Bibliotheek Moergestel bestaat in september 20 jaar Ad van den Boer Veel belangstelling bij heropening ’In den Korenmaaier’ Vit het gemeentehuis politie Gastouderopvang Moergestel Bezoekers welkom op champignonkwekerij Liberaal café in Moergestel op 8 september Zo is er maar éénl Touwtrekweekend KPJ Moergestel Bridge club ’Limiet’ (voorheen Rian) c. Scharen-Messenslijperij Graafschap Megenstraat 10, Oisterwijk Telefoon 04242-16833 Opgavestrook Touwtrekken In de week van 19 t/m 23 september van dit jaar viert de bibliotheek haar twintigjarig bestaan. Dit feit willen we niet zonder meer voorbij laten gaan. Binnenkort vindt u in ’Moergestel-Nieuws’ het feestprogramma van die week. Als voorproefje volgt hier het tweede deel van een korte be schrijving van de levensloop van deze twintigjarige. - 1980-1986 De bibliotheek zoekt mensen die willen voorlezen Buro ’76 tussen 17.00 en 19.00 uur niet bereikbaar... iryh| J PAGINA 11 MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1994 10 BIEB NIEUWS’ Kontaktpersoon: Telefoon: Adres: Woonplaats: Gemiddelde leeftijd van de ploeg: r Nu de vakanties voorbij zijn en de zon zich wat minder nadrukkelijk laat zien, is het weer tijd om aan serieuzere zaken te gaan denken. Na de va kantie komen er bij de gastoudercentrale weer volop aanvragen binnen, dus is de consulente weer driftig op zoek naar nieuwe gastouders. Nu bestaan er verschillende vormen van gastouder- schap. Binnen de kinderopvang bedoelen we daar mensen mee, die in hun eigen huis één of meerdere kinderen van werkende ouders opvan gen. De opvangtijden kunnen variëren van mi- Ploegnaam: nimaal 8 uur tot maximaal 40 uur per week, een en ander afhankelijk van de wensen van de vraa- gouder enerzijds en dat wat een gastouder kan en wil bieden anderzijds. Uiteraard ontvangt de gastouder een vergoeding voor de geboden akti- viteiten. Bent u geïnteresseerd geraakt en wilt u meer weten, dan kunt u tijdens de telefonische spreekuren kontakt opnemen met Ine Welten, de gastouderconsulente. De spreekuren zijn op maandag en donderdag tussen 9.00 en 16.00 uur onder nummer 04242-86452. voor het schooljaar 1995/1996 achterwege kan blijven. 10. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het uitbreiden met meubilair en on derwijsleerpakket ten behoeve van de zesde groep leerlingen van de openbare basisschool De Bienekebolders. 11Voorstel inzake bestemming gelden budget totale huisvesting voor Den Donk inzake concept-overeenkomst van erfpacht en opstal voor een berging, behorende bij Den Donk. 12. Voorstel tot niet-ontvankelijkverklaring respectievelijk ongegrond-verklaring van inge diende zienswijzen en tot vaststelling van het bestemmingsplan Oistelvoirt ’93. 13. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het opstellen van het bestem mingsplan Kom Moergestel II. 14. Voorstel tot het nemen van een voorberei- dingsbesluit voor gronden aan de Nieuwen- hoflaan. 15. Voorstel inzake het van toepassing verklaren van de Leidraad Veehouderij en Milieu. 16. Voorstel betreffende het jaarverslag over de uitvoering van de taken van het Bijdragenbesluit openbare lichamen Wet milieubeheer in 1993. 17. Sluiting. Op donderdag 25 augustus a.s. is er om 19.30 uur weer een Gemeenteraadsvergadering in het gemeentehuis. De agenda ziet er als volgt uit: 1. Opening. 2. Trekking stemmingsnummer. 3. Vaststelling van de notulen van de openbare vergadering van 23 juni 1994. 4. Ingekomen stukken en mededelingen. 5. Voorstel inzake het verlenen van ontheffing als bedoeld in artikel 44 lid 5 Gemeentewet aan wet houder P. Gerlach. 6. Voorstel tot het benoemen van een lid van het algemeen bestuur Bestuursacademie Zuid-Ne- derland. 7. Voorstel tot de tweede wijziging van de bouw verordening. 8. Voorstel inzake activiteiten in het kader van herdenking bevrijding Moergestel. 