Helemaal gratis BURO 76 zcouüng I I Deze leuke tas met ’n waardevolle inhoud... als u bij ons uw geboortekaartjes bestelt! Oisterwijkseweg 43, Moergestel, Tel. 04243 - 2268 i, i- r De keuze is enorm: maar liefst zes modelboeken staan tot uw beschikking. Even bellen en wij reserveren ze voor u zodat u thuis uw keuze kunt maken uit de collecties van Kunst Adelt, Kennemer, Intercard, RPI, Printhouse en Mercard! Bevernieuws Tweede Paasdag Hamburgers en hot-dogs... al PAGINA 7 Janus Hofhuizen, Graard Ketelaars en Janus Jonkers: samen goed voor 175 maal Hakendover. >g :n Gerard Knijpers n: e- ;r in is el te ft st e- ie te lg ie i. m is n it ;r id w a- ie sr ;r e- i- ;n D- il- et il- Zoals u de vorige keer kon lezen zouden de Be vers samen met honderden andere Bevers en Ka bouters, Welpen en Esta’s een voorstelling bijwo nen van een clown. Deze voorstelling ligt alweer enkele weken achter ons. ’n Aantal van de Moer- gestelse Bevers werd gevraagd om met de clown een act te doen. Carlijn mocht helpen met koek jes bakken en natuurlijk mocht zij deze zelf ope ten. Onze Sander deed mee aan een zwaardge- vecht met ballonnen en hield daar een mooi bal lonnenzwaard aan over. Rowena won een gil- wedstrijd en onze leider Frank mocht meedoen aan een act waar we hier niet verder op in zullen gaan. Frank weet wel waarom! De week daaropvolgend hebben de Bevers al lemaal iets van brooddeeg gemaakt. Na afloop kwam Frederik Scheurmaar even binnenwaai en. Hij kwam vragen of de Bevers mee wilden helpen om de straten van Moergestel weer schoon te krijgen. De week daarop vertrokken de Bevers in groep jes en nam ieder groepje een stukje van Moer gestel voor zijn rekening. Verbazend met hoeveel volle zakken zij terugkwamen! De Bevers hebben in ieder geval een bijdrage geleverd aan het scho ner worden van Moergestel. Op 26 maart heeft onze Scoutinggroep Open Dag gehouden. De Beverleiding vond deze dag bijzonder geslaagd. Vele volwassenen en kin deren zijn komen kijken wat er zich zoals bij Scouting Moergestel afspeelt. De Bevers wer den op die dag verrast door een Indiaan met welke ze die dag leuke aktiviteiten hebben on dernomen. Ook de komende maand hebben de bevers weer ’n aantal bijzondere aktiviteiten zoals de instal latie van nieuwe Bevers en de St. Jorisviering. St. Joris is immers de patroonheilige van onze Scou tinggroep. Hierover de volgende keer meer. Bevers vormen de jongste groep van Scouting. Jongens en meisjes van 5, 6 en 7 jaar komen iede re week bij elkaar waar ze samen met Lange Doe ner, Frederik Scheurmaar, Lappezak, Pompe- dom, Hippe Springveer en andere vriendjes leu ke avonturen beleven. Er is een afwisselend pro gramma waarin tijd is voor spelletjes, knutselen, wandeltochten, sporten etc. De Bevers komen iedere zaterdag bij elkaar. Van 10.30 tot 12.00 uur spelen ze in D’n Donk. Momenteel is er een wachtlijst. Kinderen die graag bij de bevers willen maar niet op de Open Dag konden komen kunnen altijd binnenlopen tijdens de groep om de sfeer te proeven. Bel voor meer informatie: Suzanne 2339 of Pe tra 4066. Gaat Graard Ketelaars nog steeds op Eerste Paasdag, er zijn ook diverse mensen die alleen maar Tweede Paasdag gaan: de dag van de gro te processie. Ongeveer twintig jaar ga ik zelf reeds mee met Janus Jonkers, Jan Jonkers Jr. en Janus Hof huizen. Janus Jonkers is er zestig keer geweest en Janus Hofhuizen al meer dan 50... Dat zal ik wel niet meer kunnen halen... We vertrekken ’s-morgens om 6 uur. Onderweg in de auto is het gezellig: de ervaringen van vroe ger van de heren Jonkers en Hofhuizen worden dan verteld. Jan en ik vinden het wel jammer, dat wij die tijd niet meegemaakt hebben. Het zijn meestal sterke verhalen en vooral Janus Hofhuizen kan zich letterlijk alles herinneren. En ik geloof al die verhalen... In Hakendover aangekomen wordt meteen be gonnen aan de dertien biddende ronden rondom de kerk. Janus Jonkers bidt voor en Janus Hof huizen moet bij elke ronde offeren. Dat offeren is van belang om de tel van het aantal ronden niet kwijt te raken. Na het bezoek aan de familie Rogge gaat men te voet naar Grimde. Daar wordt dertien keer bid dend rond de kapel gelopen en in de kapel nog dertien keer biddend rond het beeld van de H. Maurus. Deze laatste heilige heeft wel niets met Hakendover van doen, maar wordt toch vereerd. Vele mensen knielen voor zijn beeld en nemen dan ook een van de koperen kronen die er vóór liggen. Zo’n kroon wordt.dan op het hoofd ge zet en dan zou men het komende jaar van hoofd pijnen gevrijwaard zijn. Dit gebruik doet wat middeleeuws aan, maar het ontroert als men ziet met hoeveel devotie, vaak vooral oudere, mensen aan dit ritueel meedoen. Terug naar Hakendover wordt er weer dertien keer biddend rond de kerk gelopen