Graaf Wandelen in de natuur s Graaf van Urselschool koos voor techniek FRANS BECX TUINMACH1 van Ursel l|[[ Wat nou weer? MESSCHERPE PRIJZEN EN OPTIMALE SERVICE Stoppen met roken a Liliane Fonds ontwikkelt poppenkastspel r GOUD VOOR OUD! Als klap op de vuurpijl van het project techniek vond afgelopen vrijdag op de Graaf van Urselschool de dag van de techniek plaats. De afron ding van een onderwerp waaraan van begin januari door de leerlingen van de school enthousiast is gewerkt. Onthulling Niet huilen Een mastpiepertje vloog langs me 86 Instructiemateriaal Aanmeldingen Interesse? Het dorp in Open avond Speels f INA 8 MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 30 MAART 1994 PAGINA 9 met Johan van Oosterhoud '1 t f Complete beregeningsinstallaties voor uw tuin. 1 INDUSTRIEWEG 8d MOERGESTEL TEL 04243 1140 Wie nu z’n oude grasmaaier inruilt ongeacht de staat waarin uw oude machine ook verkeert, ontvangt hij aankoop van een Wolf 40 cm. zelfrijdende benzinemaaier fl. 300,00 inruilkorting vanaf fl. 259.00 vanaf fl. 595.00 vanaf 11.1995.00 vanaf fl. 2595.00 Een kraan van de genie, die ook een positieve bij drage leverde aan het technische gebeuren, kwam er aan het einde van de morgen aan te pas om de nieuwe naamplaat van de school te onthullen. Di recteur Jan Geerts mocht onder het toeziend oog van Peter van de Wouw de kraanhendels bedie nen om de vlag langzaam maar zeker van de naamplaat te verwijderen. En dit alles natuurlijk gadegeslagen door kinderen en ouders die zicht baar genoten van dit alles. Stel dat U wordt beschouwd als de allerellen digste persoon ter wereld, dat U verkeert in de meest beklagenswaardige omstandigheden dat Uw toestand hopeloos en uitzichtloos is, dat Uw leed niet meer is te overzien en dat niemand zich meer om U bekommert, zodat U zelfs niet meer instaat bent te hopen. vanaf fl. 795.00 fl. 995.00 vanaf fl. 539.00 vanaf fl. 450.00 vanaf fl. 499.00 vanaf fl. 499.00 vanaf fl. 245.00 vanaf fl. 1095.00 vanaf fl. 495.00 vanaf fl. 795.00 vanaf fl. 199.00 VERKOOP SERVICE SLIJPEN VERHUUR De dag werd geopend met een proevencircuit door de gehele school waarbij het uitvoeren van de diverse proeven centraal stond. De werking van een straalmotor werd bijvoorbeeld aan de hand van een ballon die over een lijn wegschiet samen uitgeprobeerd en beredeneerd. Ook werd door de jonge onderzoekers bekeken hoe je met behulp van batterijen en draden een goed wer kende stroomkring kunt maken. Verrassend en leerzaam! Electromaaiers met vanghak Benzinemaaiers met vanghak Zitmaaiers Zitmaaiers tractormodel 12 pk Zitmaaiers ook leverbaar met pulver- systeem of super opvangsysteem Motortuinfrezen Motortuinfrees 5 pk 63 cm. Stihl motorkettingzagen Stihl bosmaaiers Stihl hogedrukreinigers Tuinafval-hakselaars Bladblazer zuigercombinatie Stroomaggregaten 1600 watt Compressoren 260 Itr. per uur Zware compressoren gietijzer DAB Zelfzuigende waterpomp Stoppen met roken. Wellicht het meest geuite goede voornemen voor het nieuwe jaar. Helaas gaat voor 80% van de rokers deze belofte aan zichzelf weer in rook op. Daarom is ons mot to: Je laat je toch niet kisten door een sigaret. Iedereen weet wel dat roken zeer ongezond is. Het is vooral slecht voor hart- en bloedvaten en de luchtwegen en kan uiteindelijk zelfs leiden tot longkanker. Ondanks deze risico’s voor de ge zondheid blijft het voor de meeste rokers moei lijk om deze gewoonte op te geven. Roken is voor hen namelijk zoiets als ’een goede vriend’. Daar kap je ook niet zomaar mee. Maar deze vriend heeft wel veel slechte kanten, toch een reden om deze ’vriendschap’ uit te maken. Als je wilt stoppen met roken, moet je er echt achter staan. Roken is een verslaving die alleen met veel doorzettingsvermogen overwonnen kan worden. Lapmiddelen zoals overgaan op lichtere sigaretten of minderen hebben geen zin. Dat komt omdat de meeste mensen na het overschakelen op lichtere sigaretten juist meer gaan roken. Ook het roken van een paar siga retten per dag heeft schadelijke effecten. Een veilige hoeveelheid bestaat nu eenmaal niet! Per jaar stoppen zo’n 200.000 