I P9b M Mirian Janssen ging naar Tanzania voor tropenstage P9b - KIES PGB KETELAARS i Aphrodite ’De Tweede Jeugd’ speelt weer toneel FJ Bijna afgestudeerd als arts KIES PARTIJ VOOR MOERGESTEL, Kies partij voor Moergestel, kies PGB op 2 maart a.s. Partij Gemeenschappelijke Belangen Daarom PGB! WOENSDAG 19 JANUAR11994 - 18e Jaargang - Nr. 795 Ankie Zuman Léon Loosveld Voor meer informatie, bel 1638! Huidverzorgingsinstituut TELEFOON 013 - 434907 TILBURG TIVOLISTRAAT 75 Schoolstraat 5 MOERGESTEL Tel. 04243 - 1474 J I Na al eens stage gelopen te hebben in Nepal, keerde Mirian Janssen, Vooskerbos 8, verleden jaar oktober 1993, terug van een tropenstage in Tanzania. Vier maanden lang werkte ze er in ’n heel klein ziekenhuisje. Over het hoe en wat had ’Moergestel-Nieuws’ een gesprek met haar. Met bijzonder veel enthousiasme weet Mirian over deze stage, zoals trouwens over haar gehele opleiding, op ’n heerlijke manier te vertellen... V ML Opleiding 1 I J •p Huidverzorgingsinstituut Uitwisseling Tropenstage 1 Uur stromend water... Ai -mTrrn VOLKSHUISVESTING en RUIMTELIJKE ORDENING Waarom PGB? Nu het contingent te bouwen woningen verruimd is, moet haast gemaakt worden met realisering ervan. Dit houdt in, dat het bestemmingsplan Papenacker-ll met spoed aan snee gebracht moet worden. Zogenaamde ’inbreidingsplannen’ ('gaten’ in het dorp opvullen), waardoor het dorps karakter in grote mate aangetast kan worden, moeten terughoudend worden benaderd. Er moet voldoende speelgelegenheid blijven in de wijken voor onze jonge dorpsbewoners. De lokaties ’Bokkenhoek’ en 'Bertens’ zijn uitermate geschikt voor woningbouw, uiteraard tegen betaalbare prijzen en voor Moergestelse inwoners. De ’oudere’ bejaardenwoningen, zoals aan de Pastoor van Doorenstraat, dienen aangepast te worden aan de eisen van déze tijd. Nu het gemeentelijk woningbedrijf is overgegaan naar woningbouwvereniging ’St. Joseph’ in Oisterwijk, is het zaak vanuit Moergestel waakzaam te blijven, dat onze eigen inwoners voldoende garanties krijgen. 12 Mirian even bij haar ouders thuis... vervolg op pagina 3 .«.j I® De spelers van ’De Olmenhoeve’. Noud Vriens en Nico van Elderen ontbreken op de foto. - ■- elektriciteit is er in het geheel niet. De mensen wonen er in lemen hutjes, en om te kunnen koken is men er aangewezen op petro leum of houtskool. Ook Mirian heeft zich zo met het klaarmaken van haar eten moeten behelpen. Hygiëne kent men er nauwelijks en de artsen en chirurgen kunnen voor of na ’n behandeling hun handen slechts wassen in ’n eenvoudige kom met wat water. Mirian: ’Het is ’n heel arm land. Er heerst veel malaria, aids en TBC, maar de mensen zijn er bepaald niet ongelukkig. Men leeft er heel ge makkelijk, want wat vandaag niet lukt, dat lukt misschien morgen wel’. ’Ook gebeurt het dat wanneer ’n arts uit het land zelf geen zin meer heeft om te werken, hij ge- Nadat Mirian in Moergestel de basisschool be zocht, ging ze naar het Theresia-lyceum in Til burg. Aanvankelijk was het haar bedoeling-om dierenarts te worden. Met name het vak biologie interesseerde haar dermate dat al vrij vlug de beslissing viel dat ze koos voor ’n opleiding ge neeskunde. Het omgaan met mensen, wat Miri- an graag doet, versterkte nog eens de keuze voor dat beroep. Mirian heeft het geluk dat ze mag gaan stude ren aan de Katholieke Universiteit te Nijme gen. Geluk ja, want van de 4.000 aanmeldingen worden hier slechts 1200 gegadigden toegela ten. ’n Pittige opleiding is het gevolg voor de nog 18-jarige Mirian. Na vier jaar theorie, bestaande uit colleges lopen en examens afleggen, volgt de praktijk in de vorm van