BERICHTEN I J. PERSOONS Winnaar fotowedstrijd Clarks Schoenen Mi ai MOO V H ■4i h Jagers van de WBE Moergestel EO letten op botulisme 1 I - 04117-1217 I I WWMI JAN MICHIELS COMPLETE WONINGINRICHTER PEUGEOT i I Gespecialiseerd in Peugeot en Ford Tevens vakkundig schade-reparatiebedrijf Erkend APK II en WN-bedrijf! De uiterste inlevertermijn voor kopij is ZATERDAG 12.00 UUR. Advertenties uiterlijk maandagavond. a: :ori- and dus f 4 Mk Diverse maten Michelin-banden: gratis montage en balanceren. Scherpe prijzen! AUTOMOBIELBEDRIJF REPARATIES VAN ALLE AUTO-MERKEN INDUSTRIEWEG 24 TELEFOON 04243 -1404 Vincentius Monniken in hitparade Wat te doen bij het aantreffen van kadavers. frit Kerkstraat 18 - Haaren Rootven36 - Moergestel 04243-1234 j Ons kerkgebouw St. Vincentius a Paulo Vroom Stichter Wat is botulisme eigenlijk? PAGINA 3 A2 ■W 1 lijk St. xn TvE BOVAG BOVAG BOVAG zit- of eethoek. Ook uw nachtrust heeft bij ons de volle aandacht. Kortom: bij ons vindt u een compleet woonprogramma. Heb daarom vrede met God, hoe je ook denkt dat hij moge zijn, houd vrede met je ziel in de lawaaierige verwarring met het leven. Met al zijn klatergoud, som berheid en vervlogen dromen, is dit nog steeds een prachtige wereld. Wees voor zichtig. Streef naar geluk. - Neem contact op met uw gemeente, Waterschap De Dommel (04116-57911) of WBE Moergestel eo (04242-82059) en geef de vindplaats door. - RAAK HET KADAVER ZELF NIET AAN!!!!!! le de er- 11 ;en len a.s. id- op en ers Juist voor de vakantie mocht Peter Ligtvoet, van de firma Ligtvoet en Nimco, '4- 1'^ Redactie: Ton van Elsdingen Sjef Nijtmans Jo van Os Julia van Rijsingen Ireen Stieger Peter Verheijen Vanwege de warme dagen van de afgelopen tijd is er weer een vergrote kans op botulisme. In den lan de zijn er reeds meldingen van deze ziekte binnen gekomen. In Noord-Brabant zijn er nog geen mel dingen. In Weert is er echter wel een geval ge constateerd. Op 10 juli j.l. is aan de jagers, vere nigd in de Wildbeheereeneid (WBE) Moergestel en omstreken, gevraagd hun watergangen extra in de gaten te houden en te letten op kadavers van vo gels of vissen. De eerste berichten zijn dat er (nog) geen dode dieren zijn aangetroffen. Het valt de ja gers op dat juist die watergangen waar in 1992 veel kadavers zijn aangetroffen de waterkwaliteit aan zienlijk verbeterd is. In tegenstelling tot dat jaar staat er een behoorlijke stroming in bijvoorbeeld de Voorste stroom in Oisterwijk. Dit zorgt ervoor dat het water koel, vers en zuurstofrijk blijft, waar door botulisme minder kans krijgt zich te ontwik- Volg de loop der jaren met gratie; ver lang niet naar een tijd die achter je ligt. Kweek geestkracht om bij onverwachte tegenslag beschermd te zijn, maar ver driet jezelf niet met spookbeelden. Vele angsten worden uit vermoeidheid en eenzaamheid geboren. Leg jezelf een gezonde discipline op, maar wees daar bij lief voor jezelf. Je bent een kind van het heelal, niet minder dan de bomen en sterren, je hebt het recht hier te zijn en al is het je niet duidelijk, toch ontvouwt het heelal zoals het zich ontvouwt en zo is het goed. Vincentius werd geboren in Pouy, een plaatsje in het Franse departement Landes, dat U niet meer op de kaart zult vinden, want in 1828 is het plaats je omgedoopt naar zijn grote zoon en De door Spaanse monniken gezongen dubbel-cd Canto Gregoriano met vestilde Gregoriaanse kerkzangen haalde enkele maanden geleden een hoge notering in de internationale hit parade. Onderzoek in Spanje heeft aangetoond dat 60% van de kopers tussen de 16 en 25 jaar is. Deskundi gen pijnigen zich de hersenen over de vraag waarom de met house en disco vergroeide jeugd zich plotseling mas saal overgeeft aan eeuwenoude reli gieuze muziek. Men schrijft het vooral toe aan een groeiende behoefte aan rust en bezinning in het vaak hecti sche, stressvolle bestaan van