Noud Smits Ridder in de Orde van Oranje Nassau I Noud Smits lijsttrekker P.G.B. Komplete verrassing voor jubilerend raadslid O# ■y Politiek Interview Omgang met mensen Lovende woorden Enige voorstelling van zaken bij zijn voorbereide herdenking van het vijf entwintigjarige jubileum van het raadlidmaatschap, waarvan zestien jaar als wethouder, had hij wel. Lovende woorden zouden gesproken worden en resultaten worden aangehaald. Een antwoord daarop had hij klaar 9^ kW PAGINA 7 ’MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 22 DECEMBER 1993 i6 in diens woonplaats Pannerden. AvdW (if ne en grotere sores. Als je dan iets voor hen kunt betekenen geeft dat inspiratie om met dat werk door te gaan. Achteraf gezien heeft door de persoon van Noud, diens electorale aantrekkingskracht en opvattin gen, de partij PGB een opvallende evolutie door gemaakt. Van vernieuwingspartij tot voorvech ter van behoud van Moergestelse waarden en in stand houden van vooral een prettig woon- en leefmilieu. In de loop der jaren heeft zij steeds meer autotochtone Moergestelnaren aan zich we ten te binden. (Over deze zaken heeft de partij natuurlijk niet het alleenrecht). Noud zoekt niet naar andere vormen van politiek bedrijven. Hij gelooft in het bestaan van plaatse lijke partijen en ziet in participatie van landelij ke partijen geen enkele toegevoegde waarde. Wel wil hij waken voor een optimale inbreng van Moergestel als straks Oisterwijk bij ons komt. Graag wil ’Moergestel-Nieuws’ Noud van har te feliciteren met zijn 25-jarig jubileum en zijn koninklijke onderscheiding. Verrassend was de bijdrage van Wil Oerlemans (SPM), die namens de raad het woord voerde. Al snel ging hij over in ’dialect’, wat de ’dorps jongen’ Noud zo nauw aan het hart ligt. Over ’jongen’ zijn we het gauw eens, maar ’dorps’ is discutabel: ’woont hij wel zo dorps, gaat hij wel zo dorps gekleed en spreekt hij zelf wel het dia lect???’ Namens het personeel sprak de gemeentesecre taris Ad van Zundert de jubilaris toe en namens de PGB Jo van Os. Ad van Zundert blonk uit in het vinden van zeer toepasselijke citaten van be kende schrijvers en filosofen en Jo van Os kon uit ’eigen keuken’ de jubilaris belichten met een stuk geschiedenis en de opstelling van Noud in de partij. Alle toespraken getuigden van waarde ring en bewondering voor de kwaliteiten van Noud en werden zijn vrouw Nettie en het gezin niet vergeten in de hulde te betrekken. Immers zij moeten de ruimte willen bieden voor die bui tengewone’ aktiviteiten van man en vader. ’Moergestel-Nieuws’ had in de week voorafgaand aan de viering van het jubileum een gesprek met Noud. Omdat uw verslaggever van dichtbij al die tijd heeft meegemaakt, kwam het gesprek al snel op de ’geschiedenis’ van de PGB en hoe Noud daarin verzeild is geraakt. Hoe kan het anders, niemand anders verdiept zich zoals hij in de geschiedenis van Moergestel en had daardoor vele anekdotes uit de notulen van de raad opgedoken om in zijn dankwoord voor relativering aan te voeren. Waar hij echter niet op had gerekend was de voor hem volkomen onverwachte benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Duidelijk geëmotioneerd bij de ontvangst van de onderscheiding en bij zijn reactie daarop aan het begin van zijn dankwoord moest hij impro viseren. Hij weet uit eigen ervaring welke we gen bewandeld moeten worden om een derge lijke onderscheiding tot stand te brengen en als je dit dan ten deel valt, dringt het pas echt tot je door dat het je echt iets doet. Er moet dan een toevallige omgeving zijn die in staat is jou in beeld te houden. Vele mensen heb ben die omgeving niet en zijn vaak van meer be tekenis dan ik, zo zei hij als kritiek op de onder scheidingen in dit land. Des te meer was hij on der de indruk van die ’omgeving’ die de moeite had genomen om het voor elkaar te krijgen. Als eerst ’verantwoordelijke’ werd daarvoor burge meester J. ter Veer aangewezen, maar de ’omge ving’ is meer dan hij alleen. Dat maakte voor Noud de meeste indruk, waardoor de dag van 17 december 1993 nooit uit zijn geheugen zal wor den verdrongen. Met de komst van burgemeester Poort in 1962 was er al het uitbreidingsplan ’Groot Bunga lowpark’. Poort had echter meer expansiedrift in het hoofd en er kon in zestiger jaren behoor lijk gebouwd worden in de soorten en klassen die toen mogelijk waren en kregen niet- Moergestelnaren volop kansen om een woning te bouwen of te kopen. Er kwamen relatief veel nieuwkomers, waarvan enkelen zich wel inte resseerden voor de plaatselijke politiek, die in die tijd aan weinig verandering onderhevig was en de