Ongewenst bezoek Gouden eeuw voor vlooien Uitvinding van de eeuw Max en Minous mee? Vlooien bestrijden met Jde pil LVT1 E Zonder papieren de grens niet over Op vakantie: Revolutionaire ontdekking: c o n E 11 A 1 1 1 1 Huisdier mee naar het buitenland Einde vakantieperiode: ■B- A s-. A A A Handige adressen A MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 22 JUN11994 PAGINA 10 eenvoudig voorkomen kan worden. igediertebestrij- Foto: Dierenbescherming de - 1 dit dat de meer i Meer dan 90% van de vlooien zit in huis en niet op de hond of kat. De omgeving vormt een belangrijke bron voor herbesmetting en moet daarom tegelijkertijd met het dier behandeld worden. over het wel eens Wie zijn hond of kat mee op vakantie neemt, moet de nodige voorzorgsmaatregelen treffen. Je kunt niet op het laatste moment besluiten je trouwe viervoeter maar mee te nemen, omdat het logeeradres het plotseling laat afweten. De voorbereidingen om de hond of kat mee naar het buitenland te nemen starten minimaal dertig dagen voor vertrek. Krabbende honden en katten, een veel voorkomend probleem. De oorzaak: vlooien. Iedere huis- “In tegenstelling tot wat vaak gedacht wordt, zijn óók voor België en Luxemburg een be wijs van inenting tegen honds dolheid en een gelegaliseerd ge- dieren-bezitter heeft er mee te maken gehad. Vlooien vormen een regelrechte Snel resultaat Is het huisdier dat last heeft van vlooien eenmaal aan de ‘pil voor de vlo’, dan duurt het zo’n zes tot acht weken voordat de eerste “In de eerste plaats is het zaak de dieren in huis goed te verzor gen en ervoor te waken dat ze vlo-vrij zijn", aldus een woord voerder van de Afdeling Bestrij ding van Dierplagen (Hoofd afdeling Milieuhygiëne) van her ministerie van Volkshuisves ting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer (vrom). “Daar naast is het zaak het huis regel matig met een vlooienbestrij dingsmiddel te behandelen. Ze ker wanneer de woning tijdelijk door alle inwonenden -inclu sief de dieren- wordt verlaten. Van te voren het hele huis goed stofzuigen, met name op plaat sen waar nooit wordt gelopen, zoals onder meubels, langs plin- De reis Honden krijgen het snel warm in de auto. Laat altijd een raam op een kiertje en stop regelma tig voor een wandeling. Moet de hond in de auto achterblij ven, parkeer dan in de schaduw en zorg voor voldoende ventila tie en vers drinkwater. Let ook op het gevaar van oververhitting door de felle zon die op de ach terruit brandt. Neem verder al tijd voldoende eigen voer mee. Daardoor is de kans op maag- en darmstoornissen minimaal. Tot slot, een EHBO-kistje is on ontbeerlijk als de hond of poes mee op reis gaat. Denk aan za ken als een pincet, een anti-pa- rasietenmiddel, alcohol, ver band en eventueel een middel tegen maag- en darmstoornissen. Een vloeistof tegen jeukplekken kan ook handig zijn. Wel mee Gaat de hond mee op vakantie, informeer dan tijdig bij het va- kantie-adres of het dier welkom is. Niet iedere accommodatie- verschaffer stelt prijs op het meenemen van dieren. Mag dat wel, houd er dan rekening mee dat niet iedereen zo dol op uw viervoeter is als uzelf! De folder ‘Vakantie in het buitenland: mag de hond mee?’ van de Koninklijke Nederlandse Maat- Ellen van der Horst uit Nieuwegein noemt ‘de pil voor de vlo’ de uitvinding van de eeuw. “In de zomer van 1993 haalden wij onze acht weken oude pup uit Frankrijk. Het beestje stond stijf van de vlooien waardoor mijn andere twee honden en de kat binnen afzienbare tijd meedeelden in het leed van onze jongste aanwinst. We hadden te maken met een ware vlooienplaag”, vertelt zij. “Ik had maar één gedachte: dit moet ik grof aanpakken.” schappij voor Diergeneeskunde, verkrijgbaar bij de dierenarts, geeft bovendien informatie over noodzakelijke vaccinaties en pa pieren, maar ook over mogelij ke risico’s die de hond in het buitenland