allerlei stages in diverse ziekenhuizen: o.a. neurologie, keel/neus/oorheel- kunde, chirurgie, gynaecologie, enz. Huisartsge neeskunde doet ze bij ’n huisarts in St. Michiels gestel; verpleeghuisgeneeskunde in Tilburg op ’De Hazelaer’, en sociale geneeskunde bij de GGD. Elke stage bestaat uit een voorberei dingstijd van zes weken en het doen van examens na afloop. I Zie hier in het kort de weergave van ’n zeven pit tige studiejaren. De Katholieke Universiteit Nijmegen onder houdt op uitwisselingsbasis contacten met vele ziekenhuizen over de gehele wereld. Mirian had wel zin in zo’n stage in het verre buitenland en besloot in 1990, samen met haar vriend, voor ’n periode van vier maanden naar Nepal te gaan. De Katholieke Universiteit Nijmegen werkt eveneens nauw samen met de Metnisa. ’n Orga nisatie die zich wereldwijd bezighoudt met me dische hulp in landen waar dat nodig is. Zo ko zen Mirian en haar vriend voor ’n tropenstage in Tanzania. Ze komt er, samen met 3 Nederland se Memisa-artsen, terecht in ’n klein ziekenhuis in ’n dorpje in de buurt van Mwanza nabij het Victoria-meer. ’n Voor Nederlandse begrippen klein ziekenhuis weliswaar, want er staan toch maar liefst 240 bedden. Na ’n flinke tijd van voorbereiding, die bestaat uit het aanvragen van verblijfsvergunningen en de eerste beginselen van de in het land te spre ken taal, vertrekt Mirian op 8 mei 1993 naar Tanzania. De indrukken die ze er op doet zijn blijvende in drukken, en anders dan ze zich had voorgesteld. Natuurlijk had ze al vaak beelden over het land gezien, maar de werkelijkheid gaf haar toch ’n heel andere kijk op het arme land. Met zeer beperkte middelen wordt er in het zie kenhuis gewerkt. Zo heeft men er slechts de be schikking over 1 uur stromend water per dag en woon naar huis gaat. Of er nog patiënten zitten te wachten of niet... Die komen wel weer te rug...’ Het is voor Mirian ’n geweldige ervaring geweest die ze, zo zegt ze, ’voor geen goud had willen missen’. ’Het is alleen moeilijk’, zo vertelt ze, ’om onder woorden te brengen hoe de mensen daar in werkelijkheid leven en werken’. Op onze vraag of ze nog eens terug zou willen antwoordt ze, nadat ze eerst heeft gekeken of haar moeder niet in de buurt is: ’Heel graag. En wanneer de mogelijkheid zich nog eens aandient zou ik daar zeker nog wel eens gebruik van wil len maken’. Wordt wekelijks gratis huis-aan-huis bezorgd in Moergestel, Biest-Houtakker en Haghorst Uitgave en redaktieBuro 76, Oisterwijkseweg 43,5066 XC Moergestel, Tel. 04243-2268 Inleveren kopij: uiterlijk zaterdagmiddag 12.00 uur; advertenties tot en met zondagavond a.s. Donderdag, zaterdag en maandag speelt Toneelgroep ’De Tweede Jeugd’ in ’Den Boogaard’ ’n drietal malen het toneelstuk ’De Olmenhoeve’ van J. Tromp. Het verhaal gaat over een boerderij met stugge bewoners waar het welzijn van de hoeve belangrij- ker is dan de mensen zelf. De boerderij wordt gerund door de zoon van de weduwe. Hij is voor de tweede keer getrouwd nadat zijn eerste vrouw; Christien was overleden. Zijn tweede vrouw is afkom stig uit de stad. Dit is tegen de zin van de familie. Hoe een en andere afloopt kunt u komen zien op: donderdag 20 januari a.s. speciaal voor de oude ren van Moergestel, aanvang 14.00 uur. De entree bedraagt dan 1,-. Zaterdag 22 en maandag 24 januari telkens om 20.00 uur is iedereen van harte welkom. De entree bedraagt dan 5,- en voor de jeugd van de basisschool 2,50. Kaartjes zijn verkrijgbaar voor de aanvang aan de kassa van Den Boogaard. Toneelgroep ’De Tweede Jeugd’ heet u alvast van harte welkom! ■ZJ

Weekblad Moergestels Nieuws | 1994 | | pagina 1