wethouders nog geen eigen portefeuilles hadden. De belangstelling concentreerde zich vooral in de buurt Prinses Beatrixstraat- Krijtestraat. Namen, die daarin aktief waren komen bovendrijven: Paul Dijkstra, Albert de Vries, Frans Wayers, Jo van Os, Ad de Beer, Mevr. Kroese en Ir. Rei gersberg om er enkele te noemen. Ook aan Noud werd gevraagd mee te doen. Meer uit solidariteit met de buurt dan uit politieke overtuiging wilde Noud wel op de lijst, maar ’zet mij niet te hoog, want ik wil absoluut niet in de raad’. Frans Wayers en mevr. Kroese-van Aalst kwa men namens de PGB in de raad. De aangekon- digde kritiese houding werd vooral door Frans Wayers waar gemaakt. Vele pittige discussies werden tussen hem en Poort gevoerd en de rest van de raad keek met argusogen toe. Wat moe ten die nieuwlichters? Ze werden niet direct als collegae opgenomen. Halverwege de rit moest mevr. Kroese de raad verlaten wegens verhuizing naar Tilburg. Er moest een opvolger komen en na enkele bedank jes of niet meer beschikbaar kwam men toch uit bij Noud en die stond voor het blok. Hij besloot toch maar de plaats in te nemen met alle beken de gevolgen van dien. Van meet al aan wilde hij ook regelmatig onderwerpen behandelen en niet overlaten aan de fraktieleider. Hij profileerde zich direkt als een scherp waarnemer, die zijn ge dachten goed onder woorden kon brengen. Bij collega-raadsleden dwong hij respect af (hij sprak begrijpelijke taal en was er toch een ’van ons’). Unaniem was men van mening dat hij de wethou der kon worden, die redelijk tegenwicht kon bie den aan burgemeester Poort en hij werd het. Van ’wapenfeiten’ wil Noud niet spreken. Zaken dienen zich aan en moeten gerealiseerd worden. Beleidsruimte in een kleine gemeente is zeer be perkt. Neem nu bijvoorbeeld destijds de sport- X Wil Pellis was de welhaast onvermijdelijke cere moniemeester bij de ’officiële’ gedeelte van het jubileum. Ook nu weer wist hij de juiste toon te treffen. Als eerst sprak de burgemeester de jubi laris toe, waarin de geschiedenis van lokaal bestuur werd geëvalueerd en de rol van Noud daarin werd geaccentueerd. Vooral de rol als loco-burgemeester na het overlijden van burge meester Poort was voortreffelijk. Het zijn juist de ’extra’s’ die, je nog meer onderscheiden. Ook in de reguliere baan als directeur van een MAVO doet hij meer dan van hem gevraagd wordt. Door fusie kwam een ’handelsmavo’ tot stand, die door hem wordt gepromoot en aan de man gebracht. Ook de aandacht voor de geschiedenis van Moer gestel (drie boeken staan op stapel) en het voor zitterschap van de heemkundekring ’De Kleine Meijerij’ geven de overtuiging dat hij zijn tijd niet in ledigheid doorbrengt. Toen deed de burge meester de ambtsketen om en ging over tot de onverwachte onderscheiding. Noud verrichtte tijdens zijn loco-burgemeesters- periode enkele officiële handelingen, zoals hier de opening van de trimbaan. Met de benoeming van burgemeester ter Veer komt ’n eind aan ’n periode van 114 jaar dat Noud loco-burgemeester was. Hierzien wehemin 1977 bij de kennismaking met de ’nieuwe’ burgemeester hal. Subsidiërende instellingen van toen zeiden: ’zo en niet anders’. Er zijn uit den treuren alter natieven onderzocht, doch uiteindelijk komt toch de keus ’iets of niets’ voor je kiezen. Dan maar iets. Ook in de zaak van de openbare school heb je door landelijke wetgeving geen of nauwelijks ruimte om eigen opvattingen te realiseren. Als partijen kiezen voor die wettelijke mogelijkheden dan sta je machteloos. Nee, daar moet je het niet van hebben. Wel erg prettige ervaringen heb je met mensen die vertrouwen in je stellen als bestuurder en je deelgenoot maken van hun klei- Tijdens de algemene ledenvergadering welke maandagavond is gehouden is door de leden van de P.G.B. (Partij Gemeenschappelijke Belangen) de volgende lijst samengesteld voor de komende gemeenteraadsverkiezingen 1. Noud Smits. 2. Léon Loosveld. 3. Julia Burgers-Maas. 4. Jan Oerlemans. 5. Ankie Zuman-van der Donk. 6. Kees Schoenmakers. 7. Jo van Os. 8. Jos Denissen. 9. Ad de Beer. 10. Ria Bierhuizen-van Trier. 11. Guusje Clement- Westers. 12. Rian van Dam-Kuipers. 13. Cori ne van Drunen-van de Loo. 14. Jan van Elderen. 15. Cees op ’t Hoog. 16. Martin Laurenssen. 17. Eduard van de Loo. 18. Jos Mulders. 19. Piet Nagel. 20. Thea van Os-van Ierland. 21. Sjan Poppelaars-Boogaers. 22. John Robben. 23. Jet Simons-van Weert. 24. Henk Steijger. 25. Chris de Veer. 26. Thea Vermeulen-Peek. 27. Alda Vriens-Mestrum. 28. Jan Vriens. 29. Peter Vrij hoeven. 30. Gerard Willems. luiii

Weekblad Moergestels Nieuws | 1993 | | pagina 7