I I Van de politie '1 Bezoekerscentrum Oisterwijk B Het fatale ongeluk Geluiden Gilde St. Joris Poppenspel in bezoekerscentrum Dialezing over paddestoelen Blinden-tandemclub Expositie Fotogroep Moergestel f - It 3 PAGINA 7 MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 27 OKTOBER 1993 Gerard Kuijpers 0 In de winkels zijn de eerste kerstattributen al weer zichtbaar. De middenstand is er helemaal klaar voor. Criminelen die op zoek zijn naar skimmiaplanten nog niet. Binnen het bewakingsgebied zijn er nog geen meldingen bekend dat er skimmiastruiken weggehaald zijn. De verwachting is dat dat niet lang op zich zal laten wachten. U kunt weer alert zijn op ’skimmiafans’! fen, kalveren loeien, ’n haan kraaien. De moei lijkheid was om die geluiden uit elkaar te hou den. Ik heb het zelfs ’n keer een persoon, die de weg was kwijtgeraakt, voorgegaan en hem precies uitgelegd hoe hij moest lopen. De man, ’n Rot terdammer, zei later toen hij in de gaten kreeg dat ik blind was: ’Hoe is het toch mogelijk. Je zult ’t meemaken dat ik de weg word gewezen door een blinde. Ongelooflijk!’ ’Het is zo’, zegt Kiske, ’Ik weet de weg, maar de hond niet. Je moet zelf de weg goed kennen en goede oriënteringspunten kennen. De hond zorgt dat ik niet over obstakels val. Honden zijn daar om fantastische dieren, ik heb 3 Duitse herders gehad. Mijn huidige derde hond is nu 8 jaar oud. Het is een prachtig lief dier’. ’Kaarten doe ik nog steeds met familie en vrien den. Zwikken, hoogjassen, klaverjassen, toepen, katten of kruisjassen. Ik sta m’n manneke wel!’ ’Op 15 oktober 1971, ’s-middags om 13.30 uur ben ik door een jachtongeval blindgeraakt’. Over het gebeuren zelf wil Kiske niets kwijt. ’Het is voor mij letterlijk de zwartste dag in mijn leven geworden. Je kunt je niet voorstellen hoe erg dit voor mij was. Ik was, dat heb ik al eerder verteld, een groot liefhebber van het biljartspel, maar dat is maar bijzaak. Het niet zien van die prachtige natuur, waar ik zo geweldig aan verknocht was en de prachtige vakanties in Frankrijk waren vi sueel voorbij. Ik heb in het begin een bar slech te tijd gehad, maar je moet je er overheen zetten, anders ben je voor jezelf, maar ook voor je huis genoten een onhebbelijk persoon. Ik ben fan tastisch geholpen door het revalidatiecentrum ’Het Loo-erf in Apeldoorn, waar ik 9 maanden vertoefde om te leren als een blinde door het le ven te gaan’. ’Al mijn vrienden heb ik gelukkig mogen behou den, daar ben ik trots op. Zelfs mijn vrienden uit de Franse Ardeche komen nog regelmatig over en zelf ga ik er deze herfst nog ’n weekje naar toe’. Op de vraag hoe Kiske de afgelopen 20 jaren is doorgekomen zegt hij: ’Ondanks mijn handicap heb ik zeer veel genoten van allerlei dingen. Door mijn vele wandelingen als IVN-gids kende ik alle weggetjes en paden van Haaren tot Spoordonk toe. Ik kon precies op gehoor vertellen waar ik was. Elk huis of boerderij heeft bepaalde geluiden. Ik hoorde bij het naderen van die betreffende hui zen bijvoorbeeld mussen tsjilpen, een hond blaf- ken bij een woning, waarbij de geluidsinstallatie werd meegenomen. Bovendien werd er in de wo ning een flinke bende achtergelaten. Bij een woning aan het Mispelbos werden de au tosleutels weggenomen. Het vervolg mag zich ra den: de auto, een Mercedes, ging ook mee. De indruk bestaat dat het bij deze inbraak puur om de auto te doen was. Een woning aan de Burg. Poortstraat bleef door het inbrekersgilde evenmin bespaart. Zoals u vorige week hebt kunnen lezen, krijgt de aanpak van woninginbraken een hoge prioriteit van de politie. ’Bij het gilde St. Joris, gehuisvest in café ,’t Draaiboompje’, daar voelen mijn vrouw en ik ons echt thuis. Ik heb er altijd veel plezier, ’t Zijn