnen twee jaar, zijn mijn aan huis. Ik wissel om de vier en half 'anneer ik twijfel, of gewoon wil con- bleek ik heel hoge bloeddruk te heb- nieren heel hard achteruit gegaan. Ik uur de vloeistof. Dat betekent dus dat ging van 60% naar 20% nierfunctie. ik altijd maar vier uur de deur uit kan. Nationale collecte 25/9-1/10 1994

Weekblad Moergestels Nieuws | 1994 | | pagina 10