9. Voorstel tot het besluiten dat ingevolge het be paalde in de Tijdelijke wet bekostiging nieuwe basisscholen het a. stichten van een openbare school voor basison derwijs in het schooljaar 1995/1996 niet nodig is om te voorzien in voldoende gelegenheid tot het volgen van openbaar onderwijs en b. vaststellen van een Plan van nieuwe scholen Vorige week woensdag is ingebroken in een wo ning aan de Looijakker. Tussen 10.00 en 13.00 uur is de hele woning doorzocht. Er zijn cheques en sieraden gestolen. Ook zijn er etenswaren en koffie meegenoimen. Vermoed wordt dat de da ders met een bromfiets zijn. Afgelopen zondag is ingebroken in een café aan het St. Jansplein. Toen de caféhouder in de voor middag zijn café binnenkwam zag hij net een van de daders wegvluchten. Uit het café is geld weg gehaald uit de speelautomaat. Op de kruising Akkerweg (T31) Industrieweg gebeurde zondagmorgen omstreeks kwart over elf een aanrijding waarbij een 17-jarige jongen uit Loon op Zand gewond raakte. De jongen stak de Akkerweg over met zijn bromfiets en werd gegre pen door de automobilist uit Den Bosch. Uit het ingestelde onderzoek bleek dat de automobilist aanmerkelijk hader gereden moet hebben dan de toegestane 50 km per uur. Zondagavond raakte op de Industrieweg een 15- jarige jongen aan zijn hoofd gewond toen hij met zijn fiets tegen de fiets van een vriend botste. Hij werd met een ambulance overgebracht naar het St. Elisabeth Ziekenhuis te Tilburg. De Nederlandse champignonteelt houdt op za terdag 27 augustus een open dag. Zestien bedrij ven zetten dan hun deuren open voor iedereen die wil zien hoe de kleine witte paddestoelen op hun bed van compost groeien. Van 10.00 tot 17.00 uur zijn belangstellenden welkom. Ook in deze regio nemen bedrijven deel aan de open dag. Het zijn de kwekerijen van de familie W. op ’t Hoog, Heirbaan 2 te Moergestel, tel: 04243- 1608 en van de familie P. Kimenai, Eind- sestraat 25 te Dongen, tel: 01623-13235. Er zijn in Nederland ongeveer 750 champignon- kwekerijen. Ze zijn voornamelijk gevestigd in Limburg, Noord-Brabant en Gelderland. Teza men waren die bedrijven in 1993 goed voor een produktie van 190 miljoen kilogram champig nons wordt geraamd op 1,5 miljard kilogram. Een gemiddeld Nederlands champignonbedrijf produceert 250.000 kilogram per jaar. Er zijn echter grote kwekerijen waar jaarlijks meer dan 2,5 miljoen kilogram champignons worden ge oogst. Iets meer dan de helft van de produktie gaat naar de industrie, waar de champignons in glas of blik worden'verpakt. De rest wordt vers verkocht in binnen- en buitenland. Een enkele champignonkweker teelt ook andere paddestoe len. De teelt van shii-take gebeurt op kleine schaal. In Nederland zijn ongeveer veertig oester- zwamkwekers gevestigd. Onder de leiding van een nieuw hoofd, mevrouw Elly van Hoof stapt de Moergestelse bibliotheek de jaren tachtig in. Het zijn jaren waarin veel zal veranderen. De collectie van de bieb wordt ver der uitgebreid: naast boeken in gewone druk worden boeken in groot-letterdruk aangeschaft ten behoeve van diegenen die de gêwone letters niet konden lezen. De naslagcollectie werd ver der uitgebreid en hangmappen met knipsels over actuele onderwerpen waren aanwezig, evenals ta lencursussen. In 1981 werd het handmatige sys teem vervangen door een gemachineerd systeem. Dit nieuwe systeem betekende voor de biblio theek een belangrijke werkbesparing en een snel lere bediening aan de balie. In 1983 kondigde de regering forse bezuinigingen aan op het biblio theekwerk. Landelijk voerden de bibliotheken hiertegen aktie onder het motto: ’Help, Uw bi bliotheek verzuipt’. Ook de Moergestelse bibliotheek voert aktie om het publiek duidelijk te maken wat de gevol- Binnen de WD, afdeling Oisterwijk en Moer gestel, is het al jaren een goed gebruik om één keer per kwartaal een zogeheten ’Liberaal Café’ te organiseren. Zo’n ’Liberaal Café’ moet u zien als een ontmoetingsplaats voor politiek geïnteres seerden, waarbij natuurlijk wel wat, maar niet al leen over actuele zaken uit de plaatselijke en lan delijke politiek wordt gesproken. Op 8 septem ber a.s. zal in Moergestel voor de derde maal een Liberaal Café georganiseerd worden. De WD wil graag elke geïnteresseerde, dus ook geïnteres seerden van ALLE andere politieke partijen en politiek ongebondenen uit Moergestel, voor dit ’Liberaal Café’ uitnodigen. Het ’Liberale Café’ op donderdag 8 september, vanaf 20.30 uur in Herberg ’De Veerkes’ mag u eigenlijk niet mis sen. Tot ziens! Bestuur WD, afdeling Oisterwijk en Moergestel Op zaterdag 17 en zondag 18 september