Rabobank. Aangenaam. I s e a i Dan hebben naar wens. 1 Stoppen met roken Oppascentrale voor geestelijk en lichamelijk gehandicapte kinderen zoekt vrijwilligers Een nieuwe lente, een nieuw geluid B wij een V AAI TT «■mi Vakantiewerk Welke leeftijd? De FNV Vakbondsschool A A De verdiensten En samen met u kijken wc welke lening het beste bij u past. Zo houden we terdege rekening met uw persoonlijke wensen en om standigheden. Maatwerk noemen wij dat. Bel of kom even langs als u wilt weten wat uw leenmogelijk- heden zijn. Wij adviseren u graag. Rabobank Si 1 - Een andere auto. Nieuwe meubels. De verbouwing van een huis...Wie geld wil lenen moet bij de Rabobank zijn. Dat is wel zo vertrouwd en u vindt er verschillende voordelige leen vormen. Als u even belt of langs komt, rekenen wij u precies voor hoeveel u kunt lenen. MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 11 ME11994 PAGINA 5 4 F". L ♦MM» «I in» «Mi Doe eens een wens. AA Net als elk jaar zal er ook dit jaar weer een run ontstaan op vakantiewerk. Jongeren zijn bereid alle soorten werk te doen, als het maar verdient. Wat daardoor wel eens wordt vergeten, is, dat jongeren bepaalde werkzaamheden niet mogen verrichten. Wat ook niet bij iedereen bekend is, is, dat jongeren - net als normale werknemers - sociaal verzekerd moeten zijn. Een jongere moet tenminste 15 jaar zijn om in de schoolvakantie te mogen werken. Voorwaarde is wel dat het dan niet om zwaar of gevaarlijk werk gaat. Wat ook niet mag is werk dat schadelijk is voor de gezondheid. Stoppen met roken. Wellicht het meest geuite goede voornemen voor het nieuwe jaar. Helaas gaat voor 80% van de rokers dezelfde belofte aan zichzelf weer in rook op. Daarom is ons motto: Je laat je toch niet kisten door een sigaret. Iedereen weet wel dat roken zeer ongezond is. Het is vooral slecht voor hart- en bloedvaten en de luchtwegen en kan uiteindelijk zelfs leiden tot longkanker. Ondanks deze risico’s voor de ge zondheid blijft het voor de meeste rokers moei lijk om deze gewoonte op te geven. Roken is voor ’n Moeder met drie kinderen deze week... Wie zijn het? De foto van vorige week dateerde van 1956. De ’gezworen’ kameraden: Janus den Otter, Toontje van Gestel, Ad Basemans en Frans Smolders. Bij de Hulpcentrale/SOS-Dienst is aangesloten een Oppascentrale voor gehandicapte kinderen. Het betreft zowel geestelijk als lichamelijk gehan dicapte kinderen die thuis wonen. Bij de Oppascentrale werken vrijwilligers. Deze hebben vaak al enige ervaring in het omgaan met deze kinderen. De vrijwilligers zijn graag ouders tot steun om een avond of middag de zorg voor hun kind over te nemen. De Oppascentrale bemiddelt tussen het gezin die de aanvraag indient en de vrijwilliger. Pas na we derzijdse kennismaking wordt een vrijwilliger ingezet. De Oppascentrale zoekt nog vrijwilligers die zich hiervoor beschikbaar willen stellen. Het is een dankbare vorm van vrijwilligerswerk waar een kleine vergoeding tegenover staat. Voor aanmelding of informatie kunt u zich wen den tot: De Hulpcentrale/SOS-Dienst, Spoorlaan 320, Tilburg, tel. 013-433584 of de contactper soon van de Oppascentrale Juanny van den El zen, tel. 013-560492. hen namelijk zoiets als ’een goede vriend’. Daar kap je ook niet zomaar mee. Maar deze vriend heeft wel veel slechte kanten, toch een reden om deze ’vriendschap’ uit te maken. Als je wilt stoppen met roken, moet je er echt achter staan. Roken is een verslaving die alleen met veel doorzettingsvermogen overwonnen kan worden. Lapmiddelen zoals overgaan op lichte re sigaretten of minderen hebben geen zin. Dat komt omdat de meeste mensen na het overscha kelen op deze lichtere sigaretten juist meer gaan roken. Ook het roken van een paar sigaretten per dag heeft schadelijke effecten. Een veilige hoe veelheid bestaat nu eenmaal niet! Per jaar stoppen zo’n 200.000 Nederlanders de finitief met roken. De helft van alle rokers heeft binnen 24 uur last van vier of meer van de vol gende bijverschijnselen: zin in