B Toemet-Hooi: een haffeitje verzen van Jodocus I Géssels Weekend pakt uit... OPA KETELAARS Aphrodite n Schoolstraat 5 Eerste Brabantse Dialectprijs voor Jacques Stroucken WOENSDAG 15 JUN11994 - 19e Jaargang - Nr. 816 JODOCUS TELEFOON 013 - 434907 TIVOLISTRAAT 75 i', Hauwdoe... Hij gaaf me gin haand; mar ik naam wèttie nie mir wó geve; Ikvuulde de klop van zun hart aon de binnekaant van zun leve. Hij zaat in zun eige gekeerd himmaol te buiteste binne opa te zèn; zinde wé dan gong ut gelèk laangs um hinne. Un fles -docht ik dik, ak um zaag- toe den bojem toe utgedronke, heej nog alleen mar un ziel en den droes die omleeg is gezonke. Gaondeweg wier ur vlèmke al kiener; ge zaagt ut gebeure; ge hield oewen aojem hóst in om ut wonder nie te versteure. Kleurwedstrijd Géssels Weekend Schrijfwijze van het dialect Vrijdag 10 juni om 5 uur in de middag vond in café ’De Klaore’ een kleine sessie plaats rond de befaamde ’grote tafel’. Het meest opvallend voor de toevallige bezoekers aan de bar moet wel de aanwezigheid van bur gemeester Ter Veer geweest zijn... Van anecdotisch naar serieus dialectgedicht 25 en 26 Juni a.s. is het St. Jansplein voor de vierde maal het decor van het Géssels Weekend. Eerste Brabantse Dialectdag Toemet Hooi Waarom dialect? Toemet-Hooi: een duidelijke keuze MOERGESTEL 1- Jacques met de medaille en ’n exemplaar van de bundel. K9 ding en miheu niet tot de dialectsprekers beho ren. 'P ie Tot ziens op 25 en 26 juni op het St. Jansplein te Moergestel tijdens het Géssels Weekend! Ook dit jaar is er weer een leuke kleurwedstrijd voor de Moergestelse basisschooljeugd. Over de schrijfwijze van het dialect bestaat on derling veel meningsverschil. Het Nederlandse alfabet bevat in wezen slechts de klankaanduidin gen voor het weergeven van het Algemeen Be schaafd Nederlands. Voor de weergave van de di alectklanken gebruikt men veel tekens die een va riatie in en bestaand klankteken moeten sugge reren. Men kan daarvoor nauwelijks regels vast stellen. Iedereen doet dat op zijn eigen manier. Voor de lezers brengt dit wel vaak problemen mee. Een goede raad: lees een dialectgedicht voor jezelf altijd hardop... Van de Jodocus-verzen waren zeker in de eerste jaren de meeste anecdotisch: dat wil zeggen het waren leuke niemendalletjes over plaatselijke ge beurtenissen, jubilea en dergelijke. Die lagen erg in het gehoor en werden graag gelezen. In de la tere jaren kregen zijn gedichten vaak meer diep gang en dwaalden af van het alledaagse. Jodocus heeft altijd de indruk gehad dat juist deze laatste categorie aan de lezers voorbijging. Dat was frustrerend, en dan slibt op den duur ook de dichtader dicht. Net als andere jaren zullen de kleurplaten op de scholen verspreid en weer opgehaald worden. Op zondag 26 juni zullen alle kleurplaten op het plein te zien zijn. En daar zal dan ook rond de klok van 4 uur de prijsuitreiking plaatsvinden, want natuurlijk zijn er ook dit jaar weer volop leuke prijsjes te verdienen. Dus doe je best!!! Voor de Moergestelse kinderen die elders on derwijs volgen zijn de kleurplaten af te halen bij: Kadoboetiek Carola aan het Rootven (van af 17 juni), de kleurplaten kunnen daar ook worden afgegeven. Veel succes... Aan de Eerste Brabantse Dialectdag op zondag 12 juni in Lieshout was ook een dialectschrij- versprijsvraag verbonden. Jodocus stuurde zijn gedicht ’OPA’ in, een van die serieuze gedichten, waarvan hij de indruk had dat het door niemand ooit werd gelezen, terwijl hij het zelf zijn beste Degenen die in de voorgaande jaren het Géssels Weekend hebben bezocht zullen beamen dat dit evenement alles in zich heeft om uit te groeien tot een regionale manifestatie van allure! De organi satie, de 3 Moergestelse carnavalsverenigingen en de Moergestelse horeca, beseft dit terdege. Daarom ook zijn voor 25 en 26 juni a.s. artiesten benaderd die garant staan voor muziek van uit stekende kwaliteit. Voor zaterdag 25 juni Koos Alberts met mede werking van de band Enterprise. Dit allemaal vanaf 20.00 uur op het St. Jansplein. De entree voor deze avond bedraagt 10,- en in de voorver koop 7,50. De voorverkoopadressen zijn: de horecagelegenheden, Kadoboetiek Carola en Groentehal Crisje. Op zondagmiddag 26 juni is er een optreden van de band Boemerang! Vanaf 14.00 uur. Het reper toire van Boemerang loopt van top-100 tot Bei erse muziek. De entree deze middag is gratis!!! Wegens doorslaand