Algemene Beschouwingen rs Antwoord van het college van burgemeester en wethouders VERVOLG Onderwijs-bezuinigingen Emancipatie Privatisering SV Audacia Sporthal Ouderen Jeugd- en Jongerenwerk Openbare bibliotheekwerk Kunst HOOFDFUNCTIE 6 - SOCIALE VOORZIENINGEN EN M AATSCH APPE LIJKE DIENSTVERLENING Herinrichting Algemene Bijstandswet Wet Voorzieningen Gehandicapten Asielzoekers Jeugdvakantiewerk HOOFDFUNCTIE 4 - ONDERWIJS Openbaar onderwijs Muziekonderwijs Natuur en Milieu educatie HOOFDFUNCTIE 5 - CULTUUR EN RECREATIE Speelwerktuigen Monumenten Huisvesting sociaal- cultureel werk PAGINA 9 MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 20 OKTOBER 1993 IA 8 1994 De door het CDA aangehaald bezui nigingen op onderwijs zijn bittere noodzaak geweest. Hier staat tegen over dat bij de hersehikkingsoperatie voor scholen een aanzienlijke finan ciële injectie in het onderwijs heeft plaatsgevonden. Op dit moment zien wij geen aanlei ding tot verdere bezuinigingen. ring van dit aardgasproject. Ook het benutten van het Intergasdividend voor dit doel achten wij ongewenst, aangezien hier sprake is van een alge meen dekkingsmiddel. Wij zijn voornemens u nog dit jaar het eerste actieplan emancipatie voor te leggen. In dit plan zullen wij u infor meren over het gerealiseerde eman cipatiebeleid 1993 en over onze be leidsvoornemens 1994. Hierop voor uitlopend kunnen wij u het volgende berichten. In het actieplan vermelden wij dat wij in 1993 in het gebouw aan de Prinses Margrietstraat 1 een kinderdagver blijf zullen realiseren. Indien de finan ciële situatie hiertoe aanleiding geeft, kan een eenmalige bijdrage uit de post ’emancipatiegelden’ hiervoor bestemd worden. In de beleidsvoornemens voor 1994 hebben wij opgenomen te streven naar een bezetting van minimaal twee vrouwen bij de brandweer. Voor onze visie over vrouwen bij de brandweer verwijzen wij naar de bantwoording bij het onderdeel brandweer, I Wij hebben het overleg met het bestuur van SV Audacia opnieuw gestart. Op 21 september jl. heeft het eerste vervolg-overleg plaatsgevon den. Het bestuur van SV Audacia zal op korte termijn op deze voorstellen reageren. Hiertoe is een overleg ge pland op 20 oktober a.s. Wij verwijzen u voor dit onderwerp ook naar de antwoorden op recente CDA-vragen. Het stimuleren van vrouwen in de po litiek is een zaak van de politieke par tijen zelf. Wel zullen wij, evenals in 1993, vrouwen blijven stimuleren deel te nemen in gemeentelijke advies- en overlegorganen, Daar naast zullen wij in 1994 een uitgave van de Gemeentelijke Informatie krant wijden aan het onderwerp emancipatie. Wij staan positief tegenover het deel nemen van meer vrouwen in allerlei bestuursfuncties. Het verstrekken van een subsidie voor elk vrouwelijk bestuurslid lijkt ons minder opportuun. Een dergelij ke maatregel doet afbreuk aan de gro te inzet van vele mensen (mannen en vrouwen) vanuit een (sociale) betrok- kenheid met hun vereniging op dit moment. Wij denken dat het doel, een meer evenredige vertegenwoordiging van mannen en vrouwen in bestuursfunc ties, beter bereikt kan worden door in overlegsituaties besturen van vereni gingen te wijzen op het belang van meer vrouwen in bestuursfuncties. Het Vrouwenoverleg heeft een noti tie over onderwijs en emancipatie in voorbereiding. Nadat deze is inge diend, zullen wij u terzake de nodige voorstellen doen. Naar aanleiding van de discussie in de vergadering van de commissies So- ciaal/Economische Zaken en Welzijn en Financiën en Belastingen d.d. 23 augustus jl. hebben wij toegezegd de mogelijkheden voor het realiseren van een sporthal nader te zullen on derzoeken. Wij zullen de commissie Sociaal/Economische Zaken en Wel zijn in de vergadering van 19 oktober