Gemeenteraadsverkiezingen Complicaties? Hoe bedoel je! f<. vooR G A plA 7^555^05 Moergeste I Fotogroep K.V.O. Moergestel Moergestel Schaaknacht in Oisterwijk Steun daarom het wetenschappelijk onderzoek, steun de actie Geef 's voor diabetes. Diabetes Amersfoort Diabetes (suikerziekte) is nog altijd ongeneeslijk en heeft veel ingrijpende gevolgen. Complicaties aan ogen, hart en bloedvaten, zenuwstelsel, nieren, voeten... Diabetes sluipt gevaarlijk door het hele lichaam. Toch wordt er nog vaak onwetend gezegd: Complicaties? Hoe bedoel je? ontwik^ewgs erking we rkgj^fc=^ Beste leden, "MOERGESTEL” Gevraagd: majorettes Wijziging bestuur Wisselexposities Ammoniak Giro 57 bb J_ o e I !PÖb MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 23 FEBRUAR11994 IO FANFARE t 5 l- r neb Noordbrabantse Christelijke Boerenbond DRUM r fao samenwr Woensdag 2 maart: een medewerkster van het Riagg uit Tilburg geeft een uiteenzetting over haar werk, hulpverlening op velerlei gebied. Een leerzame avond in Den Boogaard, aanvang: 20.00 uur. Donderdag 10 maart: culturele avond in Den Boogaard, aanvang 19.45 uur. Donderdag 24 maart: voorjaarsvergadering, houdt u deze datum vrij! De agenda volgt nog. Zoals eerder geschreven zal in de week van 6 tot en met 11 juni a.s. een actieweek in het kader van ontwikkelingssamenwerking worden gehouden. De Werkgroep Ontwikkelingssamenwerking is enthousiast met de voorbereidingen voor de ac tieweek van start gegaan. Verschillende instan ties en instellingen, zoals de Moergestelse basiss- scholen, Moergestel T.V., Omroep Brabant, sportverenigingen en de winkeliersvereniging hebben inmiddels hun medewerking aan de ac tie toegezegd. Wij zullen u hierover in maart a.s. nader informeren. De opbrengst van de actie komt ten goede van het project Colonia Pirai voor opvang en scholing van straatkinderen in de stad Santa Cruz in Bo livia. Wat houdt dit project concreet in? In Santa Cruz zijn meer dan 9.000 kinderen jon ger dan 12 jaar die moeten werken. Het project Colonia Pirai omvat een school met daarbij eet- en douchegelegenheid, waar deze kinderen overdag terecht kunnen. Vanuit deze si tuatie wordt geprobeerd de kinderen scholing bij te brengen. Naast het leren lezen gaat het dan ook om beroepsvaardigheden zoals timmeren, metaalbewerking, druktechniek of leerbewer- king. De meeste kinderen gaan na school naar hun eigen huis terug. Voor meer informatie over het project Colonia Pi rai en/of de actieweek kunt u terecht bij een van de leden van de werkgroep (burgemeester J. ter Veer, Michelle van de Wiel, Toos Reinders, Di on van Gorp, Jan Geerts en Corke Kolen). De Wergroep Ontwikkelingssamenwerking Je zult misschien wel denken wat zijn nu majo rettes? Dat zullen wij proberen uit te leggen. Majorettes zijn meisjes en eventueel ook jongens die optredens verzorgen in binnen- en buitenland zoals bijvoorbeeld bloemencorso’s en andere op tochten. Ook nemen ze deel aan landelijke wed strijden. Wat doet een majorette nu eigenlijk? Er worden op de repetities shows ingestudeerd op levende of mechanische, moderne muziek. Een show bestaat uit onderdelen zoals: Twirling oefening met baton (stok). Ballet ballet technieken voor goede houding en beweging. Dansvormen muzieksoorten in beeld brengen door middel van dans. Deze elementen worden verwerkt tot een show. Een majorettesrepetitie bestaat dus uit het aan leren van deze elementen, voorafgaand door een goede warming up. Dit alles gebeurt onder