Intekenen op boek over ’Oorlog en Bevrijding Programma Bevrijdingsfeest krijgt definitieve vorm s Yoga PAGINA 7 MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1994 5 Intekening op het boek ’Oorlog en Bevrijding van Moergestel’ door: Naam Adres Woonplaats: Postcode: Telefoon Datum Handtekening: MTV komt met twee extra uitzendingen Het boek, dat handelt over de oorlogsjaren en de bevrijding van Moergestel, is bijna klaar om uitgegeven te worden. Het boek omvat, naast de pagina’s tekst, ongeveer 275 foto’s en verschijnt op A4-formaat. Het is genaaid/gebonden, voor zien van ’n harde kaft met stofwikkel, kortom, een sieraad voor uw boekenkast. Om in het bezit te komen van dit boek dient u een bedrag van f 39,90 over te maken op bankrekeningnummer 13.45.05.042 ten name van A. Smits inz. Boek ’Oorlog-Bevrijding’ De Hoefkens 21 5066 BX Moergestel. Ook in het boek aandacht voor Carol Schade, toegevoegd aan de Staf van Prins Bernhard. Door het bedrag over te maken, tekent u in op het boek. Uw naam zal in een apart register van ’intekenaars’ in het boek opgenomen worden. Het is derhalve ge wenst over uw juiste naam en adres te beschikken. Verzocht wordt daarom on derstaand formulier in te vullen en in de bus te stoppen op het adres: De Hoef kens 21 U krijgt dan zo spoedig mogelijk, na het van de persen rollen, te horen waar en wanneer u in het bezit gesteld wordt van het door u betaalde boek. Bevrijdingsmonument Hele klus Bekostiging Wat is yoga? Zwangerschapschaps-yoga In het weekend van 29 en 30 oktober wordt in Moergestel het feit her dacht dat precies 50 jaar geleden de Schotse bevrijders voet op Moer gestelse bodem zetten. Een speciaal daarvoor in het leven geroepen comité heeft het program ma van dat weekend inmiddels definitief vormgegeven. Bevrijdingsvuur Bevrijdingscomité Voorproefje op zaterdag Zondag hoofdmoot 6 en ee MO. Kunstenaar Hans van Brunschot bezig met het aanbrengen van de waslaag op het beeld. te gendarische Moergestelse mirfitonfanfare ’De Klomp’ is voor deze gelegenheid weer tot leven geroepen. te 1. ur '5, IU- >e- ia- d, ek Le- let ie- ■n, te en tii- :n ie :r- ld. ai- !e- >a- ?al ui en an n- h- al- an :rs jp Al ’n aantal maanden is onze plaatselijke kunste naar Hans van Brunschot bezig met het vervaar digen van het Bevrijdingsmonument dat op zon dag 30 oktober, na de optocht om 15.15 uur, zal worden onthuld. Het monument, uitgevoerd in brons, bestaat uit een beeld van generaal Barber, de opperbevel hebber van de 15e Schotse Divisie. Met het 3e tankbataljon en manschappen van de genie, was generaal Barber verantwoordelijk voor de bevrij- ding van ons dorp. De rijzige persoon, 2.03 me ter lang was hij, wordt levensgroot vereeuwigd. Het beeld wordt geplaatst op een sokkel die 70 cm. hoog is. De sokkel op zijn beurt is onderdeel van een zitbank. In de bank komt een plaquette met daarop de 7 emblemen van de Schotse batal jons die bij onze bevrijding betrokken waren, en het gemeentewapen van Moergestel. De bank is aangeboden, en wordt ook vervaar digd, door ons plaatselijke Aannemersbedrijf Gebr. Janssen. De Zonnebloem afd. Moergestel organiseert re gionaal ’n ontspanningsmiddag op donderdag 22 september a.s. in de Vrachtkar te Reusel. Het wordt ’n middag met voor elk wat wils, geheel verzorgd door bekende radio en t.v.