1 B ’Het is toch prachtig als je een gerstkorrel zó weet te benutten. I KETELAARS Mexicaans avondje bij u thuis... I Aphrodite r 3è> a In Memoriam Jan Dijker e Rectificatie André van Duin-show Donderdag 28 oktober 19.00 uur: fe< Paul Mannaerts: FjÉRoL WOENSDAG 27 OKTOBER 1993 - 18e Jaargang - Nr. 784 TELEFOON 013-434907 TIVOLISTRAAT 75 TILBURG Bel 04243 - 1665 Hobbybeurs 1993 - Sport: softbaltoemooi - Slide: de nieuwe rage! Reportage over het dagelijks leven in kloosterbejaarden oord ’St. Stanislaus’ - De natuur in met Gerard Kuijpers De TV-uitzending wordt herhaald op zondag 31 oktober om 13.00 uur. St. Jansplein 5, Moergestel Tel. 04243-1665 r ^5 m in f Op het adres Kloosterlaan 16 in Moergestel woont Paul Mannaerts, van beroep chemicus. Zo’n zeven jaar geleden maakte hij op toevallige wij ze kennis met ’De Roerstok’, ’n vereniging van amateur bierbrouwers tij dens een open dag op de brouwerij van Koningshoeven. Sinds die dag is hij verknocht aan het zelf produceren van hoogwaardige biersoorten. Zaterdag 8 mei jl. werd hij algemeen winnaar van een landelijke wedstrijd in Bergen op Zoom en kreeg hij de titel ’Beste Brouwer van Berrege en omstreken’ mee naar Moergestel... Jaarlijkse wedstrijd Gezond -p Huidverzorgingsinstituut Schoolstraat 5 «MrSF MOERGESTEL Aangesloten bij de Ziekenfondsen (C.Z. en V.G.Z.) - Vooruitblik op ’De scharesliep sliep niet’ Live vanuit de studio ’n Vooruitblik op de jubileumexpositie van FoMo. - Informatie over de renovatie van de CAI CATERING ORGANISATIE Eigen naam X 16 >u- de ■a- g- u- 10 1- 3- er H. 7 Q-tl vervolg op pagina 5 I® x";- t<ï'. ■'■«r ie ie is e- :el en si de irs sf- en <- r- <- ‘gt or it, en dt en n- de m 2n Ie ie e- 3- Wordt wekelijks gratis huis-aan-huis bezorgd in Moergestel, Biest-Houtakker en Haghorst Uitgave en redaktie: Buro 76, Oisterwijkseweg 43.5066 XC Moergestel. Tel. 04243-2268 Inleveren kopij: uiterlijk zaterdagmiddag 12.00 uur; advertenties tot en met zondagavond Paul brouwt op puur ambachtelijke wijze met de fijnste graansoorten en melanges van de beste hop. De gist (waarvan zeer vele varian ten) kweekt hij zelf op totdat hij zo’n twintig miljoen gistceUen per ml. heeft gekregen. Per brouwsel maakt hij zo’n 35 a 45 liter bier. Enkele dagen tevoren begint Paul met de op kweek van de benodigde gist (steriel!). De dag vantevoren worden dan de gemoute granen ge plet in een schrootmolen. De brouwdag zelf neemt zo’n tien uur werk in beslag. Daarna volgt de hoofd vergisting van drie dagen. Vervolgens wordt het jongbier gelagerd en daarna gebotteld in pils- of champagneflessen. Met zijn monumentale kunst genoot Jan Dijker landelijke bekendheid. Hij was één van hen die met de wand als uitdaging hun persoonlijke bijdrage lever den aan de wederopbouw na de oorlog. Onderscheiden door de gemeenschap, maar bovenal zichzelf onderscheiden als mens..., want ondanks dat Jan tot de gro ten behoorde, was hij voor ons in de eer ste plaats toch dorpsgenoot. Enthousiast en geïnteresseerd, als betrof het een internationale kunst-jurering, zag Jan tal van optochten aan zich voorbij trekken. Op de vraag: ’Wie opent onze expositie?’, lag meestal het antwoord bij voorbaat vast. Hij kwam, zag en won de mensen voor zich met zijn warme belang stelling voor zowel amateur als kunste naar. Het deed hem goed, zijn mimiek sprak boekdelen, als hij weer eens iemand mocht aansporen er vooral mee door te gaan. Dat Jan, thuis in de wereld van mo zaïek en muurschildering, ontroerd kon raken door dat olieverfje op de plaatselij ke expositie, tekent deze mens en zijn ge voel voor oprechte schoonheid. En was hij ook niet degene die, met zijn subtiele gevoel voor humor, vergaderin gen wist open te breken, zodat ruimte ontstond voor ’n levendige discussie? Dit altijd en alleen maar met als doel iets voor Moergestel te bereiken, op cultureel ge bied, zorg voor monumenten, verfraaiing en bescherming van het dorpsgezicht. Jan heeft veel betekend voor zijn dorp en zijn dorpsgenoten. Ze zullen hem missen, als kunstenaar, als vriend, als de culturele hoeksteen van hun kleine gemeenschap. Wat voor moois er daarboven ook is, het wordt er nu waarschijnlijk