I Janus van Hest en Cato Ketelaars vijftig jaar getrouwd 3e Moergestelse Durpsfist op 2e Pinksterdag KETELAARS L j Aphrodite Vormsel 1994 Gouden bruiloft in de Schout van de Wouwstraat Dierenasiel Tilburg WOENSDAG 18 ME11994 - 19e Jaargang - Nr. 812 3 TILBURG TELEFOON 013 - 434907 TIVOLISTRAAT 75 Huidverzorgingsinstituut De bruid Vandaag de dag De bruidegom Vergast’ [1 Huidverzorgingsinstituut Op zaterdag 21 mei vieren Janus van Hest (wie kent hem niet die als ’ko lenboer’ zovele jaren door ons dorp reed) en Cato Ketelaars (die er nog uitstekend uitziet ondanks de hoge leeftijd) hun gouden huwelijksfeest. Al weer lange tijd wonend aan de Schout van de Wouwstraat ging ’Moer- gestel-Nieuws’ er op bezoek en tekende er him levensverhaal op dat voor allebei in Moergestel begon... Kennis Verkeerd gebouwd... Schoolstraat 5 M.O. I® Cato Ketelaars werd geboren in een boerderij op d’n Heikant op 1 oktober 1915. Na haar lagere schooltijd ging Cato eveneens mee thuis op de boerderij aan de slag. Het zware boerenwerk kende Cato door en door. Ze ging mee het land op om er te dorsen, en daarna werd het hooi met de gaffel op de schelft geladen. In 1977 verhuist het echtpaar van Hest naar hun tegenwoordige woonadres Schout van de Wouw straat 15. Ze hebben er goed d’n aard ’en vooral goej buren’ zeggen ze. Van hieruit wordt dus ko mende week het gouden huwelijksfeest gevierd, samen met hun 5 kinderen (die allemaal buiten Moergestel wonen) en hun 10 kleinkinderen. Vier jaar zijn zo voorbij, het laatste Durpsfist da teert al weer van 1990. Ook toen slaagde de gil den in hun opzet. De organisatoren rekenen erop dat het dit jaar weer het geval is. Martij n Meeuwis Willem Mutsaers Marieke Oerlemans Suzanne Reyrink Claudia Roosen Silvie van de Sande Paul van de Sanden Thérèse Tessensohn Rick van de Ven Rob Vlassak Suzanne Weiberts Karin Wieskamp Camiele van de Wouw Annet de Laat Janus en Cato houden zich vandaag de dag voor namelijk nog bezig met dingen die ze graag doen. Janus gaat nog trouw drie maal in de week biljar ten (’en ’n bietje bijbuurten...’), en Cato is meestal thuis te vinden. Als het kan is ze het liefst in de tuin bezig tussen de bloemen. Daar mag Ja nus niet aankomen... Janus doet daarbij nog da gelijks boodschappen op de fiets, en ’s-avonds kijken ze graag TV. De auto wordt node gemist. Janus hield ervan om samen met zijn vrouw in de auto te stappen en ’n eindje rond te toeren. ’Maar vanwege de leeftijd werd het toch te gevaarlijk’, zegt Janus, ’maar missen doe ik hem nog elke dag’. Verder doen ze het rustig aan, deels ook wel ge dwongen, want het zware, stoffige werk is Janus niet in de kouwe kleren gaan zitten. Het beken de verschijnsel bij vooral mijnwerkers en kolen handelaren, ’stoflongen’, speelt ook hem danig parten. Neemt niet weg dat ze er zin in hebben om het gouden feest a.s. weekend te gaan vieren. Ze kij ken reikhalzend naar de dag uit. De feestdag begint a.s. zaterdag om 12.00 uur met een H. Mis in de parochiekerk van St. Jans Onthoofding. ’s-Avonds van 18.00 tot 19.30 uur is de receptie in ’Den Boogaard’, waarbij u van harte welkom bent. We wensen Janus en Cato en hun kinderen en kleinkinderen een heel fijne dag toe, en we wen sen ze graag nog vele goede jaren toe. Van harte proficiat!! Janus gaat nog ’n paar jaartjes werken bij ’n ga ragebedrijf in Tilburg, waarvoor hij voorname lijk nieuwe auto’s gaat halen bij de importeur in Amersfoort. Op 65-jarige leeftijd houdt hij het voor gezien. Dierenasiel Tilburg organiseert een uniek project voor kinderen in de leeftijd van 10 tot 13 jaar. De