V erbroederingsavond Jachthoornblazers maar óm! Moergestel Zwembad ’De Leye’ Wat bedoel je met: ’Gastouder’? te samen, Maandag 21 maart jl. organiseerde de Jachthoornblaasgroep ’Horrido’ een ’Verbroederingsavond’ in hun thuislokaal, de zaal van Camping ’De Boskant’. Spelinstuif Rekreatief zwemmen Paasvakantie J achthoomconcours Insigne-blazen Goede prestaties jeugdleden Schaatsclub ’De Vennen’ ’Kleine Banen Toernooi’ Gewest. Mini-Kampioenschappen Miss-Wet verkiezing Voorj aarsuitstapje Bloemschikcursus Brooddeegcursus Computercursus Micro-T riathlon we rkgjyre-pj ontwik^eTings werking PAGINA 13 MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 30 MAART 1994 Moergestel, Schaatsclub „De Vennen.” In zwembad ’De Leye’ wordt in de Paasvakan tie, op vrijdag 8 april van 10.00 tot 11.45 uur, een spelinstuif gehouden voor de jeugd, dat betekent: leuke spelletjes in en rondom het zwembad. Jij komt toch ook? Zaterdag 2 april: 12.45-16.00 uur. Zondag 3 april: gesloten. Maandag 4 april: 11.00-14.00 uur. Dinsdag 5 april: 7.30-8.45 uur; 12.00-14.00 uur; 19.00-22.00 uur. Woensdag 6 april: 7.30-9.00 uur; 9.00-11.00 uur (alleen volwassenen in het diepe bad); 12.00- 16.00 uur. Donderdag 7 april: 7.30-8.30 uur; 12.00-13.30 uur (vanaf 13.30 uur alleen volwassenen); 14.00- 14.30 uur (alleen volwassenen); 14.30-15.45 uur; 20.30-22.30 uur. Vrijdag 8 april: 7.30-8.45 uur; 12.00-13.30 uur; 14.00-16.00 uur; 20.30-22.30 uur. Zaterdag 9 april: 12.45-16.00 uur. Zondag 10 april: 11.00-14.00 uur. Jachthoornblaasgroep ’Horrido’ kan binnenkort laten horen dat de wekelijkse repetities vruchten afwerpen want de groep neemt 23 april a.s. deel aan het landelijke concours voor jachthoornbla zers. Dit concours vindt plaats in het kleinste stadje van Nederland: Bronkhorst (Bronkhorst aan de IJssel, Gelderland). Het schilderachtige stadje telt slechts 150 inwoners en heeft al stads rechten vanaf 1158. In Bronkhorst komen zo’n 200 jachthoornbla zers, verdeeld over 25 groepen, bij elkaar. Belangstellenden die wat meer willen weten over dit jachthoornblazen of over de groep ’Horrido’ kunnen telefonisch kontakt opnemen met 04243-1231. troducees mogen meedoen. Het inschrijfgeld be draagt: 2,50. Deelnemende koppels (2 dames of 2 heren) kun nen zich inschrijven in de categorieën: aspiran ten (jongens/meisjeS); senioren (heren/dames). De onderdelen zijn: ATB fietsen; lopen; kanoën. Voor informatie of opgave: John van Ésch, tel. 04243- 1471. Pelikaanhal te Tilburg. Hier behaalde Luuk van Gils met een tweede plaats in zijn categorie een zilveren medaille voor Schaatsclub ’De Vermen’. Alle klasseringen van de deelnemertjes van ’De Vennen’: Jongens E (totaal 9 deelnemertjes): Sjoerd Boo gers, 6e plaats; Kevin Smolders, 8e plaats; Meisjes D (totaal 10 deelnemertjes): Michaela Zuman, 7e plaats; Meisjes C (totaal 16 deelnemertjes): Monique Arts, 5e plaats; Simone Antonis, 1 le plaats; Jongens C (totaal 19 deelnemertjes): Luuk van Gils, 2e plaats; Rob van de Meydenberg, 4e plaats; Jouke Hooghiemstra, 14e plaats; Meisjes B (totaal 13 deelnemertjes): Annet de Laat, 12e plaats; Meisjes A (totaal 8 deelnemertjes): Brenda van de Wiel, 6e plaats; Lenneke Ketelaars, 8e plaats. Alle jeugdschaatsertjes van ’De Vennen’ worden hartelijk gefeliciteerd met de behaalde resultaten. Onderdeel van deze traditionele ’Verbroedering savond’ was het zgn. ’Insigne-blazen’, hetgeen zoveel betekent als examen blazen, onderver deeld in de categorieën brons, zilver en goud. De organisatie daarvan was in handen van het lande lijke bestuur van de N.V. J.B. (Nederlandse Ver eniging Jachthoorn Blazers). 