leiding van een speciaal daarvoor opgeleide majorettes instructrice. Ben je nieuwsgierig en vind je het werken met en op muziek erg leuk, bezoek dan gerust eens een repetitie. Wij zouden dit ook leuk vinden, want we kun nen nog wat nieuw majorettes gebruiken. Wel is er een leeftijd aan verbonden en deze is vanaf 6 jaar. Dit in verband met de oefeningen en technieken, want het is niet zo eenvoudig als je zou denken. De majorettes repeteren op woensdag in de Von der van 18.30 uur tot 20.00 uur. De mini-majorettes repeteren op dinsdag in D’n Donk van 18.30 uur tot 19.15 uur. De repetities voor nieuwe majorettes is in D’n Donk op dins dag van 19.15 uur tot 20.15 uur. Nogmaals, kom gerust eens een kijkje nemen, wij vinden dat erg fijn. Tot ziens, Majorettes Moergestel. PAGINA 11 onder welke voorwaarden er een vergunning kan worden verleend. Het principe van de ’leidraad’ is: stel boer A heeft 1000 varkens, hij wil er 500 meer gaan hou den. Volgens de ’Leidraad’ zal hij dan in de re gio Midden-Brabant voor 500 varkens 'mestrech- ten’ moeten aankopen. Vervolgens zal hij dan een nieuwe ’groen label’ stal moeten laten bouwen en zijn oude gebouwen dusdanig moeten aanpassen, at er na realisatie de totale uitstoot aan ammoni ak dezelfde is als voor aankoop. Voor het milieu het positieve van ammoniakre- ductie in de regio van 500 varkens en voor de boer het voordeel van de bedrijfsvergroting. Het is de bedoeling dat alle gemeentes in Noord- Brabant deze ’Leidraad’ gaan aannemen, zodat daarmee alle ondernemers in de landbouw onder dezelfde voorwaarden een vergunning kunnen krijgen. De Nederlandse landbouw met zo’n 500.000 ba nen en een positieve bijdrage aan de nationale be talingsbalans van 25 miljard verdient o.i. die ruimte om zich aan te kunnen passen aan de steeds wijzigende omstandigheden. N.C.B. Moergestel Volgende week woensdag gaan we, waarschijnlijk voor de laatste maal als zelfstandige gemeente, kie zen voor een nieuwe gemeenteraad. In verband met het late tijdstip (woensdag) is het ons niet mo gelijk u volgende week al de nieuwe gemeenteraad in beeld te geven, doch de week daarna zal ’MoergesteLNieuws’ graag de nieuwe gemeenteraad voor de komende vier jaren aan u voorstellen. Tijdens de jaarvergadering van fotogroep Moer gestel op donderdag 17 februari jongstleden is de samenstelling van het bestuur van de vereniging als volgt vastgesteld: voorzitter: Jan Geerts (on gewijzigd); secretaris: Jolanda Jansen (nieuw); penningmeester: Ton van Elsdingen (onge wijzigd). Het adres van het secretariaat is geworden: Edi- sonlaan 156, 5021 MG Tilburg, tel. 013-432249. In de Rabobank te Moergestel hangen in de eer ste drie maanden van dit jaar foto’s van Jeanne de Bont. In de gangen van den Boogaard hangen een vijf tal foto’s van Jan Geerts. In de wachtkamer van dokter Terwindt zijn ge durende de maanden januari, februari en maart foto’s van Jolanda Jansen opgehangen. In verschillende ruimten van de firma Nistria te Moergestel hangen gedurende dezelfde maanden een vijftal foto’s van Bertus van Berkel. Bij de Dienst Informatieverwerking (DIV) te Til burg hangen gedurende het eerste halfjaar van 1994 foto’s van Martin Prumpeler. In de wachtkamer van huisartsenpraktijk van Poppel/de Loos te Haaren hangen foto’s van Gijs Vugts. In de bibliotheek van Moergestel tenslotte han gen een negental foto’s van Bertus van Berkel, Gijs Vugts en Piet van de Schoot. Beste lezers, regelmatig verschijnen er artikelen in de