allemaal Moergestelse mensen’. De schoonste herinneringen vertelt Kiske over vroegere gildejaren. Ze zijn echter te talrijk om ze op te noemen. ’En je weet wel’, zegt hij, ’als je bij het gilde komt dan moet je van onbespro ken gedrag zijn. Ik dacht bij mezelf: daar moet ’Mijn mooiste herinnering is wel het zilveren ambtsjubileum van burgemeester J.H. Bardoel op 18 augustus 1951. Heel Moergestel heeft toen feest gevierd. Een feestcomité, bestaande uit 55 notabelen en afgevaardigden van verenigingen bracht dat comité op en totaal van ruim 100 per sonen. Op het programma stond een plechtige H. Mis met feestpredikatie van pastoor van den Boo gaard en een plechtige raadsvergadering, waar ik als loco-burgemeester een feestrede heb mogen uitspreken (die rede bezit ik nog steeds). Na de middag was er een grote serenade van de koren en de harmonie. De harmonie, weet ik nog wel, had onder leiding van dirigent Rini van de Wouw een speciale mars ingestudeerd: de Burgemeester Bardoelmars. Om zes uur in de namiddag was er een groot défilé met 32 wagens en groepen van de Moergestelse verenigingen. Er is zelfs door 75 medewerkenden o.l.v. broeder Jucundinus een operette opgevoerd in de tuin van de pastorie, ge naamd ’De zilveren grens’. Een onvergetelijke dag’. ’Na 1953 heb ik in Oisterwijk 5 jaar gewacht en van 1958 tot 1970 ben ik 12 jaar raadslid geweèst voor die gemeente’. de beslissingen. Wat mij nog het meest bij is ge bleven is dat de raadsstukken niet ter inzage la gen voor de raadsleden. Er is nog al wat over te doen geweest, over de openbaarheid van de be scheiden en bestuur. En dan te bedenken dat dat nog maar veertig jaar geleden is.Je moet er te genwoordig eens om komen...’ 'Ik ben in de raad gekomen via de gemeen schappelijke lijst. Wij kregen 7 leden in de raad en de boerenlijst kwam met 4 leden uit de bus. Wethouders werden Adr. van den Meijdenberg en A. Spaninks. Na 2 jaar heb ik A. van den Meijdenberg opgevolgd als loco-burgemees ter’. Een ergerlijke mishandeling heeft plaatsgevon den op het St. jansplein. Een 17-jarige jongen uit Haaren die op zondagavond bij Den Boogaard was uitgegaan, werd om onduidelijke redenen door een aantal leeftijdgenoten op zijn gezicht geslagen. Overigens, geen enkele reden recht vaardigt een mishandeling. Terwijl het slachtoffer op de grond lag werd hij door zijn belagers geschopt en geslagen. Ter ver volmaking van hun misselijkmakend gedrag werd er door een dader nog met een snorfiets over het hoofd van het slachtoffer gereden. Dit alles resulteerde in kneuzingen en gezichtletsel bij het slachtoffer. De politie neemt deze mishan deling ernstig op. De eerste aanhoudingen zijn al verricht. In een woning aan De Lathouwer werd ingebro- Op zondag 31 oktober aanstaande wordt er in het bezoekerscentrum Oisterwijk weer een poppen spel gespeeld. Na afloop is er een boswandeling die betrekking heeft op het spelen waarbij de kinderen naar de stilte gaan luisteren en ondertussen naar pad destoelen kunnen kijken. Zittend aan tafel v.l.n.r.: A.J. Spaninks, burge meester J.H. Bardoel, mevrouw Bardoel-Schef fers en C.J. Rijnen. Staande v.l.n.r.: W. Adr. Rijnen, Adr. C. van de Wouw, W. Wolfs, P. van Aarle, A.J. van den Meijdenberg, L. Welten, Jos. J. van de Wouw, P. Schilders en J.L. van Gils. De juiste namen kreeg ik van Adr. C. van de Wouw ofwel, zoals ze in Moergestel zeggen: ’Ja nus van Jantje van Piet van Chrieste’. Alleen Kiske Rijnen, zittend rechts en Adr. van de Wouw, ofwel Janus van Jantje, staande twee de van links, thans 74 jaar en wonende Heu velstraat 26, zijn nog in leven. Zondags na de Hoogmis vraagt Kiske: ’Zeg vriend, heb je de preek van de pastoor gehoord?’ ’Ja’, zegt deze, ’maar ik heb er niets van ver staan, ik spreek alleen Gèssels’. ’Nou’, zegt Kiske, ’hij heeft ongeveer dit gezegd: als er vakantiegangers zijn en ze zien iets rond zwemmen, dan is het een dagelijkse zonde als je daar naar kijkt. Maar de pastoor z’n afsluitende zin luidde: het is absoluut een doodzonde als je niet kijkt!’ De gildebroeder heeft een goed glas wijn geno men en voortaan nóg beter rondgekeken. Kiske Rijnen... een bijzonder aktief mènneke dat ge zelden tegenkomt, maar waar ge uren mee kunt buurten... Tijd: zondagochtend 31 oktober, 11.00 uur. Leeftijd: vanaf 4 jaar tot ongeveer 9 jaar. Duur: spel wandeling ongeveer IVi uur. Kosten: niet-leden 5,- per persoon, leden 4,-. Reserveren gewenst: 04242-19209. Adres: Van Tienhovenlaan 5, Oisterwijk. Op donderdag 4 november 1993 om 20.00 uur houdt de paddestoelenkenner Bart Horvers een dialezing in het bezoekerscentrum Oisterwijk van Natuurmonumenten. Tijdens deze dialezing laat Bart niet alleen zeer mooie plaatjes zien, maar zal hij aan de hand van zijn dia’s de familie, waartoe de paddestoelen behoren, nader toelichten. ik toch eens goed over nadenken. Kiske is ruim 40 jaar lid van het gilde. Bij gele genheid van dat jubileum werd hem een prach tig schild aangeboden. ’Bijzonder trots ben ik er op dat ik via de A.N.W.B. de Edo Bergsma-prijs heb gekregen vanwege het succes bij het oprichten van de Blinden-tandemclub. Ik ben erg blij dat die club zo goed draait. Het zo vele jaren lid zijn van de bijenhoudersve- reniging St. Ambrosius werd gehonoreerd met de zilveren speld van de N.C.B. Verder ben ik dra ger van het Koninklijk Zilver in de Orde van Oranje Nassau, het is eigenlijk allemaal ’n beet je te veel van het goede...’, zegt Kiske. Als je Kiske zo hoort praten, bijna 80 jaren jong, dan heeft hij al zijn onderscheidingen meer dan verdiend. Nog altijd aktief en steeds positief. ’Nen blijen mens’. Tenslotte toch nog even ’n anecdote. Zoals al eer der in dit verhaal verteld, gaat Kiske regelmatig naar het zonnige Ardeche in het warme Franse zuiden. Op zo’n recente reis is hij meegereden met een ’stevige’ Moergestelse gildebroeder. In Villeneuve de Berg aangekomen ziet zijn reis genoot verschillende mooie donkerharige Fran se meisjes in een bergbeek rondspartelen. ’Kis ke’, zegt onze gildebroeder, ’wat is het toch zon de dat je niet kunt zien wat hier allemaal in het water Egt te plonsen’. Kiske zegt niets... Rjfiio In het eerste weekend van november gaat F0M0 de vijfde expositie houden bij gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de fotogroep. Begin november is het 10 jaar geleden dat 17 mensen voor het eerst samen gin gen proberen om tot een fotogroep te komen in ons dorp na een oproep in ’Moergestel-Nieuws’ door twee van de leden van de huidige fotogroep, de eerste jaren schommelde het ledental rond de tien. Na de eerste expositie bij het eerste lustrum van F0M0 is er vanaf 1990 jaarlijks een tentoon stelling geweest. Dit jaar zijn er naast foto’s een tweetal diapresentaties. De groep is sinds kort in het bezit van overvloeiapparatuur en vijf leden hebben een aantal korte diaseries gemaakt die ge toond worden. Naast de dia’s en ruim 100 foto’s van 16 van de leden is er een selectie uit de foto’s gemaakt door kinderen van groep 7 en 8 die zich hebben aangemeld voor de fotowedstrijd, waar van vorige week al melding is gemaakt. Volgen de week komen we wat uitgebreider terug op de fotogroep en de expositie. De expositie wordt gehouden in Den Boo gaard. De openingstijden zijn vrijdag 5 novem ber van 20.00 uur tot 22.00 uur en op zaterdag 6 november en zondag 7 november van 12.00 uur tot 17.00 uur. We hopen u in Den Boogaard te ontmoeten. -tt’ i i 4-1

Weekblad Moergestels Nieuws | 1993 | | pagina 7