16 Deelnemers hadden zich opgegeven voor dit examen waaiyan er 13 slaagden: 11 voor brons en 2 voor zilver. Het gebeurt nog al eens dat mensen niet duide lijk voor ogen hebben wat een gastouder nu pre cies voor iemand is: is het iemand die zieke kin deren verzorgt, iemand die asielzoekers bege leidt, die een soort vakantieopvang biedt enzo voorts. Hierover wil ik in dit artikel meer duidelijkheid geven. Bij ons als Stichting Kinderopvang Hu- manitas, is een gastouder iemand die kinderen opvangt waarvan de ouders werken. Het kind wordt op afgesproken tijden door de ouders naar de gastouder gebracht, die dan op haar beurt het kind verzorgt tot de ouders het kind weer komen halen. Het aantal opvanguren kan variëren van één hal ve dag in de week tot vier tot vijf volle werkda gen. Eén en ander is uiteraard afhankelijk van L- wat de vraagouders willen, maar ook nadrukke lijk van wat een gastouder wil bieden. Als er een aanvraag voor opvang binnenkomt, wordt de gastouder eerst telefonisch gevraagd of zij de op vang wil verzorgen. Wil ze dat iet, (omdat er bij voorbeeld voor teveel dagen opvang gevraagd wordt) dan wordt er een andere gastouder be naderd. De gastouders die zich aanmelden zijn allemaal mensen die het op de eerste plaats leuk vinden om met kinderen bezig te zijn. Na de aanmelding gaat de consulente op huisbezoek om kennis te maken, om opvoedingsgewoontes door te spre ken en om op te nemen hoeveel uren of dagen de gastouder maximaal wil op vangen. Als het u wat lijkt om gastouder te worden of als u meer informatie over gastouderopvang wilt, bel dan gerust. Op maandag- en donderdagochtend is er een te lefonisch spreekuur onder telefoonnummer: 04242-86452, de consulente is Ine Welten. Zoals eerder bekend gemaakt in dit blad, zal in de week van 6 tot en met 11 juni 1994 een aktie- week in het kader van ontwikkelingssamenwer king plaatsvinden. De voorbereidingen zijn in volle gang en de werkgroep krijgt alle medewer king. Deze maand vertellen we u meer over het leven op straat van de kinderen in Bolivia. Het Parque Arenal in het centrum van de hoofd stad Santa Cmz, is één van de plaatsen waar veel straatkinderen samenkomen. Met name de schoenpoetsers oefenen hier hun beroep uit. Voor degenen die de situatie ter plekke goed ken nen is de rangorde duidelijk: je kunt hier niet zo maar met je schoenpoetserskistje naar toe gaan en een plaatsje zoeken. Nieuwkomers krijgen een plaats aan de buitenzijde van het park, waar min der klanten voorbijkomen. Er is sprake van twee groepen straatkinderen: de ’kinderen in de straat’ en de ’kinderen van de straat’. Voor de jongeren zijn de verschillen tussen de beide groepen duidelijk: een kind ’van de straat’ werkt over het algemeen niet, maar scharrelt zijn kostje bij elkaar via de klei ne criminaliteit. Het gebruik van verdovende middelen als lijm en thinner is onder deze groep gebruikelijk. De werkende jongeren, ’kinderen in de straat’ genoemd, hebben duide lijk hun beroepseer; ze zijn er trots op voor hun geld te werken. Er zijn dan ook nauwelijks con tacten tussen de werkende kinderen en de zo genaamde ’echte’ straatkinderen. In Santa Cruz, gelegen in het oosten van Bolivia, neemt het aantal straatkinderen nog steeds toe. Volgens officiële cijfers zijn er op dit moment zo’n 9.000 kinderen in Santa Cruz die dagelijks de straat opgaan om geld