Nederlanders de finitief met roken. De helft van alle rokers heeft binnen 24 uur last van vier of meer van de vol gende bijverschijnselen: zin in roken, prikkel baarheid, angst/spanningen, concentratieproble- men, toegenomen eetlust, hoofdpijn, duizelig heid, transpireren en slaapstoornissen. Deze tij delijke verschijnselen maken het stoppen met ro ken niet altijd een pretje. Maar uiteindelijk word je er alleen maar beter van. Voor die mensen die hulp willen bij het stoppen met roken, organiseert de GGD Midden- Brabant groepscursussen ’Stoppen met roken’. Voor meer informatie hierover kunt u zich wen den tot de afdeling Gezondheidsvoorlichting en -opvoeding (GVO) van de GGD (tel.: 013- 643911). ger, als we geen bed hadden om in te slapen, geen kachel om ons te warmen, zelfs geen water had den om onze dorst te lessen. Niet huilen maar helpen. Als je voor de zoveelste maal weer eens met je neus op de feiten wordt ge drukt, zou je kunnen beginnen te snotteren. Dat is dan een goede zaak. Maar met snotteren alleen komen wij er niet, tenminste, dat vindt de Z.W.O. commissie van de Protestantse Gemeen te Oisterwijk en omstreken. Die commissie gaat daar wat aan doen. Dit gaat daadwerkelijk helpen in een concrete situatie en begint met het wekken van Uw nieuwsgie righeid. Wellicht kunt U het bovenstaande alvast op U in laten werken, als U zich bijvoorbeeld verveelt, omdat U alles al heeft, wat Uw hartje begeert. Een volgende keer meer over deze aangele genheid. Op een zonnige najaarsdag liep ik langs het strand van Monster naar Hoek van Holland. ’t Was eb en met de regelmaat van de klok rol de de branding op het strand. Op de golfbrekers stonden jonge en volwassen zilvermeeuwen te ge nieten van de zonnestralen. Daartussen liepen scholeksters, die met hun lange, oranjerode sna vels schelpdiertjes tussen de bazaltkeien peuter den. Hier en daar dribbelden enkele kokmeeu wen. Zwarte kraaien waren ook van de partij. Het was determineren van strandloper-soorten is niet zo eenvoudig, een van die soorten is de drie- teenstrandloper en die haal je er direkt uit. Hij is klein, heel aktief en rent met een heel snel tem po de golven na, hier en daar voedsel naar zijn ga ding oppikkend, ’t Is net alsof een mechaniekje in zijn lichaampje zit zo snel kan hij lopen. Het is een koddig gezicht wanneer je deze vogeltjes langs de golven ziet rennen. In de verte zat ik een aalscholver, duikend naar vis. Hij zwemt diepliggend met een uitgestrek te hals. Bij Hoek van Holland aangekomen ben ik op een bazaltblok gaan zitten om mijn meegenomen lunchpakket te nuttigen. In de luwte van de Nieuwe Waterweg zwommen langs de kant een vijftigtal sierlijke knobbelzwanen, die, kennelijk op trek, aan het uitrusten waren. Een dagpauwoog, even later een atalanta, flad derden voorbij Plotseling, en toch wel tot mijn verbazing, vloog een goudhaantje langs mij heen. Mastpiepertje zeggen de Brabanders. Druk naar voedsel zoe kend vloog hij heen en terug, tot vlak bij mijn voeten. Het goudhaantje is een klein bolletje met twee zwarte strepen op de kop met daartussen een fel oranje band. Het is een insekteneter, dat hoofdzakelijk in naaldhout is te vinden. Hoe het daar langs de Nieuwe Waterweg tussen de bazalt- blokken terecht is gekomen, weet ik niet. Kijk, zo kun je tijdens je wandelingen vaak iets nieuws ontdekken, zoals dat goudhaantje. Stel dat er dan iemand is, die U een sprankje hoop kan geven, ja wat dan! Dan zou dat het be gin van iets kunnen zijn, waarvan het einde niet is te overzien. Talloze mensen in deze wereld moeten leven on der de meest erbarmelijke omstandigheden. Bij voorbeeld in krotwoningen en sloppenwijken. Hoe zouden wij ons dit moeten voorstellen als wij nog nooit in een sloppenwijk zijn geweest, als wij nog nooit hebben te lopen verrekken van de hon- Het Liliane Fonds te Vlijmen heeft voor kinde ren in Nederland in Vlaanderen een poppen kast ontwikkeld. Met dit spel kunnen kinderen thuis, op school of in een buurt- of clubhuis, voorstellingen geven. Het entreegeld wordt bestemd voor directe steun aan kinderen met een handicap