loopt. In Frankrijk worden honden jonger dan drie maanden hele maal niet toegelaten en wie naar Italië gaat, moet er rekening mee houden dat hier een aan lijn- en muilkorfplicht geldt. resultaten zichtbaar zijn. De vlooieneitjes die gelegd zijn voor dat de hond of kat Program ge bruikte, komen immers ook nog uit. Daarom is het in eerste instantie verstandig een ander middel te gebruiken dat de vol wassen vlo bestrijdt. Program is in tegenstelling tot veel andere vlooienmiddelen ook geschikt voor zeer jonge of oude honden en katten. De pil, of het papje voor de kat, wordt door het eten gemengd en moet één keer per maand worden toegediend. “Binnen drie maanden hadden wij het vlooienprobleem onder controle en kort daarna was het Voor iedereen die zijn hond of kat tijdens de vakantie niet thuis wil -of kan- laten, is het zaak zich vooraf goed te infor meren over de voorzorgsmaat regelen die hij moet treffen. Denk ook aan landen die door kruist worden op weg naar uiteindelijke bestemming! Voor informatie kunnen hon den- en kattenbezitters zich wen den tot de rw in Den Haag (070-357 88 11) of de eigen die renarts. menigvuldigen. Het probleem op deze manier bij de bron aan pakken is het ei van Colum bus”, meent zij. “Bovendien had ik meteen vertrouwen in deze ‘pil voor de vlo’. Vooral omdat het produkt ook geschikt is voor jonge, oude of drachtige dieren.” De meegf vlooienplagen manifesteren zich na afloop van de vakantieperiode. Welke katten- en hondeneigenaar herinnert zich niet als de dag van gisteren dat hij bij thuiskomst het tapijt ‘zwevend’ van de vlooien aantrof. Een bekend probleem dat zich elk jaar opnieuw bij duizenden huishoudens voordoet, maar -l:-1-1 J Elk land in de wereld heeft zijn eigen regels en eisen voor het ‘invoeren’ van huisdieren. In de belangrijkste vakantielan den Frankrijk, Duitsland, Oos tenrijk en Italië wordt bijvoor beeld een gelegaliseerd gezond heidscertificaat geëist, evenals een bewijs dat de hond of kat minimaal 30 dagen en maxi maal twaalf maanden voor ver trek is ingeënt tegen hondsdol heid. Beide documenten wor den afgegeven door de dierenarts en moeten in de meeste gevallen worden gelegaliseerd door de Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees (rw). Alleen dan zijn het vaccinatie- en gezond- heidsbewijs rechtsgeldig. Daar beginnen de problemen. De vlooienbeten zijn de oorzaak van krabben, schuren en bijten. Als gevolg hiervan, maar ook door allergische reacties, kan de hond of kat plaatselijk zijn ha ren verliezen. In ernstigere ge vallen ontstaan open wonden en korsten. Bovendien kunnen vlooien het huisdier besmetten y met lintwormen. Door- dat de hond of kat de vlo ten en in hoeken. Ook in wo- ningen met plavuizen en hou ten vloeren. Want in tegenstel ling tot wat 1 de vlo ook op gladde vloeren ui termate goed. Vervolgens een -secuur- roi 1 huis maken Terwijl de bewoners op vakan tie zijn, gaar de levenscyclus van de vlooien in huis gewoon door. Echter, deze stokt vaak bij de laatste ontwikkelingsfase: door dat er geen beweging in de wo ning is, worden de ‘poppen’ niet gestimuleerd om als vol wassen vlo uit hun cocon te ko men. En dat is meteen de reden waarom mensen na enkele we ken vakantie een regelrechte vlooienexplosie in huis kunnen aantreffen. Door signalen uit de omgeving, trillingen die de mens, hond of kat bij her betre den van het huis veroorzaken, springen de vlooien massaal uit hun cocon en is er sprake van een ware plaag. Wat dan? In een tijdschrift over huisdie ren las Ellen van der Horst een artikel over het in 1993 op de Nederlandse markt geïntrodu ceerde vlooienmiddel Program. Ze informeerde bij verschillen de dierenartsen naar deze ‘pil voor de vlo’. “Die waren één voor één enthousiast over produkt dat ervoor zorgt eitjes van vlooien niet kunnen uitkomen en vlooien zich dus niet meer kunnen