jongeren, en daarnaast aan een romantisch ver langen naar het verleden en naar oude waarden. vers van vogels, vossen en dieren. Eén gram kada- vermateriaal kan de dood betekenen voor 40 een- den. Om de uitbraak van deze ziekte te beperken is het noodzaak zoveel mogelijk kadavermateriaal uit het water te verwijderen. Stel vast waar u het kadaver (dode vissen, watervo gels of dieren) in het water hebt aangetroffen. - Ook levende dieren met verlammingsverschijnse len en/of een onnatuurlijk gedrag zijn hierbij van belang. Geniet zowel van wat je bereikt als van je plannen. Blijf belangstelling houden voor je eigen werk, hoe nederig dat ook moge zijn; het is een werkelijk bezit in de veranderlijke fortuin van de tijd. Betracht voorzichtigheid bij het zaken doen, want de wereld is vol bedrog. Maar laat dit je niet verblinden voor de bestaande deugd; veel mensen streven hoge idealen na en overal is het vol hel dendom. Wees jezelf. Veins vooral geen genegenheid. Maar wees evenmin cy nisch over de liefde, want bij alle dor heid is zij eeuwig als het gras. aan ■sus oor ida- ken >ro- de t is tar ten ng- Het nde tie, tio- un- :oe- :eer i en na- s is de ich :rs, rer- duwe Louise de Marillac, de Filles de La Charité (in Nederland: Zusters van Liefde), nog steeds de grootste reli gieuze zustercongregatie in de Rooms- Katholieke kerk. Bij dit alles was hij een onvermoeid be oefenaar van de werken van lichame lijke barmhartigheid. Zijn spiritualiteit was vooral gericht op de praktijk van eenvoud, armoede, nederigheid, zachtheid, versterving en zieleijver. Na zijn zaligverklaring in 1729 en hei ligverklaring in 1737 werd hij door paus Leo XIII verheven tot patroon van alle verenigingen van liefdadigheid en van de ziekenhuizen. De Vincenti- usvereniging, een vereniging van rooms-katholieke leken, die zich ten doel heeft gesteld de christelijke idee van naastenliefde door persoonlijke in zet metterdaad te verwezenlijken en die zich derhalve bezighoudt met hulpverlening, reclassering, kinderbe scherming, woonwagenwerk, voogdij- werk en opvang van verslaafden en vereenzaamden, is naar hem ver noemd. Het gepolychromeerde houten beeld van de H. Vincentius a Paulo vindt U in de kerk van Moergestel bij de linker biechtstoel. 1 Heiligen: de Katholieke Kerk heeft er nogal wat! Met niet veel moeite kan eenieder er zo een rijtje opnoemen. Maar heeft U wel eens gehoord van b.v. de H. Sympho- rosa, de H. Audifax, de H. Chrysogo- nus of de H. Menna? Nee waarschijn lijk, maar zo zijn er aanzienlijk veel heiligen die nauwelijks bekend zijn of die alleen bekend zijn in een kleine (geografische) kring. Ik herinner me uit mijn vroege jeugd dat sommige heiligen mij bijzonder aanspraken, maar dat ik van een aan tal andere heiligen niet zo veel moest hebben. In jeugdig onverstand ging ik dan vaak af op uiterlijkheden en de manier van uitbeelding. Zo stonden mij die heiligen nogal tegen die zo heel vroom waren afgebeeld, gekleed in to ga en superplie en/of zwaaiend met een kruis. Tot die groep behoorde ook de heilige, wiens beeld in de kerk nu onderwerp is van deze rubriek en wiens feest bin nenkort wordt gevierd op 19 juli a.s. Als kind vond ik hem zo’n vreemde, vrome verschijning, met zo’n oude- mannetjes gezicht en altijd zo’n dom calotje op. Maar goed dat je op oude re leeftijd wat andere maatstaven gaat aanleggen, want de heilige Vincentius a Paulo - want om hem gaat ’t - was echt een kanjer. Om een beetje de gedachten te bepa len: hij leefde van 1581 tot 1660, in de zelfde tijd als Hugo de Groot, Riche lieu, Descartes, Cromwell, Rubens en Frescobaldi, om maar eens een paar grote (of in één geval ’grote’) tijdgeno ten te noemen. Onderstaande tekst is gevonden in de oude kerk van Baltimore en is geda teerd 1692. Ruim 300 jaar geleden dus. De auteur is onbekend maar als je het stukje leest krijg je het idee dat het pas onlangs op papier is gezet. Nog steeds zeer aktueel dus. Wees kalm temidden van het lawaai en de haast en bedenk welk een vrede er in stilte kan heersen. Sta op goede voet met andere mensen zonder jezelf ge weld aan te doen, zeg je waarheid rustig en duidelijk en luister naar anderen; ook zij vertellen hun verhaal. Mijd luidrichtige en agressieve mensen; zij belasten de geest. Wanneer je je met andere vergelijkt zou je ijdel en verbit terd kunnen worden want er zullen al tijd grotere en kleinere mensen zijn dan jezelf. 