aan staande organiseert de KPJ Moergestel alweer voor de 1 le maal het touwtrekweekend. Op za terdagavond start de KPJ dit weekend traditio neel in de feesttent aan de Heuvelstraat 16 te Moergestel. De aanvang is om 20.00 uur. Op deze avond zul len de volgende artiesten optreden: Koos Alberts en Sugar Lee Hooper. Het geheel wordt tevens nog ondersteund door Radio Fantasy drive-in show. Zondag begint het Touwtrektournooi om 12.00 uur. Touwtrekken over water is iets anders als het touwtrekken op de traditionele wijze. Nu wordt vanuit bakken getrokken. Deze vorm van touwtrekken vergt meer tactiek, uithoudingsvermogen en inzicht dan het traditionele touwtrekken. Dit laat echter nie mand ervan weerhouden aan dit evenement mee te doen, gezien het aantal van ruim 60 teams die vorig jaar hebben meegetrokken. Gedurende de gehele dag wordt het toumooi muzikaal bij gestaan door radio Fantasy’s drive-in show. Het weekend wordt afgesloten door een optreden van niemand minder dan Arie Ribbens. Voor de kin deren is een speciaal kinderprogramma samen gesteld met onder andere optredens van een echte clown. Een ploeg bestaat uit 8 trekkers en een coach. Voor diegenen die zich nog willen opgeven kun nen dit doen door onderstaande strook in te vullen en te sturen naar een van de vermelde adressen. M. Ketelaars, Hild 4, 5066 CL Moergstel. J. Op ’t Hoog, Burg. Poortstraat 124, 5066 GG Moergestel. Vanaf dinsdag 6 september kunt U weer iedere dinsdagmiddag van 13.00 uur tot 16.00 uur brid gen in de ’Beurs’ in Oirschot. Nieuwe leden zijn van harte welkom. Voor infor matie kunt U contact opnemen bij H. Mulders, tel. 04243-3462. De bibliotheek wil in september weer van start gaan met het voorleeshalfuurtje voor jonge kin deren. Het voorleeshalfuurtje is op woensdag middag van 3 uur tot half 4 in de bibliotheek. Tijdens het voorlezen willen we de kinderen ken nis laten maken met nieuwe, maar ook spannen de, gezellige en verdrietige boeken. Voor het voorleeshalfuurtje zijn we op zoek naar enkele enthousiaste voorlezers, die op vrijwillige basis 1 of 2 keer per maand bereid zijn om op woensdag middag voor te lezen. Heeft u interesse of wilt u meer informatie dan kunt u kontakt opnemen met Jolanda Jansen van de bibliotheek. Tel: 04243-2243. gen van de bezuinigingen kunnen zijn. De ge volgen voor onze bibliotheek bleven beperkt tot (weliswaar flinke) verhogingen van de contribu tie. De gemeente droeg uit eigen middelen bij, zodat het aantal openingsuren gehandhaafd kom blijven op 14 uur pet1 week. Het aantal nieuwe materialen bleef hetzelfde. Ook werden er in 1984 een aantal aktiviteiten ge organiseerd zodat meer mensen uit de gemeen te nader kennis konden maken met de mogelijk heden van de bibliotheek. Zo werden er ten toonstellingen gehouden en keuzelijsten over ak- tuele onderwerpen ter beschikking gesteld. Voor de jeugd werd, net als in de voorafgaande jaren, op woensdagmiddag voorgelezen en er werd aan dacht besteed aan de Kinderboekenweek. In 1984 werd het 10-jarig bestaan gevierd met als thema: ’later als de bieb groot is’. Gedurende een week kon de Moergestelse bevolking zien wat een ’grote’ bieb zoal te bieden had. Een van de collectie-onderdelen die te zien zijn, de speelleer materialen, wordt korte tijd later in de collectie opgenomen. Ons redaktie-adres Oisterwijkseweg 43 is niet te bereiken tussen 17.00 en 19.00 uur. Dringende boodschappen,kunt u inspreken op de telefoonbeantwoorder. Afgelopen maandagavond hielden Ria en Jack Akkermans in hun slijterij Tn den Korenmaaier’ een heropeningsreceptie die door velen werd bezocht. De slijterij was daarvoor ’n aantal dagen gesloten geweest om (aan de binnenkant weliswaar) een com plete gedaanteverandering te ondergaan. Nieuwe rekken, ’n nieuwe toonbank en de vloer werd op nieuw gelegd. Het enorme assortiment aan verschillende drankjes heeft door de nieuwe inrichting een zeer overzichtelijke plaats gekregen. Vanaf gisterenmorgen (dinsdag) is de slijterij weer normaal geopend. Proficiat Ria en Jack en veel sukses voor de toekomst! Gemiddeld gewicht ploeg: Aankruisen wat van toepassing is: Dames Heren Jeugd/Gemengd.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1994 | | pagina 11