ver- Pensions Wie hond of kat in een pension wil onderbrengen, doet er goed aan tijdig te reserveren. Elk pension zal om een dierenpas poort vragen. Daarnaast gelden bepaalde inentingsverplichtin- gen, zoals hondsdolheid en par- vo voor honden, en katte- en niesziekte voor poezen. De ge middelde pensionprijs voor een hond is 15,- per dag (afhanke lijk van de grootte van de hond). De gemiddelde dagprijs voor katten bedraagt 8,- tot 10,-. Gaat de hond of kat voor de eer ste keer naar een pension, ga er dan van tevoren zelf een kijkje nemen. Of laat het dier er alvast een paar dagen logeren om te zien hoe het gaat. Pil voor de vlo Anno 1994 bestaan er talloze produkten om vlooien- te be- plaag voor huisdieren. Maar ook de mens wordt getreiterd door deze kleine parasiet. Als de vlo echt honger heeft, bespringt zij immers de eerste beste warm tebron om haar bloedmaaltijd te nuttigen. Sommige mensen zijn allergisch voor vlooienbe ten, net zoals voor insektenbe- ten. Zij krijgen rode bultjes en jeuk. Jonge honden en katten kunnen door te veel vlooienbe ten zelfs doodgaan aan bloedar moede. Het is daarom zaak vlooien te bestrijden. Immers, 10 vlooien vandaag zijn er zo‘n 250.000 over één maand. De ‘pil voor de vlo’ is uitsluitend via de dierenarts verkrijgbaar. Hij of zij kan alle informatie over het gebruik, de toediening en de juiste dosering verstrekken. Het gaat goed met de vlooien in Nederland. Het worden er ieder jaar meer. De kleine parasieten lijken steeds beter opgewassen tegen de vlooienband en andere bestrijdingsmiddelen, zoals poeders, druppels en sprays. Wat rest ons nog in de strijd tegen deze kleine, bloedzuigende vijand van mens en vooral dier? Het nieuwste middel is ‘de pil voor de vlo’. Gedrag Voor wie de vlo effectief wil be strijden, is het goed het een en ander te weten over het gedrag yan het diertje. Een vrouwelijke vlo legt per dag zo’n 10 tot 25 ei tjes in de vacht van de gastheer, die vanzelf in de mand of op de grond terecht komen. Na een paar dagen komen er larven uit, die uitzien als kleine witte wormpjes. Zij eten zich rond, vervellen een paar keer, spinnen een cocon en verpoppen zich. Deze ontwikkeling duurt, af hankelijk van de temperatuur, enkele weken tot maanden. De volwassen vlo kan lange tijd in het popstadium blijven -een tot twee jaar zelfs-, maar opeens door trillingen uit de cocon springen. De eenmaal uitgeko men vlo heeft een gemiddelde levensduur van enkele maan den. Middelen Bestonden er zo'n 15 jaar gele den nog nauwelijks vlooienbe strijdingsmiddelen, anno 1994 is het arsenaal produkten tegen vlooien enorm. De strijd tegen deze hardnekkige parasieten be gint meestal met dc aanschaf van vlooienbanden, druppeltjes voor in de nek, shampoos of vlooienkammen. Echter, 95% van de vlooien zit in huis en niet op de hond of kat. Juist de omgeving vormt een belangrij ke bron voor herbesmetting en moet daarom tegelijkertijd met het dier behandeld worden. probeert weg te likken, wordt de volwassen parasiet -vaak dra ger van lintworm-eitjes- wel eens ingeslikt. Lintwormen ont wikkelen zich in de hond of kat en veroorzaken ernstige bescha digingen aan de inwendige or ganen. Reden temeer om vlooi en te bestrijden. Immers, voorko men is beter dan genezen.! Vlooien zijn over het algemeen de meest voorkomende uitwen dige parasieten bij honden en katten. Dankzij de warmte heb ben vlooien het vooral in de zo mer naar hun zin en planten ze zich bij duizenden voort. Maar iedereen die denkt dat met het eindigen van de zomer ook het vlooienprobleem uit de wereld is, heeft het mis. Met name in de maanden september en okto ber bereikt het ongewenste vlooien bezoek vaak een hoogte punt. Vlooien voeden zich met het bloed van 1 het huisdier. 