te verdienen. Zij doen dit om een bijdrage te leveren aan het gezinsin komen. De werkloosheid is hoog in deze stad, waarvan het aantal inwoners in twintig jaar tijd is verviervoudigd. Er wonen nu ruim 900.000 mensen, waarvan een groot deel via het uitoefe nen van verschillende baantjes een schamel loon verdient. Ook op de centrale markt, de Mercado de los Pozos, zijn veel werkende straatkinderen te vin den. Zij bieden er dagelijks hun diensten aan. De werkdagen van de kinderen zijn lang, het ouderlijk huis ligt meestal ver van het centrum, zodat ze ’s ochtends al vroeg op pad moeten om op tijd op hun werkplek te zijn; pas ’s avonds laat keren ze weer naar huis terug. Op de markt werken de kinderen als verkoper. Een aantal jeugdleden van Schaatsclub ’De Ven nen’ heeft de afgelopen maanden deelgenomen aan schaatswedstrijden georganiseerd door het Gewest Noord-Br./Limburg van de K.N.S.B.. Dat Schaatsclub ’De Vermen’ daarbij weer goed voor de dag kwam blijkt uit onderstaande re sultaten. x Dit was een toernooi over 3 wedstrijden op de ijs- hockeybanen van Geleen (18 december 1993) en Den Bosch (8 januari 1994) en de 400 meter baan van Eindhoven (19 februari 1994). Aan dit toer nooi werd deelgenomen door totaal 163 jeugd schaatsertjes uit geheel Noord- Brabant en Lim burg. Per wedstrijddag moesten de deelnemert jes 2 maal in actie komen. De deelnemertjes wa ren verdeeld over totaal 12 categorieën. Luuk van Gils viel in de prijzen met een mooie derde plaats in het eindklassement bij de Jongens C. De eind klasseringen van alle deelnemertjes van ’De Vennen’: Jongens E (totaal 11 deelnemertjes): Kevin Smol ders, 8e plaats; Sjoerd Boogers, lie plaats; Meisjes D (totaal 13 deelnemertjes): Michaela Zuman, 1 le plaats; Meisjes C (totaal 17 deelnemertjes): Monique Arts, 5e plaats; Simone Antonis, 1 le plaats; Jongens C (totaal 22 deelnemertjes): Luuk van Gils, 3e plaats; Rob van Kollenburg, 8e plaats; Rob van de Meydenberg, 9e plaats; Jouke Hoog"- hiemstra, 1 le plaats; Meisjes B (totaal 22 deelnemertjes): Annet de Laat, 18 plaats; Meisjes A (totaal 9 deelnemertjes): Brenda van de Wiel, 4e plaats; Lenneke Ketelaars, 6e plaats. Op zaterdag 5 maart jongstleden namen dezelf de jeugdleden (met uitzondering van Rob van Kollenburg) deel aan de Gewestelijke Mini- Kampioenschappen op de ijshockeybaan van de Zij worden door de marktverkopers ’in dienst ge nomen’ om diens produkten aan ’de mens’ te brengen. Plastic zakken, koekjes, snoep, kranten en sigaretten zijn populaire handelswaar. Het le ven op straat is zwaar. DE concurrentie is groot en vaak is het letterlijk knokken om een plaats je te bemachtigen. De kinderen moeten zich la ten gelden: doen ze dat niet dan gaan de verkoo presultaten naar hun collegaatjes. Daarnaast rea geren veel burgers en winkeliers negatief op de straatkinderen. Ze vinden hen lastig en zijn bang dat ze door hen bestolen worden. Vaak worden de kinderen dan ook weggejaagd of uitgeschol den. Bovendien maken de kinderen lange dagen voor weinig geld. Op straat bestaat een groot verschil tussen jon gens en meisjes. Voor jongens bestaat er een flink aantal mogelijkheden om wat geld te ver dienen. Schoenpoetsen, autowassen, gepar keerde auto’s bewaken, kranten, sigaretten of snoep verkopen. Van jongens wordt het snel ler geaccepteerd dat ze zich met dergelijke ac tiviteiten bezighouden. Hoe jongens en meis jes zich behoren te gedragen en welke taken ze wel of niet behoren te vervullen is op straat heel