loka le en regionale pers aangaande het onderwerp ammoniak. Zelfs in de plaatselijke politiek is het op gezette tijden een onderwerp van discus sie. Daarom leek het ons als N.C.B. nuttig, om over dit ’probleem’ wat informatie te ver schaffen. Ammoniak is een gas, dat bestaat uit een verbin ding van stikstof (N) en waterstof(H), tezamen vormt het NH3 ammoniak). Ammoniak komt vooral vrij bij opslag en verwerking van mest. Na de jaren ’70 is zowel de landbouw, industrie en verkeer in Nederland sterk ontwikkeld. Door de wetenschap is aangetoond dat de uitstoot, die met al die bedrijvigheid gepaard gaat, nadelige gevol gen heeft voor onze leefomgeving (milieu). De bijdrage aan de verzuring door de landbouw in onze provincie wordt door het RIVM inge schat op ongeveer 50%. In het Nationaal Milieubeleidsplan (N.M.P.) is vastgelegd, dat de totale ammoniakuitstoot ten opzichte van 1980 met 50-70% zal moeten afne men. Om tot deze reductie te komen zijn er een aantal maatregelen genomen t.w.: ’Emissiearme aanwending’, dat wil zeggen de mest wordt niet op de grond maar in de grond ge bracht. De reductie aan ammoniak is ongeveer 90% (mest bevat een aantal mineralen, zoals stikstof, kali en fosfaat die de plan nodig heeft om te kunnen groeien). De extra kosten per m3 voor deze manier van be mesten variëren tussen de 5,- en 10,-. Voor een normaal veehouderijbedrijf betekent dat een jaarlijkse kostenpost van 6.000,- Doordat de mest van september tot februari niet meer gebruikt mag worden is opslag en af dekken van de mest in silo’s noodzaak. Voor een normaal bedrijf is de investering voor opslag en afdekking circa 100.000,-. Toch al snel een jaarlijkse extra kosten aan ren te en afschrijving etcetera van 10.000,-. Ammo- niakreductie ongeveer 80%. De volgende stap zal nu worden de reductie van ammoniak uit de gebouwen. Door onderzoekers wordt naarstig gezocht om tot stalsystemen te ko men waarbij de ammoniakuitstoot verminderd wordt met minimaal 50% de zogenaamde ’Groen Label’ stallen. Zoals het er nu voorstaat worden deze gebouwen ongeveer 30-40% duurder dan de traditionele. Reeds vele jaren was het om redenen van het mi lieu voor de veehouder niet meer mogelijk zijn veestapel te vergroten. Hij kreeg daarom ’mestrechten’ naar aanleiding van de grootte van zijn veestapel. Sinds 1 januari 1994 is de zoge naamde ’mestverplaatsingswet’ door het Parle ment aangenomen. Hierdoor kan de veehouder zijn bedrijf weer in aantal stuks vee vergroten, maar hij zal daarvoor wel de nodige bouw- en mi lieuvergunning (hinderwetvergunning) moeten hebben. Deze worden afgegeven door Burge meester en Wethouders van de Gemeente. Daarom is door het Provinciale Bestuur in sa menwerking met het landbouwbedrijfsleven en milieu de zogenaamde ’Leidraad Veehouderij en Milieu’ ontwikkeld. Hierin wordt aangegeven Op zaterdag 26 februari organiseert de Schaak vereniging Oisterwijk in de speelzaal van ’de Kunstkring’, Stationstraat 1 weer een schaak nacht: ’De zesde nacht van de Parel’. Het speeltempo is 10 minuten per persoon. Het prijzengeld bedraag 600,-. De wedstrijden be ginnen om 21.00 uur en duren tot ongeveer 6.30 uur, waarna een gezamenlijke koffietafel met prijsuitreiking. Het inschrijfgeld is 15,- inclu sief koffiemaal tijd. Aanmelden kan tot vrijdag 25 februari bij: Mar den Mathijssen, tel. 04242-82650 of Ine Zeeger, tel. 04243-1793. Toeschouwers zijn ook welkom. n it S L Y 1 i t

Weekblad Moergestels Nieuws | 1994 | | pagina 11