a.s. nader informeren over de resulta ten van dit onderzoek. Om de prijs van voorzieningen voor ouderen betaalbaar te houden is het, gelet op de toenemende vergrijzing en de beperkte geldmiddelen van de gemeente, onvermijdelijk dat keuzen gemaakt moeten worden. In de raadsvergadering van 25 no vember a.s. zullen wij uw raad voor stellen voorleggen over de toekomsti ge subsidiëring van verschillende voorzieningen voor ouderen. Ook zal specifiek worden gekeken naar voor zieningen voor de groep jongere ouderen. In ons voorstel voor subsidiëring van voorstel voorleggen inzake onze toe komstvisie over het gebruik van het verenigingsgebouw D’n Donk voor het jeugd- en jongerenwerk en van het gebouw Prinses Margrietstraat voor o.a. kinderopvang, peuterspeel- zaalwerk en ouderenwerk. de warme maaltijdvoorziening ver binden wij geen maximum aan het aantal maaltijden. Met ingang van 1 november 1993 gaat de Stuurgroep ouderen fungeren. Voor de toekomst zijn wij voorne mens deze stuurgroep advies te vra gen over diverse aangelegenheden, o.a. subsidiëring. In het gebouw Prinses Margriet straat hebben wij een deel gereser veerd voor een ontmoetingsruimte voor ouderen. Tevens is in dit gebouw rekening ge houden met een ontmoetingsruimte voor jongeren. Voor muziekoptre- dens zal een ruimte in het gebouw D’n Donk worden aangepast. In de raadsvergadering van novem ber zullen wij voorstellen de begro ting 1994 van de stichting Openbare Bibliotheek Moergestel goed te keu ren tot een bedrag van 290.000,00. Ten opzichte van 1992 betekent dit een stijging van plm 7.000,00. Gelet op autonome kostenstijgingen is dit, naar onze mening, een acceptabel bedrag. 2.500,00. Wij achten deze subsidie toereikend om bij de organisatie van de Jeugdvakantieweek het huidige niveau te handhaven. Wij zullen de suggestie om het kunst werk aan het Rootven een uitstraling tussen heden en verleden te geven danwel een kunstwerk met humor, meenemen in de voorbereidingen by de totstandkoming van het kunst werk. Over het eventueel meebetalen door derden hebben wij reeds overleg gevoerd. Ten aanzien van bijstandverlening zijn een aantal ontwikkelingen te con stateren. De uitvoering van de rege lingen en de fraudebestrij ding vergt op korte termijn de nodige aandacht. Voorts brengt de herinrichting van de Algemene Bijstandswet de nodige veranderingen. Door Divosa Midden-Brabant wordt momenteel gewerkt aan o.a. voorstel len over procedures bij aanvragen en heronderzoeken. Zodra deze an ons worden aangeboden, zenden wij deze ter kennisneming aan de commissie Sociaal/Economische Zaken en Wel zijn. Als de ontwikkelingen in het wetgevingstraject daartoe aanlei ding geven, zullen wij de nodige actie ondernemen. De door de SPM genoemde groepen blijven warme belangstelling houden in ons beleid. Verschillende fracties vragen aan dacht voor de invoering van de Wet Voorzieningen Gehandicapten. De datum van inwerkingtreding is on langs uitgesteld tot 1 april 1994. Ten aanzien van een regionale aanpak merken wij op dat de PGB reeds op zijn wenken is bediend door het raadsbesluit van 1 juli 1993 om in SMB-verband en met Oisterwijk sa men te werken. Begin 1994 kunnen de uitwerkingsvoorstellen worden ver wacht. Hierin worden de door de SPM gememoreerde eigen bijdragen regels verwerkt. De invoering van de wet wordt met de uitgebreide voor- - lichtingscampagne begeleid. Voorts zijn de door het CDA genoemde groe pen van gehandicapten en de ouderen vertegenwoordigd in de klankbord groep Oisterwijk-Moergestel. Door SPM en CDA wordt gevraagd over meer voorlichting over asielzoe kers en vluchtelingen. Naast de lan delijke informatie waren wij reeds voornemens een aanvullende plaatse lijke voorlichting te geven. Op 22 