4 Quarantaine Wie van plan is zijn hond mee te nemen naarGroot-Brittannië of Zweden kan voor -onaange name- verrassingen komen te staan. In Engeland moeten hon den namelijk zes maanden in quarantaine voordat ze het land in mogen. In Zweden staat hier voor een periode van vier maan den. Ook in landen als Australië en de Verenigde Staten geldt een quarantaine-verplichting. Stichting Registratie Gezelschapsdieren, Telefoon 055-661 266 (dierenpaspoort) Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Diergeneeskunde, Telefoon 030-510 m Dierenbescherming, Telefoon 070-342 34 23 (folder ‘Vakantie... en wij dan?!’ met nuttige tips al dan niet meenemen van dieren op reis) Landelijke Oppas Centrale, Telefoon 050-133 535 DIBEVO, Telefoon 033-550 433 (adressenlijst aangesloten dierenpensions) huis vlo-vrij. Normaal duurt dat veel langer, zeker bij een plaag. Vroeger moest ik naast vlooienmiddelen als druppels en vlooienbanden regelmatig het huis sprayen. Sinds mijn dieren aan ‘de pil voor de vlo' zijn, is dat niet meer nodig. Als je de kosten van de ‘traditio nele’ vlooienmiddelen en die van Program naast elkaar zet, is het per saldo zo goed als gelijk. De kosten voor Program varië ren met het gewicht van de hond. Voor een zwaardere hond betaal je iets meer voor een ‘kuur’ van zes maanden dan voor een lichtere hond. Het grote voordeel is in ieder geval dat suc ces verzekerd is”, aldus Ellen van der Horst. B Als het om katten en poezen gaat: liever niet meenemen op vakantie! Katten zijn erg gebon den aan hun eigen huis en kun nen makkelijk alleen thuis blij ven als ze iedere dag worden verzorgd. Wat de hond betreft moet de eigenaar overwegen of het wel zo'n pretje is voor het dier om mee op vakantie te worden genomen. De vaak lan ge reistijden en de warmte dra gen daar zeker niet toe bij. Vakantie: voor de mens een heerlijke tijd van vrijheid en genieten, voor honden en katten vaak een periode van stress. Voor deze huisdieren is de vakantie een ernstige verstoring van hun dagelijkse patroon. Katten en vooral honden zijn immers gewoonte-dieren. Daarom is het zaak dat iedere huisdieren- bezitter van te voren goed bedenkt of hij de hond of kat wel mee op vakantie neemt, of dat het dier beter ‘thuis’ kan blijven. Een aantal tips. zondheidscertificaat vereist”, al dus een woordvoerder van de RW. velen denken, gedijt I >n phdrh* vlru.»— - I mdje door het helt 1 met het bestrij- I dingsmiddel. Het meest veilige I is een produkt in de vorm van I poeder of vloeistof dat in water moet worden opgelost." Op deze manier kan een vlooi- I enexplosie na de vakantie zo I goed als voorkomen worden. I Een andere, zij het een wat veel eisende mogelijkheid is buren of vrienden te vragen om de dag de woning te stofzuigen. De kans dat de bewoners bij terug keer in huis door duizenden vlooien besprongen worden, is dan minimaal. Is er onverhoopt toch sprake van een vlooien plaag, dan kan de gemeentelijke dienst voor ongediertebestrij- ding worden ingeschakeld. I Vlooien zijn ongewenste bezoekers die niet alleen problemen veroorzaken bij honden en katten; ook de mens kan allergisch reageren op vlooienbeten. In tegenstelling tot veel andere vlooienbestrijdingsmiddelen is 'de pil voor de vlo ook geschikt voor puppies en kittens. strijden. Naast de eerder ge noemde ‘traditionele’ middelen is vorig jaar de ‘pil voor de vlo’ geïntroduceerd onder de naam Program. Een effectief produkt in de vorm van een smaak- en reukloos tabletje voor de hond en een papje voor de kat, dat er voor zorgt dat vlo-eitjes geen volwassen vlooien meer wor den. “Door de vlooien op deze manier steriel te maken, pakt deze ‘pil’ het probleem bij de oorsprong aan. Eitjes komen niet meer uit en de ontwikke ling van steeds nieuwe vlooien generaties behoort tot het verle den aldus een wetenschapper verbonden aan de Vakgroep Geneeskunde van Gezelschaps dieren van de Universiteit in Utrecht.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1994 | | pagina 10