kinderen mogen zich gedurende vier dagen ontfermen over een asielhond. Tijdens deze periode worden de kinderen inge wijd in de verzorging en omgang met hun tijde lijke huisdier. Dit project noemen wij ’K E F’ (Kind En Favoriet). De eerste periode is van 4 tot en met 7 juli 1994, dagelijks van 09.30 uur tot 17.00 uur. Is je interesse gewekt en wil jij ook deelnemen, bel dan voor informatie: 013-435209. Plaats: Dierenasiel Tilburg, Bosscheweg 160, 5015 AE Tilburg. Voor de vormelingen en familie zijn de eerste acht banken gereserveerd. Het gemengd koor zal de viering muzikaal begeleiden. Naast de vormelingen en familie is iedereen bij deze Pinksterviering van harte welkom. Janus van Hest zag het levenslicht op 3 januari 1910 op het tegenwoordige adres Rootven 80 (Toon Bekkers). Janus komt uit een gezin van 10 kinderen: 6 meisjes en 4 jongens. De vader van Janus was landbouwer en verdiende daarnaast nog extra met de handel in brandstoffen. Jawel, de appel viel ook hier niet ver van de boom... Janus doorliep in ons dorp de lagere school en ging na school thuis helpen. Ook ging hij wel eens elders ’n handje toesteken, zoals die keer dat hij eens een hele week mee rogge moest binden. Na afloop van die week kreeg hij 10,- uitbetaald. Toen hij ermee thuis kwam moest hij van zijn moeder de helft terug gaan brengen, ’want’, zo zei ze: ’ge hét er ook mee gegeten’. ’Ik heb dat gedaan’, zegt Janus, ’maar ik heb er nu nóg spijt van’... Op 20-jarige leeftijd voltooide hij de Mid- denstandscursus die toen nog noodzakelijk was om later als zelfstandig ondernemer te kunnen beginnen. Het is moeilijk schatten welke hoeveelheden brandstof, te denken valt aan o.a. kolen, cokes en briketten, Janus in de loop van al die jaren op zijn rug heeft gehad... Zakken van ’n halve hectoli ter (35 kilo) zijn hem niet vreemd. Met paard en wagen haalde hij de brandstoffen, die per trein werden vervoerd, op vanaf het station in Oister- wijk. ’Het was ’n heel sjouwwerk’, zegt Janus er van, ’en menig vrouwke heb ik in mijn tijd laten schrikken, want het enigste wit dat er aan mij dikwijls te zien was, was het wit van mijn ogen’ vertelt Janus lachend. Wat jaartjes later gaat Cato ’dienen’, ’n in die tijd veelvuldig voorkomende baan. Ze was dan alleen het weekend thuis, en verdiende er, naast kost en inwoning en ’n beetje tractement, nog een bedrag van 35,- per jaar. Voor thuis scheelde dat natuurlijk al ’n heleboel, want men had er weer eentje minder ’in de kost’. Cato maakte thuis ook nog ’n aantal verhuizin gen mee. Ze woonde nog ’n tijdje met haar fami- Ge in Spoordonk en weer later werd dat de Eind- Met de opkomst van het aardgas, 1969-1970, wordt de brandstoffenhandel van Janus aan de Krijtestraat noodgedwongen gesaneerd. ’Ik zag het al lang aankomen’, zegt Janus, ’en ik heb ook al meerdere keren tegen een collega gezegd: ’We worden vergast’, ’n Typische uitspraak die wel heel toepasselijk was. Tijdens de Pinksterviering op zaterdag 21 mei a.s. om 19.00 uur zal onze pastor in zijn rol als deken, het sacrament van het Vormsel toedienen aan 29 jongens en meisjes. Het zijn: Bart van Baardwijk Nina Baijens Maurice Bouwmans Marieke Burgers Lilian Cools Linda van Dijk Dirk van Elderen Femke van Gooi Rogier Helmer Kees op ’t Hoog Jouke Hooghiemstra Sam Horsten Bas Kerkhof Rob Klessens Mariëlle Matheeuwsen hovenschedijk in Oirschot. Uiteindelijk streek de familie Ketelaars toch weer in Moergestel neer. In 1937 werkte Cato bij Piet Wolfs (tegenwoor dig Vinkenberg 10). Jan, Harrie en Janus (zonen van Piet) waren kameraad met Janus van