en in de kerk nog dertien keer rond het beeld van de Godde lijke Zaligmaker en dertien keer rond het beeld van O.L. Vrouw. Om 16.00 uur is er dan een H. Mis. Na deze H. Mis worden dan natuurlijk allerlei nieuwtjes uitgewisseld. De stemming blijft uit stekend, want je moet niet vergeten dat er in Ha kendover ook nog kermis is en een Belgisch or gel klinkt even vrolijk als een Hollands. heen getrokken was, was de oogst overweldi gend. Na de rondgang gaan diverse pelgrims nog een maal in de kerk terug. Voordat ze naar huis gaan, nemen ze nog een zakje gewijde aarde mee, een flesje water uit de bron en een twijgje spikdoom (meidoorn). Deze bedevaartattributen worden voor verschillende doeleinden gebruikt. De aarde wordt in de schuur gegooid, waar later de veldvruchten in getast worden. Ze zouden dan gevrijwaard blijven van ratten en muizen. Ook wordt er zaaizaad mee gemengd om een goede oogst te mogen verwachten. Het bronwater dient om wonden, zweren en zie ke ogen, enz. mee te wassen en om het door zie ke mensen en dieren te laten drinken. De meidoorntakjes worden aan die dieren gege ven die in de boomgaarden takken en schors van de bomen afvreten. Door het eten van de gewijde stokjes zouden ze dat niet meer doen. Wij doen aan dit gebruik niet mee. Na de proces sie worden de meegebracht boterhammen genut tigd en daarna wordt er in ieder geval door Janus Hofhuizen op de plaatselijke kermis nog een gro te hamburger of hot-dog gekocht. En dan wordt er natuurlijk gezegd: ’Potdorie Janus, wa kunde gij goed eten!’ Janus trekt zich er niets van aan; hij werkt de hot-dog zonder problemen naar binnen. Hij blijft onverstoorbaar, maar zegt lachend: ’Van al die rondes lopen, kan ik niet op een ’snij-mik’ kij ken, Gerrit!’ Op de terugweg brengen we altijd nog een be zoek aan een of andere molenaar die ik goed ken. Er wordt dan stevig gebuurt en over het ’geboer’ of over de graanhandel gesproken. De mulder ’klapt’ (praat) er vrolijk op los. Met uitzondering van de chauffeur krijgt ieder een een paar borrels. Bij thuiskomst in Moer gestel wordt er nog wat nagekletst en zegt Ja nus Hofhuizen steevast: ’Als volgend jaar met Pasen het paard niet hoeft te veulen, ga ik weer mee!’. Ik ben er welhaast zeker van, dat je zulke din gen over 25 jaar niet meer meemaakt. Het is oerbrabants maar je moet het willen en kunnen zien...! Janus Hofhuizen heeft voor het offergeld ge zorgd. Volgens Janus Jonkers zal dat wel niet uit dertien guldens bestaan, maar uit dertien stui vers, want Janus Hofhuizen is zuinig van aard. Elke keer als we de offerblok, die bij de kerk staat, passeren roept voorbidder Janus Jonkers tussen het bidden door: ’Betalen Hofhuizen’, en bidt dan weer onverstoord verder: ’Heilige Ma ria, vol van genade...’ enz. enz. En zo gaat dat dertien keer. Het is een frappan te belevenis. We maken dan ook nog de dertien ronden rond om en in de kapel van Grimde en gaan dan terug naar Hakendover naar de kerk. Na de hoogmis van 10.00 uur doet de grote pro cessie haar jaarlijkse ommegang. Deze duurt ruim twee uur. De vrome stoet trekt over akkers en weilanden en dwars door de graanvelden. Hij wordt voor afgegaan door een groot aantal ruiters te paard en door de plaatselijke fanfare. Daarna volgt de eigenlijke stoet met misdienaars, bruidjes en vele processiegroepen uit tientallen plaatsen in België en Nederland. De monstrans wordt dikwijls door een uitgeno digde bisschop gedragen. 6 Sterke mannen dra gen de beelden van O.L. Vrouw en de Goddelij ke Zaligmaker. Er ontstaat natuurlijk enige hilariteit als er plot seling een haas opspringt, die natuurlijk vanwe ge die van overal toestromende mensenmenigte onmiddellijk zijn oriënteringsvermogen kwijt raakt. Het is soms met Pasen nog erg koud, maar ik hoor toch bijna altijd al de leeuwerik: de lente is toch op komst. Het terrein loopt iets op en op het hoogste punt staat een altaar opgesteld. Als de stoet dit punt heeft bereikt, wordt er halt gehouden en volgt er een korte ere- of lofdienst. Daarna galopperen er soms wel 400 a 500 paarden drie keer door de groene graanakkers rondom het altaar. Het is een fantastisch gezicht en hoewel er soms wel eens een ruiter of amazone in het zand bijt, is er nog nooit een ernstig ongeluk gebeurd. Paar den ontwijken altijd een gevallen ruiter. Er gaan trouwens prachtige verhalen over de ze oude processie. Zo zou er eens een boer zijn geweest die niet wilde dat de stoet door zijn graanvelden zou trekken en dit daarom ook ver bood. Het gevolg is al wel haast te raden: in dat jaar oogstte hij slechts lege graanhalmen en van de graanvelden waar de processie wel door- MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 6 APRIL 1994 jn er :n

Weekblad Moergestels Nieuws | 1994 | | pagina 7