succes ook dit jaar weer een kindermiddag op zondagmiddag 26 juni vanaf 13.30 uur. Programma-onderdelen zijn: uitslag van de kleurwedstrijd, schminken, tim- merkraam en niet te vergeten het luchtkussen. Uiteraard ontbreekt ook deze middag de snoep kaar! weer niet. Al deze trekpleisters vinden dus plaats op het St. Jansplein te Moergestel, dat voor deze gelegen heid weer is omgetoverd tot het grootste terras van Midden-Brabant. De horeca van Moergestel bemant de bar, en al le kasteleins en medewerkers zullen het publiek voorzien van consumpties. Wordt wekelijks gratis huis-aan-huis bezorgd in Moergestel. Biest-Houtakker en Haghorst Uitgave en redaktie: Buro 76, Oisterwijkseweg 43,5066 XC Moergestel, Tel. 04243-2268 Inleveren kopij: uiterlijk zaterdagmiddag 12.00 uur; advertenties tot en met zondagavond Het raadsel werd pas opgelost toen om twee mi nuten vóór vijf Joost Emmen met twee dozen binnenholde. Net op het nippertje waren de eer ste 100 exemplaren van Toemet-Hooi, een selec tie uit de dialectgedichten van Jodocus, van de pers gerold. Het eerste exemplaar werd door Jo docus zelf aan de eerste burger overhandigd. Waarderende woorden werden over en weer uit gewisseld. De boreling werd met een heildronk verwelkomd. Natuurlijk werd er ook nog wat na gepraat. En daarmee ging men over tot de orde van de dag. Slechts voor de oudere generatie Moergestelna- ren zal het woord Toemet Hooi iets betekenen. Het was de tweede hooioogst, meestal in juni, die nog een ’Toe-Maat’ aan hooi opleverde. Zo had je ook ’Toemet-katjes’, katjes die laat in het jaar geboren werden. Voor Jacques Stroucken, die in 1973 in Moergestel opdook, begon daarmee een nieuw schrijverschap... Tot dan toe had hij voor proza en poëzie zich gehouden aan het Algemeen Beschaafd Nederlands. Maar nog maar net in Moergestel raakte hij betrokken bij het toen nog twee-wekelijks verschijnend blaadje ’Moergestel- Nieuws’. Plotseling begonnen er regelmatig ver zen te verschijnen en, volgens sommigen, ’min of meer’ Moergestels dialect over allerhande ge beurtenissen en situaties in het dorp en de naam Jodocus werd een begrip. Overigens was de naam Jodocus een pseudoniem dat hij reeds jaren hanteerde, ook in A.B.N.- geschriften. Maar in Moergestel werd het een echte naam, waarmee hij tot op de dag van van daag nog veelvuldig wordt aangesproken. Voor zijn komst naar Moergestel heeft Jodocus nooit dialect geschreven. Hij komt uit een groot gezin in Rosmalen, waar ook niet echt dialect gesproken werd, althans niet in huiselijke kring. Na zijn jeugdjaren heeft hij op veel plaatsen bin nen en buiten de provincie gewoond. Waarom kwam pas in Moergestel de ’bekering’ tot het di alect? Waarschijnlijk omdat hij voor het eerst in een gemeenschap kwam waar het dialect nog een levende functie had. Vooral de gesprekken aan de bar in ’De Klaore’ waren een levende bron van inspiratie. Vaak vielen er woorden en uitdrukkin gen die hij ter plekke optekende. Dat was ook de methode van de Vlaamse dichter Guido Gezelle en van waarschijnlijk de meest serieuze dialect schrijvers... Het merkwaardige feit doet zich voor dat de meeste dialectschrijvers door oplei- vond. Hij dacht: of het wordt meteen van de ta fel geveegd of het scoort heel hoog. Ofwel de le zers hebben gelijk of ik. Reeds na enkele weken kreeg hij bericht dat zijn inzending genomineerd was bij de vijf kanshebbers op de Brabantse Di- alectmedaille voor dichters. Óp de Dialectendag werd hem deze penning met een zeer eensluidend en overtuigend oordeel toegekend. In zijn bundel, die vrijdag met enige barens weeën ter wereld kwam, heeft Jodocus een dui delijke keuze gemaakt voor zijn serieuze gedich ten. De grappige en speelse eendagsvliegen zal men er niet in terugvinden. Zij hebben hun dienst gedaan. Wat er overgebleven is zijn ge dichten waar Jodocus ook nu nog volledig achter staat, en waarvan hij hoopt dat ze ook hun weg naar de lezers zullen vinden. Hij vindt de Dia lectpenning die hem als eerste is toegekend aller eerst een opvat ting dat er in dialect ook serieuze gedichten ge schreven kunnen worden. Misschien dat het hem weer inspiratie geeft. De bundel is verkrijgbaar a 7,50 bij de auteur J.A. Stroucken, Voorbrugstraat 3, Moergestel en bij Drogisterij Kemps, Rootven 8. Tel. 04243 -1474 ijl Aangesloten bij de Ziekenfondsen (C.Z. en V.G.Z.) fjj 2 al e-

Weekblad Moergestels Nieuws | 1994 | | pagina 1