Hest, dus het contact tussen Janus en Cato was snel gelegd... In 1939 werd Janus van Hest opgeroepen om de militaire dienstplicht te komen vervullen. Hij kwam terecht in Blitterswijk aan de Maas (Lim burg). In 1940 werd hij in Bologne-Sur-Mer krijgsge vangen gemaakt. Honderden doden heeft hij er gezien, voornamelijk Fransen. ’We moesten er gewoon overheen springen’ zegt Janus, ’ver schrikkelijk. Ik heb daar later veel moeite mee gehad’. Na slechts enkele dagen daar verbleven te zijn kwam het voor Janus bevrijdende sein: alle Nederlanders mogen naar huis. Janus ging met de trein naar Sittard en werd er op het station opgevangen door ’n onderwijzers gezin. Daar heeft hij ’n paar nachten geslapen totdat hij op ’n gegeven dag ’n vrachtauto zag die uit Son kwam, ’n Wagen van het destructiebe drijf om precies te zijn. Met die wagen reed hij mee naar Best om zo uiteindelijk weer thuis te geraken. Wat later heeft Janus zich nog eens moeten mel den aan de kazerne in Amersfoort maar dat had geen verdere gevolgen. Janus en Cato geven elkaar het ja-woord op 22 mei 1944 in de kerk van Moergestel. Pastoor Janssen trouwt hen om 10.00 uur ’s-morgens. Het feest werd gevierd op het huisadres van de bruidegom: Rootven 80. Het jonge paar nam na hun trouwdag intrek bij tante Bet Ketelaars aan de Oirschotseweg (nu boerderij Tijn Ketelaars). Net na de oorlog bouwden Janus en Cato een huis aan de Krij testraat (tegenwoordig Christ Janssen). Het huis was precies hetzelfde als dat van Janus Jonkers aan de Schoolstraat. Zij kregen de eerste twee bouwvergunningen na de oorlog. Het huis van Janus van Hest werd gebouwd met de voordeur in de wei. Burgemeester Poort had daar indertijd een weg gepland die vanaf de Krijtestraat uit zou moeten komen op de split sing Tilburgseweg, Oisterwijkseweg, Rootven. Die weg is er echter nooit gekomen, zodat het huis eigenlijk verkeerd was weggezet. ’Door die voordeur’, zegt Cato, ’is nooit iemand binnen gekomen’... Wordt wekelijks gratis huis-aan-huis bezorgd in Moergestel, Biest-Houtakker en Haghorst Uitgave en redaktieBuro 76, Oisterwijkseweg 43.5066 XC Moergestel, Tel. 04243-2268 Inleveren kopij: uiterlijk zaterdagmiddag 12.00 uur; advertenties tot en met zondagavond Het verdere programma van deze dag is: 11.00 uur: Gildemls waarbij iedereen welkom is; 12.30 uur: Oud Brabantse koffietafel, voor be zitters van kaarten; 13.30 uur: Aanvang van de spelenmiddag op het St. Jansplein, tussendoor zullen de leden van de K.V.O. volksdansgroep en de GildeZusters en Gildebroeders van Gilde St. Sebastiaan Zandho ven België, elkaar afwisselend, volksdansde- monstraties verzorgen. Tevens is er een rondtrekkende muzikant op het plein. 13.30 uur: Tentoonstelling in ’Den Boogaard’ verzorgd door Ad Wolfs, deze expositie van de schoenindustrie en schoenfabricage vanaf 1900 is de moeite van het bezoeken waard, toegang is gratis! Voor meer informatie raadpleeg het huis aan huis verspreide Durpsfistboekje! Bij minder goed weer worden een aantal van de kleinere spelen in Den Boogaard opgesteld, toe gang is gratis, meedoen aan een spel kost 0,25. Bij droog weer worden er op het St. Jansplein 17 spelen geplaatst waarmee de kinderen zich kun nen vermaken, namelijk: 1. guldenschot; 2. grab belton; 3. struifgooien; 4. eiwippen; 5. reuzevo- gelpik; 6. kogel door de poort; 7. kattenmeppen; 8. hoefijzergooien; 9. krukkertol; 10. toptafel; 11. reuzezwaaikegel; 12. mik in bek; 13. ringsteken; 14. ringhaken; 15. gaaibollen; 16. pijpbiljart; 17. kegelen.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1994 | | pagina 1