alleen nog maar fraaier De wedstrijd wordt jaarlijks door ’n Nederlandse brouwersvereniging georganiseerd. Er lieten zich 70 brouwers met 200 bieren inschrijven in 4 categorieën. Paul kwam er als algemeen win naar uit de bus! Hij loopt er zeker niet mee te koop. Het succes van die dag vindt hij wel aardig, maar och.om daar een artikel over in ’Moergestel- Nieuws’ te laten verschijnen.’n Vriend van Paul zet ons op het spoor en deze laat weten er geen bezwaar te gen te hebben al blijft hij terughoudend en be scheiden. ’De vruchten van de aarde wprden ons in de schoot geworpen’, zegt Paul tijdens een eer ste telefoongesprek, ’en ik heb het geluk dat ik daar toevallig heel goed mee om kan gaan...’ Op ’n zaterdagmiddag, amper ’n week later, schuiven we met hem aan tafel in zijn huis aan de Kloosterlaan en dan blijkt pas zijn enthou siasme voor deze ’geestrijke’ hobby... Zoals in de aanhef gezegd maakte hij kennis met ’n amateur bierbrouwersvereniging. Omdat hij zelf chemicus is, was hij al vanaf het begin goed in staat om de ’geheimen’ van het bierbrouwen via Engelse en Duitse literatuur vrij snel te door- ’De geschiedenis van de brouwkunst is zeer oud’, aldus Paul. 3000 Jaar voor Christus maakten de Sumeriërs al ’bier’. Ook de Egyptenaren waren aktieve brouwers: in piramides zijn compleet in gerichte brouwerijen aangetroffen. De Middel eeuwen zouden we niet overleefd hebben zonder bier. Pestepidemieën werden bestreden met hop- extracten. Het ongepasteuriseerd, ongefiltreerd bovengistend bier werkt positief in op de spijs vertering en staat borg voor een optimale gezond heid, dankzij o.a. de vitamine B-complexen’. Het verklaart waarom in vroeger tijden elk dorpje met ’n paar honderd inwoners wel een brouwe- rijtje had. Aan ’De Roerstok’ (’n vereniging met 100 leden, waarvan enkele tientallen aktief brouwen), heeft Paul veel te danken, zoals hij zelf zegt. Op de clubavonden is er ’n theoretisch/technisch vrage nuurtje, er worden lezingen gehouden, vaak door commerciële brouwers, over diverse onderdelen van het brouwproces. Men leert er bier proeven, en het samenstellen van recepturen. Verder komt de inkoop van grondstoffen aan bod en vinden er demonstraties plaats van zelfgemaakte appara tuur. Daarnaast verzorgt de vereniging ook excursies naar bierbrouwerijen, waar ze altijd als zeer ge waardeerde ’collega’s’ worden ontvangen. ’Je staat er vaak van versteld’, zegt Paul, ’hoeveel informatie commerciële brouwers ons soms verstrekken’. Paul Mannaerts brouwt vele soorten bier: van Stout, Scotch ale, Pale ale tot witbieren, abdijbie ren en tripels. Het zijn allemaal bovengistende bieren met een alcoholpercentage variërend van 4 tot 12 vol Ondergistende bieren (pilseners dus) brouwt hij niet. Die koopt hij gewoon in de winkel omdat ze voor hem niet interessant zijn om te brouwen. ’Jouw bieren’, zo zei laatste een goede kennis te gen ’m, ’barsten van de smaak’. Dat deed hem waarlijk deugd! m Tel. 04243 - 1474 gronden. Tenminste... dat dacht hij... Vele jaren van experimenteren gingen voorbij voordat hij een goed bier kon brouwen. ’n Muzikaal toneelspel dat in november wordt opgevoerd. De dag dat we naar de opnames gaan voor deze show is verschoven van maandag 8 naar dinsdag 9 november. Gelieve hier alvast rekening mee te houden. ’t Kwartierke n Na zowat 3 maanden rijpen is het bier ’op dronk’. Er wordt gebrouwen in roestvrijstalen ketels met elektrisch roerwerk. De eer daarvan komt toe aan constructeur en goede kennis Jan Oomen, even eens uit Moergestel. De brouwerij draagt de naam ’La Grande Belle’ en heeft een eigen etiket. Vele namen zijn de re- vu al gepasseerd, zoals Pimpelaar, Gouden En gel, Monnikenpap, Ultieme hallucinatie en wie weet... binnenkort een Moergestelse Wittekop of een Sint Jan. Hij is door ’n caféhouder al bena derd voor de verkoop van zijn bier, maar hij houdt die belangstelling op afstand. De hobby kost Paul veel vrije tijd. Zo ’struint’ hij, zoals hij het zelf zegt, in de vakantie kleine Belgische brouwerijtjes af om zijn theoretische en praktische kennis te vergroten.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1993 | | pagina 1