-artiesten. De presentatie word verzorgd door: Hans van Willigenburg. Verder werken hier aan mee: Frank Wilson, Donna Lynton, Vader Abraham en het duo De Rosnikovs. Onkosten: 17.50 in ch vervoer, ’n kopje koffie en ’n consumptie. Mocht u slecht ter been zijn of rolstoelgebonden, geen nood, er is voldoende begeleiding aanwezig. Aangezien er maar ’n beperkt aantal plaatsen zijn, is spoedig opgeven gewenst doch uiterlijk 3 september. U kunt zich opgeven bij: C. van de Loo, tel.: 1492, J. van Beers, tel.: 2368, J. Bee- rens, tel.: 2376. De totstandkoming van het monument is bepaald geen gemakkelijke klus geweest. Zo is men ook zoek gegaan, en men heeft het ook gevonden, naar foto’s van de generaal en de kleding die hij droeg. Tot uit Schotland moest daarvoor mate riaal komen. Uiteindelijk slaagde men erin om Moergestelnaar Koos Guijt (2 meter en 214 cm lang!), wonende in De Hoefkens, te laten pose ren in oorspronkelijke Schotse kleding. De vele foto’s die werden gemaakt gebruikte Hans om het beeld te maken. Ondertussen is hij, nadat het beeld is uitgesne den uit tempex, bezig het te voorzien van ’n laag was. Voor het hoofd van de generaal is Hans nog op zoek naar een persoon met, zoals hij zegt, ’ge lijkende gelaatstrekken’. Over ’n viertal weken kan het beeld dan naar Kunst- en Bronsgieterij Ton van Schalen in So- meren, die het vervolgens in brons gaat gieten, ’n Zeer nauwkeurig werk dat met uiterste preci sie dient te gebeuren. Voor de totstandkoming van het monument zijn natuurlijk gelden nodig. Inmiddels is ’n groot aantal bedrijven in Moergestel verzocht om hun medewerking in deze, ’n Aantal daarvan heeft ondertussen ook al toezegging gedaan het monu ment mee te willen bekostigen. Ook is er een aan zienlijke subsidie verstrekt door de Stichting Fondsenwerving Militaire Oorlogs- en Diensten slachtoffers. We leven in een jachtige maatschappij, waarin we onszelf voorbij dreigen te rennen. Aan echte rust komen we niet meer toe. Terwijl ieder mens be hoeft heeft aan rust om aldus tot zichzelf te kun nen komen. Omdat te kunnen bereiken doen steeds meer mensen aan yoga. Een oude, maar zeer actuele leer, die tot doel heeft de mens tot rijpheid en zelfkennis te bren gen. Ze wil de mens laten leven in evenwicht met zichzelf en zijn omgeving. Ze brengt lichaam en geest met elkaar in harmonie, in evenwicht. Dit kan bereikt worden met behulp van bewe ging, van ademhalings, concentratie- en ontspan ningsoefeningen. Iedereen kan aan yoga doen, van jong tot oud, man en vrouw. Omdat het niet prestatiegericht is, bepaal je zelf hoe ver je wil gaan. Het is een persoonlijke weg. Zwangerschaps yoga geeft begeleiding aan aan staande ouders, die hun geestelijke en lichame lijke veranderingen, evenals hun verbondenheid met het nog ongeboren kindje, zo optimaal mo gelijk willen ervaren. Er wordt gewerkt met oefeningen, aandacht, ont spanning en ademhaling waardoor het lichaam van de zwangere vrouw soepel en ontvankelijk gemaakt wordt, zodat de overgang van baarmoe der naar buitenwereld voor de baby zo harmo nisch mogelijk is. De vrouw leert heel goed naar haar lichaam te luisteren en daardoor vertrouwen te hebben in haar eigen lichaam. Angst is immers een grote handicap tijdens een bevalling. Door angst raken de spieren gespan nen en wordt de bevalling bemoeilijkt. Daarom wordt er ook geleerd hoe je om kunt gaan met angst of pijn. Het is niet de bedoeling van yoga om pijn bij een Tijdens de onthulling van het monument, dat komt te staan op de plek aan de Raadhuisstraat waar onze bevrijders over ’De Reusel’ kwamen, wordt er ook een Bevrijdingsvuur ontstoken. Het vuur wordt gebracht