roken, prikkel baarheid, angst/spanningen, concentratieproble- men, toegenomen eetlust, hoofdpijn, duizelig heid, transpireren en slaapstoornissen. Deze tij delijke verschijnselen maken het stoppen met ro ken niet altijd een pretje. Maar uiteindelijk word je er alleen maar beter van. Voor die mensen die hulp willen bij het stoppen met roken, organiseert de GGD Midden- Brabant groepscursussen ’Stoppen met roken’. Voor meer informatie hierover kunt u zich wen den tot de afdeling Gezondheidsvoorlichting en -opvoeding (GVO) van de GGD (telefoon: 013- 643911). In de afgelopen maanden zijn er in Safaripark Beekse Bergen weer veel dieren geboren. De jon gen van Schotse hooglanderrunderden, Jacobs- schapen, dwerggeiten, hyenahonden, Watoessi- runderen, neusberen, zwartvoet pinguins, moe flons, Kameroenschapen en verschillende soor ten antilopen, genieten van volle teugen van de voorjaarszon. Ook de dieren uit de tropische gebieden, die in de winter achter de schermen verblijven, zijn nu weer in het park te bewonderen. Op een van de eilanden in de Wandelsafari zijn inmiddels de eerste ringstaartmaki’s geboren. Voor het eerst in vier jaar is er bij de giraffen weer gezinsuitbrei ding. Het nog geen twee meter hoge mini- girafje ’Bo’ werd op 23 april geboren. Het is de eerste nakomeling van moeder Kim die in 1985 in het Safaripark het levenslicht aanschouwde. ’Bo’ is dagelijks met haar familie te zien op de giraffen vlakte. Momenteel wordt in het Safaripark de laatste hand gelegd aan een nieuwe wandelroute. Van af 2 juni kunt u te voet op bezoek bij een aantal dieren die tot nu toe alleen vanuit de auto of bus kon zien en horen. Behalve met zebra’s, giraffen, antilopen, leeuwen en neushoorns, kunt u ook van dichtbij kennismaken met 60 mantelbavia- nen. Deze soort was nog niet eerder in het Safa ripark te bewonderen. Hun boeiende gedrag zorgt voor een levendig schouwspel. Samen met 5 Afrikaanse olifanten bewonen ze een avontuur lijk gebied langs een nieuwe wandelroute door het Safaripark. Tot 2 juni kunnen bezoekers al vast een deel van de wandelroute verkennen. Wil je meer weten over onderwerpen als: mede zeggenschap, arbeidsomstandigheden, C.A.O., sociale zekerheidstelsel en andere onderwerpen waar een vakorganisatie mee te maken heeft, en vind je vaardigheden als bijvoorbeeld vergaderen, notuleren, argumenteren en het samenvatten van teksten belangrijk? Dan is de vakbondsschool iets voor jou! De FNV organiseert jaarlijks in een groot aantal plaatsen in Nederland deze scholing voor leden en huisgenoten. Cursisten kunnen in groepjes van 10 tot 15 per sonen hun vaardigheid of kennis vergroten door deel te nemen aan deze cursus van 25 avonden. De start is op 4 oktober en duurt 25 avonden. In de normale schoolvakanties is er geen les. De kosten voor deze cursus bedragen 50,-, maar dat mag geen bezwaar zijn, want de vak bond betaalt u dat bedrag terug bij aanwezigheid van 20 avonden. Hebt u interesse of wilt u inlichtingen, vraag vrij blijvend informatie bij FNV afd. Oister- wijk/Moergestel: 04242-17499, dan spreken wij bij voldoende belangstelling een info-avond af. Wij wachten op uw aanmelding! I Vakantiewerkers hebben tot hun 23ste in ieder geval recht op het wettelijk minimum jeugdloon. Vanaf 23 jaar moet de werkgever het volledige minimumloon betalen. Het kan zijn dat er een CAO van toepassing is waarin een hogere belo ning is afgesproken. Naast loon heeft de vakan- tiekracht net als een normale werknemer recht op vakantiebijslag. Die bedraagt tenminste 8% over het brutoloon. Het is wel belangrijk of u verzekerd bent voor de sociale verzekeringen, dit i.v.m. ziektewet. Loonheffing is weer belangrijk voor de volks verzekering, mogelijk ook voor teruggave van belasting via een T-formulier. Hierover kunt u altijd informatie krijgen bij de FNV afdeling Oisterwijk/Moergestel. typ IIDDE1 samen werken aan een gezond bestaan prik van de week ROKEN SOCIAAL? 5EN JE NOU HELEMAAL!

Weekblad Moergestels Nieuws | 1994 | | pagina 5