duidelijk zichtbaar. Voor meisjes zijn de mogelijkheden om op straat te werken geringer. Veel meisjes werken op de markt, bij het kraampje van hun ouders, als hulpje bij het inpakken van de boodschappen. Ook verkopen zij groenten of fruit. Zij doen dat echter veel meer onder het wakend oog van va der of moeder, terwijl de jongens de vrijheid heb ben te gaan en staan waar ze willen. Als de meis jes helemaal op straat leven verdienen ze door gaans hun geld in de prostitutie. De meeste straatkinderen werken en moeten veel moeilijkheden overwinnen, elke dag op nieuw. Maar daarnaast hebben de kinderen ook plezier. De straat geeft hen een bepaalde vorm van vrijheid en geeft hen de kans zich uit te le ven. Bovendien doen de kinderen op straat veel kennis en ervaring op. Helaas wordt deze erva ring door velen iet als zodanig geaccepteerd. Dit leidt ertoe dat veel straatkinderen niet meer binnen gevestigde structuren zoals het onder wijs passen. Veel straatkinderen gaan niet naar school. Hun vooruitzichten zijn allesbehalve rooskleurig en het gevaar is dan ook groot dat ze uiteindelijk geheel op straat gaan leven. De straatkinderen zijn afkomstig uit arme gezin nen, waar dagelijks een overlevingsstrijd gevoerd wordt. Doorgaans werken alle gezinsleden bui tenshuis om voldoende brood op de plank te krij gen. Hierdoor is er weinig aandacht voor de kin deren. Ook brengt de armoede veel spanningen met zich mee die vaak hun uitlaatklep vinden in overmatig drankgebruik of geweld binnen het ge zin. De slechte gezinssituatie kan voor de kinde ren een reden zijn om uiteindelijk helemaal op straat te gaan leven. In onze bijdrage van april 1994 kunt u lezen, hoe het opvangcentrum Colonia Pirai deze straatkinderen nieuwe kansen geeft en dat een straatschoffie ook een vakman kan worden. De Werkgroep Ontwikkelings samenwerking Moergestel De groep ’Horrido’ is ’n enthousiaste groep jach- thoomblazers die wekelijks hun repetitie houden bij ’De Boskant’. De leden van de groep komen o.a. uit Gilze-Rijen, Goirle, Oirschot, Spoor- donk, Haghorst en natuurlijk Moergestel. Op vrijdag 1 april is D’n Tob gewoon open. En als verrassing zal er die avond een Miss-Wet Ver kiezing zijn. Leden maar ook niet-leden zijn wel kom. Be There!! Aanvang 21.00 uur. Entree: gratis. Op zaterdag 9 april gaan we weer op stap. Deze keer gaan we naar Gemert. KPJ-leden maar ook introducees mogen mee. Voor het vervoer heb ben we al twee bussen geregeld, dus ’Ploats zat’. De bussen vertrekken om 21.00 uur vanaf het St. Jansplein. Tot dan! Donderdag 31 maart is alweer de laatste avond van de bloemschikcursus. Het is de bedoeling dat we deze avond een soort ’paaskrans’ in elkaar zet ten. Als je nog mee wilt doen, bel dan naar Ju dith Ketelaars, tel. 1262. We beginnen om 20.00 uur. Deze cursus zal plaatsvinden op woensdagavond (de precieze dat zijn nog niet bekend). Wil je hieraan meedoen bel dan naar Erica Rijnen, tel. 1315. Het is een algemene beginners-cursus voor com putergebruik, speciaal voor de mensen die meer dan alleen spelletjes met de computer willen doen. Waar? In Oisterwijk. Wanneer? Op woensdagavond. Hoelang? 10 lessen. Voor meer informatie: Jos op ’t Hoog, tel. 2817. Voor de 4de maal organiseert KPJ Kring Tilburg een Micro-Triathlon. De micro-triathlon wordt gehouden op zondag 29 mei aan de Hoge Wal in Goirle (tegenover h»» Elisabeth-Ziekenhuis). Het begint rond 10.30 uur. Zowel KPJ-leden als in-

Weekblad Moergestels Nieuws | 1994 | | pagina 13