1 OBOVAB MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1994 heet nu St. Vincent de Paul. In 1600, op de leeftijd van 19 jaar, werd hij tot priester gewijd. Hij ver bleef daarna enige jaren in Rome. Ge schiedschrijvers vermelden dat hij in 1605 in handen viel van Turkse zeero vers die hem als slaaf in Tunis ver kochten. Of dit waar is wordt betwij feld, maar in ieder geval deed Vincen tius na 1607 weer van zich spreken door zich aan te sluiten bij een groep priesters die probeerden de clerus te hervormen, meer te richten op vroom heid en spiritualiteit. In 1612 werd hij pastoor te Clichy (bij Parijs) en daarna Chatillon (bij Genè ve). In 1613 werd hij ook huisleraar en kapelaan bij een voornamelijk adellij ke familie. Later weer (in 1619) werd hij be noemd tot hoofdaalmoezenier van de gevangenen op de galeien. Hij heeft veel gedaan om hun lot te verbeteren. Zijn grootste bekendheid echter ver wierf hij zich door het houden van volksmissies. Hierdoor bezielde hij veel Franse katholieken met nieuwe geloofsijver. Zijn bezorgdheid voor de waardigheid en heiligheid van de cle rus was groot. Als gevolg hiervan werd hij ook benoemd tot lid van de Conseil de consciene, die o.a. adviseerde bij bisschopsbenoemingen. Geen veilig baantje, want kardinaal Mazarin, die tegen de zin van Vincentius politieke benoemingen accepteerde, stoorde zich aan deze bezorgdheid en verwij derde hem weer uit deze commissie. Vincentius bleef echter ijverig: In 1617 bracht hij de eerste plaatselij ke vereniging tot stand van vrouwen (Dames de la Charité), die de verplich ting op zich namen armen en zieken te helpen, waarna overal in Frankrijk dergelijke verenigingen werden opge richt. Opdat aan de arme landbewo ners het woord Gods gespreekt zou worden stichtte hij in 1925 de Congre gatie van de Missie, later Lazaristen genoemd (naar het plaatsje St. Lazare bij Parijs, waar Vincentius is overle den). In 1633 stichtte hij, samen met de we- kelen. Echter als het droge en warme weer blijft aanhouden (en naar het laat aanzien ligt dat in de verwachting) zal de doorstroming snel minder worden en zal de watertemperatuur stijgen, zodat deze kans groter wordt. Thans gaan onze belang stelling in eerste instantie uit naar stilstaand en on diep water. Botulisme is een vergiftigingsziekte, die wordt ver oorzaakt door de botulismebacterie. In praktisch heel Nederland is deze bacterie resident aanwezig. Wanneer de watertemperatuur boven de 20 graden Celsius uitkomt ontwikkelt de bacterie gif. Dit gif veroorzaakt verlammingsverschijndelen, gevolgd door verstikking en dus de dood. Over het alge meen komt het C-type voor, wat niet gevaarlijk is voor de mens. Voor watervogels (eenden, meer koeten, meeuwen en zwanen) en vissen is de ziekte ftinest. Landbouwhuisdieren kunnen ook wel eens besmet worden, maar kunnen met een anti-serum worden gered, mits in een vroeg stadium toege diend. Typen A, B, E en F hebben wel risico voor de mensen. De bacterie plant zich voort in kada- II Jen rde >ute ilas- Vo- ider Hng uur lar- lei- :en- lop (ee- bij een ver ho gen zo- Jga- een teddybeer overhandi gen aan Don Janssen uit de Hortensiastraat in St. Oedenrode naar aanleiding van een door Clarks Schoe nen georganiseerde fotowedstrijd.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1994 | | pagina 3