uality travel Hertog Janschool 25 jaar! kies voor de hondelsmava J W.K. VOETBAL AMERIKA 5, 7, 8, 9,16 of 19 dagen REISBURO TEVENS GESPECIALISEERD IN ZAKENREIZEN! Feestelijkheden in juni a.s. DEO, ROOI (CO, PANNEN - Complete arrangementen - Enkel de vlucht met hotel of camperhuur. Voor meer informatie kunt u altijd bij ons terecht! J eugd vakantie week Bezoekerscentrum Oisterwijk niet zo maar een mavo OPEN DAG ZONDAG 23 JANUARI Handelsgericht onderwijs op maat voor diploma VBO-Handel of Mavo Vrijstelling voor middenstand bij VBO-Handel Drempelloze doorstroom naar MBO en Havo GEOPEND: maandag t/m donderdag van 10.00-18.00 uur; vrijdag van 10.00-19.00 uur; óók op zaterdag van 10.00-16.00 uur. Schoolstraat 11 5066 EC Moergestel Tel.: 04243 - 2020 Fax: 04243 - 2629 De uiterste inlevertermijn voor kopij is ZATERDAG 12.00 UUR. Advertenties uiterlijk maandagavond. Lourdesplein 4 Tilburg Tel. 013-430194 In de zestiger jaren beleefde Moergestel een duidelijke groeiperiode. Jongelui wilden graag in hun geboorteplaats blijven wonen en ook veel mensen van buitenaf kozen voor vestiging in ons mooie dorp, als ze daar de mogelijkheid toe hadden. Zo werden, na Het Jap, onder andere de akkers en weilanden tussen de Krijtestraat en de Tilburgseweg volgebouwd en ontstonden de van Rijc- kevorsellaan en het Klein Bungalowpark. inclusief: vlucht, hotel, transfers, entreebewijzen Olieverfschilderijen en aquarellen Uitpluismiddag van braakballen Openingstijden MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 19 JANUAR11994 PAGINA 7 r f V*-*- Marchand legde de nadruk meer op de opvoed kundige aspecten, Auerbach was eerder gericht op een effectief onderwijsleerproces. In de late re periode zocht het team naar een redelijk even wicht, passend ook binnen de onderwijsvernieu wing die toen sterk doorzette en waaruit in ’85 de geïntegreerde, nieuwe basisschool ontstond. Steeds werd en wordt er op de Hertog Jan gestreefd naar een redelijke balans tussen werk CENTRUM VOOR ONDERNEMERSONDERWIJS Désirée, Mathé en Frans staan dus nu ook vijf entwintig jaren aan deze school. Zij herinneren zich nog goed dat enthousiaste begin in die koude januarimaand van ’69. Weliswaar op een nog kale betonvloer, maar de verdere inrichting was compleet, de verwarming deed het prima en iedereen had er zin in! Er werd meteen flink gerepeteerd voor een groot se opening. Zoals dat een nieuwe school betaamt met alles erop en eraan: versiering, receptie, hoge gasten en een prachtige musical ’Bah, septem ber’, met decorbouw door ouders, een heel or kest van ouders en teamleden, zang- en toneelrol len voor zowel ouders als kinderen, enzovoorts. Maar geleerd werd er ook stevig! Het werkplan van Ad Marchand was zijn tijd ver vooruit en vormde een prima uitgangsbasis voor een goe de school. Toen hij in ’72 naar de Schoolbege leidingsdienst promoveerde, werd dat door het team verder uitgebouwd onder leiding van Xa vier Auerbach. In die periode groeide de school naar ruim 230 leerlingen. Zonder kleuters, want die zaten nog op de Mariakleuterschool en het nieuwgebouwde ’Heideveldje’. In ’77 kwam de huidige directeur, Paul van Oosterhout, de lei ding van het team ovememen. en spel, tussen het uitvoeren van opdrachten en eigen keuzes. In het volksdansen, bij musicals, in allerlei vie ringen komen de kinderen voor de dag komen met muziek, zang, dans, voordracht en to neelspel. Maar het onderwijs- en vormingsprogramma stond en staat centraal. Daar werd door de betrokken ouders ook dui delijk op gerekend. Door de ligging tussen Groot en Klein Bungalowpark kwamen de leer lingen, behalve uit Moergestelse families in het buitengebied, de Prinsessen- en Burgemees- tersstraten voor een groot deel uit ’importge- zinngen’. Zo hadden en hebben ook de nieuw bouwwijken als de Pastoorsstraten, De Hoef- kens en de Papenacker een duidelijke inbreng in de bezetting van deze school. Mede daardoor werd de Hertog Jan soms niet zo zeer gezien als een eigen dorpsschool, maar enigs zins als een buitenbeentje, een ’leerschool’. Wel, dat leerprogramma speelt nog steeds een heel belangrijke rol, maar dan wel als onderdeel van een evenwichtig geheel binnen de totale ont wikkeling: een zinvolle balans tussen een onder wijssysteem van sturing/methodiek en de moge lijkheden en eigen, vrije keuzes van ieder kind, tussen klassikaal werken en individueel bezig zijn, tussen werk- en spelvormen. Mede daarom wordt de eigenlijke viering van het Zilveren Feest niet nu al in januari gehou den, maar doorgeschoven naar het