no vember a.s. wordt hiertoe een infor matiebijeenkomst belegd. Voorts worden in de toekomst wijzigingen ten aanzien van woningen via ’Moer- gestel-Nieuws’ bekend gemaakt. ren. lijk- eng t de een tve- .De rek- Ij* Al- Ijjk- ■om sen van ■ge- van iwij iste iom Al vele j aren vindt in de laatste week van de zomervakantie de Jeugdva kantieweek plaats. De grote deelna me wijst erop dat deze activiteit in een behoefte voorziet. Vele kinderen genieten van mooie en uiteenlopende activiteiten. Wij hebben grote waardering voor de medewerkers van de Stichting Jeugdvakantieweek, die steeds weer belangeloos veel werk verzetten en voor een fraaie vakantie-afsluiting voor de jeugd zorgen. In 1993 heeft de raad het subsidiebe drag voor het jeugdvakantiewerk be paald op een vast bedrag van maatregelen weer opgestart. Nadat overeenstemming is bereikt met de vijf gemeenten, die aan de gemeen schappelijke regeling Streekmuziek- school deelnemen, zullen wij de ge meenteraad terzake de nodige voor stellen voorleggen. ssie lieu be- ‘in den van led. ïlij- ran x>r- ge- ,ba- ge- Na oor •de ital 31e- iog en. de ale oor ‘ol- ge- ce- ien ge- ik- ■an Iet en om se- Moergestel kent sinds vier jaar open baar onderwij s. Aan de directeur van obs De Bienekebolders is gevraagd een rapportage inzake uitstroom- ge gevens op te stellen met daarin een vergelijking met het bijzonder onder wijs. In verband met de drukke werk zaamheden voor de verbouw en de verhuizing kan de rapportage eerst in de loop van het eerste half jaar van 1994 worden aangeboden. In het raadsvoorstel inzake de samen werkingsovereenkomst is gesteld dat afstemming van de bestuursvormen te Oisterwijk en Moergestel wordt nagestreefd. In september jl. is de ambtelijke voorbereiding van deze af spraak ter hand genomen. Zodra dit is afgerond, vindt overleg plaats met de verschillende geledingen. Thans kan nog geen tijdsplanning worden verstrekt. Er wordt naar gestreefd in het eerste kwartaal 1994 een voorstel aan de beide gemeentebesturen aan te bieden. Voorzover mogelij k wordt hierbij re kening gehouden met de suggestie van de SPM over de beleidsruimte voor de directeur en sturing op hoofd lijnen door het bestuur. Op 7 oktober jl. is het overleg met de Streekmuziekschool over verdere oals toe lijn, aal- Eén mg. for- ‘ke ien eds toe les, itie, lats ilei- oor- mo- ras- llen me ten De SPM vraagt aandacht voor natuur- enmilieu-educatie. Navraag leert dat de scholen deze onderwer pen reeds in het onderwijsprogram ma hebben opgenomen. Regelmatig ontvangt het college sig nalen vanuit de bevolking met be trekking tot het onderhoud, de ver vanging en uitbreiding van speel werktuigen in de diverse wijken. Het beleid is erop gericht, om hier zo ade quaat mogelijk op te reageren. Met betrekking tot de gemeentelijke monumentenlijst delen wij u mede, dat deze in zij n huidige om vang is ge baseerd op inventarisaties van voor oorlogse monumentale panden en ob jecten. Aangezien het huidige ge bouw ’D’n Tob’ als aanbouw van de toenmalige schoenfabriek in 1948 is opgebouwd komt deze niet op de lij st voor. Pas na inventarisatie van de jongere bouwkunst kan afgewogen I worden of ook dit gebouw op de ge meentelijke monumentenlijst ge plaatst dient te worden. Naar aanleiding, van de discussie in de vergadering van de commissies So ciaal/Economische Zaken en Welzijn en Financiën en Belastingen d.d. 23 augustus jl. hebben wij de plannen voor huisvesting van verschillende verenigingen in de gebouwen Bosstraat en Prinses Margrietstraat verder uitgewerkt en besproken met de verenigingen. In de vergadering van de commissie Sociaal/Economische Zaken en Wel zijn d.d. 19 oktober a.s. zullen wij een

Weekblad Moergestels Nieuws | 1993 | | pagina 9