in ontwikkelingslanden. Het Liliane Fonds heeft voor dit speciale pop penkastspel instructiemateriaal laten maken met onder andere een video- en cassetteband. De vi deoband laat zien hoe gehandicapte kinderen in Tsjaad poppenkast spelen en met welke midde len zij dat doen. Het instructiemateriaal is gratis te verkrijgen bij het Liliane Fonds. Achterliggen de gedachte is dat kinderen, al spelen een finan ciële bijdrage leveren voor de hulp aan gehandi capte leeftijdsgenoten. Inmiddels zijn er veel aanmeldingen uit Neder land en Vlaanderen binnen. Het Liliane Fonds heeft ook uit Curasao aanmeldingen ontvangen. Daar gaan 15 scholen meedoen met de poppen- kastaktie. Het Liliane Fonds heeft met Het Land van Ooit afgesproken dat wanneer scholen of groepen enz. poppenkast willen spelen in Het Land van Ooit, zij een speciale korting krijgen. Om poppenkast te spelen in Het Land van Ooit te Drunen, heeft het Liliane Fonds een aantal grote poppenkasten laten plaatsen. Groepen ge ven aan op welke dag zij willen spelen, krijgen een poppenkast toegewezen en kunnen met hun spel leuke prijzen winnen. Er is ook gelegenheid het thuis ingezameld geld plechtig te overhandi gen aan een vertegenwoordiger van het Liliane Fonds. Scholen, scoutinggroepen, groepen uit Gezins vervangende Tehuizen, verenigingen die een gra tis instructiepakket wensen, kunnen bellen of schrijven naar: Stichting Liliane Fonds, Postbus 75, 5250 AB Vlijmen. Telefoon:04108-19029. Meedoen aan het poppenkastspel in Het Land van Ooit kan door te reserveren bij de Freules van het Kabinet van Voorlichting, Parklaan 40, 5151 DG Drunen. Telefoon: 04163-77775. Dat techniek een zaak is die je dagelijks overal kunt zien en tegenkomen, werd ’s middags dui delijk toen alle kinderen in kleine groepjes het dorp ingingen om bij bedrijven of particulieren de technische zaken te bekijken. In de studio van MTV konden kinderen met eigen ogen bekijken dat er heel wat komt kijken voordat de vertrouw de uitzendingen de Moergestelse huiskamers bin nenkomen. Spannend was voor een groep ook het bezoek aan de replica van het spookslot van de Efteling van bouwkunstenaar John Steijger, die veel van zijn technische geheimen prijsgaf, maar natuurlijk niet alles. De verwondering over dit moois moet natuurlijk blijven! Om aan de ouders te laten zien waaraan de laat ste maanden zoals werd gewerkt, was de open avond van zes tot acht uur een ideale invulling. Ruim zeshonderd bezoekers konden zich verga pen aan de creatieve invulling van het begrip techniek. Diverse proeven konden door de be zoekers zelf worden uitgevoerd. Stoommachient- jes draaiden op volle toeren en edelsmid Witjes kon ook rekenen op volop belangstelling. De de monstratie met het materiaal van de genie werd door jong en oud met grote ogen gevolgd en we genwachter Jan Evers repareerde ter plaatse een ’kapotte’ auto. Wie moe was van de eerste indrukken kon in de hal even een kopje koffie of een glaasje drinken en daar al genieten van de eerste videobeelden over de projectdag die over het kabelsysteem van de school werden uitgezonden. Daarna kon de weg door de wereld van de tech niek worden vervolgd langs de stand van tech nisch Lego waar kinderen geconcentreerd op speelse wijze hun invulling gaven aan hun tech nische creaties. Actie en snelheid bij de radiogra fisch bestuurbare auto’s. Wie de werking van een boog eens wilde besturen, kon ook aan zijn trek ken komen. En in het computerlokaal konden de kinderen aan hun ouders laten zien dat je op een computer ook andere dingen kunt doen dan spel letjes. Dat de Graaf van Urselschool ook thuis is in techniek was na afloop voor de vele bezoekers zonder meer duidelijk. En dat daarbij de inzet van kinderen, de vele meehelpende ouders en team onmisbaar is, mag duidelijk zijn. Het re sultaat was er in ieder geval naar! WOLF M Geratd samen werken aan een gezond bestaan X prik van de week EEN NIET-ROKER LOOFT MET Z’ N HOOFD IN DE WOLKEN ©ti prik van de week WAT (VER)STIKT MIJ HET MILIEU - samen werken aan een gezond bestaan

Weekblad Moergestels Nieuws | 1994 | | pagina 9