eind van het schooljaar. Teams en ouders zijn al druk met de voorbereiding bezig voor een feestweek, ko mende zomer. Vrijdag, 10 juni, is de officiële feestdag en in de week daarna volgt een uitgebreide viering voor de kinderen. Daarbij willen ze natuurlijk alle Hertog-Janners betrekken. Vanaf Ria Vermeer uit ’69 tot aan de kleine Vincent Weiberts en zijn groepgenootjes toe... 6 J In het bezoekerscentrum Oisterwijk van Natuur monumenten exposeert van 23 januari tot 4 maart de Oisterijkse schilder Jan Nieuwlands. De expositie bestaat uit olieverfschilderijen en aquarellen. Jan Nieuwlands, werkend onder de naam Jason, vindt zijn inspiratie in de natuur, vooral in de omgeving van Oisterwijk. Hij geeft ruimte en stemming weer in weidse vergezichten, in de beslotenheid van het bos of in de stille diepte van een ven. Met deze expositie wil hij het publiek la ten genieten van de natuur zoals hij die ziet. Te vens wil hij daarbij aansluiten bij het doel van Natuurmonumenten; de waardering voor en het behoud van de natuur. Op woensdag 19 januari en op zaterdag 29 janua ri zijn er braakballen-uitpluismiddagen in het be zoekerscentrum Oisterwijk van Natuurmonu menten. Deze middagen zijn voor kinderen vanaf 7 jaar en starten om 14.30 uur. (Uilen)Braakballen!Wat zijn dat voor dingen? Een uil eet zijn prooi met huid en haar op. De ha ren en botjes verteren niet in zijn lichaam en hij braakt deze voedselresten in een bal vorm uit. Aan de schedeltjes maar ook aan de vorm van de kiesjes kun je heel goed zien wat een uil gegeten heeft. Met behulp van pincetten, kwastjes en een microscoop proberen we er achter te komen wat uilen zoal eten. Het uitpluizen is heel leuk werk en wie dat wil kan alle botjes op een vel papier plakken. Dit kun je altijd voor je verzameling gebruiken of op school bij een spreekbeurt. Heb je zin om mee te doen, geef je dan op bij het bezoekerscentrum Oisterwijk van Natuurmonu menten, telefoon: 04242-19209. Het bezoekerscentrum is geopend van dinsdag tot en met zondag van 10.00 uur tot 17.00 uur. Op maandag is het centrum gesloten. De toegang is gratis. Iedereen die al vakantie aan het plannen is en aan de jeugdvakantieweek mee wil doen: dit jaar is het in de week van 8 tot en met 12 augustus. We zijn al druk bezig met de voorbereidingen. Wil je meewerken als decorbouwer, figurant of bijvoorbeeld helpen bij de voorbereiding van alle spelletjes, hou dan de avond van vrijdag 4 maart vrij. Meer informatie hierover volgt nog, maar je kunt natuurlijk altijd al bellen met Kees (tel. 1927) of Gees je (tel. 2271). Tot ziens, Organisatie Jeugdvakantieweek. Moergestel kende in die tijd één kleuterschool en twee lagere scholen: De ’Maria Gorettischool’ voor meisjes aan de Kloosterlaan en de jongens school ’St. Jozef aan de Bosstraat. Die scholen puilden toen werkelijk uit van de leerlingen! Zo zat juffrouw van Roosmalen met een groep kleu ters in de brandweerkazerne en gaf meester Frans van Hest les aan zijn derde klas in het oude pa tronaat, achter de muziekkiosk bij de kerk. Het Katholieke Schoolbestuur besloot dan ook tot de oprichting van een derde lagere school en -gelijktijdig- tot integratie van meisjes en jongens binnen het onderwijs. Vanaf ’67 werden er daarom gemengde eerste klassen geformeerd en in ’68 werd, aan de Duy- vekotstraat, de nieuwe school gebouwd, vol gens een snelbouwsysteem van architectenbu reau Tybout, door aannemer op ’t Hoog. Die school ging officieel van start op 8 januari 1969, precies 25 jaar gelden, onder de fiere naam: ’Hertog Jan’. Tegelijkertijd kozen ook de twee andere scholen voor naamsverandering en zo kenden we ze voortaan als ’Graaf van Ursel’ en ’Boszicht’. Ad Marchand -het eerste hoofd der school- had zijn werkplan klaar en uit een aantal meisjes en jongens van de twee andere scholen werd de nieuwe vijfde klas geformeerd. Juffrouw Frans Arons, Corrie Freyse, Frans van Hest en Mathé Rijnen, verhuisden met hun klassen één tot en met vier, van de Bosstraat naar de Duyve- kotstraat en zo ging de r.k. lagere school ’Her tog Jan’ van start. Juffrouw Désirée Hoondert werd meteen aan gesteld om de helft van de eerste klas (51 leerlin gen!) over te nemen. De eerste van toen en de eerste van nuMevrouw Ria Ketelaars-Vermeer, de eerste leerlinge (5e klas) van de Hertog Jan in januari 1969 en Vincent Weiberts uit de Papenacker, op 10 januari 1994 de eerste leerling (groep 1) uit het jubileumjaar van hun school aan de Duyvekotstraat.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1994 | | pagina 7