door leden van Schaats- club ’De Vennen’, die het in estafette vanuit Maastricht naar Moergestel brengen. Het vuur wordt echter ontstoken in het Franse stadje Caen (een van de eerste Franse steden die bevrijd wer den) en vandaaruit gaat het naar de eerste stad die in Nederland bevrijd werd: Maastricht. Timing is hier natuurlijk van het grootste belang om de lopers precies op tijd in de Raadhuisstraat bij het monument te laten arriveren. Het Bevrijdingscomité heeft, vanaf het begin van de werkzaamheden, onder leiding gestaan van burgemeester Ter Veer. Door diens vertrek af gelopen week is het voorzitterschap inmiddels overgenomen door Noud Smits. MTV tenslotte, gaat rond de Bevrijdingsfees ten ’n tweetal extra uitzendingen verzorgen: één waarin de historie rond de Bevrijding wordt belicht (uitzending op woensdag 26 en donder dag 27 oktober om 19.00 uur) en één waarin het hele gebeuren rond het Bevrijdingsfeest aan bod komt (uitzending medio september). ’Moergestel-Nieuws’ zal u de komende weken uitvoerig op de hoogte houden van al wat er staat te gebeuren. Zaterdag 29 oktober krijgen de inwoners van Moergestel alvast een voorproefje op het eigen lijke programma dat ’n dag later plaatsvindt. Die zaterdag namelijk start in de voormiddag ’n aantal militaire voertuigen vanaf het St. Jansplein voor een tocht langs diverse Brabantse dorpen. De groep, als vereniging bestaand onder de naam ’Keep Them Rolling’, bestaat uit ruim 50 voer tuigen. De eigenaren van die voertuigen besteden het grootste gedeelte van hun vrije tijd aan het in orde houden ervan. bevalling te bestrijden, maar eerder om die pijn tegemoet te treden en te accepteren. Dat geeft het zelfvertrouwen wat voor een bevalling zo belang rijk is. De ademhaling is van groot belang bij yoga. Wie rustig en diep ademt is ontspannen en wie opper vlakkig en snel ademt is (op dat moment) on rustig en nerveus. Door bewust rustig en lang zaam te ademen glijdt de spanning van je af. Er zijn verschillende manieren van ademhalen die geoefend worden en die kunnen worden toege past in de verschillende stadia van de bevalling. De partner is (naast de deskundige), de ideale be geleider tijdens de zwangerschap en de bevalling. Daarom gaat men samen naar de zwangerschaps yoga. Door je samen goed voor te bereiden beleef je de zwangerschap, de bevalling en de geboor te heel bewust en kun je je kind een goed begin op deze aarde geven. >P g. id es te Op zondagmorgen 30 oktober wordt de dag be gonnen met een Eucharistieviering in onze paro chiekerk. Na de middag, om precies te zijn om 13.30 uur, wordt het startsein gegeven door de Bevrijding- soptocht. De optocht kent dezelfde route als de Carnavalsoptocht, dus begonnen wordt in de Schoolstraat. Vervolgens komt men door de Ko renstraat, Krijtestraat en Rootven, waarna men uitkomt op het St. Jansplein. Hier zal ’n zestig tal oud-strijders (Schotten dan wel te verstaan) de optocht gadeslaan. Aangekomen op het St. Jansplein wordt de op tocht ontbonden. Verrassende elementen zullen er in de optocht ze ker aanwezig zijn. Zo noemen we o.a. de aanwe zigheid van een Schotse pipe-band en ook de le- ’n Foto uit de serie die Hans van Brunschot maakte van Koos Guijt, de bewoner van De Hoefkens die de lengte van de rijzige generaal Barber op ’n Yi centimeter benadert. De houding en kleding geven een preciese weergave van het beeld zoals het er straks uit gaat zien. n- r- i). 8

Weekblad Moergestels Nieuws | 1994 | | pagina 7